Dve slová ako kľúč

• Česko Dvě slova jako klíč (viac)

Na niekoľkých kontinentoch sa odohrávajú príbehy o vzťahu medzi rodičmi a deťmi, o osude a neznámych silách, ktoré riadia naše kroky. Japonský biznismen sa chce zmieriť s dcérou, ktorú v detstve opustil, a vydáva sa s ňou na cestu do Himalájí. Slobodná matka v Českej republike dostane záhadný list s dôležitým odkazom. Maliar a vyliečený alkoholik stretáva krásnu ženu a získava nečakanú možnosť rodinného života. Spisovateľ vezme svojho priateľa s jeho vnútornými démonmi na cestu do indonézskej džungle. Kňaz v New Yorku sa musí vyrovnať so zvláštnymi snami a starý muž čaká na odľahlom mieste kdesi na brehu Baltského mora na návštevu svojho syna. Každá z postáv stojí pred veľkou zmenou v živote a jej činy môžu ovplyvniť osud ostatných postáv. Ich životy sa začnú prelínať a nakoniec sa spoja do jedného veľkého príbehu. (Bontonfilm SK)

kodwin

Zklamání. Takto to dopadá (téměř) vždy, když chceme natočit "světový" film. Bohužel mě to nezasáhlo, i když bych byl rád řekl opak, protože tento typ filmu mi vůbec nevadí. Snaha o hloubku klouže po povrchu. ()

quokam

Prelyrizovane. Chaoticke. Rozbite Preplacane. Zdrogovane. Tvurci toho chteli rici prilis mnoho. Pripomnelo mi to film, ktery jsem v mladi: Mahabratu. Docela stejny pocity. 2/10. ()

smartynaf

Tak tento intelektuální hodokvas mi dal dost zabrat. Kamera, lokace a technická stránka super. Sdělení ovšem, to byl takový mikro Atlas mraků protkaný moudry, kdy David Švehlík nechápe proč prales tlí a chtěl by to pochopit. No tak to se učí děti na zakladce, kvůli tomu není třeba jezdit do buše. Asi jako ne úplně blbý film, ovšem vlastně asi ano. ()

Accuphose

V tom filmu je spousta moudrosti, můžeme polemizovat nad zpracováním, ale poselství tomu nechybí. Chce to vidět ještě jednou, možná to ještě o jednu hvězdu zvednu. ()

vinducha

Milí mladí přátelé . Pokud jste častí návštěvníci Kfc , Mekdonaldů a podobných , poradil bych vám abyste se na tento film nedívali a neztráceli svůj drahocenný čas takovými zbytečnostmi. Tenhle film je o odpuštění a hledání cesty hlavně k sobě . Ostatní co denně nevychlemstnou  litry Prajmu a Koly , a pár desítek let života a cest po světě mají za sebou ,  tak by si v tom něco málo pro sebe najít mohli. ()

vlk++

slepenec několika příběhů, které ovšem na konci nic nespojí, jenom vám dojde, pokud už jste nečetli synopsi, že je to něco mezi dětma a rodičema a že je potřeba se včas usmířit, díky za tu kameru a exteriéry! jinak by to bylo utrpení, a když jsem pak viděl, jak ke Švehlíkovi jde šaman Dušek, tak si říkám, vždyť je to je přece jako z Úsměvů smutných mužů! a taky že jo, v titulcích vidím předloha Josef Formánek, jak může tentýž scénarista a režisér po tak dobré adaptaci natočil takovou slátaninu, vůbec neztrácet čas, za tu přírodu a Pierre Richarda dávám 1*. ()

zborja

Viděno v předpremiéře v Ostravské Luně za přítomnosti tvůrčího týmu spolu s autorem knižní předlohy. Samotnému promítání předcházelo uvedení filmu a čtení úryvku přímo panem Formánkem za živého hudebního doprovodu. Knihu jsem nečetl a tento film jsem volil pouze kvůli tomu, že je prezentován jako volné pokračování Úsměvů smutných mužů. Hrdinové už nečelí démonům za zdmi léčebny, ale potýkají se s vnitřními ranami, ať už způsobenými alkoholem nebo jinou příčinou. Sledujeme cestu postav , ať už "skutečných" nebo "knižních", které směřují k jednomu cíli, a to smíření a odpuštění. Měl jsem vnitřní dojem, jako bych sledoval české Samotáře a Mr. Nobodyho v lehkém hávu Wese Andersona. To je můj subjektivní pocit.  Po skončení promítání došlo ještě na debatu, modlitbu a domorodou pohádku, vyprávěnou opět panem Formánkem. To ještě umocnilo dojem z projekce. Za mě důkaz toho, že Češi stále umí točit složité, dojemné a citlivé filmy. ()

Spisovatel

Konečně český film, který je o něčem podstatném. Film, který je složený ze silných, intenzivních teď. Není přece vždy nutné znát do podrobna pozadí. I v životě před námi defilují lidé, které vidíme poprvé, přesto někdy vnímáme, že je provází silný příběh. Tak se i v tomto filmu splétá několik zdánlivě nesouvisejících osudů, aby se v závěru spojily do jednoho silného společného rozhřešení. Kamera je úžasná, střih dokonalý a scénář dostatečně střídmý na slova, aby nepřekážel síle filmových obrazů. Nechte se unášet. ()

Bobby_Fisch

Krásný film. Obdivuji odhodlání autorů budit v lidech pomalu ztracené dobro. Některým ještě ne zcela ztraceným případům může pomoci se zastavit, zamyslet nad skutečným smyslem života .... Jednoznačně doporučuji. Za mou maličkost vážně jeden z nejlepších filmových počinů současné české filmové tvorby. Včetně geniálního obsazení. Děkuji 100% ()

FilmTo

Asi rozumím tomu, co se nám filmaři snažili říct, ale jakým způsobem, to se vážně nepovedlo. Jak napsal Kamil Fila, je to obrovský kýč, který se snaží, ale jeho urputnost je tak zřetelná, až to bolí. Snaží se to být velké, ale většinou je to prázdné. Je až do očí bijící rozdíl mezi českými a světovými herci - výborný Olbrychski a Richard, kteří prostě jsou a stačí to, ale věčně kamenný a oči mhouřící Švehlík je oproti nim neopravdový a všeobecný. Většinu času se díváme na hezké záběry a čekáme, kdy přijde další životní moudro, jako by se život dal snadno pochopit a vyřešit skrze dvě slova. Bohužel, tohle se nepovedlo... ()

tommy.posser

Podivný film o dvou totálních sobcích, plný zápletkových klišé, kýčovitých rozuzlení a prkenných hereckých výkonů... s vynikající kamerou a velkorysou výpravou. ()

j1c2

Rozhodně to není film pro mladé obecenstvo...myslím si, že k němu musí člověk dozrát. Na začátku mi přišel poměrně svižný, pak tempo zpomalilo, uprostřed až trošku nudilo. Ke konci zase fungoval lépe. Každopádně poskytuje řadě lidí ujištění, že to co si myslí, že je důležité, skutečně důležité je:-) Teda těm, co už tam došli....P.S zvukové efekty v indické části filmu dost rvaly uši...za to jedna hvězda dolů. ()

jjana

Film,který od začátku  do konce upoutává pozornost,ať už prolínajícími se dějovými liniemi,precizní prací s kamerou zachycující nejen dechberoucí záběry zemí vzdálených ale i Českých koutů země.Nepatrnými detaily vystihuje náladu příběhu či tradice dané kultury. Příjemným překvapením je i herecké obsazení špičkových herců doplněné skvělými výkony lidí představujících sami sebe. Film o odpuštění a lásce,který  jemně a laskavě vybízí k zamyšlením nad vlastním životem -něco tak neobvyklého v dnešní uspěchané době..   Děkuji tvůrcům za nezapomenutelný zážitek ()

Japo

Několik nesympatických postav v problémových mezilidských vztazích, v různých prostředích, v různých zemích, ba světadílech. Už dlouho jsem se tak netěšila, až film skončí. A jaká byla ta dvě slova, se nakonec divák stejně nedozví. Jednu hvězdičku dávám za kouzelné přírodní scenérie. ()

Kacenka_73 odpad!

Co jsem komu udělala?! S avízovanou autogramiádou autora knížky v kině před promítáním jsme s kamarádkou naznaly, že se vykašleme na dosavadní špatná hodnocení a půjdeme za kulturou. Objednaly jsme si knížky, ať je co podepisovat, já k tomu vzala i Úsměvy smutných mužů. Formánka jsem ještě nečetla, první film se mně moc líbil, tak ať to mám komplet. Nebýt toho, že jsem Muže viděla opakovaně, bych knihu asi nepochopila, ale s chutí jsem vzala do ruky druhou. Četla jsem to lehce na sílu s vědomím, že zůstanu věrná jiným žánrům i autorům, do kina jsem se ale doopravdy těšila. Dorazily jsme s předstihem a naše umělce vyhlížely jak puberťačky Džastina. Deset minut před začátkem, kdy pořád nikde nikdo nebyl, jsme na stolku objevily átrojku s omluvou autora, který účast zrušil. Po zahájení v sále se zbytečně dlouhým a roztěkaným úvodem části delegace, která nakonec přeci jen dorazila, začal vytoužený film. Co k němu dodat a zachovat si postoj dámy? Pokusím se… Úsměvy smutných mužů byl film s dějem a dobrými hereckými výkony. Dvě slova jako klíč je tvůrčí tragédie všech zúčastněných. Herci na plátně byli, ale vlastně nikdo nic nehrál, jen je zabírala kamera na různých místech… nebyly role, které by měli herci odehrát, byly to jen postavy v záběru. Sice se spoustou vlastních myšlenek, filmu jako takovému ale chyběla jakákoli. Čekala jsem, že tak, jako film dal koule první knize, se to stane i podruhé, ale bohužel musím uzavřít svoje myšlenkové pochody tím, že kdybych nečetla tu ne úplně povedenou knihu, vůbec bych nepochopila, o čem byl film. Je to jedno velké zklamání a ztráta času, knížky snad na bazaru koupí někdo se stejným počátečním zápalem, který jsem měla já… asi si před usnutím pustím Ordinaci nebo nějakou jinou hrůzu, na kterou bych dodnes neprznila ani ovladač od televize, ať si trochu spravím chuť. ()

TWANG1977

Skvělá věc která mi připoměla odcházení mého otce musíte do tohoto filmu dospět aby jste ho v plné výši pochopili na české poměry neuvěřitelný film...... ()