Nasadený vojak Markus sa vracia domov k dospievajúcej dcére Mathilde potom, čo jeho manželka umrela pri tragickej nehode vlaku. Zdá sa, že to bola len nešťastná zhoda náhod, až kým sa neukáže matematický geek Otto s dvomi excentrickými kolegami Lennartom a Emmenthalerom. Aj Otto cestoval v zničenom vlaku. A je presvedčený, že za nehodou musel niekto byť. Ako sa stopy hromadia, Markusovi začína byť jasné, že mohlo ísť o starostlivo naplánovaný atentát, ktorého náhodnou obeťou sa nakoniec stala jeho manželka. Nová komédia Andersa Thomasa Jensena je modernou bájkou o solidarite, náhodnosti vesmíru a… no, o zmysle života. (Film Europe)

papadoce

Scenáristická dokonalosť, režisérska prvá liga a herecká sieň slávy, to všetko sú pre mňa Rytieri spravodlivosti. Neuveriteľne citlivý film, ktorý divákovi predostrie tie najťažšie životné osudy a pritom ich podá s ľahkosťou, humorom a akousi nádejou. Herci svoje role zvládli na tak vysokej úrovni, že ma nútia vyhľadať si predchádzajúce Jensenove počiny v ktorých hrali. A čerešničkou na tejto dánskej torte sú akčné scény, ktorých kvalita podľa mňa otvára režisérovi dvere do Hollyúdu, no zároveň vravím, že nechcem, aby do nich vkročil. Mads Mikkelsen ešte nikdy nevyzeral vo svojej roli tak dobre ako v úlohe Markusa, lenže štvorica Otto, Lennart, Emmentalher a ozaj si nepamätám meno toho Ukrajinca, mu boli absolútne rovnocennými partnermi. Asi nemá zmysel to tu ďalej ospevovať. Bol to perfektný filmový zážitok, ktorý by mal Rytierom priniesť spravodlivú 90tku alebo vyššie. Úžasné predstavenie, klobúk dole a ďakujem za pripomenutie, že ešte stále je možné byť originálny a pritom vysoko kvalitný, aj pri tejto záplave filmov, ktorá sa valí na diváka z každej strany. Hlavne to pozerajte na kvalitných monitoroch prosím vás. Päť jak očiská. ()

Mamlas

Film má zajímavý námět a hodně velmi dobrých chvilek. Bohužel tak 75% času zabírá protivná vleklá vata plná bohapustého žvatlání a otravných psychokeců. Kdyby se to sestříhalo na 25 hutných minut, bylo by to skvělé. (33%) ()

Pete

Dánové jsou mistři silných komorních dramat plných emocí s propracovanou psychologií postav. Je pak ještě další žánr, který umí, a to je černo-černá komedie často z prostředí kriminálníků se specifickým severským hrubozrnným humorem, který nemusí sednout každému. Tady se oba přístupy propojily v unikátní celek, scenáristický klenot, jehož snad jedinou chybou je vybroušenost blížící se dokonalosti (narozdíl třeba od Adamových jablek rovněž z Jensenova sadu). Bohatost témat a stylů, se kterými si tak lehce pohrává, je úžasná. Je to důkaz, že i se stokrát omletými rekvizitami se dá zahrát velké, svěží a originální divadlo. Dánskou první hereckou ligu je navíc vždycky radost sledovat. Několik let jsem čekal na takový film, a konečně je to tady! ()

oasismanik

Výnimočný, trpký film, v ktorom každá drobnosť spustí sériu šialených udalostí. Veľdielo, kde funguje všetko ako má, od brilantných hereckých výkonov, cez veľmi dobre premyslený a napísaný scenár až po celkovú atmosféru plynule skákajúcu od absurdného humoru k veľmi, veľmi silných scénam. Jeden z najlepších europskych filmov, ktoré som za posledné roky videl. ()

MyrnaAlec

Naprosto dokonalý, bez zaváhání napříč všemi žánry, obydleno hvězdami dánského filmu. Počkám si a dám si to ještě v kině. Jensen nemá konkurenci, je schopen napsat super scénář v podstatě k čemukoli. ()

DJ Kritik

Zmeska polobláznov, sa stretne na jednom mieste a niektorý z nich vedia počítať a ovládať dokonale PC technológie. A jeden je vojak. Trochu zjednodušene popísaný film o pravdepodobnosti, náhode či nenáhode a o osobnom postoji človeka, ktorý je pre systém nepodstatný. ()

kubas369

8/10. Severská dokonalost. Tenhle film je divný, zajímavý, zábavný a hřejivě lidský, až to fyzicky bolí. Největší plus je, že to mu chybí takový ten přepáleny hollywodský patos a kýčovitost. Tohle doporučím s klidem v srdci všem, co to se svojí láskou k filmu a celkově dobrým příběhům myslí vážně. ()

Coliseum

Až neuvěřitelně ladně zobrazená kauzalita, obsedantních poruch, co hrdlo ráčí a latentní oslava IT odvětví. Chvíli psychologie, chvíli zčernalá komedie, občas nestydatý akčňák. Další severský vortex, ve kterém není možné ubrat jedinou minutu, jediný záběr. Jensen/Mikkelsen/Kaas = celé dobře. ()

adamix

Nie je to nič nové, čo by sme tu už toľkokrát nemali, avšak výsledok je na výbornú. Partia nerdov najlepším prvom z celého filmu. Mads taký, ako sa od neho očakáva. Ktorý herec hrá dnes v toľkých dobrých kúskoch za sebou? Výraz vždy ten istý, ale zlepší celkový dojem a rozhodne patrí na vrchol súčasnej európskej hereckej elity. Za mňa 80%. ()

PAVLIS

Nic, co by tu už nebylo. Jak tématicky (náhody, pomsta, traumata, blázniví vědátoři...), tak z hlediska žánrového mixu. Málokdy se ale podaří vše spojit dohromady v jeden skoro dokonalý, bezešvý celek, jako se to povedlo tady. Tak dobře jsem se už dlouho nebavil. Snad jen vánoční konec je trochu ve stylu přání otcem myšlenky, ale to je drobnost. ()

Plastík

Tak to je dost bizarní počin na velmi vysoké úrovni. Dost vymakaný scénář. Perfektní herecké obsazení s výtečnými výkony. A jedna ukrajinská legenda o náhodě. A fascinující stodola. ()

Mykhaluu

Šajzekate! To byla zhůvěřilost non plus ultra! Možná nejdrsnější filmové vtípky ever! Dokonalý mix komedie a dramatu, kdy jedno v druhé přechází někdy šokem jindy je hranice v podstatě nejasná. ()

bohhous22

Těžko určit Jensenův nejlepší film, všechny jsou lidské, praštěné, hřejivé (kromě Vidíš měsíc,Danieli) i děsivé zároveň, navíc...moc toho nenatočil, spíše napsal.Mně se líbí vše co natočil a tak polovina ,co na motivy jeho scénářů natočili jiní.V každém případě je Jensen velkej filozof a úchyl zároveň a jeho nápady se často týkají nevyzpytatelnosti života!Adamova Jablka jsou jeho vrcholem!Ale zpracování Rytířů Spravedlnosti...To je bomba!!! Výběr nejlepších z nejlepších dánských herců, praštěnej a zároveň zadumanej scénář o všedním dni a návaznosti jedné události na druhou,o kauzalite a nevyhnutelnosti skutků s ní spojenými!To vše protkané poetikou,jež vládne pouze Jensen a vy si to přeberte,jak chcete! ()

koblenzer53

Tady tomu prostě drsný a pořád fešák Mikkelsen dává šmrnc 💪nebýt jeho, tak bych to zasadila do pohodových filmu, co nenadchnou, ale ani neurazí.. ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

Lamentovat nad tím, že vznikají anglicky mluvené remaky světových filmových hitů, by už nemělo příliš smysl. Občas z toho může alespoň vzejít fajn snímek, který podnítí zájem o danou látku, případně… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

16.11.2021

Studio Lionsgate si objednalo remake další evropské pecky – tentokrát velebeného dánského snímku Rytíři spravedlnosti. V původním filmu režiséra Anderse Thomase Jensena (O kuřatech a lidech, Adamova… (viac)