Ada

• Česko Ada (viac)

Bezdetný manželský pár, Maria a Ingvar, žije so psom, mačkou a stádom oviec na farme kdesi na Bohom zabudnutom cípe Islandu v súlade s behom prírody. Ich život plynie v pokojnej rutine práce a odpočinku. Každý rok je o niečo lepší ako ten predchádzajúci, alebo sa v tom aspoň manželia utvrdzujú. Niečo medzi nimi ale zostáva nevyslovené, niečo bolestne chýba. Snažia sa zmieriť so stratou, na ktorú zdanlivo neexistuje liek. Divoká islandská krajina im ale nečakane ponúkne riešenie v podobe bytosti, ktorá dostane meno Ada. Je to dar, alebo prekliatie? (ASFK)

angloumene

Ada patří k vlně moderních hororů a ukazuje, že ti nejděsivější jsou často obyčejní lidé. Lidé, kteří zapadají do běžné společnosti a v rámci svého pohodlí, snad i nevědomky, zraňují ostatní. Možná díky této prosté každodennosti se u Ady rozhodně nebudete bát, za zhlédnutí ale stojí. ()

Renfield

Na poměry islandského filmu je soužití Maríe a Ingvara až idylické. Farma funguje, úroda je rok od roku lepší, dalo by se říci, že jim nic nechybí. Přesto je z velmi intenzivní první kapitoly cítit prázdnota, kterou je třeba vyplnit ztělesněným štěstím. To se podaří, jenže tam kde přichází více mytologie, vytrácí se příběhová intenzita, což je rozhodně škoda. Právě tam se dalo přitlačit, jít na hranice hororu, když k tomu příběh doslova vybízí. Takové momenty se sice najdou, ale převážně se děj drží v rámci netradičního rodinného dramatu. Touha po mateřství je z něj cítit, za to k vyjádření skutečné mateřské lásky stačí stát pod oknem. Herci jsou výborní, přesto je tento moment pravé matky jedním z nejsilnějších. Hudba a kamera jsou však bez výhrad. U druhého zmíněného to snad na Islandu ani jinak nelze. Příroda a mytologie tu stále mají hlavní slovo. 65% ()

Klajnik

Chvílema milý příběh o přijmutí něčeho cizího do rodiny skloubený s jakýmsi folklórním hororem. Tato atraktivní žánrová mixáž je příčinou toho, proč je film poměrně soft, i moji mamku by to občas zahřálo u srdíčka a nikdy to nezačne být příliš explicitní, aby od něj odešla. Kvality jsou čerpány spíše z atmosféry, hereckých výkonů, jisté bizarnosti a kvalitního filmařského zpracování než z výživného scénáře plného úderných dialogů (viz. Lighthouse). ()

vojtaz

Žánrově hodně těžko zařaditelné, pokud někdo čeká horor, bude zklamaný.  Film je rozdělen na 3 kapitoly a s každou se mění vyznění filmu. 1. kapitola je melancholické drama, 2. téměř komedie (z kategorie bizardních) a závěrečná... no prostě Island :- ) Ta žánrová rozkročenost je trochu zvláštní a musí Vám to zrovna sednout. Tak jako mně na KVIFF21 v plném sále, který si to užíval. Díky tomu 4*, doma na TV by to byly téměř určitě jen 3*. ()

Rathalos odpad!

Len nedavno som nedopozeral a nedal do konca muzikal Annette a uz je tu dalsi kusok,ktory som po 50 minutach musel len pretacat,lebo obsah filmu bol doslovne trapenie,sledovat vacsinu casu prace pri chovani oviec,to bola hrozna nuda,to si radsej pozriem kanal Animal Planet,no a co sa potom z toho vyklulo,to uz bola vazne sila,herecka Noomi Rapace musela dostat tucny honorar,ked sa dala ukecat,aby hrala v tejto bizarnosti,lutujem,ze som si to pustil,ale nevadi,nie vsetko je v zivote podla nasej chuti,musime robit aj veci,ktore nam nerobia radost...:-) ()

dannyyy

Wtf?! Co jsem to právě viděl? Tak tohle je bizár na druhou. Kdyby se jednalo např. o pohádku, tak bych to bral s nadhledem, ale toto bylo tvůrci myšleno hodně vážně. Horor v tom ale v žádném případě nehledejte. ()

kkarx

Ok, hlavní nápad je sice dobrý, ale zbytek filmu už nemá, čím by moc zabavil. Nekonečně dlouhé záběry na krajinu a na postavy, které na sebe většinu času jen důležitě čumí a já se u toho nudil. Dokonce jsem musel přetáčet, abych to dokoukal. ()

KUFI

Docela sem do toho vkladal nadeje, z traileru to bohuzel pusobilo podstatne lip. Takze Det okända zustava nadale jedinym dobrym skandinavskym horrorem, potazmo filmem.. ()

Rockerman

Maria a Ingvar žijí šťastně kdesi na samotě obklopeni krásnou přírodou a svými ovečkami. Něco však přece jen chybí. Děti! A tak když přijde na svět Ada, zdá se být všechno v pořádku. Ada je ale trochu jiná, než ostatní děti. Fantaskní příběh, který vyžaduje velkou trpělivost, protože dost často se skoro nic neděje. Ale vyplatí se počkat. Závěr překvapivý. ()

Kalimero13

Možná šlo o moje očekávání nebo moji potřebu kvalitního příběhu, ale Lamb není rozhodně tím, čím se tváří z traileru. Krásné prostředí? Ano. Lyrická atmosféra? Rozhodně. A to je vše. Nejde ani o to, že by byl film špatný. On je jen nijaký. Není tam pořádný děj. Není to horor, není to drama o rodičích, co ztratili dítě a snaží se ho nahradit ovčí verzí. Není to ani o tom ovčím dítěti, které tam tvoří jen zcela nepodstatné křoví ve formě špatného CGI. Měli se inspirovat u naší pohádky Anička s lískovými oříšky. Při závěrečných titulkách si tak člověk uvědomí, že viděl jen takovou hodně roztaženou folklorní povídku, a to mě osobně nestačilo. ()

samkko

Stoprocentně jeden z nejlepších snímků roku 2021, ne-li vůbec nejlepší. Už před 2 měsíci, když sem viděl trailer, tak jsem věděl, že tohle je přesně pro mě. A ano trefil jsem se. Spíš než horor bych film označil jako mysteriózní, drama, THRILLER, protože neuvěřitelně buduje nervydrásající napětí. Lamb (Ada) je nádherný film o lásce, porozumnění a o tom, že svět není pro lidi kteří si berou to co jim nepatří. Lamb je film nad kterým si řeknete buď že to je totalní sračka a nebo z něj budete mít nepopsatelně děsivý a zároveň skvělý pocit, že jste právě viděli něco víc. Obrovskou výhodou snímku je bezpochyb jeho neokoukatelné Islandské prostředí. Kilometry, kilometry luk a polí zakončeny obrovskými skalami, to je prostě nádhera na kterou bych se byl schopen koukat celý den. Na tohle se váže další a podle mě nejduležitější vlastnost. A to není nic jiného než ATMOSFÉRA. Opravdu tak atmosférický folk film jsem snad ještě neviděl. Celou dobu sledování jsem byl jako na trní, i když se nic "zlého" nedělo. A jestli tento pocit toho nepříjemného nekomfortu byl záměr (což jsem si jist že byl) tak posílám režisérovi poklonu. Napětí mezi postavami a zvířaty by se dalo krájet i tupou vidličkou. Herecké výkony byly excelentní hlavně paní Noomi, bez které by se film neobešel. Její dokonale zahraná postava milující ženy, matky a hodpodyně, by si klidně zasloužila  nominaci na oscara. Konec filmu a celkově celý průběh filmu jsem si představoval jinak, tudíž nemohu říct že to bylo úplně podle mých představ, ale na můj vkus tam mohlo být trochu více akce a krve (na tento typ filmu), možná ješte trochu temnější konec a film by byl dokonalý. Ovšem i tak je film naprosto parádní ukázka toho, že i v dnešní "okoukané" době je aspoň někdo schopen natočit originální film. Tudíž co k tomu nakonec ještě dodat. Pokud máte náladu na film který jste ješte neviděli, na film který ve vás aspoň na zbytek večera něco zanechá, na film u kterého se budete rozplývat nad jeho nádhernou krajinou.... Pusťte si Lamb. Beee!!   8/10 ()

Niflheim

85 %. Musím se přiznat, že jsem si k tomuto snímku dlouho hledal cestu. Anotace a trailery věštily psychedelické a depresivní pojednání, což jsou témata, která člověk ne vždy vyhledává (v dnešní době obzvlášť). Paradoxně mě film však od prvních záběrů nekompromisně vtahoval – je to totiž do jisté míry cvičení diváckého sociálního/empatického cítění, k němuž je potřeba notná dávka pozornosti. Pokud přistoupíte na to, že vidíte hybrida mezi jehnětem a předškolákem a vidí ho i protagonisté, pak můžete v poctivém rozjímání nad smyslem toho, co se před vámi odehrává, bezpečně pokračovat. Možností, jak celkové vyznění Ady interpretovat, je řada: jedná se o vidinu osamocených farmářů a projekce jejich tužeb, nebo jde opravdu o mytologii a zásah přírody do lidských způsobů? Dlouho jsem se přikláněl k první variantě a podle ní si domýšlel rozvíjení zápletky, k čemuž nakonec nedošlo, pročež bylo nutné přiklánět se k druhé rovině interpretace. Nic proti ní, poselství je patrné, jen se nelze ubránit dojmu, že Ada by daleko lépe vyzněla jako thrillerové sociodrama o vyrovnávání se se ztrátami bez explicitně ztvárněného fantaskního aspektu. Pak bych ta procenta potřebná k plnému hvězdnému ocenění bez ostychu přihodil. Nicméně – vydařená komořina s působivými scenériemi, atmosférou i kamerou. Co jiného od severské filmové produkce čekat… ()

Clark_Kent

Celou dobu jsem měl, sakra divnej pocit. Je potřeba přehodnotit, náš vztah k živým bytostem kolem nás. Ne jen přehlížet a brát. Když třeba kvůli veliké vlastní bolesti přehlédneme, že si přivlastňujeme jako dar něco, co nebylo určeno nám, co nám nepatří, co přivodí jinou bolest někomu jinému. Opravdu silný a zároveň snímek. ()

Homerking

Bezdětný pár María a Ingvar jsou chovatelé ovcí na Islandu, žijí nudným a rutiním životem spojeným s péčí o zvířata, jejich rutinu však naruší zvláštní událost, jedné z ovcí se narodí jehně které se nezdá být tak docela jehnětem, María a Ingvar přijmou nepřirozeného tvora jako svojě dítě a začnou jej vychovávat, změna v jejich životě jim zpočátku přináší štěstí a radost ale vše se velmi rychle změní.  Ada je velmi zvláštní film co určitě není pro standartního diváka, má velmi pomalé tempo a specifickou atmosféru . ()

SAINTS

Snád najpodivnejší film,ktorý sa tento rok dostal na trh.Je to film,ktorý si užijete,ked si dopredu o nom nič nezistujete.Maria a Ingvar na odlahlom Islandskom údoli chovajú zvierata a obhospodaruju pôdu,ích život sa zmení,ked jedna z ích ovečiek porodí mimoriadne zvlášne jahniatko.Ingvar a Maria to považujú za druhú šancu a za velký dar.Príležitost napravit svôj vstah a spojit sa ako rodina.Film je absurdný ludový horor.Vo svojom jadre je to pôsobivý príbeh o rodičovstve a bremene straty.Herecké výkony sú strhujuce.Vrelo odporúčam.Jeden z najlepších filmov tohto roka.Najlepší komentar k tomuto filmu je od uživateky JitkaCardova ona to tam všetko krásne popisala. ()

smatana.sk

Dôkaz, že balada funguje aj v kulisách 21. storočia. - Odporúčam sledovať v sérii s filmom Barani (Hrútar), kvôli zvláštnemu islandskému vzťahu k ovciam - či presnejšie, schopnosti Islanďanov natočiť kvalitný film len za použitia hŕstky hercov, čriedy oviec a jednej usadlosti uprostred islandskej prírody. - Noomi Rapace výborná, rodí ovce a precvakáva im uši bez pohnutia jej španielsko-islandsko-švédskej tváre. ()