Smrť obchodného cestujúceho

(TV film)
  • Československo Smrt obchodního cestujícího (viac)

V roce 1984 exceloval herec Dustin Hoffman v hlavní roli kritikou uznávané obnovené broadwayské premiéry nejslavnější divadelní hry Arthura Millera s názvem Smrt obchodního cestujícího, ověnčené Pulitzerovou cenou. O rok později zazářil Hoffman i většina dalších členů hereckého obsazení v této filmové verzi. Hoffman hraje hlavní roli Willyho Lomana, stárnoucího obchodního cestujícího, který kvůli své nastupující senilitě přijde o práci a je nyní nucen vyžít z almužen od svého kamaráda Charleyho (Charles Durning). Willyho celoživotní iluze o tom, že úspěch a sláva čekají na něj i jeho rodinu za rohem, je nenávratně otřesena a on uvažuje o sebevraždě. Zatímco přemítá o svém životě i promarněných příležitostech svých synů Biffa (John Malkovich) a Happyho (Stephen Lang), Willy konečně stane tváří v tvář nepříjemným pravdám o obou svých synech, především pak o Biffovi, někdejším sportovci, z něhož se stal kleptoman. Jedna z nejlepších zfilmovaných verzí Millerova klíčového díla Smrt obchodního cestujícího z roku 1985 získala několik cen včetně Zlatého glóbu a Emmy za Hoffmanův výkon. (Cinemax)

krizi

A zase další doporučená četba. Naprosto skvěle natočeno, Hoffman prostě umí, bez něj by to zdaleko nebylo ono. Film je postaven jen a jen na jeho hereckém výkonu, ale přesně to mu vyhovuje. Viděl bych jediný problém, totiž že jsem se chvílema v ději trochu ztrácel a takové filmy moc nemusím, jinak bych dal plný počet... ()

Rebeca

Arthur Miller - divadelní hra o dvou dějstvích v tv podobě - drobný muž, drobné kroky s těžkými kufry tak typickými pro obchodní cestující....One man show pana Dustina Hoffmana o životní prohře, o ztráte svého snu, o uvedomění si této prohry a neschopnosti se s daným faktem vyrovnat i nekončící vzpomínky; to vše směřující až k šílenství. Excelentní "starý" poctivý dabing - v podání Pana Ladislava Mrkvičky & comp. ()

Voyer

Skvělá původní látka, která rezonuje až do morku kostí a neméně skvělé herecké výkony. Přijde mi jako bych viděl zinscenované dílo vývojového psychologa Erika Eriksona (přestože jeho první kniha - Dětství a dospělost - vyšla až rok po inscenaci Millerovy hry). Ústředním motivem je Willyho Lomana nenasycená a (v dospělosti již) nenasytitelná potřeba důvěry (Eriksonovo první stadium psychosociálního vývoje). Willy neustále osciluje mezi naprostou jistotou přijetím a decimující nejistotou, zda je dost dobrý. Vedle důvěry u Willyho selhává i schopnost uvědomit si své místo ve společenské hierarchii. Jeho otec byl neexistující a vzpomínky na bratra se smrskly na pár citátů o tom, co znamená uspět ve světě. Willy nedokáže následovat jejich stopy, ale zároveň se nedokáže zbavit představ, jaké by to bylo, kdyby se jimi vydal. Willyho po většinu času vidíme již v posledním tažení, tak jak jsem jej právě popsal. Část příběhu se ale odehrává ve flashbacích, kdy vidíme Willyho šťastného, veskrze schopného odolávat ranám v jeho psýše. Což dohromady dává komplexní portrét muže, nikoli pouze vyhořelý oharek jeho posledních dní na zemi. Určitě nutí člověka k zamyšlení, zda jde pouze o WIlliho problém, nebo zda si i my ostatní s sebou neseme rány tak hluboké, že je v jedné chvíli již nedokážeme zcelit. ()

mros

Vynikající Dustin Hoffman a režie Volkera Schlondorffa dali možnost vzniku filmu, který je pojat velmi netradičně, téměř antihollywoodsky. Všechny scény jsou natáčeny v jednom jediném baráku, od bytu přes hotelový pokoj až po kancelář, čímž se prolínají jednotlivé časové roviny a převážně neakční kamery dílu dodávají divadelní atmosféru. Ale kamera je využita chytře, autor se netají nedodělanými scénami, a když osoby vycházejí před dům na zahradu, a jedna postava projde dveřmi, druhá z pohledu kamery neviditelnou dírou ve zdi, není to nedokonalost režie, ale záměr. Volker věděl co chce. ()

garry

Nejsilnější scéna je když manželka stojí v slzách nad hrobem předčasně zemřelého, existenčními starostmi utrápeného muže a říká: "Škoda, že se toho nedožil. Právě jsme uhradili poslední splátku hypotéky na náš dům!" ()

matoada

Je to film jedného herca, ktorý to zvládol veľmi dobre. Bohužiaľ je to poňaté maximálne divadelne (hlavne záverečná scéna na pohrebe), že by to rozhodne lepšie vyznelo v divadle. Takto to nemá tú silu. ()

Dvojirakri

Tady jsem musel o hodnocení popřemýšlet. Ony ty kulisy jsou velmi emerické, pro někoho až nestravitelné, mám tím na mysli scénář a hlavně klišé věty které Hoffmanova postava neustále pronáší. Ale jádro problému je prakticky totožné se současnými problémy i mnohých Čechů, akorát že dnes je v módě vzít s sebou celou rodinu, navíc to přichází v čím dál mladším věku! Senzační Dustin, ale především pro mě překvapivě John Malkovich, jak mi tento herec nebyl nikdy sympatický tak tady je to velký KUMŠT! Až na pár výjimek prakticky ode všech! ()

babka

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1989/90. V době, kdy jsem film viděla poprvé mi byl typ hlavního hrdiny lehce neuchopitelný, neb o kapitalismu v naší soc republice nebylo vidu slechu. Až po letech, vidím podobné jedince i ve svém okolí. Žijí na dluh, nejen finanční, ale i životní a morální. Salesman je stále aktuální postava. ()