Študent (Dustin Hoffman) sa nevedomky pripletie do smrtiacej medzinárodnej konšpiračnej hry, ktorú rozohral nacistický vojnový zločinec na úteku (Laurence Olivier). Sadistický vrah ide tvrdo za svojim cieľom, ktorým je zásielka diamantov. (RTVS)

Ivoshek

Je to zajímavá shoda okolností, že zrovna tenhle týden si víc lidí vzpomnělo na tenhle starý film. Bilancuju na hraně 3 a 4 * - je to samozřejmě napínavé a Dustin s Laurencem jsou skvělí, ovšem místy film postrádá logiku (čím dál ke konci, tím víc). Často mi přišlo, že film spoléhá na to, že se nechá divák unést atmosférou a nebude moc přemýšlet o tom, proč se to celé vlastně děje a proč se postavy chovají, jak se chovají. V zásadě bych to shrnul tak, že je to bezpečné, ale mnohem bezpečnější je pustit si Půlnočního kovboje. ()

Marius

Neviem koľkí z komentujúcich čítali aj predlohu, ja som mal to šťastie si ju dať niekoľkokrát a je omnoho sugestívnejšia a brutálnejšia než film. Ten trestuhodne vynechal debatu Babe - Szell na tému "nie ste pre mňa tak celkom človek, milý Žid" a niektoré veci pozmenil preto, aby vyzerali dramatickejšie. Plusom je poctivo budovaná atmosféra štvanice a relatívna vernosť predlohe. 9/10 ()

Enšpígl

Já si nemůžu pomoct, ale musím tady jít do opozice proti červenýmu hodnocení. Bylo to nepřehledný jak pražská dopravní situace a to že v tom hraje Dusin Hoffman ještě neznamená, že se z toho udělám. A jak tu každej zmiňuje zubařskou scénu jen svědčí o tom, že kdyby měl film strhující tempo, emotivní závěr, vyšperkované scény nemusel bych si při čtení Vašich komentářů připadat jak na celorepublikovým sjezdu stomatologů, ale jak na filmové databázi lidí, co uchvátil film a ne zubní trable. ()

J.Connor

Staromilsky jsem se kochal tím, s jakým minimem prostředků dokázal Schlesinger (a jeho doboví souputníci) kouzlit atmosféru, tíseň a napětí (např. když proti Scheiderovi vyletí ze tmy fotbalový míč). Výborní herci. Neuvěřitelně pomalý rozjezd, načež je nám odměnou jak plíživá gradace, tak v samé poslední třetině nakupených několik maximálně silných scén, pro které si Maratonce budeme pamatovat. ()

Radek99

Když jsem tenhle legendární thriller Johna Schlesingera viděl kdysi v 80. letech, připadal mi jako film z jiného světa, tak výjimečný, natolik rozdílný od běžné (neřku-li východoevropské) produkce. Dnes po letech musím svůj názor na tenhle snímek trochu přehodnotit. Výjimečnost zmizela, zub času se na Maratónci přece jen podepsal, jelikož žánr, do kterého patří, ušel za ta léta notný kus cesty, legendární ,,zubařská" scéna dnes už nikoho neděsí, v žánru byly za tu dobu natočeny desítky a desítky milníků a z Maratónce se stal ,,jen" skvěle natočený nadprůměrný thriller. Je to málo? Není. Stále je dobře vidět, že John Schlesinger odvedl poctivou práci. Maratónec je jedna z legend, která pluje především na vlně nostalgie. Asi se budu muset znovu podívat na Tři dny kondora... ()

• Laurence Olivier hrál roli doktora Szella založené na postavě doktora Mengeleho. O dva roky později hrál ve filmu Hoši z Brazílie, který se zabývá doktorem Mengelem. (Kulmon)
  • Elsa Opel předstírá švýcarský původ. Její představitelka Marthe Keller je Švýcarka, která se narodila v Basileji. (noelcoward73)
  • Hlavní roli měl hrát původně Al Pacino. (Kulmon)

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

Ve věku jednasedmdesáti let zemřel americký herec Treat Williams, většině diváků známý zejména díky ztvárnění jedné z hlavních rolí v muzikálu Vlasy režiséra Miloše Formana. Smutnou zprávu médiím… (viac)