25 rokov neviny

(festivalový názov)
  • Česko 25 let neviny (festivalový názov) (viac)
Poľsko, 2020, 112 min

Réžia:

Jan Holoubek

Scenár:

Andrzej Gołda

Piotr Trojan, Agata Kulesza, Dariusz Chojnacki, Jan Frycz, Łukasz Lewandowski, Mikołaj Chroboczek, Andrzej Konopka, Julian Świeżewski, Magdalena Różczka (viac)

Obyčajný život prostoduchého dobráka Tomka Komendy (Piotr Trojan), ktorého snom je stať sa jedného dňa automechanikom, sa obráti nohami naruby po tom, ako bol omylom obvinený z násilnej vraždy a odsúdený k 25 rokom do väzenia. (sochoking)

vecnaAmbra

Pridávam sa ku kladným hodnoteniam. Neviem do akej hĺbky film zodpovedá skutočným udalostiam, no napr. detaily, ako posledná fotografia zavraždenej bola naozaj urobená v ten večer ako došlo k udalosti, našla som tiež starý poľský článok 10 rokov po vražde, z ktorého vyplývalo, že špekulácie a  viac veci neobjasnených okolo prípadu bolo neustále, obyvatelia Milošic tam opatrne priznávajú, že Komenda nemohol tak dobre poznať Milošice, telo dievčiny totiž nájdené na mieste hoci priamo v dedine no o ktorého existencii ani niektorý stály obyvateľ nevedel, dievčinu tiež zrejme musel niekto počuť, páchateľov bolo zrejme viac atď. Keď si spomeniem, ako 15 ročná som bola prvý krát v živote na diskotéke zhodou okolností tiež na poľskej dedinskej zábave a skoro som nemohla zaspať len preto, že ma dvaja chlapci tak trocha objali a tu aká hrôza! Každopádne viem sa vžiť do pocitov Tomasza, ktorý sa pod tlakom k činu priznal. Niekedy sa človek dostane do takého stavu, že ani sám už neverí tomu čo sa to vlastne okolo neho deje a nemá silu primerane reagovať. Klobúk dole vierohodným a prirodzeným hercom, ktorých tu vidíme, na čele s hercom hrajúcim Tomasza. Aj tí väzni boli ako skutoční a vôbec, všetci pôsobili veľmi reálne.  Hudba pasuje a ani časti filmu, ktoré sú také trocha patetickejšie kvôli väčšiemu dojmu a klasické filmové pasáže, nie sú našťastie prehnané a pôsobia autenticky. Nakoľko sama mám poľský pôvod, tak nejako dobre mi vždy padne vidieť tie poľské tváre hercov a oceňujem, že poliaci aj na základe vlastného vážneho pochybenia, dokázali natočiť takýto otvorený film. Sám režišér sa ale vyjadril v zmysle, že mu nešlo v prvom rade o nejakú zovšeobecnenú kritiku, lebo všade sa nájdu ľudia tak nespravodliví ale aj takí, ktorí sa snažia pomôcť, aj keď niekedy bohužiaľ veľmi neskoro. Komenda si pôvodne neprial vznik filmu, pretože sa obával, že nebude natočený pravdivo, napokon však sám pripustil, že film je verný a v Piotrovi Trojanovi sa videl sám. Je to však tak smutné, spomenula som si na toho masového sovietského vraha- Andrei Čikatilo, v prípade ktorého existuje len mimochodom spomenutý fakt, že za jednu vraždu, ktorá mu bola neskôr dokázaná, bol popravený celkom nevinný človek. Popravený! Ako sa ten nevinný úbožiak asi musel cítiť? Nikto by sa nad tým ani nezamyslel.... Aj preto ešte raz palec hore za tento film. Podľa niektorých poľských zdrojov prípad sa opäť prešetruje a vznikajú nové teórie a podozriví, no ja si myslím, že Ťažko obnovovať a spravodlivo posúdiť takto starý prípad. ()

premeny

-Tovaru-  pre zábavu na  útlkanie  času  sú  regále  skladov  plné.   Tento   drásavý  príbeh      podľa  skutočnej  udalosti  je  však  celkom iný  prípad. Výkon Piotra  Trojana  v hlavnej  úlohe  z neho   vytvoril   -očistec.- ()

soloMCFC

Hodně surový ,ale právě proto tak skvěly ,Swayze na hajzlu mě pobavil , ovšem už ne tolik Tomka Komendu .O ponižování v tomhle snímku není nouze ,ale není se čemu divit pokud sedíte za znásilnění a za zavraždění šestnáctileté dívky. Procitil jsem to s Tomkem až do konce , oběť systému přímo ukázková. Musel jsem si dát pár dní na zhodnocení ,ale tady není o čem ... Plná palba! kéž by to takhle uměli točit u nás. ()

Zaks

Smutná dráma o chybách v poľskom súdnictve a celkovo práca súdruhov policajtov stála v tomto prípade za starú bačkoru. Silné emócie vyvoláva tiež fakt, keď si predstavíme, o čo všetko za tak dlhý čas ten chalan prišiel... ()

rostsoft

Mám trochu dilema, film nebyl až tak příliš zábavně natočen, ale na druhou stranu, obsahuje tak strašný osud člověka neprávem odsouzeného, že se mi z toho chce až blejt. Ti, co nás mají chránit, si s námi pohrávají jenom, protože jejich známí páchají trestné činy. Nevím jak vy, já bych osobně nemohl žít s vědomím, že jsem násilím donutil člověka se přiznat k takto ohavnému činu a po sléze ho poslat na 25 let do vězení, a to všechno ještě s myšlenkou, že ve vězení zažije hotové peklo. Myslím si, že ti lidé, co takto smýšlí, tak si zaslouží 20 let mučení. Teď se vrátím k filmu, jak jsem psal, z mého pohledu není příliš záživný, ovšem i tak stojí za zhlédnutí, poněvadž je to silný příběh, který se zas na druhou stranu jen tak nevidí. ()

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)