25 rokov neviny

(festivalový názov)
  • Česko 25 let neviny (festivalový názov) (viac)
Poľsko, 2020, 112 min

Réžia:

Jan Holoubek

Scenár:

Andrzej Gołda

Piotr Trojan, Agata Kulesza, Dariusz Chojnacki, Jan Frycz, Łukasz Lewandowski, Mikołaj Chroboczek, Andrzej Konopka, Julian Świeżewski, Magdalena Różczka (viac)

Obyčajný život prostoduchého dobráka Tomka Komendy (Piotr Trojan), ktorého snom je stať sa jedného dňa automechanikom, sa obráti nohami naruby po tom, ako bol omylom obvinený z násilnej vraždy a odsúdený k 25 rokom do väzenia. (sochoking)

junxi91

No, tak tento film nebylo vůbec snadné sledovat. Byl to celkem realistický zážitek, hraničící s naturalismem. Tolik nespravedlnosti vůči nevinné a bezbranné osobě, takové surové násilí a brutalita, to jsem od pouhého „dramatu“ fakt nečekal. Film ukazuje střídavě události ze Silvestra roku 1997 a pak také z roku 2000 a dále. Sledujeme příběh třiadvacetiletého, prostého pracovníka na myčce aut jménem Tomek Komenda. Tomu se povede sbalit na Silvestrovské oslavě neuvěřitelně krásnou a vyvinutou slečnu a dostane se až k ní domů do postýlky a férově si zašukají. Kozi měla fakt libové. Zároveň s tím je jiná mladá slečna brutálně znásilněna a zabita v jiném městě. Tímto božským sexem a nadějným vztahem veškeré Tomkovo potěšení končí, dále už jej čekají jen útrapy. Té samé noci slavila patnáctiletá Małgorzata Kwiatkowska Silvestra s přáteli na diskotéce Alcatraz v Miłoszycích. Její přátelé ji viděli naposledy se třemi neznámými muži. Druhý den bylo nalezeno její tělo, nesoucí známky brutálního znásilnění, ztráty krve a podchlazení. Na místě činu bylo nalezeno více stop DNA, takže pachatelé museli být dva nebo tři. Pro „nedostatek podezřelých“ bylo vyšetřování přerušeno. O tři roky později, v dubnu 2000 byl v televizi ukázán identikit muže, který se údajně podílel na zabití Kwiatkowské. Policajtům se ozvala aktivní drbna, která jim oznámila, že osoba v televizi jí připomíná 23letého Tomka Komendu, vnuka její sousedky, za kterou často chodí. Lékaři z akademie ve Vratislavi potvrdili, že vlasy nalezené na kukle na místě činu mohly patřit Komendovi, stejně jako stopa po kousnutí na těle oběti. Tomek je tedy okamžitě brutálně zatčen (gestapáckou metodou) a odveden na policejní stanici, kde začíná nekompromisní výslech, spojen s bitím a naléháním. Tomáš řekne po pravdě, co na Silvestra dělal, není mu to ale nic platné. Soud jej v roce 2003 odsoudí na 15 let do vězení za znásilnění a vraždu, a to přes alibi 12 svědků, kteří potvrdili, že Silvestra strávil ve Vratislavi. Ve vězení Strzelin se samozřejmě veškerý místní lidský odpad dozví, co Tomek „spáchal“ a začíná mu peklo – jeho skvělí spoluvězni jej zmlátí, jednoho z nich musí kouřit a také jej čeká brutální výprask ve sprchách, po kterém skončí na ošetřovně. Jeho žádost o přemístění je odmítnuta se slovy „buď kurva rád, že žiješ, hajzle“. A místní dozorci tomu jen tiše přihlížejí, často také aktivně asistují. Tomek se schází se svým právníkem a snaží se dokázat nevinu, dokonce se nebojí mluvit v televizi, ale bohužel jej vidí jeho spoluvězni a rychle si jej najdou a další výprask na sebe nedá dlouho čekat. Jeho matka je zoufalá a neustále se snaží svého syna osvobodit. V roce 2016 případ znovu otevře odvážný státní zástupce se svými kolegy, protože při přezkoumání spisů zjistil, že Tomek je nevinný. Díky šikovné kličce se ujme znovuotevření případu. V polovině března 2018 byl Tomek okresním soudem ve Vratislavi po 18 letech podmíněně propuštěn z vězení. V květnu 2018 Nejvyšší soud verdikt zrušil a Komendu zprostil obžaloby, protože důkazy ho jednoznačně vyloučily jako pachatele. Že by konečně spravedlnost? Tomek strávil ve vězení 6540 dní pekla, během kterých se pokusil třikrát o sebevraždu. Rozhodl se žalovat polský stát a dostal aspoň drobné odškodnění v podobě milionu zlotých. Profesorka Ewa Gruza z Ústavu forenzní vědy na Varšavské univerzity řekla do novin, že nesprávné odsouzení nebylo způsobeno lidskou chybou, nýbrž se jednalo o úmysl. Jeden ze skutečných vrahů se jmenoval podobně a jeho matka píchala s místními policisty, proto si vybrali Tomka jako obětního beránka. Vyšetřovatelé jsou pak stíhaní a odsouzení k mnohaletým žalářům. Podobné případy pak byly citovány ve sporu mezi Varšavou a Berlínem o reformě soudnictví, prosazované polskou národně-konzervativní stranou. Pro mě to byl film, který mě z edice soudních dramat nespravedlivě odsouzených nasral nejvíce, hned po Ve jménu otce. A slovo „kurwa“ tam zaznělo vícekrát, než kolik let strávil Tomek za katrem kvůli zločinu, který nespáchal. () (menej) (viac)

Najt

Nechybělo málo k plnému hodnocení. Opravdu silný příběh a pro dotyčného to muselo bejt nehorázně těžký. Vlastně pro každýho by tohle bylo peklo a nedokážu si to ani představit, jak se taková věc může stát. Tohle vás rozloží a evokuje opravdu brutální pocit. U mě osobně to byl pocit nasranosti, u někoho jiného to může být lítost a u jiného klidně i jiný pocit. Každopádně v člověku to ty pocity probudí. Nebýt trošku ustřižených pasáží na konci i na začátku tak dám plnou palbu a na to , že to je z polské produkce, tak se jedná o opravdu oslnivý film. ()

liquuid

Srdcervouci zazitek, ktery nenecha cloveka chladnym. Je neskutecne, co se muze cloveku stat a je dobre, ze se tyto udalosti zfilmuji a ukazi verejnosti. Nechutne zverstvo. Poctiva filmarina, bravurni strih, ani chvilku nenudi, vkusna doprovodna hudba. V pribehu je i zachyceno naproste dno a zoufalost jak vezne, tak rodiny. Nedokazu si predstavit, jak bych se vyrovnal s takhle extremni krivdou. Diky bohu za to, jak to dopadlo. ()

shade000

Toto sú filmy, o ktorých by sa malo všade rozprávať. Je strašné, že niečo takéto existovalo (a bohužiaľ možno ešte niekde existuje) dávno po páde komunizmu... ()

hrumsrt

Některé filmy stačí vidět jednou.. Právě tady jde o případ tak intenzivního a nepříjemného zážitku, že si ani nejsem jistý, jak dlouho mi bude trvat ho vstřebat.. Ach jo, celý život převrácený z vteřiny na vteřinu jen proto, že někdo chtěl jít brzo domů, jen proto, že někdo chtěl udělat další fajfku nad uzavřeným případem. Tak doufám, že mají dobrý pocit po odvedené práci, jelikož tohle je naprostá hnusárna! Všichni zúčastnění si vytřeli prdel celým právním systémem a svobodou. Tak douho se chcete odtrhnout od komunismusmu, brečíte jak Vám zlý bratříček na východě dělá nepravosti, ale sami nejste jiní! Nechutná procházka zničeným životem jednoho chudáka.. Veškerá pasáž ve vězení je tolik surová a nepříjemná, že ji nemůžu snad nikomu doporučit. Tohle není film, který má ukázat příběh Tomka Komendy a vést k jeho litování, tohle je sonda do skrz na skrz zkaženého systému. Vězení je peklo na zemi! Vzali mu celý život, i kdyby mu každý rok vysrali hromádku zlata, nikdy se mu nevrátí o co přišel. Čas je to jediné, co máme a pokud existuje svět, kdy děláte všechno tak, jak po vás společnost chce a vy stejně skončíte na nejhorším místě na světě, odříznutý od života, není způsob, kterým by Vám to vrátili.. Borec tvl žádá odškodnění, nasrat všechny ty svině si to pojďte poslechnout a nejlépe prožít. Pokud se máš v roce 2004 pod metodou mučení přiznat k zločinu, který jsi nespáchal, tak si Váš systém může podat ruku s vykonstruovanými procesy. Tleskám, nacisti měli aspoň tu hrdost si ty idiotský zákony vymyslet. Jdu si pustit nějaký usměvavý komedie, svoji milovanou hudbu a doufám, že ten prvotní šok rychle odezní. Téma je skvělé a naprosto si ten snímek zaslouží existovat, ale samotná realizace je mi holt nepříjemná. Ovšem filmový zážitek a pocity z celého příběhu, pocit znechucení z trestního řízení a vykonávání spravedlnosti, to vše už navždy zůstane. Absolutně nevím, jak hodnotit, ale snad se na mě nikdo nebude zlobit..  80% ()

Pete

Nemilosrdně skvěle a sugestivně natočený Hon systému na nevinného je brutální podívanou, nevhodnou pro citlivější diváky. To jest siła, ku*wa! Polský Shawshank, z něhož není naděje na vykoupení. Tedy ta verze, kde spoluvězni Redovi podřežou žíly, a lehce retardovaný Andy se oběsí na cele. Prawdziwe wydarzenie. ()

DJ Kritik

Tak strašné niečo také len vidieť a nie zažiť. Tragédia mladého človeka, ktorého mašinéria donúti k priznaniu a následne uväzní to je neodpustiteľné. Zvláštne, že prvotný impulz je vždy od človeka, od ktorého to nečakáte. A takisto je to z rodinou, ktorá žije život medzi susedmi a musí znášať príkoria. Príbeh je podaný vskutku realistický, bolesť človeka cítiť z filmu tak, že to skutočne bolí. ()

srolyma

Silný příběh o vykonstrouvaném obvinění a nespravedlivém odsouzení, o to drsnější, že je to podle skutečné události. Scény z vězení se vyvedly, ale jinak mi to zpracování připomínalo spíš hraný dokument, žádné emoce ke mně nedoputovaly. ()

heavy66

Takhle děsivé a syrové vězeňské drama jsem neviděl 25 let a předtím taky ani jednou! Žádný obvyklý americký Lock Up, kdy si nevinně odsouzený svojí chytrostí a pěstmi sjedná respekt u kriminální lůzy! Tady lůza mučí bezbranného nevinného kluka a orgány činné v trestném řízení jí v tom pomáhají. Výborná režie, výborní herci! Citlivějším divákům silně nedoporučuji! ()

Blazis34

Film je mrazivě dobrý i drsný zároveň. Pocit nespravedlnosti je šílené zažít, kór když vám to změní takto radikálně život. Příběh Komendy byl vyobrazen rychle a důvěryhodně. Těšil jsem se na konec, až vše dopadne dobře. Velmi chválím hlavního představitele Piotra Trojana, jak těžkou roli zvládl. Filmu dávám 80%, čtyři hvězdy. ()

Bobbyk69

Wow, tak takhle skvěle zahraný film jsem už dlouho neviděla. Piotr Trojan tady podal výborné herecké výkony, když skvěle odehrál roli Tomka Komedy, člověka co byl neprávem odsouzen na 25 let do vězení za vraždu, kterou nespáchal. Můžete se dokonale do něho vcítit, když je v tom vězení a moc dobře ví, že je nevinný, ale nikdo kromě jeho vlastní rodiny mu to nevěří. A z chování polské policie, která ho s pistolí v puse donutí k přiznání, a lhostejnosti soudu, který ho odsoudí, přesto že mu tolik lidí potrdilo alibi, pěkně mrazí. A když se spoluvězni dozví, kdo je jejich nový spoluvězeň, který měl znásilnit a zavraždit dítě, tak mu to dají pořádně sežrat. Prožitky z vězení jsou tedy velmi intenzivní. Nejhorší na tom je snad fakt, že je to celé podle skutečnosti... Tohle si pět hvězd zaslouží. 95% ()

cimrman2.

Mrazivý film a ještě mrazivější skutečná událost! Film plný emocí a v polském hábu je opravdu mrazivý a znepokojující avšak dobře natočený! Tomasz Komenda (Piotr Trojan) je neprávem usvědčen napřed na 15 let potom na 25 let vězení za vraždu a znásilnění, které nespáchal. Celá část filmu odehrávající se ve vězení je opravdu těžká na unesení. Vidíme tu několikrát dno absolutní bezmoci a pokusy o sebevraždu, mlácení, šikanu. Komenda měl jasné aliby i přesto byl usvědčen jen aby byl případ uzavřen, protože média a společnost tlačila. Po 18 letech vyjde pravda na jevo po několikaletém snažení pár mužů kteří se postavili za Komendu a dokázali celému světu jeho nevinu. Tomasz Komenda zažaloval polský stát a vysoudil rekordních 18 milionů zlotých. ---- Žádné peníze mi strávený čas ve vězení nevynahradí, ti co mě zavřeli nemají srdce --- Tomasz Komenda. ()

rigby

Čekal jsem to na základě komentářů mnohem brutálnější, ale to nebylo účelem filmu. Nejbrutálnější bylo už to, že se taková věc může vlastně docela jednoduše stát. A ani miliony odškodného už nevrátí zpátky promarněný čas a utrpení. Poláci se opravdu předvedli, kam se na ně hrabou americké filmy s podobnou tématikou. 4+ ()

hony23

Silně emocionální a znepokojivý příběh mladíka, který je neprávem obviněn ze znásilnění a vraždy. Postupně ho semele systém, ve kterém selžou policie, obhájce, soudy i vezeňská služba. Prostě jsou filmy, které nejsou zrovna příjemným pokoukáním, přestože jsou natočené skvěle. ()

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)