Šachový veľmajster Peter Sanderson (CHRISTOPHER LAMBERT) je jedným z najlepších hráčov na svete. Počas posledného zápasu na turnaji, kde chce obhájiť svoj titul majstra sveta, sa však začnú diať záhadné veci. Niekto totiž jeho hru hrá o krok vopred, nie však na šachovnici s figúrkami. Jeho šialená vražedná hra sa totiž odohráva v realite a figúrkami sú mŕtve mladé ženy. Kapitán Frank Sedman (TOM SKERRITT) a detektív Andy Wagner (DANIEL BALDWIN) začínajú sériové vraždy vyšetrovať a všetky stopy vedú k Sandersonovi. Psychiatrička Kathy Sheppardová (DIANE LANEOVÁ), ktorá Petra dobre pozná, tvrdí, že nie je páchateľom. Telefonicky ho totiž kontaktuje vrah, ktorý ho vyzve na šachový súboj. Každý Petrov chybný ťah však znamená smrť niekoho nevinného. Vraždy pokračujú a policajní vyšetrovatelia sa musia rozhodnúť, či je Sanderson zabijak, alebo je aj on len figúrkou v hre kohosi iného. A Peter Sanderson sa rozhodne konať odhaliť tajomného vraha a očistiť tak svoje meno... (oficiálny text distribútora)

Haniczka

Skoro mě připadá, že většina komentářů jaksi nevzala v úvahu fakt, že film sice obsahuje všechna možná klišé žánru thriller, ale stejně drží pěkně pohromadě, má dobré herecké projevy, atraktivní šachovou kulisu, dobrou hudbu a hlavně vznikl v roce 1992, takže mu těžko můžeme vyčítat podobnost se všemi B-filmy co přišly po něm anebo třeba se Základním instiktem, který vznikl v témže roce! Například věta "Buďto mě zatkněte anebo jděte do pjordole" je v obou filmech. Mě se hodně líbil, ale možná je to i tím, že nepatřím k těm, co zběsile hádají vraha v průběhu sledování filmu, aby pak na konci mohli říct - "no jo, to sem věděla od začátku, to je trapně jednoduchý". Spíš se nechávám příjemně unášet dějem, nechám se překvapit a užiju si to. ()

Bozvav

Film jako celek není vůbec špatný, začátek je skvělý, pak přichází Lambert a jde to do kytek. Tedy není úplně marný, ale já ho prostě nemusím. Nicméně zápletka slušná, drama bylo. Za mne slušné tři hvězdy. ()

gumbo

zajímavý film, který si hraje na složitou, inteligentní podívanou, avšak trpí značnou předvídatelností a trochu kostrbatým scénářem. ()

jesus666

Výborná ponurá atmosféra. Paranoikom tento film vrelo neodporúčam. Tento film je jeden z mála, pri ktorých som vraha odhalil naozaj až v závere filmu. Pointa naozaj stojí za to. ŠACH MAT! ()

FilmWave

Lambertův zlatý fond! V době, kdy si mordýři hračičkové teprve brousili své břitvy, Lambert již hrál vražedné šachové partie. ()

amarth

Spousty nesrovnalostí v dějové linii je bohužel břímě, které si "rejža" odnese na hřbětě klidně až do hrobu. Ani průměrný Lambert u mne tuhle slátaninu nevytáhl výš, než za tři hvězdule. ()

Ombak▼Penari

Christopher Lumbert u mě balancuje na hranici dobrého a špatného herce. Jeho hvězda zazářila jen krátce a jeho dobrých rolí je jak šafránu. A Tah jezdcem je právě jedním z filmů, kde to dopadlo dobře (mě osobně se dále líbil v Highlanderovi, Mortal Combatu a Podlých zbraních). Film s dobrou atmosférou ve stylu Sedm, kde Lumbert svůj part zvládl s přehledem. Sice nejsem extra fanouškem tohoto žánru, ale tohle bych doporučil ke shlédnutí. ()

Eluin

Po zhlédnutí tohoto filmu (a bylo to snad někdy na vhs, kdy byl záznam pořízen na TV Nova) už nebyly jako dřív. V zásadě asi tuctový thriller, který mi ale ve své době celkem sednul a dodnes si některé scény dobře pamatuji. ()

GIK

Lambertův velmi dobrý výkon, kvalitní atmosféra, vraha jsem neprokouk, bylo by to na 4*, ale sráží to neuvěřitelně křečovitě natočený a zahraný závěr, ten byl vyloženě na odpad. ()

chaturga

Hned po "sedm" je to asi jediný thriller, který mě zaujal natolik, že i po letech neztratil ani špetku kvality. Naopak se mi ještě více líbí než dříve. Samozřejmě v něm najdete chyby a díry, ale to je prostě skoro všude. Jen mě udivuje nový dementní dabing, který ihned podle hlasu prozradí vraha - dementnost fakt nezná mezí! Rozhodně nejlepší Lambertův film. ()

Colour

Úvod bol slabý. Potom sa to trošku nakoplo, ale stále nič moc. To, čo malo byť napínavé, bolo nudné a smiešne. A ten koniec... Na čo sa snažili vo filme urobiť napätie, kto je vrah, keď to nevedia? Už od začiatku mi bolo jasné, kto je vrah. Lovestory ako obohraná páska, a podobný štýl konca som už videla v mnohých filmoch. ()

rublik05

Obyčejný průměrný béčkový thriller, který má sice atmosféru, ale chybí mu větší tah na bránu. Tvůrci se sice snažili, přesto oproti jiným thrillerům z 80. či 90. let postrádá Tah jezdcem kvalitnější scénář, díky kterému by se podařilo lépe vykreslit jednotlivé "děsivé" scény a situace. Rovněž příběh, který je značně diskutabilní, na mě působil lehce nedomyšleně a nezajímavě. Do večerního programu TV Nova či Prima si myslím že dobrý, ale jinak žádný velký zázrak se zde nekoná. 5/10. ()

Knor

Úvodní černobílá scéna mě hodně navnadila a vypadalo to hodně hodně zajímavě, ale bohužel bylo to to jediné co bylo na filmu zajímavé. Další hodinu a půl jsme musel snášet tucty zdlouhavých dialogů a kýbl nudy s lehce předvídatelným dějem. Vraždy byly jedna jako druhá, takže taky nic zajímavého bez špetky napětí. Jediné co mě kromě té úvodní scény potěšilo byla smrt D. Baldwina, protože ten byl opravdu na zabití. Kriminální thrillery mám moc rád, ale tohle bylo velké zklamání. ()

haffen

Kedysi ako pubertiak som tento film žral. Odstupom času je to po zhliadnutí len priemerný thriller, ktorý z toho mohol vyťažiť viac, ale k čomu sú filmy, kde od začiatku viete kto je vrah a aký má motív. Počas celého filmu vyšetruje Lambert, čo by obvinený. Vyšetrovatelia sú len ako komparz, zato veľmi neprofesionálny a ich logika nemá ani hlavu a ani pätu. 2 1/2* ()

Fanak

Prozradit hned na začátku hlavní motiv vraha mi přijde naprosto hloupé. Pak už je totiž docela jedno, kde se vlastně skrývá. Způsob, jakým scénárista ve finále sprovodí ze světa oba policisty i psychopatického vrahouna je hluboko za hranicí trapnosti a Lambert mě zde herecky rozhodně nepřesvědčil. Pozitiva? Ani nevím. ()