Reklama

Reklama

Rok 1942, bitka pri Rževe, známa ako vojnový mlynček na mäso. Po bojoch pri dedine Ovsjannikovo zostala nažive iba tretina roty sovietskych vojakov. Všetci sa snažia vydržať do príchodu posíl. Ale z ústredia  prichádza rozkaz, aby dedinu udržali za každú cenu. Takže nemôžu ustúpiť... Všetci pochopia, že je to rozsudok smrti, pretože z beznádejného boja nemôžu nevyviaznuť živí. Do dediny zomierajúcej pod nepriateľskou paľbou nečakane prichádza mladý poručík zo špeciálnej jednotky, ktorého úlohou je hľadať a odhaľovať zradcov medzi svojimi. Poručík je presvedčený, že to je jediný spôsob, ako dosiahnuť víťazstvo. Udalosti naberajú nepredvídateľný smer... (TV JOJ)

(viac)

Recenzie (96)

alchac 

všetky recenzie používateľa

Poměrně realisticky pojatý, řemeslně velmi kvalitně zvládnutý, značně naturalistický, překvapivě minimálně patetický, občas i povedeně vtipný, do vlastních řad nemilosrdně pálící (neb míra principiálního zmrdství a absence elementární úcty k životu jednotlivých gumáků roste úměrně se šarží, vzdáleností od přední linie a úrovní stranické vymytosti) film o Velikoj otěčestvennoj vojně, katoryj byl sdělánnyj v Sajůzu? No to snad ani neni! Pravda, v závěru si přece jen malodci neodpustili trochu velkovlastenecké kecavky (mezi producenty jsem marně hledal Ruskou pravoslavnou církev) a také „ruský“ útok na kulometné hnízdo v podání Wehrmachtu, takže musím tomuto dílku chca necha trochu proplejt epolety, ale jinak překvapivě velmi kvalitní feldflaška vodky! ()

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Podľa poviedky sovietskeho spisovateľa Viačeslava Kondratieva „Vykúpenie krvou“ bol sfilmovaný tento výborný film. V skutočnosti z bitky o Ržev ide o malú jednodňovú epizódu v bitke o dedinku Ovsjannikovo. Bitka o Ržev nebola bitkou o mesto ale išlo o úlohu zničiť hlavné sily nemeckej skupiny armád Stred na rževsko-vjazemskom predmostí 150 km od Moskvy. Tu do Rževského výbežku sa musela nemecká armáda stiahnuť pred sovietskymi vojskami. Stalin 5.1.1942 vydal rozkaz , aby Ržev Kalinský a Západný front oslobodili za týždeň od nacistov. Rozkaz bol splnený 20.3. na ďalší rok 1943. Pobyt nemeckej armády pred bránami Moskvy predstavoval obrovské riziko. Len v priebehu roku 1942 sa odohrali štyri skutočné operácie aj zo strategickými cieľmi, zahnať nemeckú armádu čo najďalej od Moskvy. Mnohokrát nezmyselne vedené boje mali na oboch stranách neskutočne množstvo padlých, odhaduje sa na strane Červenej armády 776 889 stratených vojakov a na Nemeckej 400 tisíc. Napríklad tu padla celá 33. armáda generála Jefremova aj s jej veliteľom. Aj tu mi nedá sa upozorniť na strašnú cenu, ktorú museli zaplatiť všetky národy, ale predovšetkým ten ruský za to, že vyhnali nacistov zo všetkých štátov ktoré okupovali. Takže si myslím, že nie je na mieste znevažovanie spomienok na ruské obete. Teraz k filmu. Kondratiev podáva svoju autobiografiu z tejto bitky o Ovsjannikovo. Ide o drsný, nejednoznačný ale čestný obraz skutočnej udalosti. Film sa snaží neskresľovať príbeh podáva ho čo najčestnejšie a najpravdivejšie, ukazuje udalosti také, aké v skutočnosti boli. A v Červenej armáde boli skutočne velitelia, tí mali svojich politrukov a na nich ešte dozerali aj orgány NKVD. ()

Reklama

Johnny.ARN 

všetky recenzie používateľa

Úvodná scéna je najlepšia od vojaka Ryana. Potom sú tie brutalitky pekne dávkované a miešané s kecavími pasážami. Našťastie to nie je tak silno stranícke a gerojské, ako posledné ich filmy. Vojaci sa správajú a rozprávajú, ako vojaci, čo práve niečo odbojovali oddychujú, bojovky sú skvelé, postavy tam síce sú ale jebal ich pes, koho zaujíma nejaký politruk? Atmosféricky to ale zožralo všetky doterajšie počiny od skurviackych Panfilovcoch až po digitálny T-34. Asi prvý rusák, ktorému dám plnú paľbu a viem, že to chcem vidieť ešte raz. Ržev sa teda podaril. 5 z 5 ()

drackula 

všetky recenzie používateľa

Remeselne dobre zvládnuté, dostatočne špinavé, krvavé a nekompromisné. Je skvelé, že sa sa tento ruský film vyhol hrdinsko-morálne-dokonalým klišé a ukázal vojnu a jej vedenie vo všetkej jej surovosti a nelogickosti, kde ľudský život prakticky nič neznamená. Je otázne nakoľko to bol autorský zámer a nakoľko išlo o "objednávku". Rzhev je ale určite kvalitný film o udalostiach na relatívne malom priestore a aj keď záver trochu skĺzol k štandardnému "gerojstvu" film som si užil. 80% ()

Ampi 

všetky recenzie používateľa

Zajímavý je český název Neznámá bitva. Před 79 lety v 1942 začala tato neznámá bitva na jejím konci bylo okolo půl milionu mrtvých obou stran. V samotném městě Ržev, které mělo před válkou okolo 56 000 v době jeho osvobození žilo 150 osob. Ve filmu sice vidíme jen jednu rotu Rudé armády během jednoho dne v bitvě zvané také jako Rževský mlýnek na maso. Rusové, a ostatní obyvatelé Sovětského svazu (Ukrajinci, Bělorusové, Tataři, Židé, Kazaši, Gruzínci, Arméni atd.) si za své oběti a za to, že významně přispěli k porážce nacistického Německa zaslouží minimálně respekt. Film realisticky ukazuje podmínky ve kterých obyčejní vojáci bojovali v zákopech, mrazu a sněhu (teď ho taky trochu napadlo) A ještě Vám tam velení pošle jako posilu důstojníka NKVD. Velitel roty je sympatický a o něco málo je sympatický i jeho zástupce pro věci politické. Ona je mi většina té roty sympatická. Asi budu rusofil. No díky uživateli Opičák na youtube jsem se dozvěděl nové označení jednoho komunální politika (Řepoprase). ()

Galéria (19)

Zaujímavosti (9)

  • V ruském časopise Kultura byl kritizován tvůrce filmu, režisér a scenárista Kopylov, protože se odchýlil od původního příběhu a z hořkých osudů jednotlivých postav vytvořil pomník odvahy a obětavosti vojáků. (Tonula)
  • Ovsjanikovo je skutečná vesnice asi 20 km západně od Rževa. I když se v ruské verzi film nazývá Ržev, ve filmu se toto město vůbec neobjeví a nemá s filmem nic společného. (Tonula)
  • Ve filmu není ani jedna ženská role. (Tonula)

Reklama

Reklama