Reklama

Reklama

Rok 1942, bitka pri Rževe, známa ako vojnový mlynček na mäso. Po bojoch pri dedine Ovsjannikovo zostala nažive iba tretina roty sovietskych vojakov. Všetci sa snažia vydržať do príchodu posíl. Ale z ústredia  prichádza rozkaz, aby dedinu udržali za každú cenu. Takže nemôžu ustúpiť... Všetci pochopia, že je to rozsudok smrti, pretože z beznádejného boja nemôžu nevyviaznuť živí. Do dediny zomierajúcej pod nepriateľskou paľbou nečakane prichádza mladý poručík zo špeciálnej jednotky, ktorého úlohou je hľadať a odhaľovať zradcov medzi svojimi. Poručík je presvedčený, že to je jediný spôsob, ako dosiahnuť víťazstvo. Udalosti naberajú nepredvídateľný smer... (TV JOJ)

(viac)

Recenzie (96)

ghatos 

všetky recenzie používateľa

Ale tak je tam posun v tak citlivém tématu pro Rusko jako je Velká vlastenecká válka. Komplexnější, samozřejmě v rámci mírného pokroku malinko kritičtější, ale samozřejmě je to vyhlazeno tak, aby to vyhovovalo dnešnímu politickému pohledu. Rusko je v tomhle spefické, proces pochopení protikladných, nejednoznačných dějin je těžké a bude trvat ještě dekády. Řemeslo jinak úplně v pohodě. 74%. ()

Necrotongue 

všetky recenzie používateľa

No, Rusové šli evidentně do sebe, dříve útočily celé fronty, armády, sbory nebo alespoň divize, tentokrát nasadili pouhou rotu a udělali moc dobře. Kromě realisticky natočených bojových scén se otevírala i témata, která byla dříve tabu, a téměř dvouhodinová stopáž nepředstavovala žádnou překážku. Přemotivovaný politruk Rykov na mě sice působil jako karikatura, ale chápu to tak, že tady reprezentoval určitou sortu sovětských politických důstojníků (a nebylo jich málo), kterým to takto chtěli tvůrci spočítat. Líbilo se mi ale, jak pojali postavu politruka roty Žurkina, jeho rozpolcenost mezi stranou a lidskostí byla až lehce schizofrenická. Ve výsledku jsem byl až nečekaně spokojen. ()

Reklama

slunicko2 

všetky recenzie používateľa

Sovětské vnímání věcí je passé. 1) Snímek je na hony vzdálen sovětskému ideologickému vidění války i dobových poměrů v armádě. Vojáci jsou běžní lidé, jeden z nich je kriminálník. Hloupý propagandou zblblý politruk i fanatický dozorující orgán z NKVD jsou stateční lidé, kteří prostě nemohou jednat jinak, než jednají. Ani na velitelství, kde dobře vědí, jaká je situace, nemohou vydat jiné rozkazy, než které vydávají. Ostatní jsou normální poctiví chlapi. Bojují za přežití proti smrti, kterou zde výtečně představují anonymní němečtí vojáci._____ 2) Ve filmu převládá výrazná stylizace s lehkým nádechem jakési falešnosti. Ale konec je dojemný._____ 3) Zajímavé je, že tu nevystupuje ani jedna žena._____ 4) Výstižný koment: Inozuka*****._____ 5) 2.2.2021 - Zaujal mě přitažlivý 26letý Grigorij Někrasov (ppor. Rykov z NKVD)._____ 6) Po opakovaném zhlédnutí přidávám jednu hvězdičku. ()

nascendi 

všetky recenzie používateľa

História nie je mojim koníčkom a tak som až do dneška netušil, že nejaký Ržev existuje a že dokonca vojnové operácie v jeho blízkosti mali veľký význam pri obrane Moskvy. Prvých osem minút filmu je šokujúcich. Myslím, že z technického hľadiska sú minimálne porovnateľné s úvodnou štvrťhodinou filmu Zachráňte vojaka Ryana. Vynikajúci úvod pokračuje realistickým obrazom vojnového života jednej roty. Z nepochopiteľného dôvodu film od druhej polovice skĺzol do klišé sovietskych vojnových filmov s filozofovaním vojakov, skarikovanou postavou podporučíka špeciálneho oddielu, náchylnosťou Nemcov k zásahom a podobným zbytočnostiam. Nebyť nich nemal by som problém dať filmu viac hviezdičiek. Takto to ostalo na pol cesty. Škoda. ()

Daddko 

všetky recenzie používateľa

Sú dva filmy - bitka o Ržev (a určite aj dokumentárne).Tento a Bitva o Ržev (Saška) z roku 1981. Nejdem popisovať dejiny „Mlynčeku na mäso“, tých zdrojov je nekonečno. Tento je na motív príbehu Vjačeslava Kondrateva z roku 1991. V roku natočenia (2019) už zachytáva logickú realitu aká bola na bojisku a nie ako ju prezentovala sovietska propaganda, o vedúcej úlohe strany nič, naopak. Politruk je roztrasený a bez autority, dôstojníkovi NKVD (výborná mentálna analýza týchto ľudí) sa či už veliteľ jednotky alebo vojak vzoprie, to nebývalo. Nazval by som to vojenská psychodráma jedného dňa bojov so všetkými ľudskými vlastnosťami na vzorke sovietskych vojakov. Takí i onakí, hrdninovia aj zbabelci, presvečení fanatici aj reálne mysliaci ľudia, čestní aj podliaci. A keďže je to Ruský film má to aj nacionálny podtón. Žiadne špeciálne efekty, nakrúcalo sa v reálnych podmienkach zimy (-30C), bojové scény na slušnej úrovni i keď Oslobodenia to nie je. V Rusku sa film chytil, práva kúpili viaceré krajiny (USA, Japonsko,...). Slabé hodnotenie na ČSFD pripisujem nespokojnosti diváka očakávajúceho „Mlynček na mäso“.no najmä Rusofóbii niektorých kolegov.  Je asi len pre fajnšmekrov vojenskej histórie a Ruských filmov. 5* ()

Galéria (19)

Zaujímavosti (9)

  • Film byl natočen podle povídky Vjačeslava Kodrijatěva „Vykoupeni krví“, která byla poprvé publikována v roce 1991 v časopise Znamja. (Tonula)
  • V ruském časopise Kultura byl kritizován tvůrce filmu, režisér a scenárista Kopylov, protože se odchýlil od původního příběhu a z hořkých osudů jednotlivých postav vytvořil pomník odvahy a obětavosti vojáků. (Tonula)
  • Ve filmu není ani jedna ženská role. (Tonula)

Reklama

Reklama