Herec, trojdielna dramatická miniséria o človeku, ktorý je ochotný pre život v slobode a naplnenie sna zaprieť svoju podstatu. Stanislav Lánik žije v sivých časoch 50tych rokov, pre nepriaznivý kádrový profil jeho svojich rodičov sa ocitá na okraji spoločnosti. Režisér Peter Bebjak rozohráva hru o charaktere človeka vo vyhrotených situáciách, ktorej následky zmenia mnohé životy. Súrodenci Stanislav a Anežka žijú so svojou babičkou, pre nepriaznivý kádrový profil svojich rodičov sú dvaja mladí dospelí odkázaní  iba na svoje vlastné sily. Začiatok 50tych rokov prináša skepsu, s ktorou každý so súrodencov bojuje po svojom. Nepriateľmi sú všetci, priateľov je málo. Stupňujúce konflikty so správcom bytovky Štepánskym a Stanislavova snaha mať svoj život vo vlastných rukách postavia oboch súrodencov pred možnosť voľby. (RTVS)

Stíba

Hnus padesátých let z trochu jiného pohledu, zajímavě pojatý, v pěkném vizuálním kabátu a s moc dobrým obsazením. Nemám potřebu v tom moc šťourat a jen zdůrazním že jsem byl fakt mile překvapen, moc spokojen a a za tu atmosféru musím dát 5*, protože je opravdu silná, dostala s mi pod kůži a lyne se v podstatě celými čtyřmi hodinami, které mají jen minimální kvalitativní výkyvy. A je fajn vidět kvalitní herecké výkony stálic Ulice u nichž ani nevzpomenete, že v tomhle seriálu vůbec, hrají protože jejich postavy jsou skvěle zahrané. ()

baddass01 odpad!

Tak oslík veřejných peněz (našich peněz, které nám stát sebral na daních apod.) se opět otřásl a kulturní fronta mohla blaženě zachrochtat, že může opět natočit, jako již mnohokrát předtím, něco dramatického z poválečné doby před 70 lety o těch zlých levičácích (tedy komunistech), kdy někteří jedinci nedemokraticky a nesvobodně úpěli, slastně snící o tom demokraticko-kapitalistickém Západě. Na to se u nás dotace vždy najdou, vždyť si ty prachy kulturní fronta vlastně odklepne sama. Tak si tak říkám, kde pramení u té havlistické sebranky ta nechuť hledat nějaká aktuální témata pro jimi oblíbenou dramatickou tvorbu o občanských svobodách. Dnešní kulturní frontě plné ultralevičáků, kteří si s tehdejšími komunisty moc nezadají, dnešní aktuální témata moc ideologicky nevoní. Museli by se totiž začít hrabat v té zasmrádlé kupě průserů dnešního světa, na které ve většině případů zadělala právě ultralevičácká liberální politika, vzývající mj. masovou migraci a multi-kulturismus, "demokratický" vývoz demokracie do světa pomocí např. humanitárního bombardování a dalších oblíbených postupů, feminismus, 80 pohlaví a další LGBT taškařice, klima pošahance, údajný rasismus a anti-rasismus a hromadu dalších fanatických magorů či skupin, kteří by rádi stvořili nový anti-kapitalistický multikulturní svět s nulovou uhlíkovou stopou. ()

Karp

Jako mnozí jiní jsem trochu hůře snášel gay scény. Skoro bych řekl, že je rozdíl mezi explicitním zobrazením a herecky dobře zvládnutým procesem svádění s počínajícími intimnostmi... Alespoň na mě navozené představy dosedly poměrně nepříjemně. Série Herec je ale jinak rozhodně kvalitním počinem, přestože hlubší psychologie postav chybí a poslední díl je možná trochu uspěchaný. Já osobně nevěřím ve stoprocentně negativní postavy. I ti největší diktátoři mívali také nějakou pozitivní vlastnost a čiré zlo je dle mého trochu přežitý konstrukt, čím narážím třeba na roli A. Jastrabana. Ono je i zákeřnější, když se pak takový "nenápadný" člověk od vedle ukáže jako ta největší bestie, kterou jste kdy potkali. Druhá otázka je, co bylo na efekt a co byl záměr? Série Herec byla jistě inspirována životem herce Vítězslava Vejražky, který coby herec a prostitut ve službách STB udával a sváděl své kolegyně, měl k dispozici i pokojík s kamerou a nezalekl se milostného románku s vlastní tetou. Sice neuprchl do zahraničí, ale je pohřben na Slavíně ve společné hrobce národních velikánů... Zdá se tedy, že homosexuální linka je transformací do dnešní doby. Časem se nejspíš ukáže, zda tento posun byl odezvou na soudobé požadavky, anebo byl pouze upraven výchozí námět bez dalších záměrů. Ostatně i další jména jako Sklenička, Švarcová nebo Pěničková nebyla vybrána úplně náhodně a částečně odpovídají osudům reálných postav, jejichž skutečná jména není obtížné rozklíčovat. Pozadí celého, byť upraveného příběhu, je tedy skutečné... ke smutku a překvapení některých. ()

rublik05

Velice povedené dobové drama, které od samého začátku sází na silnou a pochmurnou atmosféru 50. let, kdy si člověk nemohl být jistý ničím a hlavně nikým. Po herecké stránce tady není co vytknout, Jan Cina hraje velmi přesvědčivě, nejvíc mě však bavil Martin Finger, ten si roli slizkého stbáka vysloveně užíval. Silný příběh o všudypřítomném prospěchářství a udavačství, každou chvílí a každým záběrem působící na diváka a vtahující ho tím do děje víc a víc tak, že člověk shlédne celou sérii na jeden zátah a ani na chvíli ho nenudí. Potěší i absence nezáživných momentů, minimum výplně a především kvalitně napsaný scénář. Tvůrcům prakticky není co vytknout, režijně je celá série dobře zvládnutá, kamera taktéž v pohodě. Kromě zvratů, drsných scén a dramatických momentů mě překvapila i na ČT poměrně nevídaná explicitnost erotických scén. V každé epizodě je nespočet dějových zvratů a překvapení, každý závěr je vždy neuvěřitelně napínavý. Asi jediná věc, která mě trochu zklamala, byl závěr finální třetí série. Ten na mě působil trochu nelogicky a moc nedával smysl, vzhledem k vývoji a charakteru postav. I tak je Herec na české poměry skvělé drama se zajímavým příběhem, je velmi atmosférické, má pomalejší tempo, je velmi napínavé a poutavé. Škoda toho závěru. 8/10. ()

Inozuka

Jak by řekli vousatí muži z Katovny: "Tohle je film vo kurvách." První díl s přemetem v závěru téměř geniální, druhý s rozdanými kartami a explicitně zobrazenými homo scénami zajímavý a krapet hnusný, ale poslední díl s pochybně akčním finále dost mimo a celou sérii shazuje. Škoda, stačilo trochu ubrat a bylo by to skvělé. Cina je borec a svého Láníka si očividně užil, Elizaveta Maximova jako Švorcová sexy, pro mě je však největší masér Martin Finger jako kapitán, tu surovost trefil fakt na jedničku. ()

Adiemus

O tom, že je Jan Cina vynikající herec, mě utvrdily pasáže, kdy skutečně hraje na jevišti a roli naprosto nevěrohodně, bez emocí, ploše, zkrátka jako ochotník, zatímco mimo filmové jeviště je naprosto přesvědčivý. Ani ostatním není co vytknout, casting měl protentokrát mimořádně šťastnou ruku. --- Bohužel mě od plného soustředění na film mě díky recenzi  týkající se V. Vejražky pronásledovala snaha uhodnout další známé postavy, které mohly (ale nemusely) autory inspirovat.  Podle mého byly inspirací J. Švorcová, J. Štěpničková (už jen podoba jmen!), ale možná i S. Amortová. Pokud jde o mužskou část, napadl mi spisovatel L. Fuks; a přiznávám, že v závěrečné scéně mi napadlo: A teď je z Ciny dokonce kapitán Minařík! (Pamětníci budou vědět, ostatní můžou googlovat.) Absurdní? Možná. ()

šakal007

Dobrá práce! Třídílný Herec i herec Jan Cina. On by to mohl být i jeden film, ale ve třech dílech víc vynikne, jak vlastně málo stačí, aby člověk byl svině. I když vlastně nemusí. Okolnosti mají vliv, ale nejdůležitější je, jaký jsem člověk. ()

topi80

Ač musím na maximum ocenit prostředí, kameru, atmosféru a vůbec všecny filmařské profese sloužící k tomu, aby to vypadalo fakt dobře, nosným bodem každého seriálu je příběh, který mě naprosto míjel, stejně jako osudy hlavního hrdiny, který ve mně nevzbudil žádnou emoci a vlastně mi byl úplně ukradený, stejně jako jeho krajně nesympatická sestra. Možná to bylo velmi nevýrazným (spíše špatným) představitelem hlavní role, každopádně reprízy se seriál na mé televizi už asi nedočká. ()

Amonasr

Mnoho povyku pro nic. Nezvládnutý záměr, který se zamotal do prvoplánových tezí, špatně provázaných a málo věrohodných situací, které jako celek nedrží vůbec pohromadě. Vyšel z toho jen kýč s ideologickým nátěrem, kterému schází opravdový obsah. Zamíchat v osudí všemožná klišé a tahat je z něj, jak zrovna přijdou pod ruku, to není dobrý způsob, jak stvořit příběh, kterému by se dalo věřit. Vážné téma se tak až překvapivě neuměle proměnilo ve zcela povrchní slátaninu. ()

Linzi

Po nedávno zhlédnuté dvoudílné Anatomii zrady, pro mě, opět skvostný seriál! No a pak, že my Češi neumíme natočit pořádný film (seriál)?! ()

denulik

Súhlasím s tým, že Herec mal skončiť prvou epizódou keď sa dozvieme aká je to sviňa. Potom už tomu chýba napätie, len čakáme na jeho ďalší podraz, keďže otázka neznie či ale kedy. ()

vitak69

Filmů a seriálů z této krušné doby není nikdy dost. Byla to doba, která se velmi podobala době od roku 1939-45. Nacismus a komunismus jsou naprosto stejná zvěrstva. Stejné programy, stejný volič. Rozdíly nepatrné. Mnoho komunistů se za války dalo k nacistům a po válce z nich zase byli zarytí komunisté. Tahle doba náramně nahrávala usavačským krysám jako je vyobrazený soused. Spousta lidí musela ohnout páteř, aby byli schopni přežít v době, kdy jste nevěděli, kolik udavačů sedí vedle vás v hospodě. ()

mac000

Drsná, nezvykle otevřená výpověď o kruté době a lidem poplatným režimu v míře, dohánějící jedince k zoufalým činům. Velmi začínající a mnohoslibný začátek miniserie, který z hlediska vývoje hlavních postac nechává v podstatě vše otevřené. Cina i Boková jsou výborní v hlavních úlohách. Těším se na další díly ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)