Příběh z napjatého sklonku 60. let minulého století, kdy ve Spojených státech vrcholila hnutí za občanská práva a v čele FBI stál radikální J. Edgar Hoover (Martin Sheen). Informátor FBI William O'Neal (LaKeith Stanfield) se infiltruje do illinoiské pobočky Strany černých panterů, aby sledoval jejich charismatického vůdce Freda Hamptona (Daniel Kaluuya). Obratný O'Neal snadno manipuluje svými kolegy i těmi, pro které pracuje, zejména se zvláštním agentem Royem Mitchellem (Jesse Plemons). Hampton posílí svůj politický vliv, když se zamiluje do revolucionářky Debory Johnsonové (Dominique Fishback). V O'Nealově rozervané duši mezitím zuří morální boj. Měl by se postavit na stranu dobra, nebo má Černé pantery za každou cenu zničit, jak to požaduje sám ředitel FBI J. Edgar Hoover? (HBO Europe)

papadoce

Dobre natočená dráma, ktorá je ale ťažká na pochopenie pre stredoeurópskeho diváka vo veku do 50 rokov. Rieši totiž americkú “čiernu” históriu a to doslova. Hovorí o pôsobení hnutia čiernych panterov v šesťdesiatych v Amerike. Teda možno ani nie že ťažká na pochopenie, ale europoidnému mladému divákovi sú tieto témy v podstate neznáme a tak o nejakej názorovej objektivite asi hovoriť nemôžeme. A ako to vidím po vzhliadnutí ja? Žiadny extrém nie je zdravý a extrémizmus je vyslovene chorý a treba ho včas zastaviť. “Čierna” téma v Amerike stále žije (bohužiaľ), ale tomu sa asi nedá úplne diviť. Treba si uvedomiť, že aj to čo je tam ešte dnes, je stále dopad správania sa celých generácii. A ešte veľa vody pretečie Mississippi kým sa vyliečia dopady otroctva a rasovej diskriminácie z ktorých pramení iba nenávisť. Slabou stránkou filmu je podľa mňa Daniel Kaluuya čoby predseda čiernych panterov. Chápem to tak, že Fred Hampton ktorého hral, mal byť charizmatický vodca schopný strhnúť so sebou davy. Podľa mňa bol statický, herecky ťažkopádny, s jedným výrazom tváre počas celého filmu. Na tom jedinom inak dobre natočená dráma podľa mňa troskotá a nechápem ako mohol dostať za toto zlatúšika. Ostatné role boli zahrané veľmi slušne a uveriteľne. Poprava na konci bola brutálna. Koľko že to stojí zrada? ()

SAINTS

Dejiskom pribehu je Chicago na konci 60.rokov.Ked je drobny zločinec William O Neil zatknuty a obvineny z kradeže auta oslovi ho agent FBI Roy Mitchell,ktory ponukne zrušenie obvinenia na oplatku za to že sa stane informatorom uradu.O Neil sa infiltroval do miestnej organizacie Black Panther a vypracoval sa na vrchol organizacie,čim sa približil k Hamptonovi a k jeho ludom.Je to velmi dobre natočeny film o zostupe človeka do začarovaneho kruhu zrady a podvodu.Film kladie niektore relevantne a urgentne eticke otazky tykajuce sa využivania vladnych informatorov.La Keith Stanfield,ktory hral informatora bol fenomenalny. ()

Mamlas odpad!

Film o černoších, kteří nejsou spokojeni se stavem společnosti a nadřazeností bílých. Tisíckrát ohraná písnička podle stejného vzoru jako vždy. Film je nulově zajímavý, ke konci jsem se protočil fakt rychle. (2%) ()

xxmurphyxx

Tuctovka hrajúca na istotu s kvalitnými hereckými výkonmi, solídnou réžiou a kamerou natočená na základe skutočných udalostí. Udalostí z doby utláčania čiernych v Amerike, takže nominácia a prípadný Oscar sú povinnosť. Film dokáže zaujať, nenudí ani sa nesnaží vnucovať divákovi svoj postoj k udalostiam, iba ich čo najvernejšie zachytiť a to mu slúži ku cti. Žiaľ nemá ani jednu výrazne silnejšiu scénu a preto veľmi rýchlo vyšumí do prázdna. ()

BrusVejn

Veľmi, veľmi dobrý film. Pravdaže, s aspektmi látky, ktorú film preberá sa nie vždy dá úplne súhlasiť a film vykresľuje v podstate iba pohľad z tej "dobrej" strany, čo je trošku škoda, lebo rád by som to videl trošku detailne spracované aj z druhej. Ale je to film, takže nevadí. Herecké duo je výborné a rovnako aj Jesse Plemons, ktorý zas a znovu vyčnieva. Mrzí len miestami dejová zmätenosť, kedy film musel v rýchlosti popreskakovať udalosti aby sme sa v príbehu posunuli tam kde treba. Slušila by filmu trošku väčšia hĺbka alebo, na druhej strane, väčší nadhľad, ktorý priniesol napr. tématicky podobný BlacKkKlansman. Takto film zastal niekde v strede. ()

Adaaamecek

Velice zajímavý film, kde se občas vloudí i nějaká malá akcička. Dostal jsem přesně to, co jsem očekával. Za sebe mohu říct, že procentové hodnocení tady na ČSFD sedí po delší době přesně. 6/10 ()

NovySvet

V dnešní neskutečně rasistické době, kdy nenávist chvílemi vítězí nad láskou, je tenhle film nepředstavitelně potřebný. Ale na Oscarech ho rasisticky ignorovali, když nevyhrál za Nejlepší film, přičemž Judas and the Black Messiah si to tenhle rok naprosto zasloužil, ale ne, akademie místo toho ocení diskriminační Zemi nomádů... Pro mě a další správné lidi to však bude nedoceněný klenot, stejně jako Black Kkklansman. ()

kokofek

Zrádci a udavači jsou zřejmě stejně staří jako lidstvo samotné.Zřejmě je to nějaká boží pomsta lidstvu,které nesplnilo očekávání stvořitele. ()

rigby

Tématika zajímavá, ale možná bych si o tom raději něco přečetl. Tyhle politické filmy, které se v Americe v posledních letech hodně radostně natáčejí, mě vůbec neberou. Asi to bude tím, že žijeme na jiném písečku, v naší malé Evropě, kde máme jiné problémy a jinou historii. Raději dám přednost něčemu jinému, bližšímu. Není to natočené špatně, ale aby to zaujalo mě, jako náhodného kolemjdoucího, to rozhodně ne. ()

bonovox

Typický oscarovy film, pre akademikov kvôli téme ako stvorení, pre radového diváka ale nie až tak príťažlivý hlavne kvôli spracovaniu.Herci celkom presvedčivý. 60% ()

Kusbi

Neříkám, že z toho šílím, ale líbilo se mi to. Je pravda, že by zasloužilo rozhodně trochu větší spád, někdy to bylo až příliš úmorné s nudnými pasážemi. Ale jinak je to slušné zpracování kapitoly z dějin černošského hnutí v USA. Na čtyři hvězdy to za mě vytahuje závěr, který se prostě povedl a pak hlavně herecký výkon, který předvádí Kaluuya. Oscar naprosto zasloužený, ještě vzhledem k tomu, že jde o Londýňana. Klobouk dolů. ()

EricNor

V době, kdy se Amerika pere s rasismem, kdy BLM určuje rétoriku mnohých médií a kdy ve světě všichni demonstrují za práva černochů, ať už tuší jaká je skutečnost nebo ne, přichází Shaka King s Jidášem a Mesiášem. Možná není vhodnější doby, než právě teď aby se film dostal do kin nebo SPÍŠ na domácí kina. Věřím, že ho Oscar nemine a to jistě ve více kategoriích, protože Kaluuya je ve své roli skvělý a Stanfield dle mého ještě lepší. Film je zaujatý, protože je natočený černochem a celé hnutí Panterů je v něm značně zromantizováno i díky vztahu Freda Hamptona s Deborah Johnson. Ale nemám s tím problém, protože Panteři dělali pro "bratry" užitečnou činnost, kterou tehdejší vláda nedovedla nebo nechtěla zajistit, prostě proto, že se o černé nezajímala. POZOR SPOILERY! Film samotný je filmařsky na vysoké úrovni. Líbí se mi práce s kamerou a světlem. Dlouhé záběry bez střihu, hudba je taktéž skvělá. Některé tady film nudil, ale za sebe musím říct, že ve filmu žádná hluchá místa nejsou a každá scéna má svůj smysl. Mám výtky k tomu, že film je svým způsobem monotónní a některé scény by zasloužily zvýraznit. Například přestřelka v sídle Panterů by mohla být dramatická, ale není. Zrovna tak dvě návštěvy u "Crowns" jsou jedna jako druhá. Zvláště u druhé to mělo být vyhrocenější. Třetí absolutní highlight měl být proslov "I am revolutionary!" Je to top scéna, ale zase něco chybí. Možná měl být předchozí scéna jiná nebo neměla začínat záběrem na Kaluuovi záda, když jde na pódium. I přes tu monotónnost mě film nenudil ani chvilku. Důvodem jsou herci. Každá jednotlivá role je dokonale obsazená. Pro mě jednoznačně vyniká LaKeith Stanfield, který Billa O´Neale hraje famózně. To krysáctví mu kouká z obličeje a později je přesvědčivý, i když podlehne kouzlu Freda Hamptona a toho, co Panteři představují a jakou roli v tom hraje on sám. Na konci se pak rozhoduje mezi dobrem a zlem, což je znázorněno pozadím ve scéně, kdy stojí napůl ve světle a napůl v temnotě. Tvůrci možná schválně do filmu umístili větu, že by si za svůj výkon Bill zasloužil cenu akademie. Já souhlasím. Film jsem viděl asi nejvíckrát ze všech tady a rád se na něj podívám znovu, což se mi běžně u filmů nestává. ()

majorzeman13

Revolucionářská strana Černí Panteři+ skvělí Daniel Kaluuya + dle inspirováno skutečným příběhem= slušné,solidní ,fajné biják. PS: "Já jsem revolucionář" ()

NagatoPein

Poučný premierný film o dosť málo známom historickom fakte (minimálne pre Európana). Osobne som tohoto prostredia za posledné roky presýtený a myslím si, že v tejto téme sú omnoho lepšie filmy. ()

mdf

To je samý bratře, sestro, předsedo, soudruhu,soudružko, první hodinu jenom tlachání a tlachání, jak tady někdo píše,...že prý nádech gangsterky,tak to ani omylem.Každý je tam revolucionář, do toho skandování, zabijte víc fízlů,tak si říkám, že tohle byl fakt omyl. ()

Gigulina

Pro me bohuzel celkem dlouha nuda. Nejak jsem cekala od filmu vic. Postavy jsou zde vykresleny velice povrchove a tak jsem s zadnou z nich nikterak nesoucitila. ()

Lukango

Další kvalitně zpracovaný film o historické události, který převážně vyzdvihují špičkové herecké výkony a jejich monology a dialogy. Společně s herci musím zmínit i krásně nasvícenou kameru s hudbou a střihem. Film se nesnaží akcí potlačit příběh, ba naopak příběh je moc zajímavý a 95% scén jsou svými dialogy a vyprávěním moc zajímavé. Problém jsem měl, že celkový dojem z tohoto filmu, nebyl tak výrazný, jako u ostatních filmů o skutečné události. Po konci filmu mě celá událost moc emočně nezasáhla a myslím si, že se tvůrci mohli víc snažit v tomto ohledu. Ale to je jen můj názor. Známka: 7-7,5/10 ()

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

19.12.2021

Jako každý rok, i letos si bývalý americký prezident a zároveň obří filmový fanoušek Barack Obama sedl, aby sestavil své oblíbené kulturní žebříčky. Vedle knížek tak došlo pochopitelně i na filmovou… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny