Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (Cinemart SK)

tabu

S hodnocením jsem vyčkával, nechal jsem Seveřana na sebe působit, byl jsem zvědav, jak se prožitek s ním promítne za pár dní. A čím více času uplynulo, tím silněji se ve mě tahle jízda pozitivně ukotvila. Skvělý soundtrack, výborní herci, příběh jednoduchý, ale parádně uchopený, vybudovaný. Intenzita maximální, výjimečný film. ()

v.indruchova

Herecké obsazení povedené. A kamera a hudba skvěle budující atmosféru. Pradávná vzpomínka hrozivé časy. Předvídatelní děj. Životy které zdánlivě měli hodnotu v cti za smrt a lásce. Však poněkud pokroucené ideje byly zaměněny za pravé hodnoty. Válčení, vraždění a zotročování které se stále opakuje. Proč jsme se stále nepoučili? Je nová doba tyto pokroucené hodnoty již nemají místo v dnešním světě. Je třeba odstarnit nenávist a strach touhu po násilí a moci. To byl pro mě jeden ze vzkazů, této severské báje znějících z dávných časů. Silné spojení národů s duchovnem a přírodou, bohužel také magií a temnotou kterou přináší. Film bych ohodnotím za 3/ nelogičnosti i v soubojích (scénarsticky) ale má pro mě jistý přesah, které spousta filmů nemá. Kdo čte mezi řádky? ()

Predator77

55 Procent, Bohužel ale pro mě se o žádnou hitparádu nejedná a jediné co tak můžu na tomhle filmu pochválit tak je občas fajn hudba, kamera, vizuál a pěkná krajina, jinak tenhle film je dost velká nuda ale věřím že se najdou lidi komu se to bude líbit. ()

SamGee

Pred nedávnom bol uvedený do kín historický film Severan od hororového režiséra Roberta Eggersa. Hoci si celosvetovo nezarobil veľa peňazí, získal si pozitívne reakcie od kritikov.       Dej sleduje pomstychtivého princa Amletha (Alexander Skarsgård), ktorý prekonáva nehostinné škandinávske prostredie, bojuje s nadprirodzenými silami a čelí svojmu osudu.     Scenár nerozoberá romantickú cestu hrdinu, ale nekompromisný príbeh o tom, aké následky môžu vzísť z pomsty a ako nikto neujde pred osudom. Keď prirátame do toho snové sekvencie, dostaneme silný zážitok.     Skarsgård v roli divokého bojovníka podáva solídny výkon a Nicole Kidman spolu Anyou Taylor-Joy prekvapia svojou osobnosťou. Ethan Hawke, Willem Dafoe a Claes Bang sú podarenými vedľajšími postavami. Škoda len ich malému priestoru v deji.     Kvitujem technickú stránku. Akčné scény sršia brutalitou, kamera spolu s vizuálom a hudbou dotvárajú tiesnivú atmosféru a kostýmy s výpravou perfektne zachytávajú vikingské obdobie.       Podľa môjho názoru si najnovšia snímka Severan zaslúži pozornosť. Ponúka silný naratív, násilné scény, autentický pohľad na kultúru, snový vizuál a pestrý herecký casting. Tento počin si užijú filmoví fajnšmekeri aj fanúšikovia histórie a vikingskej tematiky.     Príbeh: 9/10,  Herci: 7/10,  Hudba, akcia: 8/10,  Vizuál, kamera, kostýmy, výprava: 10/10,  Celkovo: 8,5/10. ()

Kushina

Nádherně natočený film, který dokáže neskutečně vyobrazit pradávnou víru v božstvo a muže bojovníky jako takové. Dokáže to skvěle vtáhnout do samého nitra filmu, jen bohužel konec je už trošku moc přeplácaný. I tak 80% ()

mouzi

Takové strašně utahané a stokrát omílané severské mytologické drama. Takových už tu bylo hafo. Předlouhá stopáž, slabý scénář a nepříliš přesvědčivé herecké výkony + poměrně koukatelná kamera a výprava dávají všeho všudy slabé 3*. ()

Heywood

Vizuál super, herci skvělí a tady končím. Přepálená stopáž, předvídatelný příběh, nikde žádné překvapení, snad jen to, že šuk je mocný a bratra klidně zabiješ, ale v tomto se lidstvo nezměnilo a asi nezmění. "Lidová" hudba mě neoslovila, byť její význam ver filmu chápu a stejně tak ten střet civilizace a hrabivé chamtivosti, která je hlavním nositelem většiny násilí v dějinách lidstva. (Překonal ji jen nacismus a komunismus). V druhé hodině jsme se už modlil za konec. Nijakou katarzi to ve mě nevzbudilo, asi jsem nebyl cílovou skupinou tvůrců. Za mě 45%. ()

quido_zidle

Uff, tak jsem to vydržel až do konce... Dostal jsem divný "dokument" o severských rituálech(těch je tam požehnaně - mnohem víc jak děje) s hroznými hereckými výkony, mixovaný s brutálně ukecanou(!) a překombinovanou cestou k pomstě. V čase 1:24:00 se konečně začne něco dít (do té doby všichni jen melou pantem, tváří strašně vážně, chlapsky řvou a "čarodějují" - a to hoodně) do 5ti minut je po tom a pokračuje zase vše viz výše. Závěrečný boss fight už mě vysloveně nudil - notabene když víte jak dopadne. Suma sumárum - po skvělém traileru zklamání velké...:-( ()

Dacsus

Tlieskam! Úžasné! Toto je umenie! Už dávno sa mi nestalo (pri novodobej kinematografii), aby som bol takto priklincovaný k filmovému dielu. A tí čo čítali Eaters of the Dead od Crichtona si pošmáknu. Slzy a zimomriavky! ()

Karbos

Trošku hůře stravitelný film, chce to na něj mít to správné rozpoložení. Jednoznačně se ale jedná o precizně odvedenou filmařinu ve všech směrech, ať kamera, herci, hudba, výběr lokací atd. Chvílemi je atmosféra opravdu strhující. Paradoxně i přesto mi cesta za pomstou ale přišla chvílemi trochu zbytečně dlouhá a složitá. Na to jaký film nabere ze začátku tempo, se v druhé polovině naopak všechno extrémně vleče a film tak působí trochu schizofrenním dojmem. Oceňuji zapojení mystických prvků, dávající tomu příchuť nadpřirozena a samotný konec, který rozhodně není ve standardním ohraném duchu.  Lepší 3*** ale dáme tu jednu navíc :) ()

hony23

Pohádka pro dospělé prošpikovaná severskou mytologií o bojovníkovi, který na cestě za pomstou prolévá potoky krve. Vizuálně zdařilé, bojové scény dostatečně brutální, ale samotný příběh je tuctový a toho nadpřirozena tam bylo až moc. ()

rigby

Věřím, že své příznivce si tento film najde, ale já mezi ně patřit nebudu. Stejně jako třeba Barbar Conan mě tohle táhlé tempo neoslovuje. Nic mi to neříká, nic mi to nedává, naopak mám pocit, že silně ubírá. A čas je přece jen drahocenný... ()

Tomas_PO

Veľa krvi, okultizmu, násilia a animálnosti v snahe čo najviac priblížiť surovosť a dobovosť Vikingov. Napriek drahým hercom sa blockbuster nekoná a nekonečných 136 minút je vhodných skôr úzkoprofilovejšie pre fanúšikov žánru. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. Tento film je poměrně syrový, do výuky ho raději nedoporučuji. Velmi se mi líbilo využívání severské mytologie. ()

Grázl83

Ajajaj, škoda té přepálené délky. Místo to bylo divné, místy strhující, místy nuda, místy řežba, prostě od všeho něco. Kdyby se to více prostříhalo, mohlo to dopadnout o poznání lépe. ()

Gregor_Samsa

Zdráhám se to otříhvězdit, twl artistní vybíjená co není vybíjená, ale nějaké sebezpičující sebezpytující podobenství o tom, že nic není jak se zdá, Valhalla čeká, na severu je zima a rodinná pouta skýtají pasti horší, než dvacet let v Tak jde čas... nevyužitej potenciál jakože jednoznačně, takovej budget, dámy a pánové, nechci se vás dotknout, kdo z vás to má a tohle nakonec z toho?!? [50%; 2022-09-19 Home sweet home] ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze