Při pátrání po nezvěstné matce dokáže neohrožená Enola Holmesová přechytračit i svého staršího bratra Sherlocka a pomoct mladému lordovi na útěku. (Netflix)

Lukoboss

"Jak prosté, milý Watsone.", by řekl Sherlock, přestože tento výrok ve slavných románech nikdy nezazněl. Ne, ne, ne a ne, takhle to fakt nejde! Slavnej detektiv měl kromě svýho parťáka ještě bratra, nikoliv však "osamělou" (haha, jaká to hříčka se slovy!) sestřičku Ebolu... ehm, teda Enolu. A tahle z prstu vycucaná postava má oslovit (především) mladý diváky. Sorry, ale děti nejsou kreténi a naservírovat jim takovou girl power propagandu je naprostá prasečina. Musím uznat, že po půl hodině jsem měl chuť to vypnout, protože to je masáž, až to bolí. Zazní věty jako: "Nenech se rozptylovat jinými lidmi... zejména muži!", dál se dozvíme, že ji všechno naučila matka (např. jak nabrousit nůž), otec je neznámej a nedůležitej, korzet je symbolem útlaku atd. Chlapi jsou tady naprostí burani, debilové a záporáci, víc do očí bijící to být už nemůže, jsem si říkal, ale pak přijde scéna, kdy jsem měl pocit, že mně vypadnou oči z důlků. Zaprvé matka Enoly čte "Magazín moderní ženství" (jojo, vidíte dobře) a zadruhé ženský (v té době v Londýně!?!?) trénujou "karate" a vede je emancipovaná černoška, která v jednu chvíli směrem k Sherlockovi pronese: "Nemáte snahu měnit svět, protože vám to takhle naprosto vyhovuje!". WTF!!! Sir A. C. Doyle se neotáčí v hrobě, ten musí přímo rotovat. A jak jsem už zmiňoval, děti nejsou hloupý, takže scény, kdy se 16letá holka převleče za kluka, nikdo to nepozná, pak se převleče za dospělou dámu, nikdo nic nepozná (a ono se to hlavně několikrát za film opakuje), to je fakt špatný. Samotnej Sherlock je tady úplně mimo hru, tady se evidentně jen a pouze parazituje na slavné značce, protože s Holmesem to nemá vůbec nic společnýho. Navic hlavní zápletka se zmizením matky nakonec vyjde úplně do prázdna (nechci spoilerovat), ale je vidět, že to byla naprosto nedůležitá záležitost, přestože se na tom ze začátku stavělo. Hlavní záporák se pak haluzácky objevuje, kdy se to tvůrcům hodí, nehledě na jakoukoliv logiku nebo provázanost s čímkoliv. Prostě teď je potřeba to trochu napnout, tak ho tam nějak vecpeme. Kde se tam najednou vzal? Jak je to možný? Neptejte se, to asi neví ani tvůrci. A jak nám ukazovali přeplněný ulice Londýna, když Enola bojuje se záporákem, samozřejmě v okolí není ani noha. Nejvíc jsem se vlastně těšil na H. B. Carter, která je tam ale nakonec minimálně, naopak M. B. Brown do toho dává všechno a přestože je chvílema neskutečně otravná, ve svým věku má našlápnuto na slušnou kariéru, to se musí nechat. Ještě mám poznámku k promluvám a monologům do kamery (k divákům) - tohle bylo například geniálně použitý v House of Cards. Výjimečně, nečekaně a úderně k nějaké situaci. Tady je to tak často, až to začne lézt na nervy a naprosto to ztratí požadovanej efekt. Bohužel.. Tenhle film má podle mě jedinou úlohu, nahnat body na korektnosti, která je poplatná aktuální vyhroceně přehnané situaci, na úkor kvality. A to je strašně špatně! Takhle fakt ne... P.S.: A vrcholem selhání je např. i to, že romantická linka mezi Enolou a mladým šlechticem (mezi kterýma to jakože jiskří) neskončila polibkem. Jestliže ani tenhle tradiční kýč není součástí, je to úplně v prdeli. () (menej) (viac)

wooozie

Hodnocení filmu ve zkratce - perfektní Millie, průměrná zábava, mizerná detektivka. Tolik zde kritizovaná až příliš do očí bijící politická korektnost a agitace feminismu mi tady vůbec nevadila, protože člověk už s tím u Netflixu počítá víceméně automaticky, nicméně tento film má jiné a mnohem větší problémy. Tím hlavním je jednoznačně scénář, který z celého filmu dělá naprostou patlaninu a jako detektivka nefunguje absolutně vůbec. Žádné překvapivé momenty, zvraty, záhady, nečekaná odhalení, prostě nic, jedna velká zoufalost. Příběhových linek se tady rozjede asi pět, ale uspokojivého konce dosáhne sotva jedna. Přál jsem si, ať se mi film líbí, především kvůli castingu, avšak výsledkem je sice docela zábavná, ale naprosto ledabyle odvyprávěná detektivka, což ve spojení se jménem Holmes bolí dvojnásob. Na závěr ale musím pochválit Millie Bobby Brown, která má opravdu herecké nadání od Boha a považuji ji za bezesporu největší talent nastupující generace. ()

borec999

Presne taký film ako by ste čakali po zhliadnutí traileru. Nenáročná, spotrebná oddychovka cielená na teenagerov a teenagerky v hlavnej úlohe s Millie Bobby Brown, ktorá ťahá film svojim výkonom hore čo to dá. Ostatné známe mená majú malý priestor a sú skôr ozdobou v traileri. Dej neurazí, časté prelamovanie štvrtej steny (prehovory Enoly priamo k divákovi do kamery) ma vytáčali, ale verím že pre teen cieľovku sú neskutočne cool, no a akcia (bitky 16 ročnej MBB s dospelými chlapmi) aj celý príbeh kedy Enola prekabáti väčšinu dospelých sú dosť pritiahnuté za vlasy. Avšak, ako ľahký film na jedno pozretie, prečo nie... 55% ()

WathanajX

„Někdy musíš ve vodě kopat nohama, abys přivábila žraloky.“ Tak předně jsem část filmu už jednou viděla. Ale na první pokus jsem nezvládla zhlédnout víc než půl hodiny. Nečekala jsem, že se to nějak zlepší a čekala jsem nudný ničím zajímavý film. Takže jsem ani nemohla být moc zklamaná. Klady: Jednoduše postava Sherlocka Holmese. Kdo se podobně jako já ke snímku dostal jen a pouze kvůli Henrymu nebude v tomto ohledu zklamán. Moc věcí, proč stojí za to film vidět jsem skutečně nenašla až tedy na moc povedenou výpravu a překvapivě i hudbu. Uznám, na to se ještě dalo koukat. Zápory: Z duše nenávidím tenhle způsob vyprávění. Hlavní postava neustále čučí do kamery a to co z ní vyleze je jednoduše fraška, která se snaží být za každou cenu vtipná nebo já vážně nevím. Mladá, geniální a sebevědomá Enola, které matinka celý život cpala do hlavy hromady keců o emancipaci apod. a která přechytračí a samotného Sherlocka… Už jen z tohoto popisu se mi dělá nevolno. Enola je skutečně postava, kterou si s tímto slavným detektivem opravdu nechci spojovat. Úmorně dlouhá, nudná naivní spatlaninu. Ty rádoby feministický kecy se místy už vážně poslouchat nedaly. Snímek tam tohle tlačil na sílu horem dolem od protivného bratra, co svou sestru hubuje až po zmíněnou matinku hlavní hrdinky. A teď považte, že to hle má ještě druhý díl… O čem proboha?! Hodnocení: 40 % /4 z 10 – Doporučuji komukoliv, kdo by rád usnul u až moc těžké oddechovky. Já už to nikdy nechci vidět. (52.) ()

Litvicek

Já nevím, komu tady z vás jebe. Když jsem v minulosti četl nějaké recenze, byl tenhle snímek označován jako jeden z nejslabších očekávaných filmů/zklamání roku. Tak jsem se tomu filmu schválně dlouho vyhýbal a neměl jsem moc důvod si ho pouštět. Nicméně nakonec jsem vyměknul, viděl pár dobrých komentářů a hodnocení a to mé srdce obměkčilo. Navíc byl přístupnej český dabing a tak jsem mohl u filmu slušně vypnout hlavu a jen si to celé vychutnat. A výsledek? Překvapivě dobrý. O průser v žádném případě nemůžeme mluvit, ten film a hlavně můj miláček ze Stranger Things celý film táhne důstojným tempem a bylo super to sjet až do konce. Dostatečně zajímavé, relativně zábavné a pestré. Asi si to víckrát nepustím ale když porovnám to, že jsem proti tomu filmu původně zbrojil, tak musím vzít svá slova zpět a říct, že to bylo celkem fajn. 3 hvězdy/Průměr. ()

ChrisBa

Ťažko povedať čím tento film chcel byť.. detektívkou určite nie.. rodinnou drámou? To tiež moc nie.. komédiou ani náhodou.. dejovo prázdne, hluché bez štipky emócií.. 2* len za skvelé herecké obsadenie a kulisy.. aj tak však tento film nemá zmysel pozerať.. ()

Mitin

Millie je výborná herečka, zvlášť na 16 let, ale postavy jsou fakt strašně napsaný. Děj se táhne a jelikož je 90% filmu zaměřený na Enolu, je to o to horší. Rozhodně by to zachránil větší screen time Sherlocka, vedlejší postavy jsou dost v pozadí. Po vizuální stránce je to pěkne, ale dneska jen to nestačí. ()

Prochy38

Příběh celkově nic moc. Ale M. B. Brown byla naprosto fantastická. Scénář je skvělý, postavy bezchybné a herecké výkonu naprosto vynikající. ()

Ant_Antony

Že by pilot k něčemu většímu..? Proč ne... jen příště více samotného Sherlocka, Cavillovi sednul až jsem se divil - jen, aby toho na něj už nebylo moc (Superman, Geralt, Sherlock... 007???) ()

Kacitr

Malebná zákoutí Londýna, krásné barvy a pěkné kostýmy. Těšila jsem se na parádní, dobrodružnou výpravu - ta sice proběhla, ale nadšení ve mě nezanechala. Příliš mnoho feminismu, diváka to bije do očí téměř celou stopáž. A to pomrkávání do kamery? Asi to měl být oživující prvek. Ale za mě ne. Millie se pro Enolu narodila, to uznávám. Hrát ta holka umí a jistě světu ještě ukáže. Claflin mi lezl na nervy. Jeho postava pro mě postrádala jakýkoliv význam. Vyjma toho, že byl opatrovníkem Enoly, o kterou se stejně nestaral. Kdyby se příběh víc soustředil na vztah mezi Enolou a Sherlockem, bylo by líp. Konec? Hm. Tohle jsem asi úplně nečekala, ale dá se. I když to působilo všechno moc ukvapeně a po tom všem "nahánění se navzájem" i poněkud zvláštně. ()

Jaro_slav

Herecky a výpravou krásně svěží, ale scénáristicky naprosto jalová feministická agitka, která sice názorně ukazuje, jak nahovno na tom ještě před 120 lety ženy v UK byly, ale současně se neubrání opakování prázdný fráze, že můžete bejt tim, kym chcete. To je ale kravina, protože Umba Mumba ze somálský pirátský vesnice se nejspíš sběratelem historickejch sportovních aut nestane, i kdyby sebevíc chtěl. Na MBB, když neni zmalovaná jak ňáká pipina tak jako v civilu, se hezky kouká, hrát umí, hlas má příjemnej a je to nadějnej posun od třetí série Stranger Things. Navíc ve svejch šestnácti si tohle produkovala. Já v šestnácti na gymplu chodil po vyučování chlastat pivo do Havrana. A jako takovej bonus namísto stupidních rádobyhodinek Apple nosí na ruce rolesor verzi Rolex Datejust a to se u takhle mladý holky cení! Celkově taková lepší padesátka. Ten film, nikoliv Millie. ()

Untentrauer

Velmi atraktivní film ve spojení s Sherlockem Holmesem a prostředím té doby. Nechal jsem se zlákat pozlátkem a atraktivitou - přesně, jak to autoři chtěli. Ve skutečnosti je to velice nudný film s pro mě až urážejícím dějem týkajícím se rodiny Holmesů. Hlavní hrdinka neustále zasahuje do děje svou interakcí s divákem a svými vzpomínkami na minulost. Zápletka je strašně nesmyslná. Jsem velice zklamaný. Byla to ztráta času. ()

Klajnik odpad!

Už v traileru jsem se tomu filmu vysmál. Když Enola celou dobu traileru hraje nezávislou ženu a pak řekne, že svět potřebuje změnu, tak jsem vybouchl smíchy. Netflix by se měl krotit. Už v Project Power dal najevo že kouří péra negrům a skrz tento film říká, že žena tu není jen od toho, aby motala v kuchyni. Přirozeně, že ne. Způsob, kterým to ale Netflix dělá je značně nepřirozený, stupidní a tupý. Krásnej feministickej film je 20th Century Women. Tady se ale holky perou jako chlapi. Enola je postava, která byla k Holmesovi dodatečně vytvořena kvůli tomu, aby tvůrci vydělali prachy na jiné cílové skupině, přičemž způsob, kterým to dělaj je vskutku neuctivý k samotnému Sherlocku Holmesovi, k němuž ta píča Enola byla uměle přisrána. Postoj Netflixu a to, jak ho prosazují mi přijde bizarní. Jasně, že jsem rád, když film není jenom entertainment a najdu si v něm i velká témata či myšlenky. Sere mě však, že vlastně správný postoj je divákovi předkládán tak vadně a trapně. Film je mi protivný. Nebude takový jiný ani po dobu dalších 80 minut. Vsadil bych na to krk. Proto dávám odpad a zcela jistě to dokoukávat nebudu. Je navíc značně mířen na debily, protože Enoliin neustálej hlasovej doprovodi všechno vyloží, jen aby divák nemusel nad ničím přemýšlet. Film pak vůbec nevypráví obrazem. Millie Bobby Brown je dobrá herečka, ale její postava mi je nesympatická Ostatní herci nemají co hrát. Cavill na to kejvnul jen kvůli prachům. Jeho Sherlock, nejlepší detektiv světa, totiž neni důstojná role. Je tam jenom proto, aby šlo vidět, jak ho jeho mladší sestra dokáže vždycky předčít. Co se tónu filmu týká - snaží se to být velmi zábavné, odlehčené a svižné, ale mně se to stejně vleče jak prdel, protože je to infantilní, tupej a nevkusnej film, kterej mě každou vteřinu nebaví. ()

Ollie235

,,Sometimes you must dangle your feet in the water in order to attract the sharks." Další díl ze seriálu ,,těšil jsem se na to, jak si Netflix s námětem poradí a byl jsem z provedení zklamán". Enola v podání Millie Bobby Brown je přitom zajímavá a poutavá postava, bohužel k ní ale chybí silnější příběh. Film působí jako úvod do světa Sherlocka Holmese pro děti - prostředí není tak temné, napětí takřka nulové, místy tvůrci všechno vysvětlují zbytečně okatě a opakovaně. Postava Sherlocka je překvapivě takřka zbytečná a jen pomáhá nalákat diváky, i když ve výsledku filmu moc nepřináší. Mycroft má úlohu ještě menší. Enola tak bohužel celkem rychle začíná nudit a v tomto duchu pokračuje až do konce. Pár zajímavých pasáží se najde, ale jinak bohužel není příliš o co stát. ()

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

29.11.2022

Produkční a mediální společnost Legendary Entertainment, stojící například za sérií filmů Godzilla & Kong a zejména za chválenou spektakulární sci-fi Duna, dosud své filmy v posledních letech… (viac)

Sherlock Holmes se dočká spin-offů

Sherlock Holmes se dočká spin-offů

06.04.2022

Streamovací služba HBO Max do toho v posledních týdnech šlape a objednává jeden nový seriál za druhým. Nyní tak s posvěcením od studia Warner Bros. přichází zpráva, že se populární filmová série… (viac)