Při pátrání po nezvěstné matce dokáže neohrožená Enola Holmesová přechytračit i svého staršího bratra Sherlocka a pomoct mladému lordovi na útěku. (Netflix)

BOURQUE

„Nápad o tom“, že bratia Holmesovci mali sestru, nie je nič nového (spomínate si na posednú sériu seriálu Sherlock s fenomenálnym B. Cumberbatchom?). H. Bradbeer však prišiel s tým, že sa sústredí na „teenage“ vek mladej Enoli. Tvorcovia na jednej strane sa snažili zachovať investigatívnu líniu „SH“ príbehov, na druhej však chceli zachytiť to, ako malá nevinná slečna pozná skutočnú svet a ako sa z nej stane dospelá osoba. Tú rovnováhu však nepodarilo presne nájsť. Miestami tá investigatívna časť buď zostane v pozadí alebo je až smiešne zjednodušená. Vzniknutú nerovnováhu však kompenzuje sympatická Millie Bobby Brown, ktorá svoju rolu užíva a jej „radosť“ sa čiastočne premietne aj na diváka. Vo vedľajšej roli by mohla byť viac využitý talent H. Bohan Carter, ktorá pre rolu Eudoria Holmes (matka) bola skvelou voľbou. To o bratov Holmesovcov sa už nedá jednoznačne povedať. S. Claflin v roli Mycrofta bol spíš znervózňujúci. H. Cavill v roli Sherlocka spíš suchým a plochým – jednoducho, nebol ten typ Sherlocka, na ktorý sme sa v poslednom čase zvykli. Takže na tejto poli sú rezervy, avšak nezabudnime na to, že v tomto príbehu aj oni sú na vedľajšej koľaji. Záver príbehu, hlavne z hľadiska tej investigatívnej časti, je trošku spackaný. Každopádne, po veľmi dlhom čase je to snímok, ktorý v repertoáru vlastnej tvorby Netflixu je „prijateľné“. Neprekvapilo by ma, keby sme sa raz dočkali pokračovania. Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

gumbo

Zábavnost, avšak až moc rozředěná. Jako pilot seriálu by to bylo dobré, ač dlouhé. Ovšem na pilot to nevypadá a tak je to jako samostatný film ještě delší a rozředěnější. Navíc je hlavní postava až moc alone. K těm jejím zábavným historkám a průpovídkám by víc svědčila interakce s někým dalším. Proto jsou nejlepší ty scény, kdy není sama nebo opravdu provádí detektivní dedukci. Těch je však menšina. 60% s odřeným korzetem. ()

CaptainCzech

Sherlocka a spol. mám rád a tento film rozhodně ostudu neudělal. Pohodový snímek pro příjemný večer u filmu. Millie Bobby Brown mi tu opět dokazuje, že je to sympaťačka a určitě ji hodlám do budoucna vyhledávat. Tady předvedla super výkon a společně s Cavillem nejlepší postavy. Rébusy a retrospektiva mě tu bavily, dobře vymyšleno a natočeno. Dějová linka s mladým lordem byla milá, herec sympaťák (po ostříhání). Záhada s hledáním matky povedená, bohužel zakončení bylo pro mě dost zmatené a nějak jsem to nepobral. Druhá záhada okolo pokusu o vraždu mě zpočátku nebavila, ale ke konci mě zajímala více než ta s matkou (celkem ironie, jak se to v průběhu filmu otočí). Easter egg na westernovky s Eastwoodem jsem uznal, ale lepší by bylo kdyby daná postava umřela (byl by to totální šok). Prolomení čtvrté stěny mi tu přišlo vtipný a sedělo mi do typu filmu. Za mě silné 3* a jsem rád, že se spekuluju o pokračování. ()

Ben Nevis

El je velké plus toho filmu, více méně ve svém věku táhne celovečerní film. Námět je taky povedený a nijak neruší vesmír Doylova Sherlocka. Tím ale plusy končí, protože středobodem moderního filmu v historických kulisách je emancipovaná žena a minority ve všemožných funkcích (Lestrade jako indický policejní důstojník???) Dokonce zašli tak daleko, že ospravedlňují terorismus ("musíme být slyšet, abychom něčeho dosáhly"). ()

Anduril

Tento filmársky kúsok bol, pre mňa, veľkým prekvapením. Pobaví, povzbudí, nenaštve, je plný zvratov, vtipného zhovárania sa priamo s divákmi, vtipných hlášok, občasných akčných scén... má plno dobrých inovatívnych prvkov, teda aspoň pre mňa. Vrelo Vám ho odporúčam. Je vhodný pre všetkých divákov, malých, mladých i starších. Príjemný zážitok. ()

TostTom

Obyčejný rodinný film, který pro mě teda nebyl ničím zajímavý a nějak mě nenadchl. Takže by se dalo říct, že průměr, ale musím říct, že si nepřipadám jako IDIOT a tudíž mi neustálé vysvětlování naprosto zřejmých věcí přímo do kamery přišlo ubohé, nesmyslné a extrémně otravné. No a menší plus za Cavilla, ten byl vpoho. ()

figliar

Ďalšia variácia príbehu o najznámejšom detektívovi na svete. Tento raz ale z trochu iného pohľadu. Jedná sa o podarenú kriminálku s komediálnym nádychom, drámu by som vo filme nehľadal. Henry Cavill mi ako Sherlock sedí a Netflixovská mladá hviezda Millie Bobby Brown má určite veľký herecký talent. Netflix si týmto celkom slušne rozbieha ďalšiu vlastnú frenčízu. Na Sherlocka od Guy Ritchieho sa to však nechytá. ()

Dm1tr1j

Veľmi feministicky ladená oddychovka.Samozrejme, že som to pozeral len kvôli sherlockovi. Celkovo film bez väčšieho zmyslu len ako nejaký dokument o rodine so zápletkou typickou pre diela a.c.doyla. ()

cogi

Herecké výkony super. Líbí se mi i styl natočení. Ovšem z pohledu historie to vůbec neodpovídá. Bohužel ano, v té době asi lidé jiné pleti nemohli podnikat, vést policii atd. V té době to tak bylo (která historicky odpovídá knihám o Sherlocka Holmese). A dalo by se polemizovat i více, ale ať si to každý nechá projit hlavou :-) ()

Hpatrik

Rychlokvaška, jakkoliv tuhle nálepku nemám rád, k tomuhle filmu jednoduše sedí. Nezajímavý námět, absence dramatické linky, z vody uvařený scénář a v neposlední řadě to všudypřítomné, rádoby cool bourání "čtvrté stěny". Díky víc než sympatické Millie je to ještě jakžtakž koukatelné, jinak je to ale prázdné a naprosto zbytečné. Slabé dvě. ()

AloeB

Ne, toto rozhodně nebyl můj šálek Earl Grey. Z technického hlediska to není špatný film, jak pak by taky mohl být, když dáte dohromady jednu z nejtalentovanějších teen hereček současnosti, po boku jí dáte Supermana a matku jí necháte dělat ženský ekvivalent Tima Burtona. Vizuální zpracování je taky nádherné, vůbec nevadí, že se Viktoriánský Londýn vymyká steampunkovým představám o temném místě, kde je neustále noc a kde neustále prší. Toto vše by dělalo film velmi obstojným, kdyby nepadal na tom nejdůležitějším, co film může mít. A to na scénáři. Vytvořit postavě, která ovlivnila popkulturu v míře nepředstavitelné, dosud neznámou sestru je úkol, který s sebou nese hromadu nároků fanoušků, na které se tvůrci filmu či snad už autorka předlohy s grácií vysrali. Enola Holmes totiž není film o sestře Sherlocka Holmese, Enola Holmes není o vyšetřování záhadných případů a dokonce není ani o hledání ztracené a záhadné matky. Enola Holmes je ve zkratce o tom, že ženy jsou lepší než muži, že si na to vystačí sami a že je proklatě dobrý nápad jednoduše vzdorovat jakýmkoliv konvencím čistě proto, že jsou dány námi muži. A pozor, i já jako osoba té nejmenší možné hodnoty - tedy bílý heterosexuální muž - si myslím, že jsou ženy lepší než muži, ale přesto mi přijde neskutečně odporné, když tuto tezi někdo představuje v míře mnohonásobně extrémnější, než je politika SPD. Enola jako postava není charakter, je jen pouhým manifestem nějaké obludné variace feminismu, a ruku na srce její okolí není o nic lepší. Přestože totiž černobílé charaktery již dávno vyšli z módy, tak tento současný film až na výjimky ukazuje ženský liberální svět jako ten dobrý, zatímco muži jsou zapšklí konzervativci bez špetky reflexe. Mycroft Holmes je odporný arogantní šovinista, Lestrad z Bombaje je pako za kterého vše musí řešit Enola a největším zlem je viktoriánská internátní škola, jejíž ředitelka je představitelkou zpátečnické ideologie v podobě vyšívání, slušného stolování a nucených postojů (příčí se mi ten škvár doporučovat, ale přečtěte si Lady Fuckingham, která takovou školu ukazuje v poněkud méně ideologickém a zajímavějším světle). Jednou z mála postav, která je skutečně charakterem, je samotný Sherlock Holmes, bohužel ne s charakterem Sherlocka Holmese, ale v zajímavé nečernobílé roli, která balancuje mezi oběma jmenovanými extrémy. Toto všechno je škoda, protože celý film je mrhání potenciálu výborných herců a skvrna na zářivé kariéře Millie Bobby Brown. Ke konci jen dodám, že by mě zajímal postoj děvčat, protože samozřejmě to vše hodnotím jako osoba, která sleduje filmy, které jí prostě určené nejsou. Třeba v tom jen nevidím nějaký skrytý význam a odsuzuji tak budoucí klenot mezinárodní kultury. No, a nebo taky ne. ()

bararich8

Vizuálně moc pěkně zpracované a samozřejmě hodně dělají i hlavní postavy, solidní výběr :). Příběh však není nic extra, respektive je takový dětský, čili asi jiná cílovka. Plus se mi u toho podařilo jednou usnout. Lepší 3* ()

dalziel

Film z kategíorie "Pre deti a Mádež".Aspoň za môjho detstva a dospievania sa takto takéto filmy označovali. Nie je to žiadny suber biják to je nad slnko jasné,ale rozhodne je to viac ako pozerateľné. Celkom milý dobovo kostýmový napínavý filmík. ()

kondor77

Hodnocení ruším. Jsem občas nekritický k některým feministickým a jinak orientovaným filmům, ale jsem také blbec, který má právo na to, dělat chyby. ()

LyBerion

Sherlock bez pinďoura? Proč ne snímek působí mile a nenuceně. Na dvou hodinovou stopáž to hezky odsýpá a i přes to, že má pár hluchých míst tak je Emola příjemné komediální krimi. ()

Torgal

Neurážajúci rodinný film, a nemyslím to ako pochvalu. Všetko sa odohráva vo vymedzených mantineloch široko prístupného dobrodružstva pre masy a citeľne chýba niečo svojské, odvážne a originálne. Za to rozhodne nepovažujem prehnané tlačenie na feministickú strunu, čo pôsobí hlavne v dobových filmoch nepatrične, ale holt Netflix sa nezaprie. Tiež musím povedať, že som čakal skôr detektívku a over the top akcia ma v tomto prostredí skôr obťažovala než bavila. Aspoň živelná Millie Bobby Brown ako Enola bola výborná a jej búranie štvrtej steny bolo osviežujúce. 5+/10 ()

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

29.11.2022

Produkční a mediální společnost Legendary Entertainment, stojící například za sérií filmů Godzilla & Kong a zejména za chválenou spektakulární sci-fi Duna, dosud své filmy v posledních letech… (viac)

Sherlock Holmes se dočká spin-offů

Sherlock Holmes se dočká spin-offů

06.04.2022

Streamovací služba HBO Max do toho v posledních týdnech šlape a objednává jeden nový seriál za druhým. Nyní tak s posvěcením od studia Warner Bros. přichází zpráva, že se populární filmová série… (viac)