Film Baza Luhrmanna sa ponára do života a hudby Elvisa Presleyho (Austin Butler) a jeho vzťahu s jeho záhadným manažérom, plukovníkom Tomom Parkerom (Tom Hanks). Príbeh sa ponára do komplexnej dynamiky medzi Presleym a Parkerom trvajúcej viac ako 20 rokov, od Presleyho vzostupu k sláve až po jeho neslýchaný úspech, na pozadí rozvíjajúcej sa kultúry a straty nevinnosti v Amerike. Stredobodom tejto cesty je jedna z najvýznamnejších a najvplyvnejších osôb v Elvisovom živote, Priscilla Presley (Olivia DeJonge). (Continental film)

Jaroslaf

Na mě teda toto vyumělkované napomádované kolotočářství moc dojem neudělalo. Nelíbil se mi všudypřítomný makeup na mužích, neseděl mi hlavní představitel a nepochopil jsem smysl toho proč byl do role  plukovníka obsazen zrovna Tom Hanks, když roli s onou plastikou mohl hrát takřka jakýkoliv herec, který by navíc mohl mít pro záporné role předpoklady. Hvězdu navíc vlastně dávám hlavně za občasný hiphop a trap, který byl pro mne ve filmu osvěžujícím prvkem a velmi silnou snahu snímku se zalíbit, která nakonec, - přiznávám - trochu zblbla i mě. Zajímavost na závěr: Díky snímku jsem si zas o něco víc uvědomil, že naše národní legenda - Karel Gott, nebyl nic víc než jen člověk, co se snažil kopírovat Elvise a další, seč mu síly stačily. Postřeh na závěr - český dabing tradičně tragický, Elvis je v něm "bobísek" a jeho matka je pro něj "jeho holka." Nekecám! ()

MiniMinion

ELVIS je po Bohemian Rhapsody (2018) a Rocketmanovi (2019) další velkofilm o legendární ikoně hudby, a opět k tomuto tématu přistupuje z jiného úhlu. Bohemian Rhapsody sledoval příběh Freddieho Mercuryho téměř výhradně jeho očima a nabídl velkolepou hudební show, Rocketman byl naopak vystylizovaný muzikál z velké části o vztahu Eltona a Johna, a Elvis je více než čím jiným výstrahou před hady, kterými se showbyznys vysloveně hemží, a kteří místo lidí vidí zlaté doly, které je třeba vytěžit jak jen to jde. A právě Elvis byl takovým zlatým dolem pro plukovníka Toma Parkera, tedy... neplukovníka neToma neParkera, jehož chamtivýma očima příběh krále rock'n'rollu sledujeme. V tom ovšem vězí jeden z hlavních háčků filmu - Elvis není příliš detailně prokreslenou postavou, a ve výsledku vlastně z příběhu vyjde jako hloupý kluk, který se nechal oškubat do hola. Zda to byl záměr, těžko říct, ovšem někdo tak legendární jako Elvis Presley by si možná založil trochu lepší ztvárnění. Tím ovšem nechci shazovat výkon Austina Butlera, ba naopak, ten se do role opravdu vžil a ani na vteřinu jsem neměl pocit, že sleduju nějakého imitátora, kteří dnes okupují každé druhé kasino v Las Vegas. Ne, celou dobu jsem mu roli věřil a na plátně před sebou jsem sledoval Elvise Presleyho. Samozřejmě určitou hodnotu tomu dodává fakt, že Butler velkou část písní i sám nazpíval, což nedokážou všichni (viz Rami Malek v Bohemian Rhapsody). Této proměně zřejmě do jisté míry pomohlo i to, že Butler není příliš známým hercem, proto je asi jednodušší mu Elvise uvěřit, než by tomu bylo například v případě Milese Tellera nebo Harryho Stylese, kteří byli pro roli zvažováni. Samotný nápad podívat se na Elvise zvenčí, skrz oči jiného člověka, a navíc když tímto vypravěčem je takto nepříjemný, proradný strýček Skrblík, kterému jde jen o šmé, je vlastně hrozně zajímavý, ale nesmí to být na úkor postavy, což zde bohužel tak trochu bylo. Zároveň na sebe plukovník Parker strhává pozornost díky svému představiteli - Tom Hanks v tlouštíkovském obleku a s velmi silným přízvukem je velice nápadná a výrazná postavička, že místy působí až jako karikatura, a zkrátka a dobře se v jeho přítomnosti Elvis vytrácí. Druhým problémem snímku je ohromná zkratkovitost příběhu - to je obecně takové prokletí biografickým filmů o osobnostech s takto bohatým (ač krátkým) životem, musejí desítky let během kterých tito lidé prožijí deset životů zpracovat do dvou až tří hodin, jenže v tomto případě byl tento trop přiveden do extrému. Relativně detailně je propracován Elvisův původ, jeho láska k afro-americké hudbě a kultuře, ale pak se na to už tak trochu zapomene, Priscilla (mimochodem výborně ztvárněna Olivií DeJonge) je redukována na sotva vedlejší postavu, a Ann-Margret není zmíněna ani jedinou větou, Elvis kdoví jak dlouho truchlí nad vraždou MLK ale na svou vlastní matku zapomene velice rychle, jeho Hollywoodská kariéra je dlouho slibována a nastavována, ale dostaneme se k ní vlastně až v její poslední, skomírající fázi, šedesátá léta jsou shrnuta v pěti minutách, a vynechána jsou mnohá setkání a důležití lidé z Elvisova života, pohodlně je opomenut jeho negativní vztah k hippies... spíš než Elvisova biografie je tento film montáž nějakých osekaných momentů s kolísavou důležitostí protkaná občasným hudebním vystoupením. Tvůrci se také snažili zobrazili problematiku okolo různých Elvisových tváří (Elvis rebel, Elvis hvězda, Elvis bavič domácností, Elvis miláček i nenáviděný, jen bych si asi přál o něco hlubší rozbor jeho nitra, jeho opravdového "já". Ovšem nelze snímku upřít vizuální podmanivost, opravdu je pod tím zřetelně podepsán Baz Luhrmann, jeho typická velkolepost je zde skoro v každém záběru. Jen výsledkem práce asi není taková dekonstrukce, jakou si tvůrci zřejmě představovali. 75%. (P.S.: minus pět bodů za vtip o Butlerovi - komorníkovi, úplně mě z děje vyhodil.) () (menej) (viac)

katalog

Luhrmann velké příběhy umí, nicméně zde to není tak ucelené jako v jeho předchozím filmu. Myslím si, že pojmout takovou ikonu hudebního průmyslu a dát jí tolik prostoru, jako jeho manažerovi, snímku uškodilo. Film měl být většinově o Elvisovi, zde se dva příběhy hodně mlátí. To, čeho jsem se bál, tedy to, že použije jako podklad současnou hudbu, stejně jako to udělal v Gatsbym, se bohužel opět potvrdilo, naštěstí zde to nebyl takový průšvih jako v předchozím filmu. Když to shrnu, je rozhodně na co koukat, ale na film roku to bohužel není. ()

djfun

Jméno Elvis lze ve všech světových jazycích přeložit jako Bůh!!!:) Jasně, že nadsázka, ale pro stovky milionů fanoušků, kteří ho milovali a milují a nákupem desek mu zajistili status nejprodávanějšího světového umělce, je to prostě fakt a málem posvátná mantra. Patřím mezi ně a proto mě moc mrzí, že nemohu dát téhle filmové poctě Králi vyšší hodnocení. Bylo by to totiž nefér. Nefér především ke skutečnému Elvisovu životnímu příběhu, který zde v autentičnosti leckdy dostává na frak. Ale také k bijáku, který v roce 1979 natočil John Carpenter pod názvem Elvis (původně TV film nominovaný na Zlatý Globus, který se ale v některých zemích včetně ČSSR promítal v kinech). I k němu bych našel pár výhrad a vzhledem k -z dnešního pohledu- zdlouhavosti by se mu nyní těžko bojovalo s moderním a energickým pojetím Luhrmannova filmu. Přesto je tento životopisný snímek podstatně hlubší a věrnější sondou do Presleyho života, než současný, okázalý pokus. U představitele hlavní role už to tak jednoznačné není. Avšak v Carpenterově verzi ztvárnil krále rock ´n´ rollu Kurt Russell (!) tak famózním, zcela věrohodným a emotivním způsobem, že ho lze ztěží překonat. Přitom nechci snižovat výkon Austina Butlera, který se s Elvisovou rolí vypořádal taktéž nadmíru dobře a především pokud jde o gestikulaci, pohyby a mluvu dalo by se říct přímo excelentně! Nicméně ve scénách, které se pokouší (často bohužel jen pokouší) jít do hloubky, to již tak přesvědčivé není. Což se zřejmě dá spíš přičíst na vrub samotnému scénáři, místy jalovým dialogům a jistě i režii. Berte však tyhle moje soudy s rezervou, protože jsem už postarší týpek, co tíhne spíš ke klasice a asi nemá potřebné pochopení k současným sterilně vyumělkovaným trendy blockbusterům. Na druhou stranu nestřílím od boku, protože se o Elvise zajímám celý život, vlastním převážnou část jeho diskografie a krom jiného jsem připravoval v rádiu o Elvisovi několikadílný pořad, takže přehled o něm mám poměrně nadstandardní. A v tom je právě asi kámen úrazu při hodnocení Luhrmannova dílka. Nepříliš zasvěceným divákům bude totiž to, co uvidí na plátně, k přiblížení Elvisova života zřejmě stačit a především mladší generace bude pravděpodobně nadšená pestrobarevnou clipovitou jízdou (doslova jízdou, což platí zvlášť o první půlce filmu). A asi je to pochopitelné, že šli tvůrci cestou, jak nejpřijatelněji přiblížit legendárního zpěváka i současné mladé generaci. Škoda jen, že se jim to nepovedlo tak dokonale, jako když se Elvis v roce 1968 famózně „vrátil“ na scénu památným TV Live show „Elvis 68 Comeback Special“, v němž se tehdy pro přiblížení mladšímu publiku oblékl po vzoru Jima Morrisona do sexy černé kůže a svým nejslavnějším peckám nahodil démonicky elektrizující moderní aranž. Přitom si však plně zachoval svůj osobitý styl, drive a opravdovost, kterou právě tenhle biják místy postrádá. I v něm má zmiňované televizní vystoupení své místo, včetně megahitu If I Can Dream, který tehdy Elvise po letech katapultoval zpět na vrchol světových žebříčků. Emotivní skladba byla složena jako odkaz na nedlouho předtím zastřeleného M.Luthera Kinga a zároveň jako ozvěna na atentát na Roberta Kennedyho. Pro Elvise jí napsal Earl Brown a je tak jednou z mnoha faktických chyb filmu, který nám ukazuje, jak jí skládá sám Elvis. A právě překroucené výjevy a i zcela zásadní nesmysly jsou tím, co mně na novém snímku o Elvisovi vadilo nejvíc. Jedním z nich je například zcela nepravdivé tvrzení, že Elvis odešel na dvouletou vojenskou službu, aby se vyhnul vězení za své „obscénní“ chování na pódiu (i když je známým faktem, že jako posel tehdy segregované černošské hudby a zároveň koncertní pohybový extravagant byl zpočátku starší a puritánskou částí Ameriky přijímán značně nelibě, propíral to tisk a zajímala se i policie. Ovšem film z toho záměrně vytřískává víc, než se opravdu stalo). Naprostou hovadinou, vycucanou z prstu jen a jen ve prospěch šponované dramatičnosti, je pak jeden ze stěžejních momentů, kdy Elvis na podiu v Las Vegas veřejně dehonestuje svého manažera Parkera (Tom Hanks). „Je to čirý blábol“ potvrdila i Alanna Nash, expertka a autorka několika knih o Presleym, když byla na tento filmový moment dotázána. A dodává: „Elvis by tohle nikdy neudělal“. Jistěže ne, měl v sobě totiž i přes svou slávu tolik pokory a cítil se svému manažerovi natolik zavázán a vděčen za dosažení fenomenálního úspěchu, že byl ochoten zavírat oči nad tím, jak ho „plukovník“ Parker, podmiňující vše pouze finančním ziskům, trestuhodně až fatálně dusil v uměleckém rozletu. Různých přikrášlených i přímo ohnutých faktů je ve filmu povícero, včetně zde proklamovaného Elvisova kamarádství s B.B.Kingem, s nímž se ve skutečnosti znal jen letmo. Btw, zkratkovitému oslovování E.P. jsem se musel jen smát. Asi si tvůrci vzpomněli na současný idol - zpěvačku LP, tak jim to přišlo cool:)) Jedna taková fabulace byla ovšem trefná: nevím zda někdo stačil postřehnout, ale při koncertě v Las Vegas v jednu chvíli Elvis představuje publiku svého manažera nejprve jako Colonela Sanderse a pak to s úsměvem opraví na Colonela Parkera. Vtip je v tom, že Colonel Sanders byl zakladatelem KFC:) Vše vystihující... Co se Luhrmannově snímku naopak poměrně věrně daří vystihnout je -i přes Elvisovu slávu a bohatství nebo spíš právě pro ni- Elvisova osamělost. A samozřejmě, je tu několik fascinujících highlightů, především ve chvílích, kdy je Butler alias Elvis na pódiu. Při skladbě Trouble vám poběží mráz po zádech, stejně jako při nahrávání Heartbreak Hotel, extatický stav budete mít při gospelu v černošském „chrámu“, extrémně silný prožitek v Suspicious Minds zpívaného z jeviště hotelu International vás dostane do kolen a při Unchained Melody možná uroníte i slzu. Obrazově je prostě tohle dílko geniální, zvlášť v "clipovitých" pasážích, přesto by si však film o Elvisovi zasloužil víc emočně vypjatých scén, které by šly až na dřeň (jeho život to přímo nabízí), jako se to povedlo třeba v Rayovi. Je to prostě něco za něco, takhle je to sice celé vizuálně moc hezké a třpytivé, má to ďábelské tempo, hudebně samozřejmě pecka, ale opravdu niterně se vás snímek na moc místech dotknout nedokáže. Už z trailerů jsem si říkal: „á, tak to bude takové moderně vydezinfikované pompézní hovínko, lákavě zabalené do Armanim naparfémovaného dárkového papíru se zlatou stuhou, která lecos napovídá o povrchnosti dnešní doby“. A bohužel jsem se tak úplně nespletl... Přesto však dík za vznik tohoto snímku a především klobouk dolů před Austinem Butlerem, jenž určitě pomohl dalšímu návratu Elvise na výsluní! A jeden citát za vše - John Lennon: „Před Elvisem nebylo nic!“ () (menej) (viac)

theSaint

Filmy Luhrmanna nemám rád, neplatí na mě. Jeho pompézní a přebarevné pojetí všeho mě vždy míjelo. Takže jsem pochyboval. Ovšem, tohle je Elvis a Elvis byl vždy pompézní a barevný. Film mě nadchnul. Dokonce i soundtrack, který je namixovaný v moderním hávu a někomu to prostě nemusí sedět, je skvělý. Emoce to ze mě poctivě dostalo. Butler je skvělý. Jediný, kdo mě nepřesvědčil byl Hanks. Což bych nečekal. Viděl jsem celou dobu Hankse a ne "plukovníka". Velký film. Jestli by měl nějak film o Elvisovi vypadat, tak asi takhle. Dojemná pocta. Jediný problém jsem měl prvních 10- 20min, kde střihy byly tak rychlé, až hektické, že mě to iritovalo a říkal jsem si "sakra proč?". ()

simon84

Za me velmi zabavne. Moulin rouge je porad pro me vejs, ale Elvis potesil. Pisnicky josu vyborne zaranzovane a zasazene do deje. Hanks skvelej zaporak, Butler hraje vyborne. Pribeh jsem neznal, tak to pro me bylo hodne prekvapive, jak s Elvisem jeho okolo vyjebavalo. Skoda ho. ()

barteca

Dynamický fireworkový styl B. L. mám v oblibě. Překvapením jsou vrcholná kreace T. Hankse, hlavní představitel, přiblížení mně neznámých biografických skutečností s Elvisova dětství a vlastně poznání , jak revoluční dopad měla jeho hudba a styl  v úsilí proti segregaci v jižanských státech USA. Škoda , že neměl svůj život pod kontrolou... ()

Chundys

Asi budu muset podstoupit projekci vícekrát. Přesto i na první shlédnutí ode mne kladná recenze a určitě se nedá Elvisovi upřít look a zvuk :-)! Co mi ale vadilo by nacpanej rap do filmu o takové ikoně jako je Elvis!!! ()

zahadum

Silne moderná verzia životopisu jedného kráľa, konkrétne kráľa dobrej hudby. Bolo to celé veľmi hlučné, farebné, svietilo to a blikalo nonstop až sa v tom strácal nosný príbeh. Ak si myslíte, že to bolo o Elvisovi tak ste na omyle. Miestami mi to pripadalo ako životopis veľmi slizkého človeka menom Tom Parker o ktorom veľa nevieme a ktorého veľmi bravúrne stvárnila kedysi veľká herecká hviezda Tom Hanks. Parker je človek ktorého by sme dnes mohli nazvať  podvodníkom so všetkým čo toto slovo obsahuje a ešte by sme ho mierne podcenili. Samozrejme isté kruhy by také pomenovanie nahnevalo a podľa nich to bol úspešný biznismem. No prosím, ak hovno nazveme lekvár ešte neznamená, že si ho natrieme na chlieb. Austin Butler stvárnil Elvisa a dalo by sa povedať, že sa mu podarilo vystihnúť jeho pohybové kreácie ktoré ale miestami šli za hranu a naznačovali začínajúci epileptický záchvat. Každopádne neviem si predstaviť aktuálne kto by to zahral lepšie a tak som s jeho výkonom spokojný. Produkcia a výprava je solídna ale všetko je to rýchlo zmixované do hromady a vzniká miestami z toho chaos. Dokonca do toho kraválu budete počuť aj rap !? Až som sa desil aby nedajbože Elvis nevytiahol - mobil.  Silný až prehnaný bol tlak na jeho nepochybné inšpirácie v hudbe černochov a nikto to nepopiera ale tu som mal pocit ako keby Elvis nevznikol nebyť černošskej hudby a celé to bolo tlačené v modernom duchu - " bieli sú rasisti a póvl a čierni sú stvoritelia neba a zeme a sú to stále a stále len úbohé obete " Ale dobu v ktorej žijeme si bohužiaľ nevyberáme a tak nový Elvis aj napriek kope nedostatkov a zbesilého strihu za ktorý by sa nehanbil ani nebohý Mann, je celkom vydarený životopis. Herečka ktorá stvárnila Priscillu mi ale vôbec do tejto role nesadla. Zhrnutie, dokonalý Butler, pekne vychcaný Hanks ( peniaze sú modla ! ) scenár ktorý rámcuje to podstatné ale vyhýba sa širšiemu opisu detstva Elvisa a nakoniec pomerne pevná aj keď faerbná v štýle house music réžia...kráľ je dobrý ale kráľovia ostali neporazený a tak Walk the line a Amadeus stále na vrchole životopisov velikánov hudby. 70 % ()

ink flo

Luhrmanův hyperkinetickej kolotočářskej styl zastíní i fakt nesympatičnosti hlavního hrdiny a nezajímavosti jeho hudby (jeho seriál "Get Down" byl z tohoto úhlu pohledu daleko lepší). Trochu rušilo, že ten Hanksův přízvuk byl tak přehrávanej, až to z něj tvořilo spíš piroteskní karikaturu, než uvěřitelnou postavu. ()

Lukin413

Jak jsme u Baze zvyklí, výprava je opulentní, elektická, hudební stránka filmu je vynikající, Tom Hanks je správně slizký, Austin Butler taky fajn. Na to, že má film skoro 3 hodiny, příjemně utekl. ()

ZorkaJ

Chce se mi zakřičet "Ano, tohle je Elvis!" Tak skvělou poctu v podobě filmu si král rock 'n rollu zaručeně zasloužil!!! Bravo pro režiséra, skvěle zahráno Butlerem, Hanksem a všemi zúčastněnými. Pro mě film, který ve filmotéce nesmí chybět. ()

Gastovski

Během sledování Elvise jsem měl pocit, že nesleduji film, ale jeden obří, dlouhý videoklip. Kamera poletuje všude možně, střihy vás umně vrhají do různě propojených scén a údobí a celé dvě hodiny z filmu prýští neskutečná energie a vitalita. Škoda lehce zdlouhavějšího konce, který mohl být klidně o 20 minut kratší. I tak jsem byl velmi spokojen jak s hereckým obsazením, tak celkovým řemeslným zpracováním. ()

Solifuga

Po několika minutách sledování filmu mi hlavou problesklo: "To je tak blbé, nenatočil to náhodou ten samý režisér, co točil Moulin Rouge a Velký Gatsby?" A ono bingo, moje "štěstí" na Baze Luhrmana při nerozvážném výběru filmu je zdá se velké. U životopisného filmu navíc vyniká ještě výrazněji nepatřičnost snahy tvůrců o dojem, že i v polovině 20. století se žilo cool. Proč to mají potřebu divákům opakovaně vnucovat a proč k tomu používají zmatený střih a nehodící se hudební doprovod (ve filmu o hudebníkovi!) mi zůstane asi skryto. ()

Saur.us

Jak už jsme u B. Lahrmanna zvyklí, jeho filmy jsou vesměs jako líbivá silvestrovská estráda, odehrávající se v bazénu plného třpitek. Živé a hravé. A takový je částečně i Elvis, ke kterému celá ta pouťová show bezpochyby padne, protože přesně taková byla i jeho show. Každopádně je to velká pocta nejslavnějšímu zpěvákovi planety s důrazem na hudební počátky a inspirace v černošském Memphisu (vidět Elvise, B.B. Kinga a Little Richarda v jedné místnosti, radost!), s překrásným závěrem (opsané z Bohemian Rhapsody?), ale bohužel bez většího důrazu na pozdější drogovou éru a především její pozadí, které by víc rozkrylo Elvisův duševní stav. Letos se na plátna kin dostaly dvě hvězdy padesátých a šedesátých let, hůře uchopitelná ale zajímavá a také velice nedoceněná Blonde a třpitivý Elvis. O Elvise bych se nebál, škoda té Blonde. ()

anatheman

Vztah mezi Presleym a plukovníkem je fajn. To je asi hlavní lákadlo filmu. V případě herců, výpravy a technických aspektů můžeme rovněž hovořit o pozitivech. Nicméně nemůžu být ve výsledku štědrý, protože mě zkrátka snímek od poloviny přestal bavit. Stopáž je hodně dlouhá a hemží se vatou. Skoro jsem měl pocit, jako by scénář už nevěděl, o čem má vyprávět. A ještě jedna problematická věc. Jasné - dočkáme se i mnohých audiovizuálních dadaistických radovánek, přesto mám pocit, že střih byl často poměrně násilný a chaotický - zejména v "montážních" scénách. Takže za mě jenom tři hvězdy, nemůžu si jinak pomoci. ()

roxanne_GG

Obvykle nebývám na filmy náročná, ale tohle bylo obrovské zklamání, až znechucení. Vůbec mi nepřišlo, že se dívám na film o Elvisovi, vůbec mě to nepřeneslo do jeho doby. Moderní prvky mi vadily a pompézní to bylo až moc. Spousta scén byla dost útržkovitá, opakovaná, chyběla mi celistvost a vlastně vůbec nevím, o čem to bylo. Ani Elvisovy písně jsem nebyla schopná procítit. Jednu hvězdičku dávám za famózního Butlera, který by si zasloužil i mnohem větší prostor. ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou