Rodiny se sjíždějí na pohřeb, který se koná na Náplavomarce. Viserys vyzývá k ukončení bojů a Alicent se dožaduje spravedlnosti. (HBO Max)

Geon

V tomto díle se roztočilo kolo událostí jako o překot, došlo k největším zvratům a překvapením a nejasnosti z předchozího dílu byly vysvětleny. Oheň vzplál mezi Targaryeny a vypadá, že začne plát i na Hightower. ()

Meraxes

Kalich pretiekol a už nevyhnutne musí prísť vojna. Naposledy tu všetci nadávali na časový posun a teraz sa tu rozplývajú nad najlepším dielom, ktorý by ale nemohol prísť, nebyť spomenutého časového posunu. Práve v The Princess and the Queen sa začal skutočný House of the Dragon a v tomto diely nám servírujú asi najkľúčovejší twist celého obdobia pred Tancom, ktorý zároveň znamená posledný klinec do rakvy nenávisti, poslednú vyhrotenú konfrontáciu čiernych a zelených pred vojnou. Podľa knihy nás čaká už len jedna hostina, na ktorej sa falošne zmieria a vyznajú si falošnú lásku a priateľstvo, aby mohol kráľ zomrieť v pokoji, tak uvidíme aké zmeny tu nastanú. Zmeny prišli aj v tomto diely a ako dôsledok hrátok s časom to bola konfrontácia Aemonda s Jaceom, Lukom a dvojičkami namiesto Joffreyho, ale konfrontácia, ktorá mala silu, rovnako ako Aemondove získanie draka. Animácie drakov tu boli úžasné a prvý let na Vhagar je vizuálnym highlightom seriálu, potešil aj záber na High Tide a množstvo aj nových drakov okolo, Aegonov Sunfyre pravdepodobne v prvej línii. Ináč je celý diel naozaj parádny, meditatívny úvod, v ktorom sa vysporiadavame so stratami milovaných, vystrieda pasáž s hádkou a získaním draka, ktorá je zatiaľ najsilnejším momentom seriálu a po nej nasleduje vyhrotený záver, v ktorom na rozdiel od knihy potečie krv. Vlastne nachádzam len jedinú výraznú vadu a tou je príšerný nočný filter. Prečo nemohli nočné scény točiť v noci, tak ako v minulých dieloch, ale museli použiť tento filter, ktorého výsledkom je akurát to, že je to strašne tmavé, ale obloha vôbec nevyzerá nočne. Podobne ako minule je diel veľmi pokojne zostrihaný a v závere nám pri príhovore niektorej postavy naservírujú veľmi skratkovito v prestrihoch nejaký kľúčový moment. Ono to solídne funguje na budovanie napätia a pripravenie pôdy pre ďalšie diely, ale len keď je tento spôsob použitý občas. Dúfam, že od toho upustia, lebo po chvíli by vznikol dojem, že sa seriál venuje nepodstatných momentom a tie podstatné len rýchlo preletí. Myslím, že nastala dobrá chvíľa vyjadriť sa k voľbe Velaryonov ako černochov, černosi s bielymi dredmi pôsobia absurdne, ale je to daň doby a keď už to muselo byť, je fajn, že je v tom jasná logika (narozdiel od všetkého od netflixu alebo amazonu) a deti naozaj zdieľajú črty svojich rodičov. Ale predsa len mohli vykresliť ten tmavý gén menej dominantný (dvojičky ako černošky po mame alebo Laena a Laenor ako černosi po otcovi, ale biely gén druhého rodiča nemá nijaký význam), takto je to síce realistickejšie, ale potom by mali byť v ich logike aj všetci Targaryeni černosi. Veď matka Aegona Dobyvateľa bola Velaryonová, rovnako ako matka Jaehaerysa Zmieriteľa. Ale som rád, že to neurobili, lebo to by bolo moc. Toto je taký kompromis, ktorý bez kontextu zvyšku histórie, iba v tomto príbehu dáva zmysel a netrhá mi to srdce, pretože tie postavy sú zatiaľ veľmi fajn. Obzvlášť Laenor, ktorého vidím v novom svetle a vlastne som rád, že ho nestihol osud ako v knihe, aj keď oficiálne áno. Len je drobný problém, že Seasmoke by sa s ním nerozlúčil pokiaľ by žil a tu sa to evidentne stalo, čo narúša zmysel vzťahu draka s jeho jazdcom. Pokiaľ jeho jazdec žije, drak na seba nikoho iného (samého) nepustí a aj najbližšiemu príbuznému či priateľovi hrozí smrť, ak sa o to pokúsi a voči svojmu jazdcovi je drak veľmi ochranársky. To tu bude trochu narušené, ale napriek tomu si myslím, že odklony boli opäť v prospech príbehu a až na ten filter ide o výborný diel s viacerými veľkými momentami a silnými scénami. A nabudúce nás čaká ďalší časový skok už smerom k vojne. 4* 85% () (menej) (viac)