Leon

• Česko Leon (viac)

Leon je profesionál - nájomný vrah, ktorého nedokáže nič zastaviť pre splnením úlohy. Jedného dňa do jeho života vstúpi Matilda - dvanásťročné dievča, ktorého rodina sa stala obeťou skorumpovaného policajta. Jediné, po čom túži je pomsta a je ochotná urobiť čokoľvek, aby ju Leon naučil to, čo sám vie. (STV)

J3dla

Pro mě jeden z nejintenzivnějších zážitků. Takový malý epický příběh platonické lásky a zabíjení. Snad bych jen doporučil všem fanouškům filmu, aby se určitě podívali na director's cut, díky kterému vztah mezi Matildou a Leonem nabere na choulostivosti a také se dozví něco více o Leonovi samotném. Již jednou miloval... Snad jen bych chtěl vyzdvihnout mimo ustřední dvojici také Garyho Oldmana, jehož výkon byl fascinující. ---Mathilda: Leon, what exactly do you do for a living? Léon: [Leon] Cleaner. Mathilda: You mean you're a hit man? Léon: [reluctantly] Yeah. Mathilda: Cool. ()

contrastic

jeden s klenotů Luca Bessona !!! Výbornej Reno, talentovaná Natalie /která pro mě vždycky zůstane malou Mathildou/ a hlavně famosní Gary Oldman , který ukázal ze svého herectvi to nejlepši . Finale filmu je pro mě srdcová záležitost , jedno z nejlepšich vůbec ! ()

Tony.cs

Krásný příběh o důvěře, síle a nezlomnosti, o tom ,že každý se potřebuje někomu dát. Leon je nádherný film, perfektně natočený, Jean Reno skvělý a já na konci skoro k slzám dojatý. ()

SarumanKo

Tak som videl, prosím pekne, ďalšie majstrovské dielo Hollywoodu, ktoré ma opäť uhranulo svojou nehollywoodskou čistotou. Nie je ťažké zžiť sa s tak hodnoverne prekreslenými postavami, vnímať s nimi ich pocity, zodpovednosť, túžbu po pomste, lásku... Jean Reno je herecká špička, frajer najťažšieho kalibru, ktorého postavu zásadového "čističa" i so všetkými drobnosťami na prekreslenie jeho postavy (mlieko, okuliare, kvetináč) som si hneď zamiloval. Rovnako ako geniálneho psychopata Oldmana a roztomilo zvrátenú Natalie Portman, ktorá podáva ako 13ročná lepší výkon, než vo všetkých troch Star Warsoch dokopy. Ich vzťahy sú uveriteľné a fungujú v každej rovine. Chvíľu som sa smial, chvíľu smútil, inokedy sledoval bravúrne akčné scény. Proste a jasne: Leon mi sadol po scenáristickej, režisérskej, hereckej, hudobnej, kamerovej i atmosférickej stránke dokonale. Na prvýkrát hlboký dojem. (90%) ()

Bat55

,,A neříkej pořád jasný, jasný?" ,,Jasný." Film, ktorý rozbehol hereckú kariéru Natalie Portman, ktorá už vtedy mala určité kúzlo a já ju kľudne zaradím k tým najpôsobyvejším a najlepšie zahraným postavám detí na striebornom plátne. Vzťah medzi Leonom a Mathildou je skvelý a záverečná scéna s nimi, kedy Mathilda sentimentálne kričí, že od neho neodejde je zakaždým lepšia. Jean Reno ako profesionálny zabiják skvelý a Portman na svoj vek, podala naozaj exceléntny výkon. A nesmiem zabudnúť na toho najväčšieho týpka alias Stansfielda, ktorého Gary Oldman, ako je už o ňom dlho známe, opäť stvárnil hlavnú zápornú rolu na výbornú, tie jeho hlášky a obdivovanie klasiky - Beethovena ma nenechali ani na sekundu chladným. Luc Besson a jeho stvárnenie sveta kriminality, drog, nájemných vrahov a jedného prekrásneho vzťahu medzi malou dievčinou a profesionálnym zabijákom, ktorý má taktiež srdce, ich spolunáživanie, ich tréning, ma už od prvých záberov naozaj prevedčil, že Besson nakrútil ďalší nezvyčajný ale pritom stále úžasný film. /90%/ ()

blackrain

Křehké stvoření Natalie Portman a zvíře Jean Reno v akci. Úplně se toto přirovnání nabízí. Překvapilo mě jak měl zabiják v podání skvělého Jeana Rena citlivou duši. Až dojemně se staral o svou zelenou květinu. Měl uklizený byt a miloval staré filmy. Skoro bych řekla, že bral zabijení jako kteroukoliv jinou práci. Někdo holt sedí celý den v kanclu a někdo se věnuje zabíjení lidí. Prostě práce, výdělek na živobytí. Luc Besson stvořil velmi zajímavou dvojici hlavních hrdinů. ()

ABLABLABLA

Tento snímek jsem měla na seznamu filmů, jež chci vidět už delší dobu a konečně jsem se k němu dostala. A musím říct, že takto vysoké hodnocení si opravdu zaslouží. Sice podle mě na 5* to není, znám mnohem lepší filmu, ale rozhodně stojí za zhlédnutí. Skvělá N.Portman mě naprosto dostala, jak dokázala už jako malá ztvárnit takovouto postavu, no a J.Reno je jasný. Jeho výkony jsou stále výborné, ať se jedná o jakýkoli film. Musím ale říct, přestože je to drama, tak jsem se i skvěle bavila. Za nejvíce vtipnou scénu považuju tu, kdy ten hajzl zastřelí Leona a ten mu pak podá pojistku se slovy "dárek od Matyldy" no a ten pohled a pak výbuch, u mě následoval výbuch smíchu. ()

Žralok

Legendární film o nájemném vrahovi jež vezme pod svou ochranu 12-ti letou dívenku, které vyvraždili rodinu. A ona se rozhodne pomstít. Ne za své rodiče nebo sestru. Ty nenáviděla. Ale zabili jí čtyřletého brášku. Leonovi to přinese spoustu nepříjemností. Ale i poznání jaký je pocit když někomu na něm záleží. V hlavních rolích excelují Jean Reno a teprve jedenáctiletá Natalie Portman. Pro fanoušky akčních filmů, thrillerů a dramat skoro povinnost. ()

kaylin

Kdybych někdy napsal příběh o nájemném vrahovi, asi bych chtěl, aby vypadal právě takhle. Akční, drsné, ale přesto lidské a silně emotivní. Navíc jsou tu výborné postavy, které jsou krásně oživovány zvláštnostmi, třeba jako je mléko, nebo nějaké ty pilulky. Luc Besson tímhle ukázal, proč je tak skvělý filmař. Škoda, že už se mu to dnes nedaří tak naplňovat. ()

suicide

Velmi zajímavý film - od zhlédnutí uplynula už delší doba, přesto ale si jasně vybavuji pár pocitů a dojmů. Asi nejdůležitější byl pocit sirupu. Film se táhnul tak nějak pomalu, líně ke svému konci, občas trochu rozplizle a nejednotně s občasným rozvířením a rozředěním zbraněmi a Natalií Portman - ne že by to bylo na škodu. ()

Remedy

Bessonův Leon je jedním z těch nonšalantních filmů, které velmi chytře a nápaditě kombinují "starou školu" s novými postupy a dohromady tak dokáží vytvořit famózní dílo, které kromě brilantní filmařiny oplývá "tím něčím navíc" - vnitřním feelingem, šmrncem či prostě silným citovým "fondem", který nedovedu přesně vysvětlit a definovat, ale při sledování ho velmi dobře rozeznám:) Strašně se mi líbí, že i když Besson využívá žánrové(á) prvky (klišé?) od ostatních mistrů (Tarantino, Scorsese, De Palma, Coppola...), dokáže je zrovna tak mistrovsky spojit a tam, kde začíná a končí ono žánrové klišé, si v poklidu vytváří pole vlastního přesahu a omračuje kreativitou. Nebývale povedený a citlivý film. Jeden z nejlepších, jaké jsem kdy viděl. ()

movieband

Šarmantní Jean Reno, znepokojující Gary Oldman a roztomilá Natalia Portman. Luc Beeson ukazuje světu, že i v Evropě se natáčí podařené thrillery. Když jsem se na film podíval po delší časové odmlce, tak jsem v něm našel to nadšení, které jsem u něj měl napoprvé, ale některé věci mi dělaly vcelku problém. Už napoprvé mi vadilo, když Mathilda začala tvrdit, že jsou s Leonem milenci a že svou náklonnost vůči němu táhla až do takového, když to tak řeknu, extrému. Jinak je to perfektní film, kterému bych vytkl snad jen zbytečné přehnání vztahu mezi Leonem a Mathildou. Šlo to udělat i trochu jinak. Každopádně je to pozoruhodný, dost napínavý a zajímavý film, který si svůj čas rozhodně zaslouží hlavně díky výbornému Renovi, který postavu nájemného zabijáka zahrál perfektně! Žádný přehnaný drsňák, taky žádný připosraný vrah, ale svým způsobem chladnokrevný a citlivý jedinec. To se pro mě stává největším tahounem filmu. Leonův (Renův) charakter.85% ()

Maq

Tento film dokazuje, že i akční příběh může dosáhnout slušné umělecké úrovně, pokud tvůrci chápou a ctí základní pravidla dobrého dramatu. Bessonem vymyšlená a Renem ztvárněná studie mentálního invalidy, který se od mládí jednostranně vyvíjel výlučně jako nájemný vrah, je pozoruhodná. Podobně kvalitní a pečlivě zpracované jsou vedlejší charaktery Mathildy a policisty z protidrogového. --- A o to právě jde. V tomto příběhu nestřílejí a neumírají comicsoví panáčci, nýbrž lidé s charaktery. Pak lze prominout i různé dějové zvraty, které příliš realistické nejsou. Leccos je zde opravdu jen pro efekt, ale základy jsou solidní. ()

Damiel

K tomuhle nemám co říct, to se musí vidět. Snad jenom - kdyby nebylo biologickou nutností dýchat, odsledoval bych to se zatajeným dechem. ()

MATADOR

Výborný příklad toho, že Luc Besson umí coby režisér a přesně takhle by měl vypadat filmový Hitman přesně podle tohoto díla. Parádní začátek filmu Vás vtáhne do světa profesionálního zabijáka Leona, kterého skvěle zahrál Jean Reno. A herecký koncert hlavních představitelů pokračoval i nadále, mladinká Natalie Portman byla velmi milá a svou roli zvládla s přehledem a Gary Oldman zahrál tak hnusného bastarda, kterého jsem už dlouho neviděl. Jednoduše pěkný akční thriller při kterém snad jen mohlo být více akce, ale závěr to pojistil ;-) "Leone, čím se vlastně živíš? Uklizeč! To jsi zabiják? Jo!" ()

swed

Leon je Bessonův poslední opravdu povedený film a zároveň uzavírá jeho nejlepší tvůrčí léta (do této doby patří ještě Magická hlubina a Brutální Nikita), ve kterých mu, vedle schopné režie, nechyběla ani scénáristická invence. Už samotný námět filmu je netuctový, Besson nám také hned na začátku představí jednotlivě všechny hrdiny, jejich myšlenkové pochody a motivace. Po takto rozehraném úvodu pak dále staví na konfrontacích hlavních postav, v čemž mu vydatně pomáhají herci. Režisér měl při castingu šťastnou ruku a všechny postavy jsou proto typově přesné (debutující N.Portman, hrůzu nahánějící psychopat G.Oldman a J. Reno ve své nejlepší roli). 9/10 ()

džanik

Zvláštní směs citu a brutality, pohádky a gangsterky. Jeden z nejoriginálnějších příběhů (a dvojic) filmového plátna, se kterým jsem měl tu čest se seznámit! Skromný, prostý a empatický (a svým způsobem nevinný!) nájemný vrah opečovávající nad sklenicí mléka svoji rostlinku. Něžná dívka z tvrdých poměrů bažící po pomstě. Má to spád, hluché místo nenajdete... ()

Rosalinda

Bez jakéhokoli sentimentu dojemný a lidský příběh o krutém, drsném, nekompromisním světě plném smrti, pomsty a zabíjení a samoty. Natalie Portman je strašně mladičká, strašně dospělá, strasně skvělá, úplně úžasná. Leon Jean Reno samozřejmě také... Vše... včetně hudby a režie. Nicméně mám dojem, že slečna Natalie si film ukradla pro sebe a patří jí za to můj obdiv. ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (viac)

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Natálka „jede“

Natálka „jede“

19.03.2009

Několik uplynulých hodin se na světových filmových webech všechno točí kolem Natalie Portman. Ne že by to někoho překvapovalo. Od Matildy v Leonovi urazila kus cesty, dnes je z ní půvabná mladá dáma,… (viac)

Žádná šance pro Leona

Žádná šance pro Leona

20.07.2006

Nejdříve se světem šířily fámy a dohady... když pak začal Luc Besson dostávat konkrétní nabídky natočit pokračování fenomenální gangsterky Leon, nejeden fanoušek zbystřil. Šance scenáristů, kteří se… (viac)