Reklama

Reklama

Výjimečná právnička U Jong-u

(seriál)
  • Južná Kórea Isanghan Byeonhosa Uyeongu (viac)
Trailer
Dráma
Južná Kórea, (2022–2024), 36 h 9 min (Minutáž: 64–83 min)

VOD (1)

Série(2) / Epizódy(32)

Geniální právnička U Jong-u právě nastoupila do špičkové právnické firmy, a i když má poruchu autistického spektra, nebojí se žádné výzvy v soudní síni ani v životě. (Netflix)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (20)

Jirka_Šč 

všetky recenzie používateľa

Proč se, do paroma, nemohou Američané podívat na korejský originál a musí chtít tvořit vlastní remake tohoto seriálu? (jediné je omlouvá, že o remaku prý přemýšlí 9 dalších krajin) ■ Extraordinary Attorney Woo (oficiální anglický, zde na ČSFD neuvedený název seriálu) mi nejvíc připomíná seriál Good Doctor z roku 2013. U právničky Woo Young-woo sice není přímo uvedeno, že by měla savantův syndrom, prezentuje však formu autizmu, při které se člověk dovede o sobe docela dobře postarat, je schopen se jako postava vyvíjet a učit, dokáže spolupracovat s ostatními. Co je jedinečné, je prezentování citů a schopnost milovat. Dosud jsem neviděl seriál ani film, ve kterém by autistický člověk byl schopen složitějšího vztahu - tento to dělá a patří mu za to obrovské uznání ❤️. Navíc jsou jednotlivé epizody velmi různorodé - stejně jako existuje spousta druhů kytovců, kteří se od sebe liší velikostí, způsobem života a chováním. Případy, které seriál řeší, odvážně ukazují reálné problémy (nejen) korejské společnosti. Mnohé z příběhů jsou docela nezapomenutelné (nejvíc mi zarezonoval případ dívky s nízkým IQ, která si uvědomuje, že je její milenec gigolo, přesto ho však miluje, chce a nepřeje si, aby byl potrestán - i mentálně postižený člověk má mít právo jít do vztahu s někým, kdo ho využívá). ■ "Jsem narval mezi běluhami." ■ "Kočka svého majitele také miluje." ■ P.S. Bál jsem se porovnání s It's Okay to Not Be Okay, které jsem nedávno viděl, naštěstí se však tyto seriály vůbec porovnávat nedají. ()

Koral17 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Seriál nie je bezchybný a ani úplne vyrovnaný. Jednotlivé diely majú rozdielnu kvalitu, niektoré dosahujú len na priemer, niekedy sa dostaví i nuda, väčšina epizód je ale vynikajúca. Z môjho pohľadu sa jedná o nadštandard v rámci súčasnej globálnej seriálovej produkcie, preto dávam celkovo plný počet bodov. Seriál nevnímam ako realistickú dramatizáciu skutočných súdnych prípadov alebo vzťahov v rodine a na pracovisku, ale predovšetkým ako modernú rozprávku s veľmi originálnou poetikou, ktorá divákovi štylizovanou a zároveň hravou formou predkladá niektoré zložité celospoločenské i osobné problémy. Ústredná postava príbehu – geniálna právnička U Jong-u (ktorú geniálne ;-) hraje Park Eun-bin) vstupuje v úvodnej epizóde do svojho prvého pracovného, kolegiálneho i milostného života. Pretože má poruchu autistického spektra, musí čeliť na každom kroku rôznym nástrahám a ťažkostiam. S ich prekonávaním jej výdatne pomáhajú tri ústredné mužské postavy príbehu - traja „princovia“ v staršom, strednom a mladom veku. Hlavným ochrancom je starostlivý otec, takmer svätec, ktorý bol jedinou oporou jej doterajšieho (detského) života. Keď Jong-u nastúpi do veľkej právnickej firmy Hanbada, tak okamžite nájde sympatizanta v postave svojho priameho nadriadeného advokáta Čonga –  priateľského muža v strednom veku, ktorý je síce prísny a niekedy uštipačný, ale zároveň chápavý a láskavý. Súhlasím s názorom užívateľky Karmel, že veľmi dobre a mnohostranne vykreslený vzťah hlavnej hrdinky a advokáta Čonga patrí k absolútnym vrcholom seriálu (musím zdôrazniť taktiež vynikajúci a veľmi ľudský herecký prístup Kang Ki-yeonga v postave advokáta, ktorý kladiem na roveň s výkonom hlavnej predstaviteľky). Ďalší zásadný (milostno-priateľský) vzťah sa rozvíja medzi Jong-u a jej mladým kolegom Jun-hoom. Páči sa mi, že Jun-ho skutočne rešpektuje zložitú osobnosť hlavnej hrdinky a nesnaží sa ňou manipulovať, ale zároveň si vie vymedziť i svoje vlastné hranice (o veľrybách sa rozpráva iba v čase obeda ;-). Naopak vzťah hlavnej hrdinky k ženským autoritám je zložitý, pretože primárne vychádza z traumy spojenej s postavou krkavčej matky, ktorá ju po narodení opustila. V príbehu sa z času na čas objaví silný ženský vzor, ako napríklad právnička bojujúca za práva žien, ktorý by snáď mohol v budúcnosti formovať a rozvíjať i osobnosť Jong-u. Dúfam, že plánovaná druhá séria sa zameria taktiež na túto oblasť a ukáže nám ďalší vývoj hlavnej hrdinky i vo vzťahu k ženskému svetu. ()

Reklama

Karmel 

všetky recenzie používateľa

Série 1: Hlavní postava, která je autistou není zas až tak inovativní téma, např. bollywoodský film My name is Khan toto téma zpracoval velmi zdařile (i když stopáž je vražedná, jak se na bollywood sluší a patří). Bohužel mne první díl úplně nechytil, ale vydržela jsem. A v posledním jsem si přála, aby všechny předchozí díly byly zpracované tak jako ten poslední. Hlavním tahákem měly zřejmě být soudní spory a milostné vztahy, ale pro mne to nefungovalo. Většina soudních sporů byla velmi bizarní (v negativním slova smyslu). Korejské právo na mne působilo podobně. Zápletky v soudních sporech byly často předvídatelné (strom, napadení od autistického bratra atd.) a ukřičené. A milostné vztahy taktéž slabota. On se do ní opravdu zamiloval jen proto, že ji viděl ve svatebních šatech?! A kde se to najednou vzalo, že si její kamarádka právnička oblíbila toho nepříjemného kolegu?! Postavy jsou prostě napsané dost ploše, kromě Jong-u a Čonga. Aspoňže v posledním dílu napsal scénárista pro Jong-u a Jun-ho velmi hezkou scénu, kterou vkusně a přirozeně vyřešil jejich vztah (mňau). Vlastně celý poslední díl, včetně soudního sporu, byl skvěle napsaný a zpracovaný. A proč stojí za to se na seriál podívat? Určitě výkon Park Eun-bin, která je prostě skvělá. Poslední díl. Hudba je nadprůměrná. Také průběh vztahu mezi starším právníkem Čongem a jeho crew, a hlavně mezi ním a podivnou právničkou U Jong-u. Pěkně napsaný vývoj jejich přátelství, zajímavější než všechny milostné zápletky. A také ty jejich vychytávky (tak typické pro K-dramas): když Jong-u najde řešení, proplouvání kytovců, jejich zvuky. Ale nejlepší ze všeho byly prostě velryby. Ukradly si pro sebe celou show. O nich bych se ráda dozvěděla víc, a to mnohem raději, než o korejském soudnictví. Kéž by namísto soudních sporů ve všech 15-ti dílech kecali o velrybách, plejtvácích, delfínech, narvalech, běluhách, kosatkách, delfínovcích a tak dááál. ()

jarah 

všetky recenzie používateľa

Nie je to zlý seriál, ale výborná téma nebola spracovaná dostatočne "atraktívne", aby ma pohltila. Možno až priveľmi porovnávam filmy a seriály podobného rázu s jedinečným, a u mňa zatiaľ neprekonaným, spracovaním témy vo filme Benny a Joon. Park Eun Bin je skvelá herečka, ale autistickú advokátku som jej proste neuverila. Niektoré scény sú naivné a to nespomínam narýchlo upečený záver ako z lacného béčka. 3,5* ()

JoVanGogh 

všetky recenzie používateľa

Moje prvé stretnutie s kórejskou seriálovou tvorbou. Som jednoduchý človek, keď som si na úvod prečítala popis a videla som spojenie "autistická právnička", ihneď som klikala Netflix. Moje očakávania boli, že to bude seriózna dráma zo súdneho prostredia do relatívnej hĺbky študujúca psychológiu osoby s funkčným autizmom. Čo som dostala bola romantická oddychovka, miestami cheesy, miestami vtipná, a v konečnom dôsledku informatívna, opierajúca sa o mnoho dôležitých spoločenských tém, ako je napr. všeobecná stigma ohľadom ľudí s ASD, ich vzťahy s okolím, morálne dilemy súvisiace s právnickou prácou, postavenie žien vo východnej Ázii. Najmä ten posledný príklad bol pre mňa mierny kultúrny šok. Eun Bin Park v hlavnej roli bola absolútne podmanivá a každý jeden záber bol esteticky nádherný. Počas cca 2 týždňov, bol pre mňa tento seriál bezpečným útekom z drsnej každodennej reality. ()

Zaujímavosti (4)

  • Herečka Eun-bin Park se málem neobjevila v hlavní roli jako U Jung-u, jelikož ve stejnou chvíli dostala nabídku hrát hlavní roli v seriálu Přízeň krále (od r. 2021). Ovšem režisér i scenárista napsali postavu U Jung-u přímo pro Eun-bin. Z toho důvodu se čekalo téměř rok na to, až herečka dotočí svůj předchozí projekt. (mikki089)
  • 16. epizoda 1. série s názvem Though Unusual and Peculiar měla celonárodní sledovanost 17,5 %, což je dosud nejvyšší sledovanost v jihokorejské kabelové televizi. (Jirka_Šč)
  • Názvy soupeřících právnických společností Hanbada a Taesan nejsou náhodné a jsou inspirovány názvy dvou skutečných právnických společností Tae-pyeong-yang (ve světě známá pod zkratkou BKL) a Gwang-jang (ve světě známá pod názvem Lee & Ko). Hanbada znamená „Velké moře“, jelikož je odvozena od názvu společnosti Tae-pyeong-yang, což znamená „Tichý oceán“. Taesan zase znamená „Velká hora“ a název je odvozen od společnosti Gwang-jang, což znamená „plocha nebo náměstí“. Soupeření dvou společností je tak bojem mezi oceánem a zemí. (Muffino)

Reklama

Reklama