Výjimečná právnička U Jong-u

• Južná Kórea Isanghan Byeonhosa Uyeongu (viac)

Geniální právnička U Jong-u právě nastoupila do špičkové právnické firmy, a i když má poruchu autistického spektra, nebojí se žádné výzvy v soudní síni ani v životě. (Netflix)

loki5

Jako narval mezi běluhami. A poslední co je třeba překonat jsou točité dveře. U tohohle nevím co napsat. Protože se mi lehce kritizuje, ale daleko hůře chválí. Eun-bin Park je v tomhle naprosto skvělá a to v průběhu celého seriálu. Ale tohle se dá říct i o všech ostatních. 18h uběhlo jak voda a v každém díle bych našel něco co mě vyrazilo dech nebo co si budu dlouho pamatovat. Tak místo recenze napíšu to. 1. Díl - tabulka s emociálními výrazy tváře otce. Drobný detail, ale skvělý úvod.  2. Díl - Wau a co jsem přišla :-D. 3. Díl - Pořád mě držíte za zadek - Zrovna jsem se věšela a Jun ho mě zachránil - nejsem pro obžalovaného přínosem. 5 minutová scéna která má vše.  4. Díl - Máte na to důkazy - jedna věta a vše je jinak 5. Díl - Dopis na stěně místo diplomu (dělat právníka asi není úplně jednoduché) 6. Díl - Rozsudek. A story o Velrybě a lovcích. 7-8. Díl - Setkání první a na konci 9. Díl - Děkuji 10. Díl - 57 sekund (ale bylo to míň) 11. Díl. - To by byl spoiler, ale docela mě mrazilo 12. Díl - Delfínovec doufám že nevyhyne (no zatím nevyhynul a zabránil jedné veké chybě) 13-14. Díl - Rozhovor s tatíkem. A vlastně vše :-D 15-16. Díl - Kwon statečný/hlupák. A i celý závěr. No asi si to tak za měsíc dám celé znovu. P.S. Některé případy v seriálu jsou přepis skutečných soudních sporů. 95% ()

Jirka_Šč

Proč se, do paroma, nemohou Američané podívat na korejský originál a musí chtít tvořit vlastní remake tohoto seriálu? (jediné je omlouvá, že o remaku prý přemýšlí 9 dalších krajin) ■ Extraordinary Attorney Woo (oficiální anglický, zde na ČSFD neuvedený název seriálu) mi nejvíc připomíná seriál Good Doctor z roku 2013. U právničky Woo Young-woo sice není přímo uvedeno, že by měla savantův syndrom, prezentuje však formu autizmu, při které se člověk dovede o sobe docela dobře postarat, je schopen se jako postava vyvíjet a učit, dokáže spolupracovat s ostatními. Co je jedinečné, je prezentování citů a schopnost milovat. Dosud jsem neviděl seriál ani film, ve kterém by autistický člověk byl schopen složitějšího vztahu - tento to dělá a patří mu za to obrovské uznání ❤️. Navíc jsou jednotlivé epizody velmi různorodé - stejně jako existuje spousta druhů kytovců, kteří se od sebe liší velikostí, způsobem života a chováním. Případy, které seriál řeší, odvážně ukazují reálné problémy (nejen) korejské společnosti. Mnohé z příběhů jsou docela nezapomenutelné (nejvíc mi zarezonoval případ dívky s nízkým IQ, která si uvědomuje, že je její milenec gigolo, přesto ho však miluje, chce a nepřeje si, aby byl potrestán - i mentálně postižený člověk má mít právo jít do vztahu s někým, kdo ho využívá). ■ "Jsem narval mezi běluhami." ■ "Kočka svého majitele také miluje." ■ P.S. Bál jsem se porovnání s It's Okay to Not Be Okay, které jsem nedávno viděl, naštěstí se však tyto seriály vůbec porovnávat nedají. ()

evulienka3

Taká podarená autistická veľrybia story a teda keď už sme pri tých veľrybách vedeli ste že....Mláďatá vráskavca obrovského sú najväčšími na svete. Už pri narodení vážia 2,5 tony a merajú niečo cez 7 metrov. Každú hodinu priberú  3,5 kilogramu a denne narastú o takmer štyri centimetre. samice privádzajú na svet mláďatá približne každé dva až tri roky. Gravidita trvá 12 mesiacov. Mláďatá od narodenia pijú materské mlieko a denne ho skonzumujú až 500 litrov. Aha pardon ale nie o tomto by som mala, tak už to len zhrniem slovami U Jong-u nech to nie je zbytočne dlhé: " Všetky moje myšlienky sa točia, len okolo mňa, takže sa ľudia v mojej blízkosti často cítia osamelí. Neviem kedy a prečo to robím. A netuším ako to zastaviť"....  Za seba môžem však povedať že som sa tých 16 častí v prítomnosti U Jong-u cítila naozaj príjemne a ten čas neľutujem . Nehovoriac o tom, že jej šéfko Mjong - sok bol na zožratie .... ()

JoVanGogh

Moje prvé stretnutie s kórejskou seriálovou tvorbou. Som jednoduchý človek, keď som si na úvod prečítala popis a videla som spojenie "autistická právnička", ihneď som klikala Netflix. Moje očakávania boli, že to bude seriózna dráma zo súdneho prostredia do relatívnej hĺbky študujúca psychológiu osoby s funkčným autizmom. Čo som dostala bola romantická oddychovka, miestami cheesy, miestami vtipná, a v konečnom dôsledku informatívna, opierajúca sa o mnoho dôležitých spoločenských tém, ako je napr. všeobecná stigma ohľadom ľudí s ASD, ich vzťahy s okolím, morálne dilemy súvisiace s právnickou prácou, postavenie žien vo východnej Ázii. Najmä ten posledný príklad bol pre mňa mierny kultúrny šok. Eun Bin Park v hlavnej roli bola absolútne podmanivá a každý jeden záber bol esteticky nádherný. Počas cca 2 týždňov, bol pre mňa tento seriál bezpečným útekom z drsnej každodennej reality. ()

jarah

Nie je to zlý seriál, ale výborná téma nebola spracovaná dostatočne "atraktívne", aby ma pohltila. Možno až priveľmi porovnávam filmy a seriály podobného rázu s jedinečným, a u mňa zatiaľ neprekonaným, spracovaním témy vo filme Benny a Joon. Park Eun Bin je skvelá herečka, ale autistickú advokátku som jej úplne neuverila. Niektoré scény sú naivné a to nespomínam narýchlo upečený záver. ()

Koral17

Seriál nie je bezchybný a ani úplne vyrovnaný. Jednotlivé diely majú rozdielnu kvalitu, niektoré dosahujú len na priemer, niekedy sa dostaví i nuda, väčšina epizód je ale vynikajúca. Z môjho pohľadu sa jedná o nadštandard v rámci súčasnej globálnej seriálovej produkcie, preto dávam celkovo plný počet bodov. Seriál nevnímam ako realistickú dramatizáciu skutočných súdnych prípadov alebo vzťahov v rodine a na pracovisku, ale predovšetkým ako modernú rozprávku s veľmi originálnou poetikou, ktorá divákovi štylizovanou a zároveň hravou formou predkladá niektoré zložité celospoločenské i osobné problémy. Ústredná postava príbehu – geniálna právnička U Jong-u (ktorú geniálne ;-) hraje Park Eun-bin) vstupuje v úvodnej epizóde do svojho prvého pracovného, kolegiálneho i milostného života. Pretože má poruchu autistického spektra, musí čeliť na každom kroku rôznym nástrahám a ťažkostiam. S ich prekonávaním jej výdatne pomáhajú tri ústredné mužské postavy príbehu - traja „princovia“ v staršom, strednom a mladom veku. Hlavným ochrancom je starostlivý otec, takmer svätec, ktorý bol jedinou oporou jej doterajšieho (detského) života. Keď Jong-u nastúpi do veľkej právnickej firmy Hanbada, tak okamžite nájde sympatizanta v postave svojho priameho nadriadeného advokáta Čonga –  priateľského muža v strednom veku, ktorý je síce prísny a niekedy uštipačný, ale zároveň chápavý a láskavý. Súhlasím s názorom užívateľky Karmel, že veľmi dobre a mnohostranne vykreslený vzťah hlavnej hrdinky a advokáta Čonga patrí k absolútnym vrcholom seriálu (musím zdôrazniť taktiež vynikajúci a veľmi ľudský herecký prístup Kang Ki-yeonga v postave advokáta, ktorý kladiem na roveň s výkonom hlavnej predstaviteľky). Ďalší zásadný (milostno-priateľský) vzťah sa rozvíja medzi Jong-u a jej mladým kolegom Jun-hoom. Páči sa mi, že Jun-ho skutočne rešpektuje zložitú osobnosť hlavnej hrdinky a nesnaží sa ňou manipulovať, ale zároveň si vie vymedziť i svoje vlastné hranice (o veľrybách sa rozpráva iba v čase obeda ;-). Naopak vzťah hlavnej hrdinky k ženským autoritám je zložitý, pretože primárne vychádza z traumy spojenej s postavou krkavčej matky, ktorá ju po narodení opustila. V príbehu sa z času na čas objaví silný ženský vzor, ako napríklad právnička bojujúca za práva žien, ktorý by snáď mohol v budúcnosti formovať a rozvíjať i osobnosť Jong-u. Dúfam, že plánovaná druhá séria sa zameria taktiež na túto oblasť a ukáže nám ďalší vývoj hlavnej hrdinky i vo vzťahu k ženskému svetu. ()

krisikowa

V takový tý kategorii "večer, kdy nechceš přemýšlet" je to ideální. Je to inteligentní, emočně i obsahově plný, celý aranžmá je hrozně příjemný a hlavně do jisté míry může být pro Evropany exoticky nepochopitelné, jak některé kauzy vznikají. Jde o čest rodiny, jedince, morálka  a tradice má jiný podklad než u nás. Některé zápletky jsou pro nás absolutně nepochopitelné. Ale přesto se do nich dokážeme vcítit. Trochu mi občas vadila ta divadelnost, místy až dětinská. Dialogy proto byly šroubované. Chvílemi jsem měla deja vu, jak jsme na začátku milénia koukali na telenovely, ale vlastně mi to zase tolik nevadilo. Vztah hlavní postavy k otci, matce i příteli byl specifický, ale pochopitelný. A rozhodně se jedná o seriál, u kterého čekáš na další díly.  Rozhodně doporučuju jako párový seriál: hoďka, hoďka a půl na jednu epizodu, málo dílů, občas si můžete pustit i dva, když se chce, je to vtipný, chvilkama romanťárna a nemůžete se dočkat, jak se to vyvrbí. :) Těším se na další sérii. ()

NikiVai

Eun-bin Park je naprosto fenomenální! A zbytek hereckého osazenstva jakbysmet. Právní případy samy o sobě pro Evropana trochu občas k pousmání. Celkově ale jeden z nejlepších seriálových novinek, jakou jsem za poslední dobu viděla. ()

Sly_Izer

Pro mé běžné divácké oko zvyklé na americké seriály je autistická korejská právnička příjemnou změnou. Jakkoli působí místy dětinsky naivně včetně některých hudebních podkresů, rozhodně je to kousek dost neotřelý. Dozvěděla jsem se zajímavosti nejen o korejském právu, školství ale třeba i o chemické látce, kvůli které se lháři mají tendenci drbat na nose :). Přes původní předsudky, že další seriál s geniálním doktorem (tentokrát práv), bude nuda, u téměř každého dílu jsem byla střídavě překvapená, dojatá a dostalo se mi i zajímavých postřehů. Zvláštním způsobem mě U Jong-u uklidňuje a jsem ráda, že mne seriál neminul. A zpětně smekám před českými dabéry. Angl. dabing je hodně jinde... ()

zbynek.poliv

"Pořád na tebe musím myslet. Jako na velryby. I když nejsi velryba." Není to zrovna obvyklé, abych se o city hlavních nebo i vedlejších postav postav zrovna nějak extra zajímal. A to platí jak pro film, tak pro seriály nebo hry. V naprosté většině je mi to většinou celkem  jedno. Ale přece jen se sem tam ukáže nějaká výjimka, která mě přiváže a nepustí. Advokátka U Jong-U je ta, která mi nedala ani minutu vydechnout, abych si jí nezamiloval. A je jedno, jestli je to kvůli fantastickému herectví, vyobrazení určitého spektra autismu nebo právnickému prostředí, které mě tolik baví. A nejen to, i ty city a vztahy mě tady baví. A to je fakt dost co říct. Postavy jsou skvěle napsané, skvěle zahrané, skvěle skvělé a baví mě po celou dobu. A i když se mi po první nebo druhém díle zdál seriál trochu naivní, dostal si mě na svou stranu opravdu velmi rychle. Celý tenhle příběh má tolik vrstev, které se v hlavním vysílacím čase odehrávají, že vlastně ani nevím, co je hlavním dějem celého seriálu. Ale strašně si to užívám až do konce. ()

Karmel

Série 1: Hlavní postava, která je autistou není zas až tak inovativní téma, např. bollywoodský film My name is Khan toto téma zpracoval velmi zdařile (i když stopáž je vražedná, jak se na bollywood sluší a patří). Bohužel mne první díl úplně nechytil, ale vydržela jsem. A v posledním jsem si přála, aby všechny předchozí díly byly zpracované tak jako ten poslední. Hlavním tahákem měly zřejmě být soudní spory a milostné vztahy, ale pro mne to nefungovalo. Většina soudních sporů byla velmi bizarní (v negativním slova smyslu). Korejské právo na mne působilo podobně. Zápletky v soudních sporech byly často předvídatelné (strom, napadení od autistického bratra atd.) a ukřičené. A milostné vztahy taktéž slabota. On se do ní opravdu zamiloval jen proto, že ji viděl ve svatebních šatech?! A kde se to najednou vzalo, že si její kamarádka právnička oblíbila toho nepříjemného kolegu?! Postavy jsou prostě napsané dost ploše, kromě Jong-u a Čonga. Aspoňže v posledním dílu napsal scénárista pro Jong-u a Jun-ho velmi hezkou scénu, kterou vkusně a přirozeně vyřešil jejich vztah (mňau). Vlastně celý poslední díl, včetně soudního sporu, byl skvěle napsaný a zpracovaný. A proč stojí za to se na seriál podívat? Určitě výkon Park Eun-bin, která je prostě skvělá. Poslední díl. Hudba je nadprůměrná. Také průběh vztahu mezi starším právníkem Čongem a jeho crew, a hlavně mezi ním a podivnou právničkou U Jong-u. Pěkně napsaný vývoj jejich přátelství, zajímavější než všechny milostné zápletky. A také ty jejich vychytávky (tak typické pro K-dramas): když Jong-u najde řešení, proplouvání kytovců, jejich zvuky. Ale nejlepší ze všeho byly prostě velryby. Ukradly si pro sebe celou show. O nich bych se ráda dozvěděla víc, a to mnohem raději, než o korejském soudnictví. Kéž by namísto soudních sporů ve všech 15-ti dílech kecali o velrybách, plejtvácích, delfínech, narvalech, běluhách, kosatkách, delfínovcích a tak dááál. ()

Asanoth

Velkým socioekonomickým problémem Jižní Koreje je, že tam každý třetí má autismus a každého čtvrtého opustila matka a pokud ne, tak alespoň umřela, když byl malý, a pokud ani to ne, tak ho alespoň opustil otec. Tak by se to alespoň z témat tamních seriálů a filmů se skutečně mohlo zdát a ve Wu Yong Wu to máme všechno dohromady... Po prvním dílu jsem se hodně bál, že půjde jen o kopírku Dotkni se mých ran, ale to se naštěstí nenaplnilo. Wu Yong Wu je především pohádka. Seriál je docela chytrý, ale ne tak chytrý jak se tváří, občas je něco moc dlouhé, ale na druhou stranu variací případů (což je další pohádkový prvek - kde by jeden tým právníků dělal tu trestní, tu civilní, tu autorské právo...) a jejich délky v rámci dílů to rozhodně nesklouzává k nudě. Skvělí jsou herci, vztahy mezi většinou postav (byť ke konci to začíná být snad příliš idealistické a přeslazené) a hudba. Super jsou samozřejmě taky velryby a jiní příbuzní. Je to pohádka, ale je to hezká pohádka :) . Těším se na další řadu. ()

skorpik42

K tomuto seriálu nemám veľmi čo písať, nakoľko tu už bolo skoro všetko povedané, ale toto musím. Klobúk dole pred hlavnou herečkou, ktorá neskutočne zahrala svoju postavu, zrala som jej to aj s navijakom a tá jej pamäť, no proste wow. ()

mrkvos

Najlepší seriálový počin roka 2022, už teraz cíim tu grcku na konci hrdla ako ameríčania pripravujú ich kópiu..V tomto seriáli je viac píbehu, nenútených emocií a charakter developmentu nez vo vsetkých blockbustroch poslednej dekády dokopy..Ak sa ti toto nepáči tak mas srdce z kameňa a nikdy si necítil ()

janmatys

No... Já tak nějak úplně nevím, jak všechny ty pocity vyjádřit. Plné hodnocení nedávám z principu, jelikož člověk pak nemá rezervu. Zde bych volil 90%, ale Park Eun-bin hraje roli tak dokonale, že si těch zbylých deset procent zaslouží. Případy i vztahové linky jsou dostatečně zajímavé, a přestože v našem soudním a právním sytému by se některé kauzy stát zkrátka nemohly, v konečné pojetí mi to nevadí. Obsazení je perfektní, a i když výkon hlavní aktérky je jedinečný, ostatní nezůstávají o moc pozadu. Do budoucna tedy houšť a větší kapky! Závěrem snad pouze to, že pokud se vám seriál zamlouvá, dovolím si vřele doporučit počin Good Doctor, který, i přes jiné prostředí a zemi původu, odvádí obdobně dobrou práci. ()

TedyM

Příběh autistické právničky, která se učí fungovat ve světě dospělých je kouzelný. Od začátku do konce seriálu dle mého projde neuvěřitelnou proměnou (v prvním díle se učí rozpoznávat lidské emoce dle fotek a postupem času je už schopná i milostného vztahu). Eu-bin Park tímto smekám klobouk a těším se na druhou sérii. Poznatky o velrybách a správňácký šéf jsou třešničkou na dortu. ()

Still_I

Výjimečná právnička U Jong-u je skutečné výjimečná. Bez zaváhání dávám plnou palbu 5*. Eun-bin Park je pro mě po tomhle výkonu jednou z nejlepších hereček současnosti. Samozřejmě jsem se neubránila srovnání se seriálem Dobrý doktor Freddiem Highmorem. Sorry, Freddie, ale Eun-bin ti nakopala pozadí na plné čáře. Výjimečná právnička má dokonale harmonizované prvky dramatu, komedie a srdcebolné romanťárny. A je to jediný seriál, kde jsem nikdy nepřeskočila úvodní znělku a dokonce jsem se na ni těšila. Jestli se dočkáme druhé série, budu šťastná jako delfín skákavý. Jediná výtka: Přidala bych víc velryb. ()