Prvok, Šampón, Tečka a Karel

• Česko Prvok, Šampón, Tečka a Karel (viac)
Česko, 2021, 118 min (Alternatívna 112 min)

Réžia:

Patrik Hartl

Predloha:

Patrik Hartl (kniha)

Scenár:

Patrik Hartl

Kamera:

Tomáš Sysel

Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák, Martin Hofmann, Jana Kolesárová, Zuzana Norisová, Kristýna Boková, Petra Polnišová, Daniela Kolářová (viac)

Prvok, Šampón, Tečka a Karel sú dlhoroční kamaráti v strednom veku, ktorí si na triednej stretávke po dvadsiatich rokoch priznajú, že nežijú tak, ako si predstavovali. A rozhodnú sa s tým niečo urobiť. Je možné riešiť krízu stredného veku provokatívnou hrou s takmer nesplniteľnými úlohami? Ako štyridsiatnik zistí, či je naozajstný chlap? Ako zabráni korózii svojich ideálov, rozplynutiu snov a scvrkávaniu semenníkov? Prvok, Šampón, Tečka a Karel sa pokúsia nájsť v sebe odvahu urobiť poriadnu kravinu ako zamlada. Alebo aspoň odvahu hovoriť za všetkých okolností to, čo si naozaj myslia. Kto splní úlohu, nie je „sráč“... (Bontonfilm SK)

Wallis3

I když to jakési poselství a ponaučení neslo, opět to byl český průjmový výplach s ňoumou, vobšoustníkem, tydýtem a jakože normálním, co neví co chce, plus zhrzená manželka. To vše v jedné polívčičce, která již byla několikráte pozřena, vyzvrácena, opět pozřena a tak furt dokola. A do toho se opět musí nacpat hloubka, ono to prostě nešlo natočit jako nějakou taškařici, kdy ti čtyři hráli tu hru a pak zvesela tam mrsknout nějaké to uvědomění, že není až tak zle. No když ne, tak ne, tak budeme servírovat recyklát furt dokola. A nejhorší je, že jsem teda nezaznamenal jak dopadlo to levý varle! Ale co chtít po české kinematografii. ()

Fionor

Poslední roky v českých kinech dominovaly hlavně filmy pro ženy středního věku. A i když proti téhle cílovce nic nemám, cítil jsem se trochu ošizený, že není nějaký film, který by trochu cílil na mužské publikum a nebyl jen lacinou komedií o souložení se studentkami a o druhé míze. Prvok o druhé míze trochu je, ale je především o tom, jak se titulní hrdinové vyrovnávají se životem, který se jim trochu vymknul kontrole. A hlavně o tom, jak se poučí, zmoudří a posunou se jako lidé. A to je něco, co se zase tak moc neokouká. Jasně, ve filmu je spousta vtípků, které by v něm být nemusely, ale jako celek funguje dobře a hlavní postavy jsou uvěřitelné. A i když je konec uspěchaný, oceňuji, že Hartl v závěru obdaroval hrdiny tím, co potřebovali, namísto toho, po čem toužili (věčný boj mezi want vs. need). Tedy všechny hrdiny, až na jednoho... ale jeho osud byl ve filmu dostatečně dlouho dopředu telegrafován, jakkoliv stejně přišel jako ohromný šok. ()

kluzo

Skvělý film. Takhle dobře jsem s manželkou pobavil naposledy na Ženy v běhu. Skvělý soundtrack, perfektní aranžmá starých fláků. Perfektní obsazení. O Hartlovi ještě uslyšíme. ()

anitae

Knížku jsem nečetla a trailer neviděla. Hofmanna mám spojeného s Mostem a Pechláta s Účastníky. Čermák s matkou Kolářovou a Švehlík jako režisér trapné reklamy. V kině pobavilo, ráda ještě někdy uvidím, ale celkově 3-4* ()

TheSompeque

Češi moc neumí komedie. Většinou tam hodí nějakou jednoduchou zápletku, děvkaře Langmajera a extrémně trapný humor. Ale filmová prvotina spisovatele Patrika Hartla je komedie, která za to opravdu stojí. Parta kamarádů se setká po letech, pořádně se opijou a v alkoholickém opojení si dohodnou, že se každý z nich zúčastní výzvy - být nahý jednu celou minutu mezi lidmi, natočit se přitom a ten samý úkol musí udělat další člen z party, který dostane zprávu s videem. Úkol musí provést bez ohledu na tom, kde zrovna je. Ať už v práci, na pohovoru nebo během policejního výcviku. A tím to nekončí, absurdních situací je ve filmu mnohem víc. Jak asi tušíte, vtipných scén je v Prvokovi požehnaně a všechno působí přirozeně, herci si své role užívají a jde to z jejich výkonu vidět. Tenhle film mě překvapil - je českou komedií, která je vážně vtipná, což už samo o sobě stojí za pozornost. Máte-li možnost, zajděte na to. Zaručeně se pobavíte a možná vás to donutí si přečíst knižní předlohu. ()

FilipStinef

Uznávám, že z velké části se moje hodnocení odvíjí od toho, že jsem absolutně mimo cílovku a je možný, že kdybych v ní byl, spoustu vtipů by mi nepřišlo tak trapných a divných, ale i tak mě ten film prostě šíleně zklamal. Poměrně šikovně natočený a rozhodně velmi dobře zahraný Prvok, Šampón, Tečka a Karel je ale strašně křečovitý film, který podle mě kýžený trapný humor neumí podat dost dobře. Repetetivní první polovina filmu založená na vlastně jednom vtipu (svlíkat se před dětma ve školce mi fakt přišlo už too far) má narozdíl od druhé poloviny filmu aspoň nějaký vytyčený cíl a dramaticky celkem obstojně graduje. Jenže pak tahle pasáž skončí a film svůj nový cíl už neumí najít. Takže místo toho, aby gradoval dál, se jen dál točí okolo plochých postav a hořkého humoru, aniž by měl šanci někam dojít. Konče samoúčelným plot twistem jsem už jenom doufal, že brzo už uvidím závěrečný titulky a budu moct domů, což fakt není dobrá známka. (P.S.: Proč mají hlavní postavy zrovna takové přezdívky? Nechtělo by to ve filmu aspoň trochu vysvětlit?) ()

cure

Jako komedia super za 4 hviezdy. A tak to malo ostat a nemenit zaner 20 minut pred koncom. Moralizovat, precitovat, vytlacat slzy.... ano uznavam, ze aj to zivot prinasa, rovnako zas, ale neprinasa naheho biznismena pri predaji firmy za miliony, ze ano. Ak tam mal byt nejaky prechod a snaha o precitnutie (nechcem napisat sokovanie) divaka, tak to treba "do psej matere" natocit inak. ()

Razzor_82

Hartlova chlapská komedie o krizi středního věku s hořkým koncem. Životní situace jsou natočeny s nadhledem a bez trapnosti. Je to taková sonda do duší chlapů, kteří chtějí opravdu konečně dospět. Povedeně obsazená čtverka profesionály. Čermák střihne skvěle mámánka, Švehlík neodolatelného playboye, Hofman znuděného podnikatele a Pechlát blázna s velkou rodinkou. Film pobaví a na konci dojme. Reklama na zeleninovou polévku je nejvíc. 7/10 ()

Patriot.X

První půlku filmu jsem viděl v létě na jedné kulturní akci při venkovní produkci, kterou přerušila prudká letní bouřka, která produkci neprodleně ukončila. Do té doby jsem se výborně bavil. Dlužno ovšem říci, že jsem v sobě měl pět piv. Druhou polovinu jsem dokoukal až teď a přišlo trochu zklamání. Nevím jestli je to absencí alkoholu v krvi nebo méně zábavnou druhou polovinou, ale už to nebylo takové jak za té letní noci. Proto ubírám oproti mým původním předpokladům jednu hvězdu. ()

Kingjiri

Pěkně natočenej a zahranej českej film, kterej sice ničim neurazí, ale nakonec oproti menšim očekávánim ani nenadchne. Největší mezery měl scénář, kterej často nevěděl, jestli chce spíš bavit nebo ject na vážno. Občas se povede nakroutit dramedy, která funguje v každý poloze, ale tentokrát se to prostě nestalo. Možná by lecčemu pomohlo, kdyby byl závěr víc uzavřenej a nekončilo se jakoby v půlce. Tohle byla velká škoda, protože rozjetý finále bylo slibně a o závěrečný katarzi hlavních postav (vzhledem k jistý zásadní události) se dala natočit poměrně silná podivaná. Za mě nakonec menší zklamání a i když jsem se občas od srdce zasmál a nějaký gagy byly fakt dobrý, na další projekci to prostě nevidim. V českejch končinách bych normálně výsledek v podobě sympatickýho žánrovýho průměru uvítal a byl by za něj vlastně rád, ale v tomhle případě nevyužitej potenciál hodně zamrzel, tohle mělo na víc. ()

tomik99

Odvážná česká komedie, která má hlavu a patu. Určitě jsem se několikrát pobavil i upřímně zasmál. Není to ta typická „hloupá“ komedie, na které můžeme být zvyklí z posledních let. Ano, česká tvorba za moc nestojí, ale tady jde Patrik Hartl proti proudu, i když jde o jednookého krále mezi slepými. Herecké obsazení taktéž potěšilo. Konečně se (málem) vynechali ty nejvíc profláklé ksichty, takže nemáte pocit, že sledujete „Pelíšky“ jen s jiným příběhem. Film má pár dobrých nápadů a má svůj poměrně zajímavý příběh, přesto to ještě není úplně ono a je co dohánět. Ale takovýmto filmům rozhodně tleskám. ()

bararich8

No to čumím, česká komedie a ona je to fakt koukatelné, dokonce i vtipné, pobaví a neuráží. Moc díky za tohle. Plus i ta nejmenší role má nějakou známou herecké tvář, to vždy potěší a jen tak se to asi nevidí. Kež by takovýchto počinů u nís vznikalo více. Knihu jsem nečetl, tak nemohu srovnávat, ale příběhově to má pěkné nápady, je to milé, občas k zamyšlení a hlavně se u toho člověk zasměje. Lepší 4* ()

Gixian

Konec trochu "useklý" a "zrychlený", ale jinak jsem byl dost spokojen. Předlohu znám, takže mi bylo jasné, že půjde o jednoduchou zábavu, která ale neurazí. Kumulace známých herců v rolích všech velikostí je až zarážející, a hlavní představitelé jsou prostě skvělí (nejslabší asi Pelchát, který ale vyfasoval nejhuř uchopitelnou postavu). Na poměry současných českých komedií dle mého určitě nadprůměr. ()

tranquill

"Chovejte se normálně, ty vole!" Konečně jednou zase povedený scénář u českého komediálního dramatu se skvělými hlavními představiteli. ()

FeriusParfax

Tragicky monotónní životy hlavních hrdinů zapříčiní, že si vymyslí zajímavé výzvy. Samozřejmě je budou muset plnit v těch nejméně vhodných situacích. U snímku jsem se pousmála párkrát. Spíš jde o takový ten film ala nepřemýšlej a odpočívej. Herci byli vybráni perfektně a zahráli své role přesvědčivě. Líbilo se mi to jednoduché přemýšlení chlapů a závidím jim to. Být lehčí od zbytečných myšlenek by občas bodlo. A od toho je tento film. Neurazí/nenadchne. ()

Bludicka.Julie

Nemohla jsem si po lockdownu přát lepší kinoprivitani! Bylo to strašně vtipny, citlivý, opravdový a lidský! A víte co? Dnes jsem s celým kinem hykala i já! Protože, když se ta řachanda umí, je to proste prdel... Já se smala, já se zamyslela, já se dojimala, já byla smutná, mě mrazilo, já jsem naprosto spokojena, tak to mám ráda! Ta atmosféra, co z toho filmu plynula, byla tak nadherna! A všichni ti preznami herci, co si tam přišli říct jednu větu, protože tam prostě chtěli hrát... A filmarsky to byla taky paráda, a ta hudba! Wau! Minimálně od Pelíšků jsem tohle v ČR nezažila. Vsichni hráli skvěle, ale vytahnout bych tu měla herecky výkon Martina Pechlata... ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+