Božena

TV spot 1
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Réžia:

Lenka Wimmerová

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (viac)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Recenzie používateľa Aragorn k tomuto seriálu (4)

Božena (2021)

Tak jsem to viděl celé. Po relativně přijatelném lehce podprůměrném pilotu následoval naprosto špatný druhý díl a podprůměrný třetí díl, načež nastoupil naprosto skvělý čtvrtý díl. Kvalita seriálu stoupá a někdy opravdu hluboko klesá jako na horské dráze. Nakonec ale musím dát 2 hvězdy ( po úžasném čtvrtém díle mě to opravdu mrzí ), protože tam na mě bylo hodně soulože a málo toho psaní, na které jsem se těšil. No nic, je to sice škoda, ale pořád je to lepší než většina české tvorby. Po zhlédnutí seriálu se pro mě Božena nezůstává tou milou učebnicovou paní, ale dost negativní postavou, která podváděla svého muže a žebrala peníze od svých přátel. ()

Epizoda 1 (2021) (E01)

Zajímavý začátek seriálu. Herecké výkony jsou oproti zrůdným seriálům vyprodukovaným Novou, Primou, či Barandovem naprosto skvělé. Jan Hájek umí opravdu dobře zahrát svini, což se mi líbí ( kdo by neměl rád zlé charaktery ).Líbilo se mi zahrnutí Viktorky do začátku dílu. Božena byla prostě svá a vymykala se tehdejším běžným stereotypům správné ženy, což je podle mě v seriálu velmi dobře nastíněno. Za mě velice slušný pilot, uvidíme, co nám další epizody přinesou. ()

Epizoda 2 (2021) (E02)

No fuj, tolik sexuálních scén za epizodu nemá snad ani Hra o trůny. Já chápu, že Božena byla taková, ale to to nestačí jen naznačit? Vážně to tam musí být 10x za jeden jediný díl? Ach jo, minulý díl byl o dost lepší. Jediné, co se mi líbilo, byli známí spisovatelé, kteří se v dílu objevili.Já bych příště radši uvítal psaní pohádek a knih, než její milence, těch už bylo za celý seriál víc než dost. ()

Epizoda 4 (2021) (E04)

Rozhodně nejlepší díl seriálu. Hájek si mě jako Němec ukradl a ve všem ( tedy kromě bití své ženy ) jsem s ním souhlasil. Božena žebrala u přátel a posílala svého syna do Mnichova, i když na to neměla. Josefu Němcovi se to samozřejmě nelíbilo a já jsem s ním naprosto souhlasil. Když na něco nemáš, prostě to nekupuj. Božena pochopila, že nemůže dělat vše jak chce až před smrtí. Seriál ji pro mě odobně vykreslil spíše jako negativní postavu. ()