Božena

TV spot 2
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Réžia:

Lenka Wimmerová

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (viac)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Recenzie používateľa Dejff_2004 k tomuto seriálu (4)

Epizoda 1 (2021) (E01)

Mladá Božena se mi líbí a tak trochu se bojím, až do děje promluví Aňa "Božena" Geislerová. Za první díl je to jasných 60 % a dávám šanci druhému dílu. ()

Epizoda 2 (2021) (E02)

Druhý díl mě zaujal víc jak první. První půlhodina má skvělý spád, který přibržďuje v druhé polovině filmu nekonečný románek mezi Němcovou a Nebeským. Plusové body dávám i za hudbu. 70 % ()

Epizoda 3 (2021) (E03)

Třetí díl je poněkud ukecaný. Geislerová to zvládla, ale její Božena není tolik uvěřitelná a "lidská" jako ta v provedení Kameníkové v prvních dvou dílech. Opět povedená hudba. 60 % ()

Epizoda 4 (2021) (E04)

Nebýt hudby, dokonalých masek a bohaté výpravnosti, nejspíš bych hodnotil hůř jak čtyřmi hvězdami. Závěrečný díl trpí topornými dialogy a je nejsilnější v momentech, ve kterých se nemluví a vypráví jen obrazem. ()