Hrana zlomu

(festivalový názov)

Temné drama v hlavní roli s nečekaně maniakálním Štěpánem Kozubem a labilní hrdinkou v podání Pavly Gajdošíkové. Kateřina s Robertem vychovávají malou dcerku v luxusní vile, těžko však jejich domácnost nazvat harmonickou. Dospělý Viktor žije s matkou v polorozpadlém domě na samotě, jejich soužití však není o nic zdravější. Osudy dvou dysfunkčních rodin se protnou v ambiciózní temné příběhové mozaice, která si Lynchovsky pohrává s divákovou potřebou vytvářet si domněnky o tom, kdo je oběť a kdo pachatel. (Bionaut)

Renfield

Příběhová skládačka je sice působivá, ale v tomto případě si její vhodností nejsem úplně jistý. Některým scénám by přímé pokračování slušelo, takto se ze zajímavě rozehrané situace rychle odchází a ta nemá čas doznít. Naštěstí to neplatí vždy, třeba nemocnice, nebo propuštění, doznívají ještě hodně dlouho, na čemž mají velkou zásluhu výborní herci. Těžko totiž v těchto scénách odhadnout, co se odehrává v hlavě Štěpána Kozuba a Pavly Gajdošíkové, co udělají dál. Barva a chlad jejich světům sedne, vizuální pojetí celkově je na solidní úrovni, zvuk znepokojivé atmosféře ještě pomáhá. 65% ()

matmanX

"Mami, můžeme jít na Texaský masakr?" "Ne, máme Texaský masakr doma!" Z pokusu o thriller bohužel vzešla jen trapná komedie, navíc nechtěná soudě podle toho, že největší výbuchy smíchu jsem zažíval u dramatických scén s rádoby tíživou hudbou. Utilitární kamera bez nápadu snímá papundeklové kulisy, na kterých pomalu ještě visí cenovky z obchodu. V nich pobíhá Kozub neschopný si dva měsíce umýt ksicht, oděný ve středověké tunice, aby si náhodou divák nemyslel, že má na tričko ze sekáče. Sláva tomu klukovi, protože jen jeho výkon drží jeho linku nad hladinou totální trapnosti. To samé se dá říct o Gajdošíkové, která se v povrchní agitce o domácím násilí opravdu snaží, i když vlastně nemá co hrát. Paralelní příběhy totiž postrádají jakoukoliv věrohodnost chování postav a zároveň jsou tak ploché a nicneříkající ve svém významu, že si nevystačí s jednoduchou brutalitou. Tvůrci si to asi brzy sami uvědomili a pokusili se vytvořit dojem komplexnosti nelineárním vyprávěním, které tady ale nic nepřináší a často přímo kazí poslední šance na napětí a temnější atmosféru. Po ukázkách slušných žánrovek v současném českém filmu si myslím, že je čas přestat dávat diplomy za účast a očekávat víc, než naprosté minimum. Zvlášť u jednoho z nejlevnějších žánrů, kde se opravdu nedá vymlouvat na český rozpočet. Tudy cesta opravdu nevede. ()

bobstock

Slušný psycho bizárek vlastní tvorby Emila Křižky nejvíce experimentální a pro mne určitě nejlepší pokus. Kozub jako né moc mluvný psychopat skvělý a proti němu miláček kameramanů a od filmu Chyby i moje slabost Pavlínka Gajdošíková jakožto mamina, které se během chvíle sesypalo naprosto vše. Pár věcí tam úplně nedávalo smysl, ale i tak všechny tyhle nezávislé filmky jednou za čas z rožnovských lesů beru. 55% ()

JB2203

Pokus o žánrový art s prvky hororu a částečně i psychothrilleru, bohužel toliko pokus. Nelineární mozaika povětšinou nepříjemně přepjatých scén (místy sklouzávajících až k nechtěné parodii - matka, masky) vyžadující divákovu vůli a především i chuť o její rozklíčování. Nebo spíše důvod, který já po celou dobu, naštěstí celkem přijatelné stopáže, hledal. A nenašel. Co chvíli jsem se ztrácel a nedokázal jasně nahlédnout do všelikých zákoutí roztříštěného (přičemž v podstatě dosti chabého) děje. Spíše než depresivní a úzkostné mi to celé přišlo - v narativních konturách rádoby uměleckého konstruktu - teatrální a úsměvné. Z té urputné snahy o něco jiného a originálního se mi až rosila obrazovka, pročež jsem zřejmě nedohlédl všech kvalit sledovaného díla. Leč samotná snaha si jistě zaslouží ocenění a proto uděluji jednu smířlivou hvězdici. ()

Kingjiri

Nejsem uplně příznivce zvolenýho způsobu vyprávění na přeskáčku a scénře, kterej zanechává víc otázek než odpovědí, díky čemuž vznikal v ději menší guláš. Taky jsem nebyl uplně nadšenej z častý absence dialogů, statický kamery nebo hodně pomalýho rozjezdu (děj mě začal víc zajímat až někde v polovině). Na druhou stranu je potřeba ocenit povedenou depresivní, nepříjemnou a občas mysteriózní atmosféru, která nakonec vznikla i díky WTF scénám u venkovskejch buranů (masky, kamera nebo těhotná ženská). A v neposlední řadě taky odved Štěpán Kozub pořádnej kus práce. Tohle sice neni už jenom z podstaty biják pro mě, ale dokážu pochopit, že někoho naopak hodně zaujme. Když už nic jinýho, jde o sympatickej pokus nakroutit něco hodně originálního z český produkce a jen tak na tohle dílko nezapomenu, dvě hodně silný hvězdy. ()

Razzor_82

"Opovaž se křičet!" Psychologická hra na zlou mámu a týraného syna. Křižka se nám snaží vylíčit jak vypadá úchilné násilí páchané na ženách. Kozub byl v hereckém obsazení přesvědčivý. Na horor to nemá lekačky ani velké děsivé scény. Logické myšlení a toporné vedlejší role sráží tento snímek na úroveň jednoho dílu televizního seriálu. 4/10 ()

rublik05

Že Štěpánu Kozubovi sedí i vážné role, nejen ty komediální, je jasné už od doby, kdy jsem ho spatřil ve Stockholmským syndromu. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se objeví v hlavní roli nějakého drsného dramatu či thrilleru. Hranu zlomu jsem zaregistroval již dřív, nicméně až teď se konečně naskytla možnost si snímek pustil v pohodlí domova bez nutnosti pirátství. Na první dobrou mi vyrazila dech atmosféra. Hrana zlomu má hutnou, silně nepříjemnou atmosféru, ze které je člověku až fyzicky nedobře, na české poměry něco zcela nevídaného a ojedinělého. Herecky film stojí a padá na Štěpánu Kozubovi a Pavle Gajdošíkové, oba dva předvádí velice přesvědčivé a dechberoucí výkony. Naproti tomu takový příběh mě nijak zvlášť nezaujal, vadil mi jeho lehce artový styl, občas jsem se v jednotlivých situacích a motivacích postav trochu ztrácel, místy malinko drhla i logika. Přestože jsem čekal drsnější (krvavější) a odvážnější podívanou, Hrana zlomu je i tak solidní psycho, podobné filmy u nás bohužel moc často nevznikají, takže Emilu Křižkovi i všem zúčastněným patří veliké dík. 4/10. ()

kukkik

Neskutečně nudný rádoby artový thriller. Ani dobré snímky tohoto žánru nijak nevyhledávám a málokterý mě osloví, tenhle neumětelský pokus je potom už úplná ztráta času. Na druhou stranu, Kozubovi jdou tyhle role psychopatů a magorů celkem dobře, po zhlédnutí několika snímků z produkce Tří Tygrů celkem chápu proč to tak je. 1/5 ()

papadoce

Čo ti j**e? Tak toto bola silná káva. A ak ku tomu pripočítam, že sa jednalo o český biják a nie nejakých zvrátených Španielov či Kórejcov, tak hviezda navyše. Chápem, že na Hranu zlomu treba mať kurva žalúdok, ale chápete, že toto sa ozaj niekde deje a treba to riešiť? Kto zažil domáce násilie na vlastnej koži, alebo na koži blízkej osoby, vie presne čo cítila Kateřina. No a Viktor s matkou, to bola iná sila. Asi jediné čo mi prekážalo, bolo zprehádzanie scén. Mne by viac sedelo, keby sme šli chronologicky a nemyslím si, že by to ubralo filmu na jeho kvalite. Práve naopak. Tá spočíva jednak v hereckých výkonoch všetkých protagonistov, jednak v neskutočnej atmosfére, hudbe, ale najmä v surovosti s akou nám pán Křížka servíruje osudy (ne)obyčajných ľudí. Klobúk dole pane Křížku, klobúk dole. A to sme mnohokrát nevideli žiadne detaily a stačilo iba vedieť čo sa mimo obraz deje. Vlastne, keď si to v hlave premietam spätne, dávam o hviezdu menej výlučne z dôvodu nechronológie. Velice surový a znepokojujúci originalny počin. Naozaj špička. Ak si to pustíte, zabudnite na pekný večer. 80%. ()

MFloyd

Jsem strašně rád za filmy jako je tenhle a hlavně za odvážný přístup Emila Křižky. Byl jsem hodně natěšený, jelikož jsem viděl předchozí kraťas od režiséra a zajímalo mě, co předvede na větším plátně. Kromě režiséra mě přilákalo i obsazení Kozuba, ale i Pavly Gajdošíkové, která v Chybách předvedla solidní výkon. U hlavních postav nemám výhrady. Štěpán jako šílenec působí nepředvídatelně a Pavla dokáže beze slov vyjádřit odevzdanost i boj o život a naprosto jí to žerete. Také střih a vlastně uchopení vyprávění je neotřelé a scény, kdy nevíte v jaké části příběhu zrovna jste, kdo že to křičí za rohem atd. se na konci krásně propojí ve vaší hlavě díky detailům, které se vám na začátku vryly do paměti. Takže máme solidní herce, netradiční styl vyprávění, jenže to není vše, co bych od takového filmu čekal. Šel jsem na psychothriller a dostal jsem šílenou jízdu, ale bez děsivé atmosféry. Ano jsou tu okamžiky, kdy se vám nedělá úplně dobře. Kdy vám obraz a hudba (ve většině případů zvuky/ruchy) geniálně zamotají hlavu a vy nevíte, jak na ně reagovat. Ale je to málo, vždy když došlo na napínavou scénu, během pár sekund vše skončilo a dojde ke střihu a skočíte v čase do plíživé scény. Vrátím se ještě k hercům a teď ne k hlavním, ale vedlejším postavám. Pokud porovnám výkony vedlejších postav s hlavními, jdeme tak o dvě třídy níže. Možná ještě "Maminka" byla dobře šílená, ale třeba manžel a dcera? Takhle prkenný obličeje jsem dlouho neviděl. Což o to, někdy se to hodilo a tahle chladnost a bezkrevnost vystihovala svět bohatých psychopatů, ale občas mi to přišlo až nesmyslné, mnohem víc je to viditelné u dcery. Takže jsem hold na takových 3,5* a spíše dávám lepší 3 s tím, že na české poměry nadprůměr, ale na klasické psychothrillery jde o slabší jednohubku, na kterou kouknete, zaujme vás, ale úplně nevěřím, že by si Hranu zlomu pustil někdo podruhé. Abych nekončil kriticky, panu Křižkovi fandím a je potěšující vidět film konečně od tvůrce, který má určitou vizi a nevsází na jistotu nějakých přiblblých komedií, ale jede si svoje. ()

Solverino

No jak to napsat... chvílemi naprostá pecka, Kozub i zbytek naprosto famózní... a pak to zase někdo poseje. No dost odvážný střih, kdo se dojde vyčůrat, ten to nepochopí... hudba naprosto otřesné zvuky. No jako studentská práce nebo něčí prvotina to není špatné, poslat to do kin je trochu odvážné. Možná film trochu okořenit, koukalo by se na to líp. Ale bezesporu zajímavý počin. ()

tkey

Za pokus vymanit se z cyklu infantilních komedií z života průměrně podprůměrného čecháčka bych tam ty 4* dal. Těžko to popsat slovem, ale tohle psycho se povedlo. ()

Venom666

3,5 * Při sledování tohoto filmu jsem měl hodně smíšené pocity, je to zajímavé české psycho, dobře zahrané a Štěpán Kozub umí skvěle zahrát psychopaty a blbečky ()

Alden_Larson

Docela zvláštní, ale povedený film. Jako thriller mi přišel trochu slabý, ale to je možná jen tím, že jsem za život tolik thrillerů neviděl. Nelineární vyprávění bylo ze začátku hodně matoucí, ale postupem filmu se všechno krásně vysvětlí, děj nebyl skvělý, ale líbilo se mi, jak se všechny detaily na konci spojily dohromady. Přijde mi ale zvláštní, že si film hraje na morální nejdnoznačnost, když má podle mě velmi zřetelně definované dobro a zlo, to je ale možná jen můj názor. Herecké výkony byly dobré, prezentace se mi kromě několika konkrétních ztáběrů líbila a hudba taky nebyla špatná. 7/10 ()

wowylgu313

35-40% ... Hrozně moc rád by jsem dal víc protože v české režii tu nic podobného nebylo, nebo aspoň jsem zatím nic takového neviděl ... ta celá tématika drama/horor a jakási uchylnost měla opravdu krásný základ. Jenže základem to tady taky končí.... Dál není nic. Čekáte na něco co nepřijde, těšíte se na pořádný vyvrcholení, pořádný násilí, pořádnou hard core scénu, nepřijde, není a nebude. Což je obrovská škoda, vzhledem k tomu jaký to má zajímavý potenciál. Příběh je tu taktéž absolutně jednoduchý, nezáživný a hrozně moc nudný. Bohužel tomu nepomohlo ani to že je celý film víceméně bez dialogů. Jasně z jedné strany to působí jako taková ta survivor live reality. Jenže když to spojité s tou nudou, která se v průběhu táhne je to zničující. Potěšení bylo vidět Kozuba snad asi i poprvé v něčem jiném než v ujetých komediích. To bylo fajn a odehrál to v rámci možností bravurně. V českém znění udělat toto opravdu kvalitně a pořádně by bylo něco "legendárního" ()

DonBraso odpad!

Jsem myslel, že u filmu by se už nějakých pár let občas promluvit mohlo. Za 25 minut dvě slova? Hmm paráda. Dvakrát usnul a fakt poslední půl hodinu už vynechám. Možná jsem o nějakou ňamku přišel, ale to by fakt hodnocení nezvedlo ani kdyby tam Pavla ukázala kozy a Kozub-zub. Nějaká ta kamera a zvuky možná jo, ale tenhle mix tajemného ticha z přednesem, kde se to radši stříhá, protože by divák zmzrnul nudou není rozhodně můj šálek kávy. ()