Ľudia krvi

Filmová dráma o našej prítomnosti. Otto Hille, hlavný hrdina príbehu je najatý, aby zaviedol starého Švarca do krajiny predkov. Starec by rád prešiel bolestným očistcom k zmiereniu s tým, čo celý život skrýval. Otto sa vďaka tejto ceste vracia do rozpadnutej nemeckej dediny Vitín. Miesta, ktoré je stredobodom celého príbehu. Tu sa stretáva s prízrakom svojho starého otca Otfrieda. Prepadá sa do roku 1945 a stáva sa svedkom udalostí, ktoré sú príčinou jeho nočných mor a desov. Minulosť je kľúčom k prítomnosti. (ASFK)

Binne

Mám ráda nové filmy v černobílém formátu. K tomuhle snímku mohu říct ovšem jen několik vět. Touha být šokován, vyvolávat silné emoce sobě samému nebo se snažit o jejich vyvolání přivádějí na svět přesně tyto filmy. Jakoby nestačilo, že stáří, nemoc a umírání je samo o sobě jedna z nejdepresivnějších aspektů lidského bytí, my tomu musíme dát ještě Sudety. Zvětralou, smutnou a mnohdy zapomenutou část naší krásné republiky a ještě se ocitneme v tom historicky nejveselejším roce naší malé země - 1945. Regulérně neexistuje jediná nová myšlenka, která by film posunula směrem, jakým byl odhodlán se vydat. Není ani vhodný pro kohokoli, kdo o dané problematice (historickém traumatu) nic neví, jelikož přesně díky tomuto snímku jej přejde chuť cokoli dál zjišťovat. Příspěvek je čistě artový, zajímavý kamerou a zpracováním. Pohled na krajinu je velkolepý a jednotlivé úseky jsou atmosférické. Bez děje a postav, pouze artový snímek by na mě působil jako umělecké dílo, které bych 85 minut obdivovala. Takhle držím v jedné ruce igelitku a v druhé hrstku prášků na spaní. ()

mac000

Tak jsem napsal recenzi, potom mi ČSFD napsalo "váš formulář je zastaralý, přihlašte se znovu", a nic se neuložilo. Tak už se na to můžu... Zas takový klenot, abych to psal podruhé, ten film není.  Vše podstatné za mě napsal "Filmmaniak" ()

ostravak30

Miroslav Bambušek prý předělával scénář tak 20x. Tak nevím, zda byl nakonec s výsledkem úplně spokojený. Pro mě je základní problém v tom, že jsem na počátku nechápal vůbec nic. Zhruba tři čtvrtě hodiny tak divák na dílo kouká, co si to vlastně pustil a kdy to začne dávat smysl. Přeci jen směsice surrealistických obrazů a avantgardy plus zřejmě metalové hudby je hodně náročné vydržet. Pak se konečně začne leccos vysvětlovat. Vlastní minulost nás tíží, tím spíše před smrtí. Většina se s ní chce vyrovnat a většina ani nemá čas nebo tu možnost. A někdy to prostě není možné, byť každá realita, skutek a událost má hlubší význam než co lze jednoduše odsoudit. Toto je opravdu složitý film, který asi nebude mít v oblibě hodně fanoušků, a protože nedošel ani žádného ocenění, tak netleskalo ani příliš mnoho kritiků. ()

blondboss

No pomerne skoro v tomto roku sme sa dostali k filmovej sračke roka. Tento snímok nemal ani hlavu, ani pätu, ani hĺbku, ani pointu, ani normálne dialógy, ani nič zmysluplné, čo by sa dalo pochváliť. Teda omyl - jedine vcelku zaujímavá kamerová práca, za ktorú aj dávam jednu hviezdu, inak to ale bola totálna haluz bez akejkoľvek zmysluplnej pointy. 25 % ()

Alden_Larson

Je ta zvláštní film, ale není úplně k zahození. Děj byl místy zajímavý, ale většinou mi přišel spíše nesrozumitelný, možná proto, že způsob, jakým je vypravovaný, je trochu nekonvenční a často jsem se v něm kvůli němu ztrácel. Technické aspekty filmu na tom jsou trochu lépe. Prezenatce byla dobrá, ve filmu je několik krásných záběrů a obecně dobře natočených scén. Nepochopil jsme ale, proč je začátek a konec filmu černobílý, absence barvy filmu nic neubírala, ale zároveň ho podle mně nijak neobohacovala. Ve filmu je také několik flashbackových scén, ve kterých film používá jakýsi filtr, který zakrývá podstatnou část obrazovky, nutno podotknout, že filtr je tématicky relevantní, ale vzhledově nevypadal moc dobře. Herecké výkony byly dobré, i když většina dialogů byla velmi patrně předabovaná v postprodukci. Hudba se mi z celého filmu líbila nejvíc, ale myslím si, že si jí film v jednom konkrétním momentu mohl odpustit. 5/10 ()

Germanicvs

Podobně jako v Tarkovského Stalkerovi hrdinové Bambuškova filmového putování z černobílé šedi každodenního stresu a lopocení vstupují do barevného světa zóny našeho podvědomí. Prostoru, kde se spojují pocity kolektivní viny národa/jednotlivců, radost, bol a odpuštění/zatracení. Moře nás láká, svádí, fascinuje, běsní a uklidňuje. Nevstoupíš dvakrát do stejného časoprostoru. ()

rigby

Nejdříve jsem koukal na podivné figurky, které se vydávají na podivný výlet a u toho dělají podivné věci. Naštěstí jsem se nenechal odradit hodně undergroundovým pojetím. Něco mě přesto všechno na filmu poutalo, a tak jsem vydržel. A byl jsem odměněn. Pomalu všechno dostávalo smysl. I ty místy až hororové scény. Pro většinu silně nestravitelný film mi nakonec připravil nevšední zážitek. I když podruhé bych do toho už nešel. Je to prostě umělecké dílo, které se musí vidět a prožít. A pak z něho něco zůstane uvnitř. V tomto případě se tak stalo. ()

Birter

Vysoce poetický a podmanivý film, nádherně natočený, navíc inovativně uchopující důležité téma. Zároveň také psychedelia, která rozhodně není pro každého. Ale 39 %? Vážně? To je s prominutím opravdu ukázka českého buranství. ()

Slepejsek

Film pro otrlého diváka. Připomíná kočičkopejskovský dort aneb čím víc tam toho nalůláme, tím spíš nás nikdo neprokoukne. Pod jaký pláštík se přitom schováme (drogový rauš, surrealismus či magická terapie) je při tom úplně fu(c)k. Důvěryhodný není ani jeden z nich. V podstatě totiž nejde o víc než jen o další - nízkorozpočtovou agitku na téma "poválečný zločinný odsun hodných Němců zlými Čechy". ()

Hombre8

Pan autor v té své hlavě evidentně není sám. :-) Film je po vizuální stránce nesporně skvěle natočen. Jako kamerové cvičení je to na jedničku. Muselo dát spoustu práce dát všechny ty scény a obrazy do kupy. Ovšem to je tak všechno. Možná někdo, kdo si u sledování něco zobne, tak v tom nějaký smysl nalezne. Dvě hvězdy za vizuál, jedna dle mého zvyku za autorství, ale zuby skřípou, div že nevypadají... ()

ezop1012 odpad!

Už som videl kadejaké retardované filmy, ale toto bol asi vrchol. Ono ani nie je problém s nafetovaným scenáristom, ale tu je úplne všetko nafetované a mentálne retardované. Toto je čistý odpad! ()

stanslon

Dvě snad jen za ty dvě s holýma kozama. Jinak nevím, co se těm diskutujícím na tom líbilo. Snad jen to, že to je ART a když tomu nerozumím, tak je to správný a skutečný Art. ()