Agatha Christie's Poirot - Season 2 (1990) (séria)

Detektív Poirot: Dom na myse (S02E01)

(epizóda)
  • Československo Nebezpečenstvo v dome na konci (viac)

Poirot a Hastings prichádzajú na veľký oddych do Cornwallu. Taký kľud a ticho im už dlho chýbalo v ich uponáhľaných životoch. Keď sa však zoznámia so slečnou Buckleyovou, začínajú tušiť, že také pokojné ich prázdniny nebudú. V posledných pár týždňoch túto sympatickú slečnu doslova prenasledujú nešťastia a vždy iba o vlások a s kúskom šťastia sa jej podarilo s hroziaceho nebezpečenstva vyviaznúť. Poirot následne nachádza v jej klobúku dieru po guľke, lenže to už Poirotovi viac dohovárať nie je potrebné. Vyšetrovanie s precíznosťou jemu vlastnou sa začína... (oficiálny text distribútora)

Lupes

Fenomenální díl předjímající jakým směrem se poirotovská série má vydat. Jen se nebát, před televizí může sedět i náročnější publikum. Tento díl převyšuje všechny ostatní z druhé poirotovské série a je ochutnávkou věcí pozdějších. Pravda, divák je trochu nefér ošálen, když je mu jedna z postav vydávána za mrtvou. Navzdory délce je navíc závěrečné kolečko zmatečné, odhalení uspěchané a vše je zbytečně opět opatřeno teatrální duchařskou seancí! Ale i tak jde o famózně vystavěnou detektivku. A ten herecký koncert, který předvedla Polly Walker (Nick Buckleyová)! Tolik křehkosti, krásy... tolik překvapení. ()

Autogram

Príbeh, ktorý si ako prvý zaslúžil dlhé spracovanie a úplne zaslúžene. Dej sa posúva skutočnými udalosťami, nie konverzáciou ako inokedy, a stane sa toho za sto minút nemálo. Skoro nič sa nedá napísať v rámci nespoilerovania, ale ako Poirot vymení pribrzdeného Hastingsa za dôvtipnú slečnu Lemonovú nemalo chybu. Toľko suchých anglických hlášok s kúzelnou francúzskou výslovnosťou nebolo v žiadnom inom dieli. –––– Nevíte, kdo já jsem? Zapoměl jsem, jste ještě dítě. Můj přítel kapitán Hasting vám to poví. – Monsieur Poirot je detektiv... Velký detektiv. – Bože, to je vše, co můžete říct? Povězte mademoiselle, že jsem detektiv jedinečný, nepřekonatelný, největší, jaký kdy žil. –––– Hastingsi, váš talent mýlit se je tak obrovský... –––– Nemohu ta vejce jíst. Každé je jinak velké. –––– Všichni máme chvíle, když se nám zdá, že smrt je vítanější než život. Ale žal pomine. ()

L_O_U_S

Přednedávnem jsem dočetl předlohu Dům na úskalí. Když člověk sleduje adaptaci detektivky, kde zná vraha, přijde mu to všechno hrozně průhledné a říká si, že to pro prvodiváky nemůže být žádný oříšek. A přesto je a možná právě to dělá detektivku dobrou. Takže proč průměrné hodnocení? Nevím, možná to beru jen jako součást vyrovnaného celku, který jsem ale nikdy zvlášť „nežral“. (1 263.) ()

Stanislaus

Smrt na mysu jakožto první dlouhometrážní film o Poirotovi se Suchetem v hlavní roli těží zejména z nadmíru komplexního příběhu, ve kterém nabývá slovo zápletka svého pravého významu, jelikož šlo o řádně zamotaný a zapeklitý případ, během kterého musely šedé buňky mozkové pracovat o sto šest, aby mohl být dopaden pro tentokrát velice mazaný pachatel. Pro mě osobně jeden z těch nejlepších případů pro kníratého Belgičana. ()

kaylin

Film původně rozdělený na dva díl, ale lépe si ho užijete jako jeden celek. Poirot a Hastings si opět skvěle rozumí, ale hlavně je tu příběh, který má skvělý scénář. Zamotává a rozmotává se to tak, že opravdu až na konci budete vědět, jak to vlastně celé je a bylo. A přitom to skvěle sedí a příběh je dostatečně napínavý. ()

• Tato epizoda se dnes již nevysílá v plné verzi. Pár krátkých scének bylo vystřiženo. Kupříkladu hned poté, co se Poirot (David Suchet) dozvídá, že byla slečna Nicky otrávena, je střih a vidíme záběr na bonbony a vysvětlení, čím tedy byla otrávena. V celé verzi však po tomto střihu následovala scéna, kde Poirot sleduje operaci a rozčiluje se nad tím, jak mohla slečna Nicky bonbony sníst. Celá verze je dostupná pouze na starých DVD nosičích. (mnaucz)
  • Hercule Poirot (David Suchet) a spol. letí v úvodu filmu v dvoumotorovém letadle vyrobeném společností De Havilland pod označením "Dragon Rapide DH.89A" nebo též "G-acze", který absolvoval první let 17. dubna 1934. (rey17)