Reklama

Reklama

Malý Budha

  • Česko Malý Buddha (viac)
Trailer

Obsahy(1)

Epický príbeh o porozumení, tolerancii a priateľstve. Bernardo Bertolucci nakrútil jedinečný veľkolepý filmový epos o stretnutí dvoch rozdielnych svetov - tibetského budhizmu a modernej americkej kultúry v roku 1993. Je to film, v ktorom sú vlastne dva filmy. Ten prvý je príbehom Jessea Konrada (Alex Wiesendanger), malého amerického školáka, ktorého sa v jednom okamihu osudovo dotkne minulosť. Vo vzdialenom Káthmandú sa tibetský láma Norbu (Qing Ruo-Čeng) chystá splniť svoj sľub - nájsť nové prevtelenie svojho učiteľa, lámu Dordže. Zosnulý láma Dordže na sklonku života pracoval v budhistickom centre v Seattli a podľa všetkých veštieb sa práve tam nachádza i jeho prevtelenie. A tak sa malý Jesse v sprievode svojho otca vydáva na pozvanie lámu Norbua do Káthmandú, aby sa sám rozhodol... Druhá, paralelná línia filmu, rozpráva o živote princa Siddharthu (Keanu Reeves), ktorý v roku 556 pred n.l. opúšťa sladký život svojho paláca, moc i bohatstvo, a vydáva sa hľadať Pravdu. Po rôznych pokusoch, keď je chvíľu dokonca fakírom a pustovníkom, ho na brehu rieky zastihne Prebudenie. Od toho okamihu, už pod menom Budha, trávi život šírením svojho poznania a stáva sa zakladateľom budhizmu. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (117)

kersten 

všetky recenzie používateľa

Trošku som bola sklamaná. Mám rada filmy na tému Budhizmus a celkovo to ich učenie mi je sympatické, ale na tomto filme mi dosť prekážalo miestami sci-fi až fantasmagória. Keby bol film postavený len na reále a na takom tom kľude, nirváne z naozajstného prostredia Tibetu (to pozadie mi tam naozaj chýbalo) by film nemal chybu, pretože dejovo bol na vysokej úrovni. Samozrejme odhliadnúť od zobrazovania života dajakého lámu a jeho živote.Tto bolo to, čo mi na filme najviac prekážalo. Keanu Reevesa nekomentujem, keďže sa vo filme objavil dohromady na dve minúty. Nerozumiem prečo je napísaný ako hlavný herec. ()

Ony 

všetky recenzie používateľa

Naivní je to řádně, ale kupodivu jsem se nenudila a hodnotím jako nadprůměr. Největší malér je, že se leckde doslechnete, že je Malý Buddha film o střetu kultur. Zpracování tohoto tématu je přitom nejslabším článkem snímku. Vlastně mi připadá, že se tu tenhle motiv ani neobjevuje. Alespoň já pro výlet dvou Američanů do Tibetu nepoužívám slova jako "střetnutí dvou světů". Na důvod tohoto výletu nezapomínám, jen mi v rámci celého díla nějak znicotněl. Navíc jsou to Američani na baterky. Chlápek, co přijde jednou utahaný z práce, digihra a jedna dvě pochybnosti o reinkarnaci mi k vystižení "západní" mentality nestačí. Zkrátka chci říct, že jedna strana je předem vyšachovaná a stylizovaná do role tichého pozorovatele. Nejspíš jsem tento Bertolucciho "epos" vnímala prostě jako zjednodušené (ale opravdu obstojné, ne-li opojné) obrázky harmonického života kdesi daleko. "Moderní" linie je dost banální a odfláknutá. Tu kýčovitou, pardon, vizuálně okázalou pohádku o Buddhovi bych si dala v trochu epičtější podobě klidně jako samostatný film. ()

Reklama

BlackTom 

všetky recenzie používateľa

Princ Siddhárta bol dosť možné najväčšou osobnosťou v dejinách ľudstva a Bertoluccimu sa podaril neuveriteľný kúsok, keď jeho život dokázal spodobniť na filmové plátno a pritom nevynechal nič z tej mystiky a éteričnosti podstaty jeho osobnosti. Človek, ktorý sa dobrovoľne vzdá blahobytu, moci a rozkoše sálajúcej z krásnych žien svojho dvora, človek, ktorý sa nečakane a nekompromisne rozhodne konať proti všetkým konvenciám svojho postavenia, taký človek si zasluhuje môj rešpekt. Dokonca aj druhá, menej zaujímavá línia filmu má svoje čaro, a to tiež vďaka tomu, ako ju Bertolucci umne a nevtieravo spája s tou prvou. Pre mňa jeden z najväčších zážitkov na plátne, vrátil som sa do čias Hanumana, Višnu a Buddhu, hrdinov môjho detstva, z ktorých jeden prerástol až do dospelosti. Ďakujem, Bernardo. ()

Ephemeris 

všetky recenzie používateľa

Buddha hlásal úplnú deštrukciu svojho ega, totálne odstránenie svojho "ja". Proste "nežiť v živote". Takého niečoho je ale na západe len málokto schopný. Preto sa sem importuje len ten "ľahký" buddhizmus, komerčná verzia priam na úrovni motivačného blábolu "The Secret". Jeho vyznavači sú strašne kúloví, len v skutočnosti Buddhu veľmi nepochopili. A aspoň jednu vetu k filmu: dosť zdĺhavé, ale o jeho živote asi nič lepšie zatiaľ natočené nebolo. ()

Richie24 

všetky recenzie používateľa

Mým pocitům z filmu, a tedy i hodnocení, nejspíš hodně ublížila skutečnost, že jsem od něj čekal podstatně víc, než jsem nakonec dostal. Epičnost, velkolepost a především střet 2 rozdílných světů si představuju úplně jinak... Vždyť tam k žádnému střetu nedochází! Natočené atmosfericky, poddajně, citlivě a také řemeslně či vizuálně skvěle, s velmi dobrou hudbou, ale na víc než 3 *** to prostě není, ač jsem to chvíli zvažoval. ()

Galéria (18)

Zaujímavosti (7)

  • Keď sa Raju (Raju Lal) hrá na gameboy-i, v pozadí počuť zvuky zo známej hry Tetris, pritom je videohra celý čas vypnutá. (Othellko)
  • Sogyal rinpočhe (vlastním jménem Sogjal Lakar) ztvárnil v Seattlu postavu učitele astrologie jménem Kenpo Tenzin. Proslavil se jako autor bestselleru „Tibetská kniha o životě a smrti“, který se stal velmi populárním i v Česku. Jeho působení na Západě je spjato s organizací Rigpa, jíž založil v roce 1979, a která má dnes více než 130 center ve 30 zemích po celém světě. Je však i předmětem mnoha skandálů a obvinění od svých žáků, jako je fyzické a psychické zneužívání studentů, sexuální zneužívání, nenasytný, požitkářský a hýřivý životní styl. 1. 8. 2017 se ke kauze vyjádřila i Jeho Svatost Dalajláma a nabádal ke kritickému hodnocení mistra ze strany žáků včetně případného zveřejnění jeho přečinů, pokud není možná náprava. (TroiMae)

Reklama

Reklama