Pomeranče a citrony

• USA Oranges and Lemons
všetky plagáty
Komédia / Krátkometrážny
USA, 1923, 12 min

Lemon znamená anglicky nejen citron, ale jde též o hanlivé označení pro neprůbojného a nesmělého člověka - nekńubu, troubu, trdlo. Stan Laurel pomáhá na farmě trhat a uskladňovat pomeranče. A protože troubové jsou tam u každého žebříku, a šéf je ten největší "lemon" ze všech, o honičky a pády není v průběhu pracovní směny nouze. (mortak)

dopitak

The Lost Films of Stan Laurel and Oliver Hardy: The Complete Collection – Volume Two (1923-1929). V porovnání s ostatními filmy v edici poněkud slabomyslné. Zaměstnanci farmy provokováni Stanem se chovají jako idioti, ve filmu chybí mezititulky, čímž se také liší od ostatních. ()

Iggy

Výborná groteska se Stanem Laurelem v hlavní roli. Stan je pomocným dělníkem na citrusové plantáži a kam se vrtne, tam zkazí, co může. Takže celý film je prakticky jedna velká honička s jeho naštvaným šéfem. Přičemž se spolu obvykle potýkají u lítacích dveří, u žebříku, u výtahu, u jezdícího pásu apod. Stan tu používá dlouhé sledy gagů, které na sebe plynule navazují. Film je ke stažení na Archive.org. ()

corpsy

Vyzerá to takto, keď sa chodí do južných krajín Európy na zber citrusových plodín, alebo je to len americká záležitosť. Každopádne nám táto groteska ukáže, že aj parťáci ( viď teamleader pre mladých neznalých ), môžu dostať od spodiny ( viď zamestnanec pre mladých neznalých ) po hube. ()

blackrain

Bláznivé to bylo a zběsilé taky. Bohužel mi u toho chyběl pořádný vtip a nebo už své smyslové orgány mám otupělé. Čekala jsem totiž, že se budu za břicho popadat a že moje bránice dostane pořádně na frak. Nestalo se tak. Musím konstatovat, ač nerada, že už jsem viděla mnohem lepší grotesky. Jen z úcty ke Stanu Laurelovi dávám dvě hvězdičky, protože předváděl šíléné kousky. ()

tomtomtoma

Groteska Pomeranče a citrony je založena na hrubosti a násilí. Ne, že by se divák během představení nepousmál, ale za pozornost stojí především a pouze části důmyslnější choreografie tance fyzických příkoří. Hlavní postavou příběhu je roztržitý pracovník v zemědělství Sunkist (Stan Laurel) ve svém bláznivém eposu neschopnosti, povalečství a škodolibého záškodnictví. Z dalších rolí stojí za zmínku rozpustilá balička nasbíraných ovocných plodů Valencia (Katherine Grant), na nejvyšší možnou hranici vydrážděný šéf ovocné farmy (Eddie Baker) a další otloukaní zemědělští pracovníci (Sammy Brooks, James Finlayson, Mark Jones, George Rowe a 'Tonnage' Martin Wolfkeil). Je to zajímavost pro fanoušky Stana Laurela, nic více. ()

mortak

Laurel proti svému šéfovi - Tom a Jerry při sklizni pomerančů. Jde spíše o tanec, o akrobacii, něco ve stylu cirkusového čisla, než o dějovou grotesku. To co Laurel předvadí, je podobné umění provazochodeckému či tomu na hrazdách v kopuli stanu. Nemusíte se smát, stačí sledovat artistické výkony. ()

filmmovier

Další nepřetržitá honička a další výtečná a skutečně zábavná záležitost. Stan Laurel je samozřejmě výborný a akce s výtahem, lítačkami nebo jezdícím pásem fakt stojí za to a budete si je ještě dlouho pamatovat. Jen škoda toho slabšího začátku. 85%. ()

ostravak30

Tohle je jeden z těch slabších kousků Laurela a Hardyho. Nejsou tu ani ve svých typických oblečcích. Navíc první dlouhé minuty se vůbec neobjevují. ()

curil

Povedená krátká groteska, ale kdyby nebyl v   pozdějších letech Stan Laurel osudově spojen s   Oliverem Hardym, těžko by dnes tento filmeček   našel prostor k odvysílání. Takže opět bez   Olivera, ale přesto není groteska špatná. Je   plná gagů z citrusové farmy v době sklizně,   za zmínku stojí primitivní kombajn z jízdného   kola na česání ovoce anebo důmyslné   dopravníky v balírně citrusů. Stan není zase   až takový nešika, ostatní jsou na tom stejně   a možná i hůře, což se ukáže v   závěrečném "souboji" v balírně,   kdy Laurel hravě zvládne za pomoci pásů a   primitivního výtahy i pět protivníků   najednou. Výborné gagy se střídají se   slabšími, těžko někoho dnes pobaví, když se   dva muži bombardují citrony. Kdo ale má rád   němé grotesky, ocení rané Laurelovy pokusy. ()