Historický epos Posledný súboj je filmová, provokujúca historická dráma, ktorá skúma všadeprítomnú silu mužov, krehkosť spravodlivosti a silu a odvahu jednej ženy vo svete ovládanom mužmi, ktorá je ochotná riskovať a postaviť sa za svoju pravdu. Na základe skutočných udalostí film odhaľuje príbeh posledného súboja medzi šľachticmi Jeanom de Carrougesom a Jacquesom Le Grisom, dvoch dlhoročných priateľoch, ktorí sa  pod vplyvom turbulentných udalostí stávajú nekompromisnými rivalmi a úhlavnými nepriateľmi. Keď manželku Jeana de Carrouges Margueritu brutálne napadne Jacques Le Gris, tá odmieta mlčať a vystúpi, aby obvinila svojho útočníka, zo zločinu, jej čin odvahy a vzdoru, predstavuje v stredovekom Francúzsku čin, ktorý ohrozuje jej vlastný život. Kráľ Karol VI nariaďuje svojím poddaným šlachticom, aby vzájomný spor vyriešili rozhodujúcim súbojom. Následná skúška bojom a vyčerpávajúci vzájomný duel na život  a smrť, stavia osud všetkých troch hlavných hrdinov do Božích rúk. (Cinemart SK)

Sopholojong

Ridleyho Game of Thrones. For the king!!! Excelentna, ale kratka uvodna bitka "The Battle of Limoges" plna odrezanych zenskych hlav a prebodnutych rytierov, "Normandy 1380" s az hororovo striekajucou krvou a autentickou parou z ust bojovnikov v mrazivom pocasi, alebo "Scotland 1385" s letiacimi ohnivymi sipmi medzi korunami stromov. Vizualne asi najautentickejsia "epika" stredoveku (Slnko tu zasvieti asi len na par minut), aku som kedy videl (Scott je ostatne prave v tomto najvacsi "macher machrov"). Najvypiplanejsia praca s prirodzenym svetlom (z posedeni pri nocnych svieckach a krbe som sa skoro "urobil"), ucesmi (ziadne hezounske zostrihy, vsetko viac-menej "podla hrnca", naproti tomu Comerka ma nadherne urobene blondate zapletance), rekvizitami (kazdy mec, kazda kniha, kazdy stol, ci kazdy luster ma svoje prirodzene miesto, katedrala Notre Dame vo vystavbe s leseniami), kamerou (ta je uz teraz s tymi hradnymi a statkarskymi panoramami, ci spinavymi detailami u mna number one favorit na Oscara) a v neposlednom rade s hercami (Matt Damon bol naposledy takto herecky sebavedomy ako Bourne, Adam Driver je mu skvelym charizmatickym "zradcovsky-hajzlovskym" protipolom, Ben Affleck v slizkej ulohe Joffreyho Baratheona, keby neskapal a vyrastol a Jodie "I was raped" Comer tu hra jednu z najkuzelnejsich zenskych vedlajsich uloh v historickom zanri a "uzurpuje" si vacsinu stopaze pre seba - pre nu poprosim "plesouna" tiez!). A je to sakramentsky asi najdynamickejsi Scott od Gladiatora bez moznosti vybratia nejakej zapamataniahodnej sceny, lebo ako celok je to jeden obrovsky skvost. Treti, zaverecny pohlad ocami lady Marguerite ako zeny-trpitelky, samozrejme najlepsi a zaverecny rytiersky duel obrovske scottovske "zradlo". 9.5 az 10/10 a jeden z najlepsich filmov roka. PS: Asi najnespravodlivejsi komercny prepadak dekady, toto si zasluzilo minimalne 300 melonov celosvetovo. PS2: Na Ridleyho je tu nezvycajne mnozstvo sexualnych scen - radovanky v hrade lorda Afflecka, znasilnenie, Damon vs. Comer, prerusene parenie konov... ()

GLaDO

Poslední Duel jsem si užil mnohem více než Dunu. Mam rád středověké filmy a kostými mi přišli autentické, víceménně... Film trpí klasickým klišé roztřesené kamery při akci, zmateného boje, kde se na velké ploše všichni navzájem rubou místo toho, aby měli vojáci nějaký smysl pro organizovanost a formaci a nakonec klasický neduh, hlavní hrdina vždy zásadně bez přilby. To vše bylo ale pro film vedlejší a tak jsem ochotný přimouřit oči při hodnocení nad těmito detaily. Možná mohl být film trochu barevnější a bez šedého filtru. ()

Pucek

Čekal jsem asi něco víc. Nechci nijak hanit hraní Damona a Drivera, ale nedokážu jim takovou roli uvěřit. Skutečnost, že je příběh vyprávěný z jejich vlastní perspektivy zabarvený charakterem postav pro mě funguje v případě těchto dvou pánů jako aplikace ledu na popáleninu, a možná proto jsem si ani třetí kapitolu nedokázal tolik užít. Nepotřebuji film nabitý akcí abych se bavil, ale tady jsem si až u onoho posledního souboje připomněl na čí počin se to vlastně dívám. Rozhodně bych nečekal, že zrovna u Ridleyho bude tolik pokulhávat hudební doprovod, který by dotvořil atmosféru středověku. Na první zhlédnutí nemůžu dát víc než tři. ()

futislav

Na Američany docela dobře zvládnutý středověk. Pravda, je tam pár historicko-faktických nesmyslů ale na Amíky nadprůměr. Hvězda dolů za stopáž, kdy se klidně dalo půl hodiny vystřihat a vůbec nic by se nestalo. Rytíře  opravdu nemohl popravit ani král oběšením, musel být sťat mečem. Nahota byla tehdy mnohem běžnější, než je dnes a šlechtic by určitě neměl v posteli baby v lajntuchu. Po zasažení velké skryté žíly by asi hlavní hrdina nejuchal na oři po Paříži. Prostě by za pár minut vykrvácel. A tak dál. Scénář psala určitě stoupenkyně mee too. Ale na čtyři hvězdy to je určitě. ()

tulen

Velmi dobré. Ale myšlenka opakování stejného děje z pohledu 3 postav je trochu dvousečná - na jednu stranu je vlastně základní myšlenkou a dovede diváka k přemýšlení a pochopení motivací a vnímání jednotlivých aktérů, na druhou stranu ale vede i k hluchým místům a opakování již viděného, často identického děje, někdy jenom s jiným pohledem kamery. Výsledkem je pak minimální děj, roztažený na dvě hodiny plus souboj. Ale chápu proč to tak Scott udělal a nevím jak to měl udělat jinak, takže to není uplně kritika. Jinak solidní herci, atmosféra (problém současných historických, nebo pseudohistorických, filmů je obvykle v nevěrohodném chování a moderní mentalitě a mluvě postav, tady jsem nijak zvlášť rušivý pocit neměl, takže OK). CGI taky ušlo, i když na filmu poznat samozřejmě je. Hudbu jsem vlastně příliš nevnímal, což je pro filmovou hudbu výborné hodnocení. Na 5 to asi není, ale solidní 4 ano. Zejména proto, že pak budete asi dost dlouho přemýšlet a film bude ještě nějakou dobu "dobíhat", dozrávat. Zajímavé je, jak se R.Scott vlastně tematicky trochu vrátil k svojí prvotině Soupeři. Když jsem si to teď po dlouhé době taky pustil, musím ale říct, že to byl lepší film po všech stránkách, takže ubírám nakonec jednu hvězdičku a dávám Poslednímu souboji pouze 3. ()

Bogrant

Žiadna brutálna zvrhlosť, kde by sa bodalo mečmi, podrezávalo nožmi a krv prelievala každých päť minút (okrem záverečného drastického duelu), ale značne pomalá, sústredená a komorná historická freska, pri ktorej maliar Scott venuje každému ďalšiemu pohybu štetcom čoraz väčšiu pozornosť a razanciu. Koncepcia troch samostatných kapitól z pohľadu všetkých troch hlavných postáv za účelom ukázania "vlastnej" pravdy je vynikajúcim a hlavne prehľadným ťahom, ktorý pri tej, mierne prehnanej dĺžke udrží pozornosť až do konca. Iba som celý čas nevedel, na koho strane mám vlastne byť. Precíznosť, ktorú je potrebné si nechať rozložiť. ()

funkyman

Vrcholna filmarcina..dava zabudnut comukolvek, co som videl za posledne obdobie...Pan reziser s ansamblom nam dava  nielen nacuchnut a prezit v kazdej premietnutej sekunde danu dobu a pohnutky  jej akterov ..ale prenasa aktualne temy aj do sucasnych luk a hajov...Veril som mu , ze nepatri do stareho zeleza, ale ze  sa mu to podari  v takejto forme.. "Bratri v triku" M&B mu dali kvalitny material - a on im nedovolil sa zhovadit  vo svojich " v poslednej dobe niekedy az trapnych " pitvoreniach sa...zbytok partie taktiez dokonaly... tesme sa a radujme sa.. nie je to samozrejmost ... ()

Mrsina

Já nevím. Tenhle film pro mne v tomhle roce byl jeden z těch nejočekávanějších. A po jeho shlédnutí mám rozdělené pocity. Na jedné straně je skutečně originální příběh, skvěle zpracování té historičnosti (která je tak vyzvyhovaná a chvályhodná (a to oprávněně) - ponurá nálada, barvy, hudba) a nakonec i samotný závěrečný souboj, který byl skutečně brutální a šťavnatý. Avšak na druhé straně je délka filmu, která je docela úďesná. Děj moc natahovaný, moc rozvedených, zkrátka nudný a to samé by se dalo říci i o postavách, nezajímavé, bez jiskry. Jediný, komu jsem fandil, byl Matt Damon, ale to čistě jenom kvůli tomu, že ho mám rád jako herce. ()

gonzo

Nejlepší film roku. Dvou a půl hodinová konverzačka, která uteče jako voda. Na smutek z nízkých tržeb a nespravedlivého, nechápajícího světa brzo zapomeneme a tato instantní klasika s námi zůstane. ()

Dusty56

Dlouho jsem se filmu vyhýbal, nepřišel jsem si jako úplná cílová skupina. A po shlédnutí musím konstatovat, že opravdu nejsem, ale přesto hodnotím snímek velmi pozitivně. Ať už jde o akčnější scény (bitvy nebo závěrečný souboj) nebo o ty, kde převládá drama, tak film nezklamal a dokonce překvapil. Co režisér dokázal vymyslet na takovým malým prostoru, na jedné události, je až neskutečné. Na druhou stranu sem jde také jedna z mých výtek - film je zbytečně dlouhý, některé scény totiž zbytečně vidíme dvakrát nebo dokonce třikrát. A druhá (ale malá) výtka patří k některým z hereckého obsazení - ne všem samozřejmě, Jodie Comer byla skvělá, ale k ostatním. Mattu Damonovi i Benu Affleckovi role sedly, ale i tak byli v pár scénách krkolomní. Naopak mě moc nesedl Adam Driver, který sice nezklamal, ale ostatní ho prostě předčili. Ve výsledku se jedná o snímek, který přes těžké téma k natočení, velice příjemně překvapil i mě, což jsem rozhodně nečekal. A také mě nalákal na shlédnutí další tvorby Ridleyho Scotta nebo jiných filmů s Jodie Comer. ()

Majrek

Poctivě natočený film s přesvědčivými hereckými výkony, věrohodnými dialogy a uvěřitelnou dobovou atmosférou. Škoda jen, že scénář ještě nepracoval se třetí verzí příběhu (jenž je historicky také zachovaná, byť nemusí nutně odpovídat pravdě), ve které byli nevinní vlastně oba mužští aktéři příběhu... Tři odlišné pohledy hlavních hrdinů jsou výborným nápadem, jen mohly být kapku lépe zpracované. Každopádně dobrá práce! ()

RoyBatty444

Vierohodné spracovanie stredoveku so všetkou špinou, surovosťou doby a v nie CGI prostredí. Postavy sú uveriteľné a dobre podané aj napriek Damona a Afflecka. Scény a boje impozantné až dych berúce. Stvárnenie príbehu z troch pohľadov možno trochu repetitívne napriek tomu prispieva k zamysleniu. Už dlho som nevidel film, ktorý by bol na takej vysokej úrovni. ()

jasna

Dost jsem se těšila na tento film a nezklamal mě. Úžasně zachycená atmosféra středověku do posledního detailu. Délka filmu vůbec není znát jelikož se příběh vypráví z úhlu pohledu 3 hlavních postav, kdy má divák šanci vidět ty rozpory a niance v ději a v pohledu každého z protagonistů na jednu událost. Vše je uvěřitelné a nutí diváka nejen sledovat děj, ale i přemýšlet si nad psychologií hlavních postav, jak že to ve skutečnosti mají, cítí, jejich myšlenkové pochody. Finální duel je luxusní. Surový, realistický, syrově středověký a chlapský. Naprostá lahůdka v tomto žánru. dlouho bude ve mně odeznívat. ()

Tranda

Příběh: 3/5; Humor: 1/5; Akce: 4/5; Drama: 4/5; Napětí: 4/5; Hudba: 5/5; Vizuál: 5/5; Atmosféra: 5/5; Zábavnost: 4/5; Herci: 5/5. 7,9/10 ()

Shifty86

Neuvěřitelně precizní záležitost. Excelentní herecké výkony .. místy jsem měl pocit, že dokonce i Ben Affleck hraje! :D Mr Scott prostě umí. ()

Chicharron

Tak toto je evidentně hodně "overrated" film. Podle mně víc jak dvě hodiny naprosté nudy, zejména prostřední pasáž filmu vyprávěná z pohledu Le Grise. Ridley Scott je IMHO čím dál víc mimo mísu, vyprávění jedné události několika úhly pohledu není ve filmařině nic nového, ale zde se to absolutně nepovedlo, právě zmíněná pasáž vyprávěná z pohledu Le Grise přináší jen minimum nových informací (proti těm, které již předtím sdělil Jean de Carrouges...). Závěrečný souboj o.k. (až na ty helmy...), ale dokoukat film bylo pro mně utrpení. Chcete-li lepší film od Ridley Scotta, pak je tady Kingdom of Heaven, chcete-li drsnou středověkou akční řežbu, pak je tady Ironclad, ale toto fakt nee.... Mimochodem, ve Francii neexistoval žádný titul "lord" ani se šlechtici neoslovovali "sir", ale co chtít po americké produkci, že? Bena Afflecka raději ani nekomentuju, ale myslím, že to měl po Batmanovi zabalit stejně, jako to zabalil Hayden Christensen po zmrvených Star Wars... ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

26.01.2024

Osvědčené hvězdné tvůrčí duo kráčí vstříc další filmové spolupráci. Po loňském chváleném dramatu Air: Zrození legendy a pár let starém Posledním souboji vyhlíží oscarová dvojice Ben Affleck s Mattem… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům