Historický epos Posledný súboj je filmová, provokujúca historická dráma, ktorá skúma všadeprítomnú silu mužov, krehkosť spravodlivosti a silu a odvahu jednej ženy vo svete ovládanom mužmi, ktorá je ochotná riskovať a postaviť sa za svoju pravdu. Na základe skutočných udalostí film odhaľuje príbeh posledného súboja medzi šľachticmi Jeanom de Carrougesom a Jacquesom Le Grisom, dvoch dlhoročných priateľoch, ktorí sa  pod vplyvom turbulentných udalostí stávajú nekompromisnými rivalmi a úhlavnými nepriateľmi. Keď manželku Jeana de Carrouges Margueritu brutálne napadne Jacques Le Gris, tá odmieta mlčať a vystúpi, aby obvinila svojho útočníka, zo zločinu, jej čin odvahy a vzdoru, predstavuje v stredovekom Francúzsku čin, ktorý ohrozuje jej vlastný život. Kráľ Karol VI nariaďuje svojím poddaným šlachticom, aby vzájomný spor vyriešili rozhodujúcim súbojom. Následná skúška bojom a vyčerpávajúci vzájomný duel na život  a smrť, stavia osud všetkých troch hlavných hrdinov do Božích rúk. (Cinemart SK)

Grázl83

Po většinu filmu tlachání o ničem, bitvy velmi blbě nastříhané a celkově prostřihy v ději jsou špatné. Až cca posledních 20min mělo poradnou atmosféru, což je ale málo. Moc nerozumím v hodně komentářích opěvované režii, za mě je spíše průměrná, ničím nezaujme. Celkově převládá zklamání. ()

cobislav

Jedná se o zajímavý snímek, který je originálně natočený i odvyprávěný. I tak by za mě mohl být film o půl hodiny kratší, protože i když vyprávíš příběh 3x jinak, pořád je to stejný příběh. Akční scény natočené zajímavě a opravdu v duchu temného středověku. 79% ()

ZetDaElO

Veľmi zaujímavé rozprávanie prostredníctvom troch hlavných postáv. Niektoré opakujúce sa scény mohli byť ale skrátené alebo vystrihnuté, aby mal dej ešte väčší drive. Posledný súboj je naozaj veľmi sugestívny a naturalistický. Takže ak budete chcieť partnerke ponúknuť dramatickú romancu zo stredoveku, je tam všetko, čo ku tomuto obdobiu patrí. ()

Scaevola

Skvěle vystavěná historická báchorka nesází primárně na obvyklé středověké kulisy jako široce pojaté bitvy, ale v rukou zkušeného režiséra se vydává cestou nevěrohodného vypravěče i jemných rozdílů v interpretaci, a dokonce se zasvěceně a přitom nejednoznačně odvažuje srovnávat tehdejší realitu s dnešními názory na nerovnoprávné postavení jednotlivých postav. Sympatické je nevykreslovaní ani jedné strany sporu jako černobíle kladné či záporné, byť samozřejmě lze o tomto bodu vést dalekosáhlou diskuzi. Z mého pohledu se jedná o Scottovo velmistrovské dílo, u něhož mi nic nevadilo ani nepřebývalo a o němž budu ještě dlouho přemítat. ()

bmx6

Sice perfektně odvyprávěné,stějně tak dobře zahrané a navíc vynikající souboj na závěr,při kterém jsem téměř nedýchal,ale jinak mě to bohužel moc neoslovilo nebo spíš nebavilo.Každopádně skvěle natočené. ()

aannemer

Jak je již poslední roky zvykem, můj pohled na film je diametrálně odlišný od místní většiny. Ne že by to bylo pro mě něco nového. Když jsem chodil na střední školu, moji spolužáci poslouchali Michala Davida a já pokoutně sháněl desky King Crimson a The Residents. Co k samotnému Last duel. Příběh jako takový nebyl bez zajímavosti, jeho věrohodnost vzhledem k historické době, do níž je zasazen, mi nepřijde moc reálná - že by se král Francie zabýval nějakým případem znásilnění ženy rytíře, kterého sotva do rytířského stavu pasovali... No ale dejme tomu, historické reálie příběhu jsem nestudoval. Jenže já jsem od Scotta čekal nějaké další Kingdom of Heaven, a v tom případě jsem si pěkně naběhl. Když jsem pochopil, že stejnou rozprávku budu toho večera muset shlédnout vlastně 3x, tak mi docvaklo, že se velký zážitek rozhodně konat nebude a taky se nekonal. Byla to úmorná nuda a čekání na konec. Jít na to do kina, budu neskutečně nasranej za vyhozený peníze, protože tohle byl skutečně zajíc v pytli. Nedovedu si představit situaci, že bych si tuhle slátaninu pustil ještě jednou. Dávám 2*, ale vlastně ani nevím za co. Snad jen za značku Riddley Scott a jeho předchozí zásluhy. ()

veverysiak

Starý dobrý Ridley, ktorému želám pevné zdravie a ďalšie skvelé nápady, určite spôsob projekcie jedného príbehu z pohľadu niekoľkých hlavných aktérov nie je úplne origoš, ale keď sa do toho vloží Majster, výsledok je famózny, v tomto prípade nebolo treba ohromujúce výpravné scény s miliónmi komparzistov a ukrutných kulís, stačilo zamotať hlavy obecenstvu veľmi zvláštnymi optikami troch zúčastnených hrdinov, vysvetlenie tej "skutočnej" pravdivej verzie by určite zabralo viac ako obsiahlu recenziu, a v tom je najväčšie čaro tohto filmu, takže 90%. ()

Panza

Spíše průměrný film. 4. hvězdu si zasloužil Ridley Scott-ů, neb v jeho letech zvládnout takhle obrovský film je určitě kumšt. Ben Affleck zahrál perfektně postavu amerického původu z 20.-21. století, nikoliv postavu ze středověké Francie. Ale uznávám, že je to snad poprvé kdy jsem v jeho tváři zaznamenal nějakou emoci, jinak z jeho autistického výrazu nelze vyčíst zhola nic. Oceňuji věrohodného ztvárnění doby, a přednesení různých pohledů hlavních hrdinů na jejich pravdu. ()

EddieIron

Nějak se z toho začíná stávat tradice: film má ukrutně vysoké hodnocení, takže se těším a ... přijde zklamání. Špatný film to samozřejmě není, ale rozhodně to není nic, na co bych koukal s otevřenou pusou. ()

bonovox

Ridleyimu idú historické eposy a týmto filmom to len potvrdil. Z troch pohľadov zostavený príbeh o priateľstve, zrade, láske či nevere až po krvavý záverečný súboj, z ktorého môže byť len jeden víťaz. Výborne napísaný scenár, presná réžia, veľkolepá výprava a hlavne herecké výkony, ktoré dokážu strhnúť. Hlavne Adam Driver si vie v poslednom čase vyberať herecké úlohy. K piatej hviezde veru moc nechýba... ()

p.a.douch

Ano, je to dobrý film. Bohužel mohl být ještě lepší (alespoň podle mě). Sledování jedné události ze tří pohledů mě moc nebavilo. Dnes už patrně nikdo nezjistí, jak to doopravdy bylo mezi Le Grisem a Marguerite de Carrouges, ale to vlastně není ani cílem tohoto filmu. Mužské postavy jsou v tomto filmu dost ploché a přitom by právě ony měly být hybatelem děje. Ať se to dnes někomu líbí nebo ne, ve 14-tém století se právo ani hybatelé moci neohlíželi na to, co ženy říkají, či co si o věcech myslí (časy Eleonory Akvitánské  byly už pryč). Takže z mého hlediska lituji promarněného potenciálu. ()

Karbos

Vítejte v opravdovém středověku. V době, kdy se měl na hovno úplně každej, a o krk šlo úplně všem. Film si nebere servítky a ukazuje dobu takovou jaká byla. Jak z pohledu žen, tak z pohledu můžu. Prostě přežít a obstarat potomka. Pro slabé nebylo místo a ten kdo nějaké postavení a statky měl, neměl je náhodou a musel pro to nasadit nemálokrát vlastní život. A přitom to mohla být taková krásná pohádka o hodném a zlém rytíři a jedné sličné panně v nesnázích. To je totiž ve zkratce celá zápletka. Buďme rádi za to, že žijeme v době jako je ta naše. Blahobyt Evropy a západu obecně je draze vykoupen právě generacemi Evropanů z dob, kdy museli prokazovat největší schopnost k přežití často obden. ()

karnifex

U Scottových filmů se dají očekávat vynikající herecké výkony a skvělá výprava - obojího se mi v tomto případě dostalo vrchovatě. Stejná událost vyprávěná z pohledu tří osob - dnes už nic originálního, ale přesto jsem byl po skončení Carrougesova příběhu překvapený (recenze jsem dopředu nečetl, takže jsem netušil, do čeho jdu), Grisovo vyprávění sledoval s nadšením a už se těšil na třetí variaci (že se bude jednat o úhel Marguerite, bylo nasnadě). Jenže tam nastal problém: místo doplňujícího/vysvětlujícího dílku se mi dostalo agitky, která působila velmi ahistoricky a nevěrohodně, a ze všeho nejvíc připomínala slohové cvičení na téma "Jak by MeToo mohlo vypadat ve 14. století" - vzhledem k některým předchozím snímkům (Thelma a Louise) je Scott ten poslední, koho bychom mohli podezřívat, že se chce svést na aktuální vlně, ale tady snaha o zobrazení obětí násilí vyznívá křečovitě. Jinak skvělá Jodie Corner zde v některých scénách (soud, rozhovory s manželem) spíše deklamuje, než hraje a celkově tato část shodí film natolik, že i závěrečný souboj, ke kterému celý snímek směřuje, divák spíš z povinnosti přetrpí (i když pro mě v něm bez ohledu na předchozí bylo příliš brutality - já takovéto věci příliš nevyhledávám a často jsem u některých záběrů raději odvracel oči) a pak si ztěžka oddychne. Tajně jsem se těšil, že se Ridley na stará kolena vrátí ke svým The Duellists a bude se jednat o podobně skvělý zážitek - ale ani omylem, s tím se Poslední souboj vůbec nedá srovnat.. ()

Poleloukales

Když už běžné verbální kvantifikátory nadšení nestačí, nelze než se uchýlit k vulgarizmům! Takže - KURVA TO BYLO K POSRÁNÍ DOBRÝ!!! Velmi zajímavě odvyprávěné, kdo hrál, dělal co mohl a bylo to vidět. Driver a Damon předvedli skvělé řemeslo, Jodie Comer jsem (světe div se) nezmal, takže jsem nevěděl co čekat, ale tři jemné odstíny ženy, touhu, lásku zoufalství a strach, všemu jsem věřil! Řeknu to jinak - vůbec jsem si nevšiml, že to hraje a to je nejvyšší známka dokonalého herectví. Nemohu nezmínit Afflecka. Moc ho nemusím, ale tady fakt dobrý. A rozhodně nemůžu vynechat finální..., chtěl jsem napsat "souboj", ale to není dostatečně přiléhavé. To byla rvačka na život a na smrt! Zoufalá, brutální řež o všechno! Tak dlouho stažený půlky z napětí, kdo vyhraje jsem neměl už ani nevím od kdy. Pan režisér je, byť nad hrobem, stále bůh. Fuck's sake! That was damn great! ()

Jablickar

Z 2,5 hodinového filmu byla dobrá 1/3 plná zbytečných dialogů a nudných pasáží. Zachránila to atmosféra celého  filmu, výprava a rozhodně posledních 30 minut. ()

topvideo

Dráma od Scotta vás vniesie do nepríjemného stredoveku. Opakované scény z pohľadu troch protagonistov naťahujú čas, ale inak dobré... čo je za trojku, takže radšej chvalitebne. ()

Sebule

Jeden z nejlepších filmů, co jsem za dlouhou dobu viděl. Film má dvě a půl hodinu, ale nenudí ani minutu, i když je ten stejný příběh vyprávěný z třech různých pohledů, tak to prostě nenudí. A není se čemu divit, že to je tak skvělé, Affleck a Damon se scénářem neselhali, jejich scénáře jsou skvělé prostě. Ridley Scott je mistr svého oboru, to co on umí udělat s atmosférou, jak si umí pohrát s detaily, obzvlášť v tomhle filmu, kde detaily jsou fakt hodně důležité a to nemluvím o tom, jak všichni herci zahráli famózně. To vyobrazení těch postav, ten náhled do jejich pocitů, jak kdo co vnímá, co vnitřně prožívají, nemá to chybu. Finále tak vygradované, že jsem si u toho nehty kousal.Je to brutální, krvavé, bitvy jsou výborně natočené a hlavně to období středověku taky dělá svoje a ta perfektní hudba ještě tomu přidává. Výborné vyobrazení Krále Blázna, kde šlo vidět, jak mu dělá dobře tyhle soudy a brutality. Co víc dodat... Nečíst komentáře a jít se na film rovnou podívat. Hodnocení: 10/10 ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

26.01.2024

Osvědčené hvězdné tvůrčí duo kráčí vstříc další filmové spolupráci. Po loňském chváleném dramatu Air: Zrození legendy a pár let starém Posledním souboji vyhlíží oscarová dvojice Ben Affleck s Mattem… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům