Naši kluci

• USA Our Boys
všetky plagáty

V létě roku 2014 jsou tři židovští mladíci uneseni a zavražděni ozbrojenci Hamásu. Izrael je šokován, otřesen a rozlícen. O dva dny později je nalezeno upálené tělo palestinského teenagera z východního Jeruzaléma v lese na západním okraji města. Simon, agent izraelské bezpečnostní služby Šin Bet, se v následujících dnech pustí do vyšetřování případu, zatímco rodiče zabitého chlapce podstupují dlouhou a strastiplnou cestu za dosažením spravedlnosti a útěchy. (HBO Europe)

petikacka

O bitvách na západním břehu Jordánu jsem slýchávala od dětství, ale vůbec jsem to nechápala. Uplynulo mnoho let a pořád to nechápu. Dnes už sice vím, že tam neustále bojují Palestinci proti Židům a naopak, ale stejně!...Seroš je už společně s FAUDOU pro mě druhý počin, který mě tak nějak dostává do souvislostí a je to brutal, poněvadž pokud se budou lidi vraždit jenom kvůli víře a nenávisti, tak to nikdy neskončí a tady to vypadá, že je to navěky. Líbí se mi, že se tu střílí do vlastních řad a spousta "normálních" občanů si to už uvědomuje, ale stejně! Mám pro všechny ultraortodoxy celého světa svůj slogan. Ultráči jakéhokoliv vyznání světa - vyližte si prdel!!! Za mě zcela neortodoxních 85% ()

MIMI.kry

Mnohem zdařilejší je seriál Chalífát, který nemá tak odtažitou a nedramatickou formu. Our Boys působí studeně, dokumentárně a nevtáhnul mi tolik do děje. Téma zajímavé. Zpracování nudné, nemá to jiskru, moc mi to nebavilo. ()

djfun

Náboženství: největší ZLO téhle planety! Krev, smrt a slzy po celé věky, ať už v rámci křesťanských křížových výprav a kolonizace či islámského džihádu, fundamentalismu a terorismu. A judaismus si s nima ve svém dogmatismu a fanatismu v ničem nezadá, jak ukazuje i tenhle seriál. Tak milí sluníčkáři, jestli vám nestačili všechny prasečiny západního světa ve jménu kříže, vytáhněte teď mávátka a přivítejte hrnoucí se Alláhovic dítka, ať můžete pěkně chcípnout jako špinavý bezvěrní psi... Ale přímo k Our Boys: celkem poutavě a napínavě natočené dílko, které nám gojim a nečistým čoklům ukazuje ledacos z tamní -pro většinu z nás nepoznané a nepochopitelné- "Zahrady božských rozkoší". A nutno především ocenit nebojácnost, s jakou tvůrci střílejí do vlastních řad. Tak šalom alejchem, Allah akbar a nakonec Bůh s Vámi. ()

Eluin

HBO se činí, po skvělém seriálu Černobyl se na obrazovky tv letos dostal podle mého názoru ještě lepší počin s názvem Naši kluci (Our Boys). Byť to zatím má na csfd.cz "jen" v tuto chvíli 99 hodnocení a Černobyl přes 25 000. To, že izraelské seriály mají svoji dlouhodobou kvalitu asi není potřeba dlouze polemizovat. Často slouží i jako přímá inspirace mnohým americkým produkcím (Homeland). Názvy jako třeba Fauda, Bnei Aruba, Hatufim, apod. nejsou zcela neznámé i evropským divákům. Já sám si při sledování dalšího izraelského seriálu dokážu celkem spolehlivě rozpoznávat jednotlivé tamní herce (v "Naši kluci" je třeba Shlomi Elkabetz, kterého znám jako režiséra skvělého filmu Gett, či Shadi Mar´i, který se proslavil jako terorista Walid v seriálu Fauda). Izraelský filmový průmysl je evidentně ne zcela velký rybníček, nicméně plavou v něm velmi tuční kapříci. Uvedení seriálu Naši kluci (na kterém se s HBO podílela ještě tamní tv Kešet) ovšem doprovázela velká kontroverze. Část izraelské veřejnosti jej odsoudila jako antisemitský, v lepším případě "jen" jako nevyvážený. Já osobně si to nemyslím. Předně mě k tomu vede skutečnost, že organizace Parents Circle Family Forum (která sdružuje rodiny obětí izraelsko-palestinského konfliktu bez rozdílu etnicity) jej velmi oceňuje a slova chvály přichází i z jiných míst. Rozumím tomu, že někomu může vadit, že příběh vraždy 3 izraelských mládenců je tu jaksi na okraji a primárně se řeší zavraždění mladého Muhammada, nicméně v izraelsko-palestinském konfliktu je až příliš mnoho příčin a následků, pokud by někdo chtěl skutečně vše obsáhnout, tak by výsledné dílo přesahovalo rámec tv seriálu a mnohem spíše by se podobalo mnohadílné dokumentární sérii. Takové ambice pochopitelně trio autorů (Hagai Levi, Joseph Cedar a Tawfik Abu Wael) nemá. Je sice smutné, že Benjamin Netanjahu seriál označil za antisemitský a stanici Kešet za propagandistickou, nicméně i jeho prohlášení by bylo dobré vnímat primárně jako součást politického boje (Netanjahu je vyšetřován kvůli korupčním skandálům, které podnítilo zveřejnění dokumentů právě stanicí Kešet). Už jsem trochu nakousl o čem to ten seriál vlastně je. Vychází ze skutečné události léta roku 2014, kdy zmizeli 3 izraelští mládenci, což vyvolalo ve společnosti velkou vlnu solidarity a zájmu, který byl po nalezení jejich mrtvých těl vystřídán zklamáním a nenávistí (u Izraelců, v případě velké části Palestinců tomu jistě bylo jinak). Rozjela se velká pátrací akce po útočnících, ti byli chyceni, zabiti a jejich domy strženy (obvyklý trest za teror). Souběžně s tím ale Izraelem proběhla velká vlna nenávisti vůči Arabům, došlo k menším i větším potyčkám a také k jednomu únosu. A o něm převážně seriál pojednává. Únosci totiž byli 3 izraelští mládenci (tedy 2 mládenci a jeden těsně před třicítkou) a divák se neubrání určitému přirovnání. Jací vlastně jsou "naši kluci"? Jsou to ti 3, kteří se stali nevinnými obětmi, nebo ti 3, kteří provedli onen ohavný čin? A nejsou i oni vlastně obětmi? Samé otázky... Připravte se ale na to, že seriál moc odpovědí nedá. Doslova vás nutí soucítit s útočníky (nebo aspoň s jedním) a zároveň vás konfrontuje s tím jak krutě si takový člověk dokáže počínat. Kde je hranice mezi hrdinstvím a zločinem? Velmi zajímavý je i vhled do ultraortodoxní židovské komunity, která si pochopitelně v ničem moc nezadá s ortodoxními muslimy na druhé straně. Oba extrémy tu jsou - myslím - vykresleny velmi dobře. Příklad za vše, ortodoxní rabín naléhá na jednu osobu, aby vydala nepravdivé prohlášení, protože jinak dojde "k urážce našeho Boha". Bůh oné komunity asi nesnese pravdu. Sledovat v seriálu vznik nenávisti a její živení je fascinující, byť ne vždy zrovna příjemná podívaná. Arabský otec, který chce v klidu pohřbít svého syna je obklopen davem svým soukmenovců, kteří mu jej vezmou se slovy, "teď už to není jen tvůj syn, je to šahíd (mučedník ve jménu Boha)!" Otec se zoufale brání, ale proti přesile nic nezmůže. Velmi výmluvné, až jsem skoro měl pocit, že někteří lidé nenávist nutně potřebují, protože jejich životy jsou jinak naprosto prázdné. Na seriálu bych ještě ocenil jeho provázání s autentickými záběry (scény demonstrací, pohřbů, záběry z tv zpravodajství, apod.). Vzhledem k tomu, že události seriálu se udály relativně nedávno, tak je někdy docela těžké rozpoznat co je hrané a co reálné. Fandy tajných služeb může také potěšit znázornění práce Šin betu, použití dronů, poctivá vyšetřovatelská práce v terénu, apod. I když víte jak to celé asi dopadne, tak průběh je sám o sobě dost dramatický, což platí i o závěrečném soudním procesu. Ať už si o situaci v Izraeli myslíte cokoli, zkuste se na to - prosím - podívat. Byla by škoda takto skvělý seriál minout. () (menej) (viac)

Ivo

Takže opět nazpět v tradičně odpudivých krajích našich dvou nerozlučných ortodoxně fundamentalistických týmů mlátících se v rámci svých pravidelných ligových zápasů navzájem po hlavách od rána do rána a žijících životy povinně vytvarované a očipované těmi jedině správnými náboženskými bláboly, předpisy, tanečky, maškarními oděvy a umělými konstrukcemi všeho druhu (tak ne že by se nám ve zdejším babišovsko psychopatickém království vedlo zase nějak o moc lépe;). Jen jim snad tenkrát v dávném roce 2014 ještě k dokonalosti chyběly ty naše posvátné kokotroušky. Původně inzerovaní "naši chlapci" se vlastně nakonec scvrkli jen do toho našeho jednoho (chudáka) nepřetržitého chlapce (který už tenkrát málem vyrazil na oblíbený duhový průvod pražsko-istanbulskými nábřežími) a předchozí tři z domácího mužstva byli v prequelu jen krátce zmíněni bez bližších podrobností gólové akce. Táhlo se to celé místy jako sopel, chvílemi jsem už začínal kreslit obrázky na stěnu a studovat buněčnou strukturu nehtů a byl jsem docela rád že jsme (uff) konečně doboyovali. Deset dílů bylo v rozsahu silně předimenzovaných (jako třeba celý jeden díl čumět na hodinový livestream ze vzrušujícího domácího žvanivě papajícího šabatu vzácně se odehrávajícího pouze 52x ročně apod.) a v pohodě by se to všechno vešlo i do jednoho normálního aspoň trošku odsypávajícího filmu. Celkově to byla spíše slušně masochistická neakční a silně natahovaná podívaná z jeruzalémsko gazovských uřvaných i voňavě užvaněných doupat (to snad ještě zlatá Fauda). Teď si zase musím pro spravení chuti dát něco méně radikálního a více košer - napadá mě třeba rabbi Lorne Malvo reloaded?:) (pokud mi do té doby spravedliví soudruzi nezboří barák) ()

papaguy

Ve srovnání s akční Faudou je tohle spíš procesní drama – směřující bez větších zvratů od tragického začátku k tragickému konci. Nežidovskému a nearabskému publiku umožňuje nahlédnout do regionu, o kterém má pramálo informací a jehož problémům nerozumí. ()

tranquill

"Protože pomsta je přirozená!" Hodně podrobná národnostní dramatická série. Zjednodušeně ji lze nazvat izraelským Zločinem a trestem. "Když teď začneš zatýkat lidi za šíření nenávisti, skončí ve vězení půlka národa!" A utvrzuje mne v tom, že jsem opravdu rád, že ač náš národ rozhodně není bez chyby, tak to nejateističtější smýšlení na světě je skvělé! "Každý je velký hrdina, dokud se ho to netýká osobně!" ()

wege

Jsou seriály, kde dáváte jeden díl za druhým a jde to. Pak jsou seriály jako Naší kluci, tam když dáte dva díly za den je to nadlidský výkon. Je to totiž neskutečně silné, realistické až na dřeň, že vás to docela semele. Podle mě úplně skvělé je, že to neskončilo, když přišli na to, kdo to udělal, ale pokračovali dál. Ten soud a vše kolem bylo snad ještě silnější než to předtím. Zároveň to ukazovalo, jak tam jsou obě strany konfliktu zakopány a průnik je skoro nemožný. Byl jsem v Izraeli na dovolené pár let před seriálem a pořád na to vzpomínám, jako na jeden z nevětších zážitků, co jsem dosud prožil. Čtrnáct dní cestování s mlhavě nastíněným plánem, spousta zajímavých míst, spousta nezapomenutelných zážitků. Když jedete autem po Palestině a létají kameny, pro příklad, jak to tam chodí. Zároveň vnímáte, jak ta země je jiná, tu bezpečnost cítíte ze všech stran. Zvyknete si na to, nevnímáte to. Nicméně taky jako turista jedete po povrchu, nikdy nemáte šanci se dostat do skutečného života velké části společnosti tam, leda jen trochu, když se v letadle seznámíte s holkou a jedete na svatbu na Golanské výšiny. Závěrem, vždy jsem fandil v konfliktu Izraeli, ten seriál na mém postoji nic nezměnil, protože ukazuje, že lidé na té straně jsou schopni sebereflexe, ne té druhé straně ne. ()

MyrnaAlec

Skvělý politický seriál o skutečné události: tři Židi zabili Araba, aby pomstili tři jiné zabité osadníky. Pravá motivace byla ovšem skryta v obecné nenávisti, která je určitě vzájemná, stát Israel ale narozdíl od Palestiny vrahy neoslavuje.Praštenci z ješiv, kterí žijí mimo realný svět, Arabové, co mají jako jedinou metu být mučedníkem, celý ten blázinec Blízkého východu.Skvěle to shrnul právník obžaloby : a udělal jsi něco, abys to zastavil ? A to je zásadní. ()

iz67

Vlastne jsem rozpacity, jestli muzu dat 4*, protoze druha pulka se chlapcum hrozne nepodarila. V rpvni půlce jsem si uzival izraelske realie asi v docela vyvážené formě, druha pulka se ale utopila v pokusech o hluboke pravdy a snahu scenaristu toho stihnout vic nez je zdravo. Ale 4 davam za tu prvni puli. ()

ostravak30

Naši kluci jsou pozoruhodným seriálem, který je teprve můj druhý z izraelského prostředí, jež jsem měl možnost sledovat. Zajímavé však je, že ho točili Američané. Věnuje se únosu a posléze brutální vraždě. Na pozadí těchto událostí se však má divák možnost seznámit s mentalitou židů a muslimů obývajících stejný kus kraje. Také problémy, kterými obě komunity prochází. Jak výbušné jsou jejich povahy, jak málo stačí k demonstracím a třeba též, jak problémové jsou z hlediska vzájemného soužití obé náboženství. Přiznám se, že v této časté země bych žít opravdu nechtěl. Často se mladí lidé chtějí odlišovat, zmodernizovat svůj život, ale na většinu rozhodnutí má vliv víra, zastaralé náboženské pravidla či názor komunity. Pro mě jako Evropana byly některé věci nejen neuvěřitelné, ale mnohdy až šokující. Tím spíš je pro mě o důvod víc tvrdit, že když si chtějí žít takto zaprášeným způsobem žití v 21. století, ať nechodí na jiné kontinenty jejichž obyvatele budou chápat stejně těžko jako oni je. Seriál se odvíjel v pomalém tempu a všech deset epizod stačilo dostatečně, aby vykreslilo tehdejší nálady, atmosféru a částečně dovolilo divákům nakouknout pod pokličku běžných životů Izraelců a Palestinců. Ale nejsem si zcela jist, zda si navzájem vůbec máme šanci porozumět i kdybychom mluvili stejným jazykem. ()

jfaba

Ten život v Izraeli vůbec není jednoduchý a nedivím se ani jedné straně, že neustupuje. Tady se to asi nikdy nevyřeší... Tato sonda do života díky kriminálního činu je solidně rozehraná a docela dobře (dle mého) ukázán svět v jakém zde lidé žijí, jejich soužití, privilegia a možnosti. ()

VLADEK

Z velké části bych souhlasil s komentářem uživatele "JitkaCardova", ačkoliv si na můj vkus příliš sebestředně hraje s prázdnými slovy. Na co bych vás pozval já? Autenticky vykreslené prostředí, skvělá práce s mladými i starými herci i ne-herci, mistrně ztvárněné davové scény, velká část děje se odehrává v reálných exteriérech a neviděl jsem nic zásadního co by stranilo někomu z účastněných (Šabak, náboženský, sekulární, Arab, Žid, žid, muslim, Izraelec, Palestinec, atd.). Problém vidím u vysvětlení termínu (na kterém stojí sedmá část a v podstatě i soud ve vztahu k jednomu k obžalovaným) "Judging By Its End" ("Souzení dle konce") a jeho výkladu (nevysvětlení), protože mám pocit, že jeho překlad by mohl vyznívat opačně než je jeho rabínská interpretace, která zjednodušeně řečeno říká, že člověka lze soudit podle toho, co se chystá udělat, nejen dle toho, co již udělal, tedy i teoreticky podle toho jak to "mohlo" dopadnout. Dal bych lepší 4 hvězdičky, ale když se zamyslím a porovnám s tím co jsem za poslední rok viděl a hlasoval, tak musím dát pět. ()

kokofek

Napínavé ,zajímavé a pro mě nové.Nové ve smyslu náhledu do kultury,zvyků,myšlení, postojů komunity ultraortodoxních židů. Viděla jsem v Izraeli čtvrtě ve kterých žijou,ale nepouští nikoho dovnitř.Nemyslím,že bych seriálem pochopila jaká je skutečnost,ale je mi jasné ,že v podstatě jsou problémy podobného charakteru všude na světě.Mladí lidé bouřící se proti zavedeným praktikám s tím se potkáváme napříč rasami i náboženstvími.Je pak špatné je -li vzpoura podpořena přílišným radikalismem. ()

KraLuban

Velmi silný seriál a zajímavý vhled do života v Izraeli...který by ale snesl střih jako sůl. I kdyby byl seriál o dva díly kratší (možná i víc), příběh by nebyl o nic chudší. Tohle pomalé tempo jinak výborný seriál únavně ubíjí. Skvělé herecké výkony. ()

BabyMilena

Naši kluci - tři unesení židovští mladíci, zabití palestinskými teroristy, jejich únosci, kteří jsou následně vypátráni a zlikvidováni, unesený a upálený arabský chlapec a dál jeho tři vrazi, kteří skončili na dlouhé roky ve vězení - tito všichni jsou něčí kluci, mají svoje mámy, které je oplakávají, blízké, kterým budou chybět. Rozdíl mezi nimi je jen ten, že věří v jiného Boha a odmalička jsou vedeni k tomu nenávidět ty druhé. Nakonec nikdo nevyhraje, jen plno neštěstí, zmaru a beznaděje. Skvěle natočený seriál s velmi silným příběhem, na němž je nejvíce fascinující, že se doopravdy stal. ()

stuj

Silné tři. Nejlepší jsou poslední díly u soudu, to předtím tolik vtahující nebylo. Všechny strany seriálu byly v nezáviděníhodné situaci. Horkokrevní palestinci vs. ortodoxní židé vs. "racionální" vyšetřovatelé. Každý jede podle toho, jak je naučen od svého okolí. A do toho všeho vyklepaný a zmatený pachatel s výčitkami. ()