Hollywood 30. let vypadá úplně jinak, když se na něj podíváte očima sarkastického scénáristy a alkoholika H. J. Mankiewicze, který právě dokončuje svého Občana Kanea. (Netflix)

krauset

Imerze absolutní. Opravdu mě ten studiový svět 30. let pohltil a nenudil ani chvíli. Ovšem nezastírám slabost pro ironické spisovatele libující si v sebedestrukci a citování Cervantese. Mank je taková kombinace Kanea, Sunset Boulevard a Once Upon a Time in Hollywood, jehož dravost naprosto postrádá.  Kanea pokládám spolu s Casablancou za nejlepší zvukový film první poloviny 20. století a oceňuji, že struktura vyprávění právě Kanea trochu připomíná, i když je zdejší retrospektiva mnohem chudší, jednodušší a monoperspektivní. Líbí se mi, jak pečlivý a klidný ten film je. A chvílemi dost vtipný. Scénu v salonku, kde se rozmlouvá o socialismu a málem se začne hrát Internacionála, pokládám za jednu z nejlepších v daném roce. Mank obsahuje velmi přesné a aktuální momenty („Every vote counts“). Ano, je to trochu tezovité. Ano, chová se to k otcovu scénáři až moc pietně. Zasloužilo by si to ještě hlubší konflikt a nezlobil bych se, kdyby byl Mank o hodinu delší a zaobíral se v ní vztahem s Wellesem. Přesto je Mank vybroušený a poctivý a zaslouží si dostat se přes sekretářku vaší sekretářky až k té obrovské lahvi šampaňského. ()

Batahst8

Vynikající film, bohužel na finchrovi poměry slabší kousek. Ale furt je to strašně kvalitní film, který si zaslouží všechny ocenění, co vyhraje a Finchrovi to neskutečně přeju. Režie a scénář jsou super, ale myslím si, že z toho mohl dostat víc Fincher a to samí můžu říct o hercích a herečkách, i když jsou strašně super a Gary Oldman z Amandou Seyfried hrajou jedny z nejlepších rolích. Samotný způsob jak je film natočen je vynikající a samotný film je vynikající, bohužel mě to nedostalo, tak moc, jak bych si asi přál. 7,5/10 ()

simon84

Zajimavy film o tom, jak vypadal Hollywood ve 30. letech. Dobre natocene, skvely Oldman, to klobouk dolu, co predvadi. Jen to bylo na muj vkus trochu roztahane, uplne to neodsypalo, jak bych si pral... ()

theSaint

Sračka. O to větší, že je to Fincher. Forma nad obsahem. Opět. Posledních 10 let je to bída. Fincher si hraje na technického guru aniž by si uvědomoval, že jeho postavy jsou strašně prázdný. A nebo je mu to u zadku. ()

Saur.us

Fincherova pocta klasickému Hollywoodu je formálně vymazlená do posledního políčka a poslední noty ale tak! příšerně! nezajímavá! Je to jako v Tarantinově Tenkrát v Hollywoodu. Spouta narážek na věci, které už nikdo nepamatuje a zahřeje u srdíčka už jen ty největší fanoušky. Možná kdybych si předtím osvěžil Občana Kanea, ocenil bych všechnty ty narážky a odkazy. Takhle mě už zbývá jen vcelku nezajímavý příběh o geniálním scénaristovi, kterého nezachrání ani jinde vynikající a zde průměrný G. Oldman. Trumbo se neopakuje. ()

Gastovski

Zvláštní. Samotný Občan Kane mě svojí formou vyprávění vůbec nezaujal. Ale příběh o kořalečníkovi, který k němu stvořil scénář - to už je jiná. Může za to především neskutečně autentická atmosféra 30. let, kterou Fincher vytvořil a také seznámení s druhou tváří Hollywoodu: temná zakoutí pletich velkých studií, které jdou ruku v ruce se špinavým politikařením. O G. Oldmanovi se netřeba zmiňovat: jako břitce sarkastický scénárista a opilec Mankiewicz je skvělý. Manka spousta lidí odsoudí jako akademicky natočenou nudu, kde si Fincher buď jen honí triko nebo pouze zfilmoval brakový scénář svého otce. Já si však tuto exkurzi do časů zlaté éry Hollywoodu plně užil. ()

jasanka

Tenhle film se mi těžko hodnotí. Bavily mě vtípky a atmosféra, ale myslím, že obyčejný člověk, který se v tematice moc neorientuje, film nedokáže úplně ocenit. ()

CaptainCzech

Okey, hned po pár minutách mi bylo jasný, že rozhodně nejsem cílovka pro tento snímek. Z toho důvodu nemůžu dát víc jak 2* za Oldmana, který mě bavil a to jakým stylem je film natočený (kamera). Páč jinak jsem se nudil, tempo se táhlo, vedlejší postavy mi byly ukradený a ani nevím jak se jmenovali. Dialogy 20/80 kdy mě zaujali a kdy jsem absolutně nechápal co to tam melou. Doufám, že to je především zapříčiněno tím, že jsem neviděl Občana Kanea a až na něj někdy mrknu, tak potom třeba tenhle snímek docením. Nebo taky ne a zůstane to pro mě absolutně zapomenutelný. ()

anatheman

Další film, který mě opravdu sere. Vím, že je zde přítomno mnoho kvalit definujících režisérské schopnosti Davida Finchera. Po technické stránce brilantní, hravé. Několik scén je velmi dobře vypointovaných, a to i díky přítomnosti břitkých dialogů. Výprava je rovněž velmi vydatná. Také stylizace spolu s ozvučením představují velký klad. Nezbývá též zmínit skvostné herecké obsazení. Oldman opět splývá s rolí. Dále zde máme Charlese Dance, který si opět střihl "Tywina". Z hereček mě potěšila přítomnost Amandy Seyfried a Lily Collins (musím opět o ní napsat topoi - tedy to, že je prostě nádherná a cute). K čemu ale to všechno, když po dějové stránce se jedná o děsnou nudu? Filmu chybí nějaký náboj, který by ho vedl vpřed. Zároveň snímku příliš nepřispívá to, že se podle mě ztrácí ve své mnohovrstevnatosti. Řeší se toho zde příliš hodně, až je toho ve výsledku příliš málo. Zkrátka zklamání. Uděluji filmu 3 v bedně schované flašky z 5. ()

Gumby

Fincherův Don Quijote. Nebo přesněji, film o člověku, který by chtěl být alespoň tím Quijotem, ale i to se mu podaří jen tak napůl. So it goes. Myslím, že to uvidím ještě několikrát. ()

Rathalos

Po filme Tenet dalsi adept na najnudnejsiu zalezitost roka 2020,dlha stopaz,kopec dialogov,ktore casom cloveka uspavaju a samotne prevedenie ubija,aj ked toto nebude odpad,jednu hviezdu si to zasluzi...:-) ()

Folky

Mank není film pro každého. Scénář není žádný zázrak, neobsahuje žádnou velkou myšlenku, zvraty v ději ani poselství. Je to jen obraz jedné osobnosti a zobrazení Hollywoodu 30. let, který si užijete jen v případě, že se necháte unášet dokonalou atmosférou. Jo a taky perfektním výkonem Garryho Oldmana, kterému držím palce na oscarech, už jen za opilecké scény. Není to film roku, ale dokonalou filmařinu nemůže Fincherovi upřít snad nikdo. ()

BOURQUE

Divákovi, ktorý ide do filmu Mank s minimum informácii, mám len jeden odkaz: Buďte pripravený, že uvidíte film od takého Davida Finchera, ktorého pravdepodobne ešte nepoznáte. Pán Finch sa konečne dočkal sfilmovania scenáru, ktorý napísal jeho otec. Pravdepodobne aj to sa podpísal pod tým, že daný film je osobitnejší. „Mank“ zachytáva krátky úsek zo života scenáristu H. J. Mankiewicze, ktorý práve dokončuje scenár k filmu Občan Kane (jeden z najslávnejších filmov vo svete kinematografii). To je však len jedna strane mince. Tá druhá je vlastne obraz o Hollywoode v rokoch 1930. Obidve sa navzájom dopĺňajú a pán Finch k obidvom „veciam“ pristupuje zodpovedne. Cez oči pána „Mankiewicze“ a „jeho blízkych“ vidíme, že aké názory v Hollywoode v tých časoch rezonovali. Film vizuálne je očarujúci, akoby sme sa vrátili dozadu 100 rokov. Obraz je čistý ako nedotknutý krištáľ, osvetlenie a v podstate všetko je skvelé. Z hereckej stránky sa taktiež nemôžeme na nič sťažovať. G. Oldman opäť vynikajúci, podobne ako ostatní herci/herečky vo vedľajších roliach. Z nich by som však vyzdvihol Arissa Howarda, ktorý L. B. Mayera stvárnil parádne a jeho dve silnejšie scény, kde vysvetľuje „kúzlo filmu“ a potom zamestnancom vysvetľuje dôvody zníženia ich platu, sú bez jednej chyby. Na čo však môžeme sťažovať, tak je nejednotnosť v kvalite jednotlivých scén (spomínané scény + dva silnejšie scény s G. Oldmanon (2 večierky) nestačia na 130 minútový film). Preskakovanie medzi nedávnou minulosťou a súčasnosťou nie vždy fungujú správne. Podobne je to aj s dynamikou a odvážnejšími scénami (z tohto hľadiska „podobný“ Trumbo bol odvážnejší). Suma k sumáru, pán Finch ma nesklamal, ale jeho aktuálny snímok nie je až tak dokonalý a odvážny, akým by sme to mi, diváci, potrebovali vidieť. Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

Rockerman

Fincher opět dokázal, že patří do režisérské extratřídy. Téma filmu se mi vůbec nelíbilo, protože jsou tu zase protěžováni ti socialističtí snílci, kteří věří, že se přerozdělením bohatství dosáhne všeobecného blaha a ti bohatí nenažranci jsou zase ti zlí. A přesto uznávám, že je to výborně natočené a Gary Oldman si zanedlouho půjde pro zlatou sošku, možná nejen on. ()

yvona

Nevím, co je to na Netflixu za módu, produkovat filmy v mizerné kvalitě odpovídající době děje. Černobílý, rozmazaný, zamlžený a i herecké výkony odpovídají 30.letům. Vadí mi to. ()

panvasik

Nemohu uvěřit, že se jedná od film Davida Finchera. Připadalo mi to jako v roli Tarantina nebo i klidně Nolana. S tím filmem jsem neměl problém, ale taky neříkám, že to je jeden z lepších, jeho filmů (pořád lepší než třetí Vetřelec :)) Gary Oldman mě jako snad v každé jeho roli, kterou jsem s ním viděl bavil a ani tady to není vyjímkou. Víceméně mě v hereckém obsazení bavil nejvíc ze všech herců. Film, který pojednává o natáčení filmů v 30 letech minulého století mi hodně připomíná Babylon jenom s tím rozdílem, že tam se natáčely filmy v 50 letech minulého století. Babylon je samozřejmě lepší :) ()

FilipStinef

Zklamaný jsem, nebudu lhát. Ani ne tak samotným filmem, ale spíš tím, že je pod film s tak slabým námětem a příběhem schopen se podepsat někdo jako Fincher, od kterého jsme vždy mohli sledovat ty nejsilnější a nejopojnější příběhy. Je pravda, že režijně na tom asi nešlo udělat nic lépe - myslím si, že tentokrát by Fincher toho Oscara za režii opravdu dostat mohl, přestože to má daleko od toho, aby z toho byl jeho magnum opus. Naprosto dokonalá forma a dokonalé navození dobové atmosféry se rozhodně filmu upřít nedá, stejně jako skvělá kamera a hudba. Můj problém se dostává na scénu až tehdy, když přijde na samotné vyprávění. Mank doslova překypuje vedlejšími postavami, které se často tváří, že ještě budou pro úplný dojem z filmu naprosto důležité, nicméně jejich potenciál skončí jen na papíře. Příběh je velmi jednoduchý, nicméně scénář se ho snaží zkomplikovat vytvořením dvou dějových linií a jejich pravidelným střídáním. Problém je, že v ani jedné z linií nesympatizujete s žádnou postavou a když byste obě tyto linie vzali každou zvlášť, dojde vám, že v ani jedné z nich se vlastně nic nestane. Fincher je známý pro svou schopnost vytvořit ve filmech režijní přesah hlavně v depresivní atmosféře a vyvolání napětí v divákovi. Nic takového se vám ale v Mankovi nedostane, jelikož postavy mluví a mluví a mluví, pak se najednou objeví nějaké nové postavy, všichni zase mluví a zase mluví, když tu náhle prostě konec. Možná stačilo lépe vykreslovat vedlejší postavy a vykašlat se na snažení se o poutavé vyprávění. Nebo naopak, pokusit se odvyprávět jednoduchý příběh zajímavějším způsobem a vedlejší postavy vyřadit. Opravdu nevím, co by to zlepšilo, jediné, co je mi jasné, je to, že po skončení tohoto filmu mi došlo, že mi vlastně nepředal nic. Žádný zážitek, napětí, emoce, prostě nic. ()

geek.ondra

Mank je zajímavý výlet do Hollywoodu čtyřicátých let a trefně podaný dobový snímek kterým nás provází fantastický Gary Oldman. Je to precizně realizováno i skvěle napsáno, ale bohužel tohle není ten Fincher který si nás všechny získal. Jako nadstandardní dobový snímek a poctu otci to ale beru a doufám že příště se už vrátíme do dob Klubu rváčů nebo Sedm. 7,5/10 ()

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

23.02.2023

David Fincher dotočil svůj nový film

David Fincher dotočil svůj nový film

31.03.2022

Tradičně si režisér David Fincher (Sedm, Zodiac) mezi svými filmy nechává pár let rozestup, oblíbený tvůrce teď ale naštěstí fanoušky na svůj další projekt po poněkud úzce zaměřeném Mankovi nenechá… (viac)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny