Planéty

• Česko Planety: Nové obzory (viac)
Veľká Británia, 2019, 4 h 54 min (Minutáž: 58–59 min)

Táto pútavá séria z britsko-americkej produkcie vám ponúka pohľad do história našej slnečnej sústavy - a to s pomocou najnovších vizuálnych efektov. Dozviete sa všetko podstatné, čo dnešná veda vie o ôsmich planétach Slnečnej sústavy. Ocitnete sa na povrchu jednotlivých telies a stanete sa svedkami dramatických udalostí, ktoré formovali ich súčasný tvar. Dozviete sa, čo nám dnešné vedecké vedomosti umožňujú zistiť o minulom živote Merkúra, Venuše, Marsu, či Jupitera, alebo Saturnu. Napríklad: aké vodopády kedysi formovali povrch Marsu, ako "bojovali" jednotlivé planéty o svoje miesto v sústave a mnoho iných prekvapujúcich informácií. (RTVS)

JohnCZ

Naprosto precizní BBC dokument s dechberoucími CGI sekvencemi a přiměřeným dávkováním informací - přehledně strukturovaný, příjemně odvyprávěný a lehko pochopitelný. A hlavně zajímavý v každém momentu. Každá z planet má za sebou miliardy let dlouhou a mnohdy až nečekaně proměnlivou historii. A díky současným vědeckým poznatkům a moderním počítačovým simulacím ji dokážeme docela dobře odhadnout... Tohle prostě nemůže nudit nikoho, kdo má v sobě alespoň špetku objevitelského ducha. ()

kondor77

Není to až tak zajímavé. Čekal jsem více. Jsem docela sběhlý v této tématice a mám rád inteligentní dokumenty. Tento jím ale není. Chytří lidé vysvětlují fakta, v tom není nic objevného. Tvůrci (díla) pak přidaj doprovázející efekty. Seriál pro blbečky. Informativní hodnota nulová, jsem překvapen některými recenzemi a Brian Cox je divácky vděčný, ale pro vědu toho zase až tolik neudělal (je to spíše popularizátor). ()

VanTom

Poučný dokument využívá nejnovější (2019) poznatky z vypuštěných sond zejména k představení teorií o genezi jednotlivých planet, co je formovalo, jaké na nich panují podmínky a jestli (by) kdy mohly hostit život. Nicméně se musím přiznat, že majestátní vesmírné CGI výjevy mě sice fascinovaly, ovšem i přes vyložený zájem také spolehlivě pravidelně uspávaly. ()

Zetwenka

Na dokument jsem se velmi těšila a čekala od něho mnoho. Ale za mě bohužel plně nedostala. Místo  aby se více zabývalo objevy, tak se hodně  hrabalo co  bylo před xx miliardami let. Např. Uran  přelétnut snad dvěma větami a konec. Náš měsíček odfláknut. Např. O Plutu (vyřazeno z planet) se sice doplnilo dost ale přesto,  jsem si našla více o něm zde . Od dob dokumentu Planety (seriál) (1999) (který tehdy byl top a velmi se mi líbil, ale dnes jsme  jinde) se hodně změnilo, technologie pokročila, objeveno nového, roky práce na sondách atd. super. ALe stejně mi spousty věcí nesedlo. Chválím pěkné efekty, novinky i když jsem jich čekala  více. (Pokud šlo o objevy -  nadšení, pokud o polemiky -zklamání) Pěkné porovnání starých foto a nových, typy sond, hodně info/foto bylo i použito v mé oblíbené knize , která mě k tomu fascinujícímu světu nad námi v dětství dovedla, nadchla a nadšení zůstalo.   Asi nejvíce se mi líbily epizody Jupiter a Saturn, následovány Marsem, Ledové světy a poslední Vnitřní planety. A už se jsem zvědavá co bude odhaleno za  Kuiperovým pásem, kam se již vydala New Horizont. Však se na dokument podívejte a udělejte si názor sami. ()

Zeck

Padesátiletý Brian Cox s vizáží třicátníka, provádí diváka po sluneční soustavě, o které by si člověk myslel, že o ní ví už úplně všechno. Přesto se skrze geniální CGI efekty, za doprovodu fantastické dramatické hudby, doví opět něco nového, co vlastně doteď nevěděl, ačkoliv to byla přímo zásadní informace o zrodu celé soustavy. Chvílemi dokument hraničí až s artem, natolik si zakládá na vizuální stránce, tempo je pomalejší a divákovi jsou informace pečlivě dávkovány, aby se jimi neudávil, což je super, protože kvalita informací s názornými ukázkami je mnohem lepší než kvantita, ze které si nikdo nic neodnese, maximálně tak instantní znalost, kterou za týden zapomene. 95 % ()