En'en no šóbótai - Season 1

(séria)

Hees

Povedzme si čo to o prvej sérii. Prvá séria predstavuje naozaj veľmi kvalitný nový svet a naozaj zaujímavé postavy, ktoré tak povediac "dýchajú" čo znamená, že sa učia nové veci priamo v sérii, ale tak isto vôbec nie sú zo začiatku slabé a čo naozaj je zarážajúce ani jedna postava nie je nejako extra bez mozgu. Záhada za hlavnou postavou Shinrom je potešujúca až do doby kým sa zistí čo sa vlastne deje, ale stále je to všetko trocha na konci prvej sérii zahalené tajomstvom. Jednotlivé hasičské jednotky majú svoje vlastné poslanie a takéto nejaké rozdelenie podľa zamerania sme mali možnosť vidieť už aj v iných anime. Čo však Enen no Shouboutai nesvedčí je vysoká latka nastavená prvými dielmi, lebo postupne vyprcháva kvalita jednotlivých dielov a človek si len praje, aby sa to zaujímavé zo začiatku zahalené tajomstvom opäť vrátilo, ale to je jediné čo môžem vytknúť tejto prvej sérii. Napriek trocha zhoršujúcej sa kvalite neskorších dielov dochádza k celkom dobrej gradácii deja. ()

JamesSi

Klasický shonen, který bych asi jindy dokoukal do konce, ale teď jsem fakt na něj neměl náladu. Hlavní hrdina je mladík s traumatickou minulostí zahalenou tajemstvím. Hlavní hrdina má nějakou zvláštní vadu (vypadá, že se psychopaticky směje když je nervózní jako Joker). Všichni si o něm myslí, že je hajzl/prokletý a vyhýbají se mu. Je zde rival, který je zároveň jeho kámošem a společně se špičkují. Je zde záporák, co ví něco z minulosti hlavního hrdiny. To je skoro Naruto v bledě modrém... V každé epizodě je aspoň jedna "fan-service" scéna. Bože můj, jak já nesnáším "fan-service" scény v anime. Animace je v soubojích naprosto skvělá (zvlášť animace ohně), ale při běžných dialozích se tvůrci často spokojí s jedním framem na záběr. Ani neanimují ústa postav. Poté, co se objevila dominatrix z 5tého oddělení, jsem začal přemýšlet, že to zaříznu a skutečně jsem to po několika dalších epizodách udělal. Souboje a animace ohně jsou ale prvotřídní. EDIT: To udělal autor Soul-Eatera? No tak to dává skvělý smysl. Excaliber? Cringe fanservice? Ale aspoň měl Soul-Eater velmi specifický grafický styl. To byla asi věc, kterou jsem si na něm užil nejvíc. EDIT2: Jen jsem chtěl napsat, že jsem to viděl s anglickým dabingem, takže to možná taky ovlivnilo moje hodnocení. ()

Jeoffrey

Původní komentář z 28.12.2019 - Enen no Shouboutai je takovou splácaninou všech možných nápadů a zápletek, co nám žánr shounen nabízí do překvapivě docela kompaktní podívané. Pamatuji si ještě dnes na své první dojmy, kdy jsem si po pár epizodách vše shrnul do jedné věty: "Autor Soul Eatera si chce evidentně vytvořit vlastního Blue Exorcistu". Ta podoba se všemi těmi narážkami na "Ďábla", to že jedna z ženských postav vypadá při použití svých schopností strašně podobně Rinu Okumurovi (akorát ty rohy, tady teda uši, a ocas jsou červené) a z počátku hlavní zaměření na boj s dalšími a dalšími Infernály s hlubší zápletkou na pozadí, mi ledacos připomínali. Ani fakt, že to je od autora Soul Eatera se nedal přehlédnout, design postav, kdy třeba ta hlavní má zase špičaté zuby, povinný odkaz na artušovskou legendu a Excalibur... Postupně jak se do toho člověk dostává víc, tak odhaluje stále další podobnosti s jinými shounen anime, která už viděl. (Požární) oddíly s velmi charismatickými veliteli, to tu bylo minimálně třeba v Bleachi. Hned zdvojená motivace hlavní postavy, kdy na jednu stranu chceme být tím největším hrdinou (což je typický shounenovský model o tom, jak chci být Hokage, Král pirátů atp.), ale zároveň navíc je přidaná i klasická zápletka o záchraně rodiny a to v poměrně slušné a logické rovině (jako to třeba nedávno ukázalo Kimetsu no yaiba). Je tu skoro vše co jsem již někde viděl, tak čím je tohle anime originální? Bohužel moc toho není, jsou zde spíš jen různé zajímavosti a podivnosti, nad kterými jsem se při sledování pozastavil. Tou největší záhadou je pro mě třeba jenom fakt, že to všechno o co se autor snaží, drží pohromadě. Je vidět třeba to, že při tvorbě tohohle kousku si hodně vyhrál při budování světa a jeho pravidel. Máme tady zajímavou a tajemnou historii, která je nám jemně rozkrývána formou různých citací ze zdejšího náboženství, které nám ukazují, že se s tou naší Zemí muselo stát něco hodně špatného. Je zde i podivná zlá organizace, nepřirozené jevy, pochybnosti o původu všech těch schopností a dokonce i pochybnosti o všem co nám zdejší svaté písmo říká. Zkrátka lore je vymyšlený excelentně a anime z něj po celou dobu stále ždímá nová a nová překvapení. Co se postav týká, tak nejsou kdo ví jak originální, ale minimálně jsou zajímavé. Třeba už jen to, jak je zde zakomponovaná erotika, jen jako prokletí jedné z dívek - že to zní divně? Ono to i dost divně vypadá! Mezi další zvláštnosti pro mě patří třeba už jen fakt, že hlavní "konkurent" našeho hrdiny je zároveň i jedním z nejsilnějších komických elementů (kombinace legendárního Artuše a tragického Dona Quijota). No a ostatní? Některé postavy jsou sympatické, většinou velitelé jednotlivých oddílů a někteří Shinrovi kolegové a na zbytek buď zapomenete a nebo vás budou nudit... A co dál? Enen no Shouboutai je především klasický shounen s docela kvalitními souboji, které mají atmosféru, dynamiku a snaží se i o jistou estetiku (někdy styl hlavního hrdiny skoro vypadá, jak kdyby tančil Break dance, nebo používal Capoeiru). Animace má své hodně silné, ale i slabší chvilky, hudba je velmi povedená, jak oba openningy, tak třeba i hudba doprovázející některé souboje. Když si to shrnu, tak tohle anime není ničím extra originálním, ale díky propracovanému světu a jeho možnostem a tajemství mě dost zajímá a protože se mi na některé části i dobře dívá, tak končím po první sérii na 6,66/10 (protože Ďábel). () (menej) (viac)

Kaktus97

Musím se přiznat že takhle mě žádné anime už celkem dlouho nechytlo a první série je podle mě naprosto super tak doufám že druhá bude alespoň stejně dobrá jako tahle první ()

Updated_Cake

Dobře, anime na mě od začátku působilo jako snaha o přiblížení se Ao no Exorcist, které mám hodně rád. Je tu nějaká premisa světa, kde se lidé náhodně proměňují v ohnivé démony, kteří ničí věci, zabíjí lidi a působí katastrofy. Čas se počítá na soly, hlavními hrdiny jsou něco jako hasiči. Musím uznat, že jako koncept to není vůbec špatné. Navíc to má i jisté suspense prvky, takže body k dobru. Jenže to občas škytá, především mezi hlavními dějovými linkami. Jako ve většině anime, i zde je několik hlavních událostí a postav, kolem kterých se točí příběh. A občas se prostor mezi nimi nevyplňuje úplně nejlépe. Nejsou tu vyloženě fillery, ale občas se zdá, že se scénka na 2 minuty natahuje na 20 a to už trochu zhořkne. Na druhou stranu je vidět, že toto je dělané jako dlouhodobější projekt a jelikož se mi osobně suspense prvky líbily, nemůžu říct, že bych si to neužil. 7/10 je ale takové optimální hodnocení pro tohle cosi-rozpracovaného. ()