En'en no šóbótai

• Japonsko 炎炎ノ消防隊 (viac)
Japonsko, (2019–2020), 20 h (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Acuši Ókubo (komiks)

Kamera:

Jósuke Motoki

Ken'iči Suzumura, Gakuto Kadžiwara, Saeko Kamidžó, M.A.O, Júsuke Kobajaši, Kazuja Nakai, Aoi Júki, Daisuke Sakaguči, Kazujuki Okicu, Kengo Kawaniši (viac)

Píše se rok 198 sluneční éry a speciální týmy hasičů bojují nejen v Tokiu, ale i po celém světě s podivným fenoménem lidského samovznícení. Ve většině případů se postižený člověk změní ve stvoření, které hasiči označují jako Infernál. Ti jsou v podstatě čirým ohněm, ničivým živlem bez rozumu, ovšem dokáží také plameny ovládat a tím způsobit mnohem větší škody na životech i majetku. V hasičských sborech se však objevují obdobní jedinci, kteří také dokáží plameny ovládat, ovšem na rozdíl od Infernálů jsou stále lidmi. Shinra Kusakabe, mladý chlapec, který dokáže zažehnout oheň svými chodidly a poté s ním dle libosti manipulovat, je novým rekrutem 8. speciálního hasičského sboru. Shinra je odhodlaný uhasit každého Infernála, kterého potká, a zjistit, co za těmito samovzníceními stojí. Kupředu ho žene touha stát se hrdinou, ale také tragická událost v jeho minulosti, během které zahynula celá jeho rodina... (Jeoffrey)

Recenzie používateľa Jeoffrey k tomuto seriálu (2)

Season 1 (2019) (S01)

Původní komentář z 28.12.2019 - Enen no Shouboutai je takovou splácaninou všech možných nápadů a zápletek, co nám žánr shounen nabízí do překvapivě docela kompaktní podívané. Pamatuji si ještě dnes na své první dojmy, kdy jsem si po pár epizodách vše shrnul do jedné věty: "Autor Soul Eatera si chce evidentně vytvořit vlastního Blue Exorcistu". Ta podoba se všemi těmi narážkami na "Ďábla", to že jedna z ženských postav vypadá při použití svých schopností strašně podobně Rinu Okumurovi (akorát ty rohy, tady teda uši, a ocas jsou červené) a z počátku hlavní zaměření na boj s dalšími a dalšími Infernály s hlubší zápletkou na pozadí, mi ledacos připomínali. Ani fakt, že to je od autora Soul Eatera se nedal přehlédnout, design postav, kdy třeba ta hlavní má zase špičaté zuby, povinný odkaz na artušovskou legendu a Excalibur... Postupně jak se do toho člověk dostává víc, tak odhaluje stále další podobnosti s jinými shounen anime, která už viděl. (Požární) oddíly s velmi charismatickými veliteli, to tu bylo minimálně třeba v Bleachi. Hned zdvojená motivace hlavní postavy, kdy na jednu stranu chceme být tím největším hrdinou (což je typický shounenovský model o tom, jak chci být Hokage, Král pirátů atp.), ale zároveň navíc je přidaná i klasická zápletka o záchraně rodiny a to v poměrně slušné a logické rovině (jako to třeba nedávno ukázalo Kimetsu no yaiba). Je tu skoro vše co jsem již někde viděl, tak čím je tohle anime originální? Bohužel moc toho není, jsou zde spíš jen různé zajímavosti a podivnosti, nad kterými jsem se při sledování pozastavil. Tou největší záhadou je pro mě třeba jenom fakt, že to všechno o co se autor snaží, drží pohromadě. Je vidět třeba to, že při tvorbě tohohle kousku si hodně vyhrál při budování světa a jeho pravidel. Máme tady zajímavou a tajemnou historii, která je nám jemně rozkrývána formou různých citací ze zdejšího náboženství, které nám ukazují, že se s tou naší Zemí muselo stát něco hodně špatného. Je zde i podivná zlá organizace, nepřirozené jevy, pochybnosti o původu všech těch schopností a dokonce i pochybnosti o všem co nám zdejší svaté písmo říká. Zkrátka lore je vymyšlený excelentně a anime z něj po celou dobu stále ždímá nová a nová překvapení. Co se postav týká, tak nejsou kdo ví jak originální, ale minimálně jsou zajímavé. Třeba už jen to, jak je zde zakomponovaná erotika, jen jako prokletí jedné z dívek - že to zní divně? Ono to i dost divně vypadá! Mezi další zvláštnosti pro mě patří třeba už jen fakt, že hlavní "konkurent" našeho hrdiny je zároveň i jedním z nejsilnějších komických elementů (kombinace legendárního Artuše a tragického Dona Quijota). No a ostatní? Některé postavy jsou sympatické, většinou velitelé jednotlivých oddílů a někteří Shinrovi kolegové a na zbytek buď zapomenete a nebo vás budou nudit... A co dál? Enen no Shouboutai je především klasický shounen s docela kvalitními souboji, které mají atmosféru, dynamiku a snaží se i o jistou estetiku (někdy styl hlavního hrdiny skoro vypadá, jak kdyby tančil Break dance, nebo používal Capoeiru). Animace má své hodně silné, ale i slabší chvilky, hudba je velmi povedená, jak oba openningy, tak třeba i hudba doprovázející některé souboje. Když si to shrnu, tak tohle anime není ničím extra originálním, ale díky propracovanému světu a jeho možnostem a tajemství mě dost zajímá a protože se mi na některé části i dobře dívá, tak končím po první sérii na 6,66/10 (protože Ďábel). () (menej) (viac)

Ni no šó (2020) (S02)

Tak a je to za námi a hlavní otázkou je - byla druhá série lepší než ta první? No po pravdě pro mě asi ne, je to pořád tak nějak na stejno... Soubojů byla spousta, ale kvalitativně a ani esteticky se bratrovražedné řežbě z konce první série málokdy přiblížili. Rozkrývá se pozadí příběhu a celého světa, některé odpovědi jsou rozhodně zajímavé a překvapivé, přesto hlavně díky závěru posledního dílu mám ale pocit, že to hlavní teprve přijde ve třetí řadě a tak celá tahle byla vlastně hlavně tím vysvětlujícím přechodem mezi úvodem a finále - worldbuildingem. O svých prvních dojmech jsem se už svěřil v jedné zdejší diskuzi, ale pro upřesnění - začátek mě moc nebral. První epizoda by byla docela fajn OVA, ale jako rádoby pohodový a vtipný rozjezd mě zrovna na rozdíl od jiných příliš neoslovila. Stejně tak Čínský arc mě moc nebavil, chyběli mi některé pro mě důležité postavy, místo kterých jsem dostal jiné, které mě většinou nezajímali. A mluvící zvířata? Za mě jen zbytečná podivnost... Na druhou stranu se ale ukázalo, že i tento arc měl svůj význam, opět nám něco rozkryl a stejně tak některé postavy, které se tu objevili, měli v dalším příběhu i nějakou tu alespoň trošku užitečnou roli a tak i pro mě absolutně nezajímavý Juggernaut měl nakonec svůj smysl. Nejlepší části ale přišli poté. Mám moc rád kapitána Shinmona a naprosto žeru tajemného Jokera, tedy část věnovaná jim ihned zahnala jakékoli chmury na mé tváři a u Jokerovi verze ikonické písně Steva Millera jsem se už nepokrytě bavil. Stejně tak Haijima arc, ale i další vyšetřování v Netheru měli své momenty a já si opět našel k zdejším hasičům svůj v úvodu málem ztracený pozitivní vztah a radost ze sledování. Finále bylo fajn, splnilo to co mělo, navnadilo na další sérii, vylepšilo hrdinu o další úroveň (a já se těším, až předvede co se teď naučil v akci) a tak máme jeviště připravené a stačí jen otevřít oponu. Takže nakonec mě druhá série v průměru bavila stejně jako ta první, říkám si, že kdybych byl mladší, bavilo by mě celé tohle anime mnohem víc a mnohem víc bych si užíval zdejší občas na můj vkus (protože boomer) pitomý humor. Takhle si musím vystačit s (pořád) dost dobrými bojovými scénami, příběhem, který mě díky své tajemnosti a promyšlenosti pořád dost zajímá a několika postavami, které mám vážně moc rád (Joker, Shinmon, Obi, Hibana, Charon...). Jo a ještě - co měl sakra znamenat ten Soul Eater měsíc? Pořád samý šestky - 6,66/10 ()