V pasti

• Česko Trapped (festivalový názov) (viac)
všetky plagáty
Island / Nemecko, (2016–2021), 23 h 27 min (Minutáž: 49–54 min)

Tvorcovia:

Baltasar Kormákur

Ólafur Darri Ólafsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Ingvar Sigurðsson, Nína Dögg Filippusdóttir, Baltasar Breki Samper, Bjarne Henriksen, Þorsteinn Bachmann (viac)

V městečku odstřiženém od zbytku světa sněhovou bouří řádí vrah. Islandský seriálový projekt V pasti, mezinárodně známý pod anglickým názvem Trapped, v sobě spojuje dvě výrazné tendence televizní tvorby posledních let. Tou první je systematické vábení etablovaných filmových režisérů k televizním seriálům příslibem větší tvůrčí svobody a možností důkladně rozvíjet originální koncepty do delších vyprávění, než jaké skýtá kinematografie. V tomto případě za projektem stojí Baltasar Kormákur, který doposud profesně střídal natáčení menších islandských filmů pro festivalový okruh jako Svatba za bílé noci či Hluboko s žánrovou prací v Americe, kde režíroval např. akční krimi thrillery Kontraband a 2 zbraně. Kormákur ve svém seriálovém konceptu přichází s vítanou osobitou variací na trend ponurých severských krimi seriálů. Tato kategorie se sice po mezinárodním úspěchu fenomenálního dánského Zločinu a nadšeném přijetí švédsko-dánské série Most stala světově vyhledávaným zbožím, ale bohužel také v řadě případů přinesla jen slabší variace a marné nápodoby zmiňovaných hitů. Kormákur se nesnaží o nápodobu skandinávských úspěšných modelů, ale naopak vychází z bytostně lokálních specifik své domoviny a na nich staví kriminální příběh, který zabydluje vítaně přízemními a obyčejnými lidmi. Klíčovou roli ve vyprávění má také islandské podnebí, protože právě zdejší sněhové bouře fungují jako zásadní katalyzátor vyprávění. Právě blizard se silným sněžením zapříčiní, že profesionální kriminalisté z hlavního města nemohou přijet vyšetřovat nález část lidského těla, které bylo vyloveno z moře poblíž přístavu na východě Islandu. Pátrání po vrahovi tak připadne místním policistům. V pasti je doposud nejnákladnější islandský televizní projekt, jeho rozpočet je až desetinásobný oproti tamním obvyklým produkcím. Ovšem také na rozdíl od jiných, které zřídkakdy překročí hranice ostrovní země, byl prodán do řady zemí světa a zaznamenal pozitivní reakce u široké divácké obce. (Česká televize)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (30)

Epizoda 8 (2018) (S02E08)

Napätie sa samozrejme stupňuje a všetko sa blíži k záveru. Ale nedá mi nespomenúť, že policajti sú v osmičke asi najneschopnejší doposiaľ. Ústredné vyšetrovacie duo si len tak v aute povie, že možno za prípadmi bude miestna elektráreň a záverečná one man show, myslím že bez zbrane, je tiež skvelý námet pre policajnú paródiu. Ale opakujem, že je to napínavé... ()

Epizoda 9 (2018) (S02E09)

Príprava na finále je aj čiastočné road movie po Islande, ale iba do istého momentu. Ťažko povedať, prečo Arni nezabezpečil odvozu dcéry policajnú eskortu, ale Islanďania to asi chápu lepšie. Len sa čudujem, že vôbec nerátal s horšími alternatívami. Logika premýšľania postáv nepatrí medzi najsilnejšie stránky tejto série. Našťastie všetko ostatné funguje skvele. ()

Epizoda 10 (2018) (S02E10)

Rozuzlenie je pomerne prekvapivé, najdôležitejšie je, že sa opäť všetko elegantne prepojilo a dáva to zmysel. Menej už dáva zmysel to, prečo sa vrah vôbec púšťal do záverečnej akcie, mohol ostať pokojne na veky vekov neodhalený. Ale aj tak som sa ako divák viac sústredil na to, ako čo s čím súvisí a všetko bolo zodpovedané. Len ten uzol od toho hráča pokru mi nejde do hlavy, asi s vrahom navštevovali rovnaký skautský klub. ()

V temné pasti (2021) (S03)

Istým spôsobom možno najslabšia séria, ale na druhú stranu tým, že obsahuje iba šesť dielov, rýchlejšie ubieha a pôsobí zovretejšie. Je tu menej súkromných dejových línií, vôbec sa napríklad nevenujeme stroskotanému manželstvu hlavného hrdinu a jeho romániku nevenujeme veľa pozornosti. Máme tu samozrejme nejaké tie slepé uličky, do ktorých nás tvorcovia dostávajú, ale nakoniec na konci všetko do seba elegantne zapadne. ()

Epizoda 1 (2021) (S03E01)

Náš vyšetrovateľ - grizzly bol kedysi dosť nespravodlivý k istému podozrivému, čo sa, myslím, dozvedáme až teraz, čiže scenáristi si povedali, že mu treba dať nejaký čierny bod navyše, aby sme si nemysleli, že je tak dokonalý. Prípad stratenej dievčiny spred siedmich rokov vyzerá zaujímavejšie ako točenie sa okolo sekty ála Midsommar, ale keďže to celé všetko spolu súvisí, tak je to v poriadku. Len čo ten odvoz toho vraha - dôchodcu do domova dôchodcov? ()

Epizoda 2 (2021) (S03E02)

Druhý diel už celú sériu naplno naštartoval, takže tu máme nejakú akciu, viacero prostredí, naháňačku na lodi, podpálenie motoriek, ale najmä prvých reálnych podozrivých. No a dozvedáme sa, kto je koho otec, strýko a podobne a tým sa len potvrdzuje, že všetko so všetkým súvisí. Len som z tých mien a vzťahov medzi osobami trochu zmätený, predsa len islandské mená znejú komplikovanejšie a ťažšie sa priraďujú k tváram, ako napríklad Bill alebo Johnny. ()

Epizoda 3 (2021) (S03E03)

Tvorcovia prichádzajú s novými informáciami ohľadom toho, kto ako figuruje v akom vyšetrovaní a pre miestnu políciu je to škrt cez rozpočet. Ale keď vedenie v Reykjavíku povie, že ten a ten je momentálne nedotknuteľný, pretože robí to a to, tak si môžete dať maximálne o jednu kávu viac a inak s tým nič neurobíte. Máme však ďalšieho podozrivého a vzhľadom na to, ako mi je nesympatický, tak by som bol na konci spokojný práve s jeho usvedčením. ()

Epizoda 4 (2021) (S03E04)

Zatiaľ asi najnapínavejší diel, i keď jednu väčšiu výčitku by som našiel. Ardi a spol. majú informátora, ktorý im prezradí dôležitú informáciu a ihneď konajú. Pričom si asi musia ihneď uvedomovať, že ho tým vystavujú vysokému riziku. A napadne ich to pomerne neskoro. Je to síce na diskusiu, ako k informácii prišiel, ale tu sa malo skrátka rátať so všetkým. A dostali sme aj solídny cliffhanger. ()

Epizoda 5 (2021) (S03E05)

Nerozumiem, prečo má hlavný antagonista prezývku Danish Hopper, keď vyzerá ako Martin Sheen :). No a vyzerá to tak, že asi už poznáme vraha Ivara a ide o človeka, ktorého som si tipol na začiatku. Napriek tomu nie je vôbec jasný jeho motív a možno to bude ešte omnoho komplikovanejšie. ()

Epizoda 6 (2021) (S03E06)

Rozuzlenie série je pre mňa nakoniec príjemným prekvapením. Všetko do seba zapadne, všetko dáva zmysel a najmä cítime, že do prípadu zainteresovaní ľudia skutočne trpia a ich motivácie sú uveriteľné. Prekvapí aj samotný záver, to ale predovšetkým vzhľadom na ďalší osud Ándriho. Je potom otázne, ako bude vyzerať ďalšia séria, predpokladám, že tvorcovia túto látku nenechajú dlho držať ľadom. ()