Vinland Saga

• Japonsko ヴィンランド・サガ (viac)
Japonsko, (2019–2023), 19 h 40 min (Minutáž: 24–29 min)

Predloha:

Makoto Jukimura (komiks)

Hudba:

Jutaka Jamada

Júto Uemura, Akio Ócuka, Ao Takahaši, Hiroki Gotó, Hiroki Jasumoto, Jódži Ueda, Jošimicu Šimojama, Ken'ičiró Macuda, Kenšó Ono, Makoto Furukawa (viac)

Po smrti svého otce se Thorfinn přidá k žoldácké bandě jeho vraha Askeladda a trpělivě čeká na příležitost k pomstě. Askeladd mezitím spřádá tajné politické plány. (Netflix)

Tarlom

Jsem asi v půlce první série a nevím jestli mi stojí za to pokračovat. Ne, že by to bylo úplně špatné, ale s Vinlandem mám více problémů. Ze začátku mi vadil ukřičený/ubrečený hlavní „hrdina". Tohle se sice časem zlepšilo, ale to nic nemění na tom, že jsem si nedokázal vybudovat vztah skoro k žádné z postav. Thors na mě působí dost ploše a nezajímavě, jeho žena ani sestra mi nepřijdou o moc lepší a ani Canute a další si mě za dobu co byli na obrazovce nezískali. Jedním z mála kdo mě zaujali je Askeladd, kterému nechybí charisma a inteligence a jehož interakce s jinými mi obecně přišly zajímavé. Také zatím působí snad nejkomplexněji. Jinak se občas objeví nějaký zajímavější nápad nebo třeba hezky udělaná scéna, ale není toho tolik, aby to pro mě seriál nějak podstatně zvedlo. ()

AtomCZ

Právě sleduji druhou sérii a můžu s klidem říct že to je jedna... z nejlepších věcí co jsem kdy viděl. Naprosto perfektní, jen a čistě perfektní definice toho jak udělat dobrý arc o vývoji postav. Minimum bojů, minimum intrik... jediná bitva která probíhá je v mysli hlavní postavy. Tolik myšlenek, tolik nápadů, tolik až dětských objevů pro někoho kdo dětství neměl. Někdo nazývá farm arc za jednu z nejlepších kapitol v historii mangy. Nemůžu souhlasit, ale ani nesouhlasit. Příjde mi totiž až neuvěřitelné že za pouhých 6 epizod druhá série překonala nejen celý AoT, ale i takové velikány jako Game of Thrones nebo ten výmysl Vikingy. Pokud jste sem přišli po první sérii a doufáte že zde uvidíte plno krve, smrti a krásně choreograficky perfektních bojů tak vás musím zklamat. Ale pokud hledáte něco nad čím začnete reálně přemýšlet o sobě samým... tak do toho. ()

martas2000

Anime adaptace mangy o které se říkalo že to není možné, ale přesto tu máme nejlepší anime roku 2019, které opravdu krásně pracuje z postavami a poslední scéna první série krasně uzavírá první část příběhu a ukazuje co nás čeká opravdu fenomenálním způsobem. Anime 100% ()

IronicY

Hlavní postava v podobě Thorfinna je tak špatně a stereotypně napsaná, že působí jako vedlejší charakter. Character, který dostal za úlohu být v prvních epizodách hybatel děje a ve zbytku tvořit oslí můstky. Zároveň je padlá na hlavu síla dvou nadřízených, neohrabaně vymaštěné vikingské síly, změna osobnosti a myšlení z epizody na epizodu a řeky krve. S určitým množstvím krve jsem počítal, ale tohle bylo hodně přes. Naštěstí zbylé hlavní postavy, prvotřídní animace, myšlenkové + fyzické souboje a hudba  vše vyrovná do snesitelných mezí. Další plus přičteno za dělání chyb kapitánů. Občas jsou trošku školácké, ale za to to dělá osobnosti uvěřitelnější. ()

Nikolak

Něco mezi zábavou a uměním. Provedené moc hezky. Postavy a jejich vztahy mi dost připomínaly Berserka - osiření, ambivalentní vztah k lídrovi loupežné bandy, ve které je dále silák a pár dalších postav, co se postupně vykreslují (ale nevykreslí, protože banda je jen prostředek k něčemu většímu...). Ženské postavy v pozadí a pasivní (v tom je Berserk živější). Pozitivem je naopak to, že vyprávění nepotřebuje magické síly a zápletky. Hudba skvělá, animace skvělá, bez potřeby deformovat velikost očí apod. pro vyjádření výrazu, krajina doslova malebná. Zážitek. ()

Ayden

Klenot s přesahem. Sám jsem si prošel procesem boje a osvobození se od potřeby "bojovat". Je moc dobře, že existuje seriál v takové kvalitě a s tak silným (a pro lidi potřebným) obloukem. ()