Vinland Saga - Season 2

(séria)
Japonsko, 2023, 9 h 36 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Makoto Jukimura (komiks)

Scenár:

Hiroši Seko

Hudba:

Jutaka Jamada

Júto Uemura, Majumi Sako, Kenšó Ono, Šunsuke Takeuči, Fuminori Komacu, Hideaki Tezuka, Jódži Ueda, Jú Hajaši, Mugihito, Taiten Kusunoki, Akio Ócuka (viac)

S příchodem nového tisíciletí Thorfinn marně hledá smysl života. Anglický král se mezitím rozhodne rozšířit svoji říši. (Netflix)

TheDarKnig

Nic pro lidi, kteří sledují vše povrchně, kteří potřebují okamžitou gratifikaci a neustálé vypjaté drama a akci, přičemž vůbec nevnímají, co jsou hlavní témata a myšlenky díla. Ale nejen to, oni dokonce zřejmě nevnímají ani samotnou strukturu vyprávění a kam celé jasně na základě vývoje děje a postav směřuje. Podle některých nejen zdejších reakcí tímto způsobem ne úplně zanedbatelný počet lidí sledoval první sérii a pak byli nepřekvapivě zklamáni a rozčarováni způsobem, jakým se příběh začal rozvíjet po nezapomenutelném, tragickém finále, které jsme všichni mohli vidět před pár lety. Naštěstí většina při sledování mozek nevypnula a vnímala, o co autorovi vždycky již od úplného začátku šlo a taktéž viděli, v jaký precizně vybroušený drahokam brilantní předlohu proměnila po studiu Wit i MAPPA. V roce 2023 byla úroda kvalitních anime sérií opravdu veliká, ale ze všech takových, které se v tomto roce urodily, by anime adaptaci Thorfinnova zápasu o vykoupení a znovuzrození na pozadí mnohovrstevnatého, místy povznášejícího a nadějného, místy zdrcujícího a nemilosrdného, avšak vždy velmi lidsky a reálně působícího pohledu na život, mentalitu, společnost a kulturu (nejen) obyvatel Jutského poloostrova v 11. století mohly konkurovat možná tak dvě. Je to jednoduché, perfektní forma a perfektní obsah (který hoši a holky z tvůrčího týmu anime pravděpodobně ve spolupráci s autorem dokonce v mnoha ohledech ještě vylepšili jak prostřednictvím úžasné emoční a dramatické gradace ve spojení s nádherným soundtrackem, tak skrze rozšíření několika dějových linek a přidání na jejich důležitosti a síle. Díky tomu to, co v manze bylo už tak díky skvělým postavám a dialogům úžasné, tady doslova rvalo srdce, spouštělo vodopády slz a/nebo vytvářelo naprosto nezapomenutelné momenty lidského triumfu nad vlastní nedostatečností, zlobou světa a krutostí života) spolu tvoří mistrovské dílo. Autor Makoto Yukimura je zcela po právu veleben jako jeden z nejlepších mangaků v historii a jsem rád, že adaptace i napodruhé dostala tak velkou péči. 9,5/10 ()

Sashmen13

Tohle se často nevidí, taková 180 otočka to je vzácné (bohužel, myslím příběhu, ne kvality), ale já se velmi rád podívám. Spoustu různých námětů k přemýšlení, zajímavé postavy, především Snake. Kde jiné shows by neodolaly, zde Snakova minulost je jen naznačena (meč v arabském stylu, znalost písma, až příliš dobrý v boji). Takových charakterů tam běhá více a show je využije, jak potřebuje. Jinak nemám moc co dodat, druhou sezónu bych popsal jako test, buď si ji užijete a oceníte nebo odejdete a už se nikdy neohlídnete. ()

Hees

Vinland Saga nebola nikdy len o Thorfinnovy a keď bola tak mu pod nohy akurát hádzala naozaj veľké polená. Druhá séria je iná ako prvá dynamická séria plná bojov, ale napriek tomu je druhá séria naozaj výborná. Celý čas sa nachádzame na jednej farme a príbeh je naozaj pomalý, ale to aj prerod Thorfinna na niekoho naozaj iného a niekto si môže myslieť, že prerod na niekoho slabšieho, ale opak je pravdou. Thorfinn sa stáva oveľa silnejším, ale duchovne a popri tom vidíme príbehy ďalších pracovníkov na farme špeciálne Einara, ale aj príbeh Arnheid. Tu si teda niekto môže myslieť, že anime stratí kvalitu takým pomalým rozprávaním, ale nestalo sa to u mňa možno jeden slabší diel niekde v okolí prvej desiatky. Niekomu sa toto nemusí páčiť, lebo Thorfinn už nie taký surový a bojový charakter, ale kto pozorne sledoval prvú sériu vie, že celý čas je príbeh Vinland Sagy rozprávaný trocha inak a neviem to ani vysvetliť, ale trocha tak bokom, ako keby nie vždy hlavný charakter bol ten najdôležitejší, ako keby bol obyčajný človek, ktorý sa niekam priplietol. Ja musím povedať, že Thorfinn je silnejší, lebo pravý muž nepotrebuje všetko riešiť len svalmi. Einar výborne zapasoval do príbehu je síce farmár, ale je tu hlavne preto, aby ukázal to, že sa oplatí žiť aj pre obyčajného človeka a to aký je život pre obyčajného človeka v tomto svete ťažký. Canute zasa ukazuje to ako sa stať kráľom čo vo väčšine prípadov znamená, že si absolútne sám napriek tomu, že ťa všetci uznávajú a poslúchajú ťa. Kvalitu animácie, či kvalitu hudby, alebo kvalitu openingov nemusím spomínať, lebo toto je maximálna možná dosiahnuteľná kvalita aká sa dá s terajšími technológiami hlavne samozrejme myslím na kvalitu animácie, lebo hudbu a opening je vždy možné rozporovať osobnými preferenciami diváka. Anime má tiež presah, kde je jasne povedané, že ak sa má zmeniť spoločnosť, alebo ak sa majú zmeniť ľudia musí sa začať od začiatku od ich detstva. ()

scarfacer

Škoda. Po paradni prvni serii jsem se na pokracovani vazne těšil. Bylo to ale vetsinou jen dlouhe cekani na nejakou akcnejsi epizodu a to, co se stalo s Thorfinnem se mi vazne nelibi. Mel nabeh na nejlepsiho severskyho valečníka a nakonec je z nej hippík nejhorsiho kalibru. Konec tažení tvurci doslova vysrabili. Navrat domu byl dojemny a vlastne dustojny konec, ale ze takhle propálí obrovsky potencial jsem od 2. serie necekal. Vizual nadhernej, jako vzdy od studia Mappa. ()

DaweForeman

Druhá série přinesla úplně něco jiného oproti té první. Torfinn je na samém dnu a bojování nechává za sebou a Canute se musí vypořádat s novou pozicí, do které byl postaven po smrti svého otce. Celá druhá série se už nenese v akčním stylu, ale psychologickém žánru s trochou filosofie ze života prostého lidu/otroků. Jediné, co si to tak nějak ponechává je trochu oslabená politická stránka. Po velice napínavé první sérii tohle ubere silně na rychlosti a vypráví poklidnější příběh se soubojovou částí pouze poukazující určitou myšlenku, kterou se to snaží zrovna sdělit. Upřímně mě tahle část tolik nenadchla jako ta předchozí, ale po celkovém shlédnutí všech 48 dílů má člověk určitý uspokojivý pocit dokončení dlouhé cesty (ságy), i přes její trnitost. Aneb dobrodružství dokočilo svůj kruh a člověk se může posunout dál. Vše je navíc podtrženo opravdu vkusným a výborně zvoleným soundtrackem. Animace se drží na svém. ()