Sprítomnení

• Česko Zpřítomnělí (viac)
Nórsko, (2019–2022), 9 h 12 min (Minutáž: 45–51 min)

Réžia:

Jens Lien

Nicolai Cleve Broch, Krista Kosonen, Ágústa Eva Erlendsdóttir, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Veslemøy Mørkrid, Eili Harboe, Stig Henrik Hoff (viac)

V Nórsku v blízkej budúcnosti, keď tajomné svetlá žiaria vždy vtedy, keď sa záhadne objavujú ľudia z rôznych období v minulosti, miestna polícia v Osle musí vyšetriť zločiny a odhaliť pravdu o všetkom, čo sa deje. (SkyShowtime)

celticek

Časová migrace jako analogie dnešní migrace. Moc se mi ten nápad líbil, je to nenucené a dobře udělané. Kosonen role parádně sedla, výborný výkon. Máme zaděláno na 2.sérii, to je jasné jak facka. ()

slowfox

Migrace tak trochu jinak, to mě dost pobavilo. Seriál má dobře našlápnuto, z námětu se dá ještě hodně vydolovat. Všechny postavy jsou skvěle rozkreslené, velká škoda, že někteří už se asi v další řadě neobjeví, docela jsem si je oblíbila. Záporák z doby kamenné je je kult. Snad bude brzo pokračování. ()

MartinTerran

Původně jsem myslel, že to bude spíš sci-fi seriál, ale už po shlédnutí prvního jsem pochopil, že se mýlím a že půjde o kriminálku. Nejsem velký fanda kriminálek, ale řekl jsem si, že tomu dám šanci. Ústřední dvojice je zvolená dobře, muž typický antihrdina věčně bez peněz a drsná bitvy ošlehaná vikingská bojovnice spolu fungují dobře. Příběh klasický kriminální na tom asi nic vymyslet nejde, ale celý průběh je ze začátku takový nemastný, neslaný jen tak plyne a moc ničím nezujme. Po dvou dílech se to zlepší a je to více zajímavé. Pátý díl v podstatě o ničem, zaměřuje se na osobní problémy/osudy hlavních postav, což bych klidně oželel. A poslední díl klasika dořešení případu a také příprava na případné pokračování, které ale asi už nenastane. Prostředí plné migrantů je zajímavé a umím se představit, že tak nějak by to asi dopadlo (jen ty šaty nevím jestli by nevyměnili za moderní) a může působit jako hezká paralela na dnešní dobu. Prostě kriminálka ozvláštněná o scifi prvek, který se prolíná do případu. Hodnocení: 62/100. ()

Allia

Originální nápad, super zpracování, výborní představitelé hlavních rolí. Pro mě jeden z nejlepších seriálů této sezóny. ()

Franki69

Úvodní zápletka je rozehrána od prvních minut. Žádné zdlouhavé seznamování s postavami, pod hladinou zátoky v Oslo se blejskne a první navrátilci z časů minulých se už plácaj ve vodě…Seriál vystavěný na premise, že se v naší přítomnosti začnou postupně po tisících zjevovat lidé z daleké minulosti, tedy v Norsku od pračlověků přes Vikingy až po bohémy z 19.století, si mě získal díky jasnému tahu na bránu. „Naši zemi nemusí obsazovat imigranti z Afriky, stačej nám naši vlastní“ … a už to jede. Jelikož je to krimi, ústřední dvojici tvoří mladý detektiv (opět zdrchaný a s návykem…) a vcelku pohledná detektivka, zpřítomělá vikingská bojovnice, rozená cca 1037 AD, která se po zpřítomnění vzorově začlenila do společnosti, doplnila si školy a všeobecné znalosti, získala správné sociální dovednosti a znalosti a nastoupila k policii. Zní to jako pro-migrační agitka, ale i tu přehlídku společensko-kriminálkově-ideových klišé se po dvou dílech daří seskládat tak, aby to jako zábava fungovalo. Docela se těším na další díly. Kde jinde uvidíte Vikingy a jejich hospodu, kde čepujou medovinu do rohů za eura a pak se rozkurážení chodí za nocí posmívat vyměklým křesťanům. ** P.S. Úplně si libuju při představě, jak by se z Vltavy a Labe začali vynořovat třeba husiti nebo keltší nájezdníci... ()

CaptNemo

Tady samá chvála a já se u toho nudím :-( To, co dokázali Švédi s Mostem - skvěle propojit severskou zasmušilost s mainstreamovým pojetím televizní zábavy - se Norům nedaří. ()

bonovox

Výborný seriál o to prekvapujúcejšie, že pochádza z Nórska. Má to hutnú atmosféru, kvalitnú zápletku (o migrácii v čase) a hlavne netradičnú vyšetrovateľskú dvojku. Záverečné rozuzlenie samozrejme s otvoreným koncom sľubuje ďalšiu sériu, čo sa osobne veľmi teším. ()

oiuoiu

Neuvěřitelně něžné, vtipné, kruté, filosofické a sympatické pojednání kulturně-antropologické! "A nemávejte mi s tím před obličejem. Vy křesťané se vůbec neumíte chovat!" ()

daleba

Na pět to není, ale vzhledem k místním uctívačům SPD, kteří sem ládují odpady jen proto, že věří, že seriál je nějakou obhajobou migrace, tu hvězdičku přidám... ()

Tempest

Zatím mohu hodnotit pouze **1. řadu**. Z norské produkce jsou známy spíše kriminálky, dobrý ohlas mají i filmy a seriály určené dětem. Tento seriál je z jiného soudku a je docela povedený. Sází hlavně na kontrast mezi lidmi z doby minulé a dneškem a je také dobře napsaný, Každá z postav skrývá nějaké to tajemství a ostatně i celý původ (důvod) samého zpřítomnění je zahalen závojem tajemství. Ukazuje i aktuální problémy, nesnášenlivost vůči příchozím evokuje nesnášenlivost vůči migrantům. Herecké výkony jsou ucházející, takže mohu hodnotit **60%**. Jen bych byl v reálu skutečně hodně překvapen, kdyby vikingská štítonoška z doby kolem roku 1000 n.l. by byla schopna zvládnout moderní techniku. I když možná jeden důvod tady je. ()

novi74

Rozhodně výborný seriál, jak už bylo několikrát zmíněno originální, skvěle zahraný a natočený, s výbornou muzikou. Díky tomu mně mrzí, že spousta diváků a to nejenom zde ale i na jiných webech hodnotí pouze podle první epizody, nebo dokonce podle prvních 10 minut? Tak doufám, že se přece jen fanoušků najde dost na to, aby je HBO vyslyšelo a pokračovalo další sérií ke které si tvůrci nechali otevřené dveře. a doufám, že nejenom mě by zajímalo co za nimi bude ... ()

AmunRa

Série 1 (4/5): Norové připomněli, že neumí točit jen pochmurné detektivky, ale zvládnou i mix kriminálky a SF s velkou dávkou humoru a zamyšlení. Rozhodně se nemusí stydět, protože Zpřítomnělí jsou rozhodně jedním z nejlepších seriálů roku 2019. Originální je již téma časových migrantů z různých dob minulosti, kterým autoři parodují migrační krizi včetně rasizmu (časizmu) a politické korektnosti ("Je to viking." "My už to slovo na V neříkáme, je to staroseveřan." Autoři seriálu zjevně přemýšleli a prošpikovali děj množstvím detailů, které posouvají seriál o stupeň kvality nahoru. Nad samotnou kriminální zápletkou převládá zobrazení problémů soužití historických osob se současnými a tím vznikající třecí plochy, které jsou někdy humorné, někdy otravné a někdy za hranicí zákona. V tomto ohledu jsou tvůrci očividně optimisté. Herci v hlavních rolích Nicolai Cleve Broch, Krista Kosonen, Ágústa Eva Erlendsdóttir odvádějí výbornou práci a je na nich poznat, že to nejsou žádní začátečníci. Série 2 (3/5): Tvůrci ubrali na vtipu (škoda) a zamotali do děje ve větší míře konspiraci tajných organizací, magii dávných vědem, časové paradoxy a sci-fi motivy. Není to špatné, ale je to zbytečně přeplácané. Úplně by mi stačilo, kdyby seriál pokračoval v popisu problémů, které přináší příchod množství lidí z různých dob do současnosti. Hezky to nakousli neoludditským hnutím, prokazováním historicky známých totožností nebo vlivem na církev, ale všecho přebily zbytečně přebujelé zápletky s spiknutím mocných a sci-fi prvky. ()