Sprítomnení

• Česko Zpřítomnělí (viac)
Nórsko, (2019–2022), 9 h 12 min (Minutáž: 45–51 min)

Réžia:

Jens Lien

Nicolai Cleve Broch, Krista Kosonen, Ágústa Eva Erlendsdóttir, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Veslemøy Mørkrid, Eili Harboe, Stig Henrik Hoff (viac)

V Nórsku v blízkej budúcnosti, keď tajomné svetlá žiaria vždy vtedy, keď sa záhadne objavujú ľudia z rôznych období v minulosti, miestna polícia v Osle musí vyšetriť zločiny a odhaliť pravdu o všetkom, čo sa deje. (SkyShowtime)

JimmyII

Fantastický námět nejdříve začíná jako detektivka, pak jím probleskuje sociální satira a nakonec bohužel sklouzává někam do jakési fantasy. Bohužel se zdá, že tvůrci chtějí rozvíjet tu nejhloupější linii. Nicméně první řada je svěží, zábavná, nápaditá, ale nic převratného. ()

vyfuk

Norská novinka od HBO, která opět ukazuje "regionální" tvůrce do lepšího světla. Přicházejí s krimi konceptem ve sci-fi kabátě, který je docela originální. Celé nás to přivádí do současné doby, ale úplně z jiného pohledu historie. Jenže hlavním problémem v podstatě, že ten koncept minulosti a sci-fi prvků toho řekne v celku dost málo a zasáhne do příběhu velmi málo. Což je škoda, protože tím to dělá ze seriálu jen další kýčovitou krimi podívanou. Proto je docela škoda, že druhá série by obecně byla zbytečná, jenže ona se tak nějak načala sama a aby se vůbec ukázalo, že seriál nepromarnil svůj potenciál, a že vlastně něco nového přinesl bude muset tu druhou sérii nabídnout. Což je ohromná škoda, protože normálně by nebylo druhé série potřeba, ale když oni si na ní udělají umělý cliffhanger a ona první nepřinesla nic přelomového, tak se tím seriál chytil do vlastní pasti. Druhá série tedy buď odhalí génia tvůrců a nebo to, že celý seriál byl úplně o ničem. 2. série: Seriál, který už před lety přišel nečekaně i se nyní stejně tiše vrací. A přitom severská originalita skýtá něco vysoce zajímavého, promyšleného a nového. I když mi občas vadí, to že nějaké linky z první série jsou nevyřešené a jede se spíše někam jinam, tak i to má říz a je to promyšlené. Zajímavé. Těším se na další série a více mě sere, že půlku z druhé zapomenu dříve než se toto začne natáčet. ()

Gurtha

Buď budete hledat nelogičnosti nebo si prostě užijete všechny ty maličkosti, které vychází z jednoduchého a přitom jedinečného nápadu zpřítomnit v 21. století osoby z let minulých. Ač to celé pohromadě drží detektivní pátrání a interakce hlavních postav, jako hlavní prvek považuji satiru společnosti. „Je mi líto, ale vraždy svatých nejsou slučitelný s hodnotami Foodie‘s.“ PS: zkuste originální znění, po čase budete překvapeni, jak pěkně umíte norsky :). ()

LuciusWlk

Zajímavé severské překvapení. Sice má i slabší momenty a především policie je zde vylíčena jako parta polointeligentních hlupců, na druhou stranu má i dost kladných. A po dlouhé době, kdy mě bavilo sledovat i úvod, který byl pokaždé trochu jiný. Maličkost, ale geniální. Uvidíme, kam se to ubere. ()

keoma26

S velkou lehkosti a gracii natocena smeska (cerny) komedie, krimi, sci-fi, socialniho dramatu, thrilleru a buhvi ceho jeste. Tim, ze tvurci tak sikovne cestuji a preskakuji mezi jednotlivymi zanry, dokazujou skoro zazrak: zakladni premisa celyho serialu - cestovani casem- se vam zda po par prvnich dilech tou nejprirozenejsi veci na svete. Do vsech obcas az rozkosnych detailu jsou domyslene chovani i realie, ktere vychazeji ze stretu vsech tech historickych kultur na jednom miste a jejich vzajemneho szivani se. Vsude prosakuje (sebe)ironie komentujici stereotypy dnesni a minule doby, nebo spis toho, jak my sami sebe a svou vlastni minulost vnimame... ()

Romario

Parádní a neotřelý seriál. Norům se daří dělat si srandu z migrační krize, ale umí těžit i z těžké politické nekorektnosti Vikingů. Má to nápad i vtip, dobrou hudbu i postavy. Mile překvapilo. ()

Hanys_

Zase námět, který ten svůj obrovský potenciál zas tak úplně naplnit nedokázal. Zajímavý svět, trošku ho kazí fakt, že ikdyž se z minulostí údajně vrací kdokoliv, vidíme hlavně Vikingy. ()

Ledkodlaq

Zpřipitomnělí mě úvodem opravdu zaujali, než jsem zjistil, že tomu nejzajímavějšímu se nebudou v seriálu vůbec věnovat. Tím myslím onu sci-fi/fantasy stránku přechodu v čase. Jenže ona to je jen berlička a pak se jede jen na sociální bázi začleňování "časových migrantů" do nové doby a náznakem detektivky. Jasně, téma imigrantů je aktuální a asi je i potřeba poukazovat na rozdíly mezi kulturami a jak těžce se takový migrant bude začleňovat do nové společnosti, jenže já se těšil na nový a zajímavý sci-fi/fantasy seroš, ten jsem bohužel nedostal. ()

Sayko

Příjemná třešnička na dortu, která se zdá být ze začátku až oddechová, ale oddýchávat budete jen mezi návaly smíchu každou minutu. Neskutečně jsem se bavil! Už jen samotný koncept je velmi zajímavý a originální. Vždy jsme se ve filmech/seriálech poohlíželi pouze do určitého časového periodika, tady se ale podíváme od doby kamenné, přes vikingy až po současnost, což nabízí neskutečnou škálu způsobů, jak uchopit krimi příběh a okořenit ho vtipem, který si nebere servítky vůči nikomu a ničemu. Skvělá práce! ()

Prochy38

Hm, hodnocení zde spíše smíšené, malinký nadprůměr. Za mě? Pecka jako prase. Perfektní volba dvou hlavních obličejů. Severská tvorba čpí z každého druhého záběru. A ten nápad!! Skvělý nápad. Hlavně se mi líbí brzký skok dopředu, abychom se nebabrali úplně v tom, jak to začalo, ale v tom, co s tím... za mě pecka jako blázen a hrozně se těším na další díly! ()

dan4815

Někdy se vyplatí nic od ničeho neočekávat. Byl jsem do tohoto seriálu vtažen naprostou náhodou, bez nějaké větší přípravy a sondáže do tajů myslí "hate" recenzentů. Což jsem rád, protože přece jenom na mě hodnocení má do jisté míry vliv, ačkoliv se jedná o zdejší recenze, které často nekorespondují s opravdovostí a spíše se slepě kopírují a vytvářejí mainstream názor na film či seriál. Seriál nemá žádný rozjezd, jede pořád ve svých kolejích v pomalejším tempu. Postupně se odkrývá několik linek - odkud se vzali, nejsou všichni se současnosti a nějakou anomálií se dostali do minulosti?, osobní linky a mnoho dalšího. Jedná se o originální seriál jeho námět nenudí. Lze vidět jisté narážky na současnou společnost. ()

orgia

Nebyt casovych hratek, tak je to relativne prumerna krimi, ale prave tohle ze serialu dela hodne zabavnou zalezitost. O vtipne situace neni nouze. ()

Garch

Nejprve to bylo: Co? Norové řeší vztahy s imigranty z minulosti v krimi seriálu, tak trochu styl "Prušinovský"? ... Postupem času rozvíjejí krimi linku, migraci, neonácky (povalení pomníku) i staronorskou historii celkem obstojně. Výborný překlad je stěžejní (!) "časystické žvásty"... nejsou to jasné "čtyři", ale nápad cením. ... Zajímavá Alfhildr Enginsdóffir trochu připomíná hrdinku dánského Mostu, říznutou sestrou Dextera. ()

bobstock

Skvělý nápad jak jinak od seveřanů s povzbuzením neslavnější vikingské kultury. Pěkně zvolené hlavní postavy vyšetřovatele smaženky a urostlé válečnice s mechem mezi nohama. Nevím jak hodně tvůrci tušili problematiku jejich nápadu, který útočí na základní způsoby integrace cizinců, ale i v tomto případě lidí z jejich koutu světa si nemyslím, že by po pár letech pravěký člověk ovládal v klidu wifi na svém chytrém telefonu a vikingové chodili na technopárty v Oslu. Vše je ale slušně zakamuflované v občasném vtípku, kterých se tu nabízí velmi mnoho. Pokračování bych samozřejmě uvítal pro tu zajímavost. 75% ()

petikacka

Tak tohle je fuck pecka!!!...No, ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása...Nápad je tak jednoduchý, až je vlastně geniální...Akorát na něj dodneška žádný scénárista nepřišel...Logicky se každý člověk, který se zpřítomní ve své vlastní zemi, ale z jiného století, stává okamžitě cizincem...Chce se mi říci spolu se starými latiníky : QED... Doufám v další sérii...Tohle se musí dotáhnout do konce... Za mě 95% ()

DaeGurth odpad!

Takové politicky korektní, rádoby sci-fi, na téma uprchlíků. Jakožto normální (čti: bigotní, rasistický, sexistický) člověk jsem se nudil čekáním (čti: projevoval svou nenávist). ()