Deviata brána

• Česko Devátá brána (viac)

Dean Corso je expert na staré bibliofilie, specializuje se na zjišťování pravosti a oceňování hodnoty starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem Borisem Balkanem, aby si prohlédl a prověřil kopii knihy "Devět bran do Království Stínů" jejímž autorem je sám Satan. Má to být jedna ze tří existujících kopií, z nichž pouze jedna je ta pravá a tu je třeba označit. Balkan posílá Corsa do Evropy, aby tam vyhledal zbylé dva tisky a porovnal je s už dostupným originálem. Ten brzy přijde na to, že kniha, kterou vlastní Balkan je ze sbírky Andrewa Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Na cestě plné tajemných i erotických kontaktů a záhad se Corso střetne s vdovou po Telferovi a také s bezejmennou, krásnou francouzskou dívkou, svým andělem strážným... (Magic Box)

Lukoboss

Filmy s Deppem bývají dobrý, protože samotnej Johnny Depp je prostě výbornej herec. Tady to ale nebylo nic moc, chvílemi dokonce taková jakoby nuda, že jsem občas přepínal jinam. ()

Šakalík

Knižní předlohu jsem nečetl, takže mi logicky nemůže vadit ani to, že filmové zpracování je oproti knize údajně velmi rozpačité. Co se samotného filmu týče, sázka na Johnyho Deppa se jako obvykle velmi vyplatila a Polanského režie nabírá postupem času na obrátkách i obrazové síle, aby v posledních dvaceti minutách rozkvetla v dechberoucí vizuální symfonii. Tyhle příběhy o vyznavačích ďábla, temných knihách a starých mýtech jsou jako téma poměrně profláknuté, nicméně právě Polanského vybroušená režie dokáže i tento námět povznést na umělecky hodnotné dílo a přitom velmi přitažlivým způsobem. Johny Depp je prostě úžasný, byť místy působí dost osaměle a občasná pomocná ruka tajemné zelenoočky přijde proto velmi vhod. Tato postava je vůbec přitažlivě záhadná a její ďábelsky svůdné oči jsou jednou z nezapomenutelných rekvizit filmu, stejně jako nadmíru temný konec. Tohle se Polanskému prostě povedlo. ()

OughJay

Závěrečný titulky mi způsobily trošičku hořkost v ústech, přišly totiž podle mě moc brzo. Nevaděj mi otevřený konce, tenhle se dá ale podle mě vyložit tak široce, nebo vůbec, že to kazí dojem z celýho filmu. Přitom ten je ze začátku poměrně zajímavej. Knížky mám rád a když se v nich pátrá, tak tim líp. Po první půlce filmu ale bylo jasný, že jde jen o ty rytiny a začal se opakovat pořád jeden a ten samej scénář. Na mozek to teda rozhodně nebyla žádná makačka. Polanski dokázal udržet napětí, ale jinak to byla, dá se říct, chvílema dost nuda. Za atmosféru, Johnnyho Deppa, Emmanuelle Seigner, hudbu a snahu jsou ty tři hvězdičky tak akorát... ()

herr_carter

Tak nějak nechápu zdejší nízké hodnocení - že by kvůli konci? Který mě tedy zrovna taky nenadchl a možná mi zkazil 5* rauš. Jinak je to fakt napínavej kousek, Langella je tu v roli pošuka, co se nechal unést ďáblem výbornej....koneckonců Lena Olin v oné ďáblově roli exceluje, z jejího pronikavého pohledu mrazí...... celkově se mi líbily i kulisy a to prostředí, bomba.............. moje hodnocení = 8,5 z 10. ()

bari68

V niektorých momentoch, kľúčových situáciách to tzv. viazne,pointy sú viac-menej očakávané.Napriek tomu ide,ale o svižne rozohranú partiu mysteriózno-detektívneho charakteru, ktorá má spád,dobrú myšlienku plus s dobrým obsadením, resp. s ako vždy skvelým Deppom. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...geniálně udělané úvodní titulky a pak propad o dvě hvězdy dolů... No Romane - mohl jsi z toho vykřesat podstatně víc... více tajemna, véce hustější atmosféry, více dusna... mohl to být v pravdě skvělý mysteriózní thriler až horor, kdyby to nezůstalo ve všem na půli cesty....velká škoda - no a ten konec... pro mě normálně regulérně neukončený film - žádná pointa, žádné překvapivé odhalení prostě nic... čili velké zklamání z konce... ()

Seti

U mě problém Deváté brány spočívá především v tom, že místo aby se ke konci stupňovalo napětí a film vyústil do nějakého zajímavého či překvapivého finále, tak tomu bylo přesně naopak. Čím více Johnny Depp pronikal do tajemsví kolem "Devíti bran do Království stínů", tím byl film nudnější, jelikož na záhadami opředené a pozvolna rozkrývané otázky nedokázal dávat adekvátně interesantní odpovědi. Jinak řečeno zpočátku velmi zajímavý a napínavý případ měl stále více nezajímavé a nudné řešení. První polovina je proto neskonale lepší než ta druhá. V součtu to dává průměrný thriller, který svůj přídomek mysteriózní naplňuje značně nepřesvědčivě. ()

see_sawandrew

Nenechte se zmást velmi ošidným závěrem. Polanski moc dobře věděl, jak chce Dumasův klub převést na plátno, a také se mu to podařilo. Filmu se obdivuhodně daří vytvářet kolem Devíti bran tajemnou auru, čemuž dopomáhají hlavně působivé a precizně vypilované rytiny, které lze samostatně považovat za umělecké dílo. Devátá brána přesně a pravdivě vykresluje lidskou fascinaci zlem a neodolatelnou touhu jej následovat - prezentuje tak člověka jako nenapravitelnou bytost, odhodlanou, avšak naivní a neschopnou vyšší interpretace. Ačkoli se ve filmu neobjeví žádný přímo nadpřirozený element, pojednává o samotném Ďáblu lépe než mnoho konkurenčních, převážně povrchně hororových filmů. O identitě Zelenoočky není třeba se dále rozepisovat - Polanski to vyjádřil možná až příliš explicitně. 80% ()

korndaddy

Devátá brána má spoustu věcí, jenž jsou velice sympatické a jakože mysteriózní film s onou satanskou tématikou, kterou dokonale doplňuje vynikající hudba a prvky Polanskiho umění, jenž se mi líbili zejména při scénách v uzavřených prostorech ala Nájemník a podobně působí velmi příjemně. To tak do třech čtvrtin filmu. Od scény na zámku to šlo pěkně jak se říká do prdele a konec byl už maximálně komickej. Nehledě na nesmyslnou schopnost víceméně hlavní ženské role a její lítání. PS. Přidávám si puntík za úvodní souvětí ()

klukluka

I mistr tesař se utne... Vůbec nevím, co tím chtěl pan Polanski říct..? Jestli to mělo být o Johnnym Deppovi na vrcholu sil, krásných ženách, luxusních budovách, interiérech a kárách, pak budiž, ale pro mě je to žalostně málo. Chtěl bych smysluplný příběh s pointou, a ten jsem v tom neobjevil ani na druhé zhlédnutí. Nic mi neuniká, je to jen pitomé, nic víc. ()

Hopper

Film, na ktorého pochopenie je určite treba vidieť ho opakovane, najmä ten záver je pomerne ... mysteriózny ..., určite tu však je skvelý Depp a aj napriek pomalšiemu tempu, mne osobne sa na film pomerne dobre dívalo a radil by som ho k lepšiemu čo je v danom žánri natočené. ()

AngiS

Polanski věděl zatraceně dobře, co dělá.. Věděl, že ať bude mít každý jakýkoliv pocit z tohoto filmu, že to Johnny Depp zachrání.. Ano, opět zachránil.. Nicméně... Mně by se ten film asi líbil tak jako tak :) ()

Sten-li

Zajímavý námět točící se okolo satanismu, kterému by však slušelo lepší zpracování...Nebýt Johnnyho Deppa dal bych o hvězdu míň... ()

thorewi

Zpočátku dobře rozjetý film, který nakonec zachraňuje už jen Johny Depp a jeho občasné hlášky, při kterých jsem se někdy i docela pěkně zasmál, avšak nevím jestli je to u filmu typu horror / thriller / mystery to, o co režisérovy šlo, neboť jinak jsem v tom filmu neobjevil vůbec nic zajimavého či dokonce děsuplného (špatně jsem se díval?), takže pro mě docela zklamání a 2 hvězdičky jen za již zmiňovaného Deppa. ()

wosho

Sice přidávám, ale film si to zaslouží. Navíc to co filmu ubližuje zastiňují herci (Depp a Langella jsou ďábelští herci) a hlavně režie pana Polanského-atmosféra se mu vskutku povedla. Škoda jen toho nedotaženého scénáře. ()

cab

Az na spackane finale se (Roman Polanski) znovu povedlo navodit tajemnou atmosferu s mysterioznim hrdinou (skvelz Johnny Depp), ktery se za dobre penize pidi po moznych kopiich knihy, jejiz autorem ma byt sam Satan. 70% ()

Johnnyho Božská komedie

Johnnyho Božská komedie

04.12.2008

Johnny Depp už jednou pravost starého rukopisu ověřoval – vzpomínáte na Devátou bránu? Zdá se, že bude opět listovat „v knihááách vázaných v kůži“. A co je v nich „napsáááno“? Danteho Božská komedie.… (viac)