Existuje teória, že sa rodíme s malým množstvom alkoholu v krvi a mierna podnapitosť otvára našu myseľ svetu okolo nás, zmenšuje naše problémy a zvyšuje kreativitu. Povzbudení touto teóriou sa Martin a jeho traja priatelia, unavení stredoškolskí učitelia, pustia do experimentu spočívajúceho v tom, že si počas pracovného dňa udržujú stálu hladinku. Ak dokázal Churchill vyhrať druhú svetovú vojnu v alkoholickom opare, čo by mohlo pár kvapiek znamenať pre nich a ich študentov? (Film Europe)

Mateyf.Iks

Bomba! Takhle ma vypadat film. Po dlouhy dobe me nadchnul napad ctyr kamaradu tak moc, ze jsem se neskutecne tesil na to, az to budou zkouset. Paradicka ()

kubilov

Od vynikající úvodní scény do ještě skvělejší závěrečné sekvence skvělý film. Vlastně geniálně prostý, možná proto tak trefný. Vůbec se nedivím českým producentům, že po Druku v létě tak skočili, protože zvláště v těchto končinách jde vždy o velmi aktuální téma. Přitom jsem zpočátku po Vinterbergově návratu do kinematografického studia dánské společnosti byl s očekáváními opatrnější. Všichni máme sice na paměti skvělý Jagten z před osmi let, ale od té doby Vinterberg spíše tápal, návrat k ozkoušenému byl tedy logický a zcela správný... a navíc naprostou trefou. Druk je svého druhu populističtější než Jagten, stravitelnější, méně vypjatý, přesto však podobně silný, psychologizující a v podstatě pro většinu lidí tematicky o trochu bližší. Zvláště to vykreslení touhy zachovat si náladu po dvou (třech či čtyřech) jednotkách, sociální tlak při skupinové konzumaci omamných látek či zprvu nevinně vypadající spirála, kterou roztočí čtveřice kamarádů-učitelů až na samou hranu (mnohdy až za ní). Vinterberg se famózně "po dánsku" vyrovnal s metlou dánského národa - Mads Mikkelsen je ďábel a nejlepší evropský herec současnosti. A Druk pro mě nejlepším filmem roku 2020. ()

Pete

Nikdy není dobré mít přehnaná očekávání, to se mi potvrdilo i u tohoto dánského all-star týmu. Lindholmův scénář jakoby honil příliš zajíců najednou - hlavní téma krize středního věku partičky učitelů, kteří řeší problémy v osobním i profesním životě, by asi vydalo na celý seriál, alkohol je pak už pouze určitým katalyzátorem, či zesilovačem všech strastí i radostí. Jenže navzdory té košatosti má snímek bohužel několik hluchých míst. Opět skvělá Vinterbergova režie je naopak nekompromisně sebejistá, s až geniálními okamžiky, kdy tam to kouzlo prostě je. No a Mads, z toho zase stříká charisma proudem, a hraje jako bůh, ostatně jako vždy. Celkově je Chlast vynikající film, ale mezi klenoty úplné špičky dánské kinematografie si ho nezařadím. ()

adamix

Dánsko je taká európska Južná Kórea. Keď americké veľkofilmy od režisérskych elít zlyhávajú, žezlo preberajú Aziati a skvosty z Dánska. Tentoraz eso vytiahol Vinterberg svojou plnohodnotnou drámou o hľadaní zmyslu života počas krízy stredného veku. A to pomocou alkoholu! Dlho som nevidel niečo tak úprimné, čo by ma skutočne chytilo za srdce. Mikkelsen vynikajúci ako vždy. Skoro za 5*. ()

marek29

2h chlastání, Dánská verze. Ano společenské tlak na pití je nepříjemný, ale toto není dobrý, ani poutavý film.. Usínání? Zaručeno. Nepomohla mi asi soustředit se 15 z Jaroměřic a sušené maso, ale opakuju se tím, že tady moje doporučení nezůstane. Maucta ()

iz67 odpad!

Tak tohle je veliky zklamani. Clovek, ktery udelal Rodinnou oslavu, tady postavi konstrukci na urovni scenky u taboraku, bez jakehokoli presahu, napadu. Scenku, ktera muze fungovat, pouze kdyz poprete svoje zkusenosti a smirite se s tim, ze se dospeli po kontaktu s alkoholem chovaji, jako by jim bylo 14. (Ty vedlejsi děje !?!) Navic se to strasne vlece bez jakehokoli vtipu a espritu. A vyvrcholeni je opravdu k zbliti! Dokoukat to, me stalo neskutecne mnozstvi energie. ()

MyrnaAlec

MADS !!! K tomu očekávaně kvalitní režie mistra Vintenberga a máme tu hit. Čtveřice učitelů krizi středního věku, a to jak v práci tak doma, řeší dávkováním chlastu, což se neukáže jako dobrý nápad. A to můžou být rádi, že v Dánsku nemají české ceny, to by teprve koukali. ()

0verseer

Partička stredoškolských učiteľov súperiacich s krízou stredného si struhne alkoholový experiment inšpirovaný Skårderudovou teóriou deficitu alkoholu v krvi. Nebyť Mikkelsena šlo by len o dobre natočený priemer, o ktorý by zrejme nikto z tunajších končín (možno okrem hŕstky fanúšikov škandinavského filmu) ani nezakopol. (Hlavne) vďaka nemu sa však tento dánsky film aj v československých končinách dočkal pomerne značného hype-u a napriek premiére narušenej pandémiou sa o Chlaste dosť hovorilo. Vďaka už spomínanému výkonu Madsa je to viac ako obstojná podívaná, ktorej prídatná hodnota môže tkvieť práve v tom, že mnohým divákom otvorí cestu k škandinávskej kinematografii. Tá totiž ponúka omnoho lepšie snímky, o ktorých sa tak moc nehovorilo a nehovorí ako práve o tomto... ()

PAVLIS

Nejdříve dobrá reklama na chlast a potom… Opravdu nevím, co si mám o filmu s tak chudým scénářem myslet. Dobře natočené plácnutí do vody. ()

liquuid

Hodne slaba ctyrka. Dobre podana blazniva ujetina chlapu v pokrocilem veku, ovsem bez hlubsi myslenky a s nedotazenym koncem. Nelze se zde vyhnout porovnani s honem ( jagten ), ktery byl mnohem lepsi, takze mi nejde do hlavy tak vysoke hodnoceni tohoto becka. Btw na drama dost komedialni pojeti. ()

niquen

Takže: Štyria dospelí chlapi a navyše učitelia, zodpovední za deti, sa rozhodnú, že budú piť, aby boli zábavnejší. Ak by sa tak rozhodol jeden, budiž. Ale štyria a spolu? Strašne nereálne. A keď vidia, ako deštrukčne to pôsobí na ľudí v ich okolí, ešte dávku zvýšia. Samozrejme sa to skončí zle. Ako neviem, ale mne sa ten scenár nepáči. Čo mi ten film mal povedať nové? Že alkohol je návykový a že je po ňom sranda, ale v konečom dôsledku nie? A to akože neviem, či ako? Kamera, Mads aj atmosféra sa mi páčili, ale scenár a pointa filmu je teda dosť o ničom, banálne, nereálne. ()

Hovadin

Mads Mikkelsen si mě získal už dříve a je to za mě nejlepší herec současnosti. Ale tenhle film není vůbec o jeho hereckém talentu. Skvělý scénář, který je jak na houpačce. Pomalejší rozjezd, pak nálož zábavy a na konec něco k zamyšlení. Takhle by mělo vypadat kvalitní drama. ()

hrumsrt

Mně filmy jako tento baví.. Má-li snímek nějaký smysl, či sebou nese i něco navíc (hlubší význam). Tady se tomu dostává! Chtěl bych upozornit, že pánové nám soustavě porušovali zákoník práce a bezpečnostní předpisy na pracovišti, když vykonávali zaměstnání pod vlivem ;). Všichni známe spojení "Chlastat (pít) jako Dán!", ale tady se tomu dává filmová podoba. Je až smutné, jak dobře se jako učitelé měli, tady by si ani ten alkohol nemohli dovolit, a aby byli podnapilí celý den, tak by museli pít krabičák. Trošku mě mrzí, že to nezasáhli do většího extrému, vlastně vrcholem bylo, že se v noci pomočil. Stejně tak mohli klidně vynechat nefunkční manželství a rutinní sex ve stanu.. Ale na druhou stranu zatraceně se jim povedl hudební doprovod! Za mě nejlepší scény se odehráli ve škole, Mikkelsenovi hodiny, či "maturita formalita". Závěr mi přišel asi až moc vyhrocený a ani nám k němu podle mě film nedal důvod (??). Perfektní tečkou byla finální oslavička. Nejlepší film roku 2020? 80% ()

PlysovyMacko

Vyzeralo to, ze udrzovat si cely den pol promile vyriesi vsetky zivotne problemy a tiez som mala chut to skusit. Ale take jednoduche to samozrejme nebude... moja vycitka je, ze film ma pomalsie tempo. Uplne posledna scena je ta najlepsia. ()

Cermicek

Jedna hvězda -> do jedný nohy druhá hvězda -> abychom nekulhali třetí hvězda -> za závěrečnou "taneční scénu" Madse (která člověku opravdu musí utkvět). Sorry ale na víc to podle mě nemá. ()

makakus

Téma filmu je mi hodně blízké, až osobní. S chlastem mám totiž bohaté zkušenosti po řadu desítek let, většinou výborných, zřídkakdy ale i trapných. Takže mohu porovnávat. První rozdíl vidím v tom, že Seveřané chlastat opravdu neumějí, s jejich metabolismem i duší to obrovsky cloumá, hází je to z extrému do extrému, o tom koneckonců tento film natočili. Nejsou to holt Slované, obzvláště Rusáci, pro které je vodka druhým chlebem. Nicméně film ukazuje severskou duši mnohem hlouběji a barvitěji. Třeba jejich klasickou trudnomyslnost, sklony k depresím, introvertnost, hluboká vnitřní dramata. Bohatě to zrcadlí i jejich kultura - Bergman, Ibsen, Munch, von Trier, Bjork a řada dalších. Film se ani nenamáhá s vysvětlováním, proč je třeba Martin (Mikkelsen) za střízliva tak nezáživný a vážný páprda, prostě to tak je, normální severský setrvalý stav mysli. Dalším typickým rysem Seveřanů je klasická protestanská racionalita, zde originálně vyšponovaná do extrému - podrobit účinky alkoholu vědeckému zkoumání ve skupinovém pokusu na vlastních tělech, to vidíme my jako absurdní humornou kratochvíli, oni to však berou zcela vážně. Celkově je toto dílko velmi působivou analýzou severské duše (a člověk si taky uvědomí důvody, proč mají na zasmušilém severu poloprohibici). Všeobjímající závěr ve stylu Řeka Zorby je krásnou idealistickou tečkou naděje. Cením si velmi promyšlené, racionální i emotivní obhajoby chlastu, jeho životní důležitosti, souhlasím. Film vyniká i formou - o tak bytostně bezprostředním, až polodokumentárním ztvárnění obyčejného života, nehereckém herectví, si může současná česká kinematografie nechat jen zdát. Na závěr povzdech - kéž by si také průměrní čeští učitelé mohli ze svého platu dopřávat večeře s humry, krevetami, kaviárem, šampaňským a nejlepšími francouzkými víny. ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

Lamentovat nad tím, že vznikají anglicky mluvené remaky světových filmových hitů, by už nemělo příliš smysl. Občas z toho může alespoň vzejít fajn snímek, který podnítí zájem o danou látku, případně… (viac)

36. Premios Goya – výsledky

36. Premios Goya – výsledky

13.02.2022

Ve Valencii byly v sobotu 12. února 2022 předány výroční španělské filmové ceny Goya. Režisérem slavnostního ceremoniálu, jenž se uskutečnil v operním divadle Palau de les Arts Reina Sofía, byl… (viac)

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

16.11.2021

Studio Lionsgate si objednalo remake další evropské pecky – tentokrát velebeného dánského snímku Rytíři spravedlnosti. V původním filmu režiséra Anderse Thomase Jensena (O kuřatech a lidech, Adamova… (viac)

28. Dny evropského filmu startují!

28. Dny evropského filmu startují!

15.06.2021

DEF proběhnou v termínu od 16. do 23. 6. v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech ČR v rámci festivalových ozvěn. DEF jsou filmovým festivalem, který se již 28 let zaměřuje výhradně na současný… (viac)