Existuje teória, že sa rodíme s malým množstvom alkoholu v krvi a mierna podnapitosť otvára našu myseľ svetu okolo nás, zmenšuje naše problémy a zvyšuje kreativitu. Povzbudení touto teóriou sa Martin a jeho traja priatelia, unavení stredoškolskí učitelia, pustia do experimentu spočívajúceho v tom, že si počas pracovného dňa udržujú stálu hladinku. Ak dokázal Churchill vyhrať druhú svetovú vojnu v alkoholickom opare, čo by mohlo pár kvapiek znamenať pre nich a ich študentov? (Film Europe)

Equilita

Chľast je metla ľudstva a aj keď je to dosť smutný fakt, alkohol je jedna z mála vecí, ktorá dokáže spájať ľudí. Na týchto drámach zo severu vždy cením, že nič nejak extra neprikrášľujú, ale ukážu tak, ako to v skutočnosti je. Aj keď sa tento experiment o 0,5 promile zdá zo začiatku celkom veselý, každý už dopredu musel vedieť, že sa to neskončí dobre, takže žiadne prekvapko sa nekonalo. Chválim herecké obsadenie a špeciálne chválim Madsa, ktorý málokedy sklame. Tempo bolo na mňa trochu pomalé ak zoberieme do úvahy stopáž filmu verzus dejovú líniu. Takže aj preto dávam o jednu hviezdu menej, ako bolo pôvodne v pláne. ()

Alan_Shearer

Skandinavsky socialni drama v cele s Madsem Mikkelsenem, to proste nemuze byt pruser. A taky ze nebyl. Vyobrazeni beznych lidskych problemu a krize stredniho veku ruku v ruce s experimentem kazdodenni decentni namrdanosti. Vyplneni prazdnoty, novej impuls do zivota, reseni problemu ze kterych se pak nasledne vyklubaly jeste vetsi problemy. Vlastne se jedna svym zpusobem o obycejeny namet, kterej byl akorat skrytej za puvodne neskodnou teorii a samozrejme precizne filmarsky natocenej. S chlastem mame zkusenosti vsichni, takze si lze snadno predstavit, jak se takovej pokus dokaze zvrtnout. Zajimalo by me, kolik jsem uz v zivote potkal lidi, kteri podobny “experiment” pravidelne praktikuji. Chlast je proste vsude kolem nas, nastesti jsem fakt rad, ze pro me je to akorat nastroj zabavy. Bohuzel existuje mnoho lidi, kteri si chlastem neco nahrazuji nebo pred necim utikaji a nedokazi se zdatne popasovat s pricinou danyho problemu. Kazdopadne je mi jasny, ze to je nekdy fakt tezky. ()

Shaqual

Kdyby si Vinterberg v mém osobním žebříčku sám sobě nenasadil tak vysokou laťku, tak bych tomu asi opravdu neměl co vytknout. Chlast je film tragický, místy temný, několikrát velmi vtipný a celkově hrozně lidský a každý se s ním v určité míře ztotožní. To je také díky vynikajícímu Mikkelsenovi, nad jehož postupném vývoji v průběhu filmu jeden nestíhá žasnout. I tak ovšem klobouk dolů hlavně panu režisérovi, kterému se při tvorbě odehrál jeden mnohem temnější příběh v životě, který je obsáhlý ve věnování na samotném konci filmu. A je škoda přeškoda, že tak kvalitní filmařina nemůže být tak nějak normou i u nás. ()

Niflheim

85 %. Tradičně excelující Mikkelsen s nepřekonatelnou mimikou v realistickém dramatu frčícím podle poměrně předvídatelného scénáře s několika silnými momenty – tragickými i tragikomickými. Navzdory vhodně zvolené naturalistické atmosféře mi chybělo detailnější rozpracování nadějně rozjetých leitmotivů o krizi středního věku, apatickém živoření a pocitu prázdnoty. Chlast by tak získal mnohem intimnější a naléhavější rozměr. Prostor tu pro to byl. ()

sunfreedom

Alkohol je jako oheň. Dobrý sluha, ale zlý pán. A i když to s ním už dlouho umíte, experimentovat se s ním nevyplatí. Vlastně nevím, jestli jsem ten vývoj čekal nebo ne. Je to vlastně taková zvláštní oslava života s perfektním soundtrackem. ()

papadoce

Tomáš Zimovec točí štandardne vysoko hodnotené drámy, ktoré sú síce pozerateľné a vlastnia po celú dobu jasné myšlienky, no nedokážu ma až tak strhnúť. Chlast (vymažte prosím niekto ten mäkčeň) je na tom trocha lepšie. Môžu za to určite aj herci, ale v prvom rade veľmi umne podávaná téma, ktorá ukazuje tienisté a paradoxne aj svetlé stránky trochy alkoholu v krvi. Absolutóriom je samotná posledná scéna, divák odchádza pozitívne naladený, aj keď je vlastne všetko v p***. Perfektné. Zatiaľ najlepší Tomášov film z tých čo som videl, ale pozor, ak nie ste pripravení na dve hodiny kecov, nechoďte do toho. Ak ste alkohol už tak či onak stretli, alebo ste v živote zastali na mieste a nie a nie sa reštartovať, pozrite si to. Ale s pitím opatrne. Vážne. Mňa by alkáč pochoval nadobro. ()

Don82

Pít, či nepít? Toť otázka. Dánská kinematografie nikdy nezklame. Vybroušené drama se vším všudy. Jak se člověk zachová v určitých situacích? A pomůže mu alkohol? Je pak život jednoduší? Nebo složitější? Kdo ví? Ale proč to nezkusit zjistit. Film se nesnaží postavit na stranu pro, ani proti. Laskavý divák nechť posoudí, která z našich hlavních postav byla na konci na tom lépe, než na začátku děje. ()

Iamthewalrus

Těžko říct proč jsem nedala plný počet bodů, možná až budu tančit doma se skleničkou červeného na závěrečnou písničku, přihodím ještě poslední hvězdu.  Snímek má všechno, je tak akorát humorný ale vtipem neupozaďuje hlavní téma, nad kterým bychom se měli zamyslet. Je vkusný ale není strojený, vše působí přirozeně. Snímek nemoralizuje, pokládá otázky, které nechává nezodpovězené. ()

LdaVinci

Výborné drama. Film Hon od stejného režiséra hrál mnohem více na emoce, tohle je ale velmi precizní pohled do světa alkoholu, kde se to člověku může pěkně vymknout z rukou. Mads Mikkelsen je jako vždy úžasnej, tento herec umí. ()

kaprson

Lehce pod 4*  Čekal jsem trochu větší palbu v prezentaci důsledků toho poněkud akademického popíjení... Zlom v rodině kamaráda mi přišel příliš náhlý po prvním větším prohřešku, ledaže by se jednalo o poslední kapky v řadě předchozích alko selhání, které jsme ale neviděli. U hlavního aktéra to bylo pochopitelnější vzhledem k dlouhodobé rodinné atmošce... Jinak ale film nabídl neohraný přístup k tématu chlast vs krize mužského odpoledne (daná teorie a její aplikace v praxi), přihrávající herci solidní - a mezi nimi největší klad filmu, Mads, opět špičkový... jeho závěrečná scéna na nábřeží mě odstřelila tak, že musel jsem si jí musel pustit 2x - byť krátká, o to intenzivnější, okamžitě se katapultovala mezi nej taneční výstupy ve filmech, co znám - cítil jsem směsku nadšení z odvazu a zároveň (s vědomím aktérova rozpoložení a toho, co vše se událo předtím) i katarzního dojetí. ()

papilon395

Zcela mimořádný film, ale budu si ho muset pustit ještě jednou. Napoprvé jsem měla hrůzu, co bude dál a jak to všechno dopadne. A úplně jsem tomu propadla (nemyslím chlastu). ()

SAINTS

Všetko okolo roku 2020 je na hovno okrem tochto filmu.Tento film pojednava o konzumacii alkoholu,ako aj o krize stredneho veku,izolaciii,každodennom opakovani,osamelosti a beznadeje.Je to film ktory rezonuje v nas všetkych,je o každom človeku čo bojuje s problemami a vidi riešnie v pravidelnom piti. ()

oasismanik

Nič na svete nie je úbohejšie ako vidieť ožratého, dospelého chlapa, nič. Bohužial aj my /ako Dáni/ patríme k národom, kde je nenormálny ten, kto nepije. "Nepiješ, nefajčíš, čo si to za chlapa?" je už taká klasika, ktorú dlhé roky počúvam, tragikomické ako aj tento film, ale v tom dobrom slovazmysle, ale však sme nič iné ako kvalitku od Vinterberga nečakali. ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

Lamentovat nad tím, že vznikají anglicky mluvené remaky světových filmových hitů, by už nemělo příliš smysl. Občas z toho může alespoň vzejít fajn snímek, který podnítí zájem o danou látku, případně… (viac)

36. Premios Goya – výsledky

36. Premios Goya – výsledky

13.02.2022

Ve Valencii byly v sobotu 12. února 2022 předány výroční španělské filmové ceny Goya. Režisérem slavnostního ceremoniálu, jenž se uskutečnil v operním divadle Palau de les Arts Reina Sofía, byl… (viac)

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

16.11.2021

Studio Lionsgate si objednalo remake další evropské pecky – tentokrát velebeného dánského snímku Rytíři spravedlnosti. V původním filmu režiséra Anderse Thomase Jensena (O kuřatech a lidech, Adamova… (viac)

28. Dny evropského filmu startují!

28. Dny evropského filmu startují!

15.06.2021

DEF proběhnou v termínu od 16. do 23. 6. v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech ČR v rámci festivalových ozvěn. DEF jsou filmovým festivalem, který se již 28 let zaměřuje výhradně na současný… (viac)