Dva muži a skříň

(študentský film)
  • Poľsko Dwaj ludzie z szafą (viac)

Dvaja muži vystúpia z pláže s veľkou skriňou. Prechádzajú cez mesto a počas svojej púte zisťujú, že s ich nákladom je všetko ťažšie, ľudia sa im vyhýbajú a týrajú ich... (matriosa)

tomtomtoma

Dva muži a skříň je alegorickou poezií filmového studenta Romana Polanskiho. Lehkonohé poetické osvěžení letního dne s rozvernou dychtivostí po životě tu využívá groteskový podklad figurální drobnokresby, základní kompoziční prvky cirkusové artistiky a žádostivé rozechvění niterných pocitů. Světy malé i velké plují městskou krajinou a nedokáží, dokonce za žádnou cenu ani nechtějí zabránit vzájemným střetům, či konfliktům rozdílného vnímání života. Z filmových postav zde zaujmou dva muži nesoucí dřevěnou šatní skříň (Jakub Goldberg a Henryk Kluba), vypečená partička chuligánů (Roman Polanski v čele, dále také Andrzej Kondratiuk a Stanisław Michalski), či dívka, unikající šťastnou náhodou obtěžování (Barbara Lass). Film Dva muži a skříň je hřejivou básní mladíka na jeho úplném počátku filmové kariéry. Poezie se nebojí povznést nad zemskou tíži, staví se do cesty každé fyzické odpovědi života, společně se sluncem si pohrává s obrazovým rozmístěním, tiše pláče nad lidskou zlobou a záští a zvědavě se rozhlíží po dosud neznámých mu možnostech. Velmi příjemná to poezie! ()

hirnlego

Milý filmeček o - o čem vlastně? Snad o nerozlučném přátelství dvou věčně nepochopených chlapíků a o krutosti okolního světa - a snad o něčem dočista jiném. Každopádně kamera je opravdu pěkná, hudba "sedí" a příběh tak nějak hezky pozvolna plyne - pro mě osobně jednoduše pohodové dílko - nic víc, nic míň. ()

zputnik

Nezbývá než přitakat dwiemu a jeho komentáři. Polanského kraťas je naplněn - resp. bodá - svou zvláštní atmosférou. Na jedné straně je snímek z větší části podbarven pohodovou jazzovou/loungeovou hudbou. Stejně tak dva hlavní protagonisté jsou "od přírody" pohodáři a veselí freaci. Je pak až s podivem, že se ve svém okolí setkávají s tak podivnými týpky (vandalové, floutkové, opilci, vrah/zabiják etc.). U snímku DVA MUŽI A SKŘÍŇ musím zdůraznit jednu nespornou kvalitu: výbornou práci s obrazem - geniální kompozice obrazu, která by stejně tak dobře mohla fungovat i v případě jednotlivých statických snímků. Shrnuto a podtrženo: Snímek, u kterého nebudete příliš chápat a vědět, proč se co děje a proč jsou "lidé z okolí" takoví jací jsou. Snímek, který stojí za shlédnutí. ()

dwi

Polanski svojí svébytnou filmovou řečí už v 25 letech dokázal, že se časem vyprofiluje k režisérské špičce. Právě toto krátké dílo je toho důkazem. Vnímal jsem jenom pocity v průběhu děje, neboť absurdní poloha tohoto snímku mi více neumožňovala. Možná, že si Polanski jen udělal radost. Vše začíná záběrem na moře, odkud přicházejí dva chlapíci nesoucí podivnou skříň. S tou následně procházejí městem a dostává se jim nepochopení. Vyčnívají z řady, nesplývají s městskou všedností. Stávají se svědky pro ně nepochopitelného násilí (kamenování kočky, potyčka s partou výtržníků), přetvářky. Úkryt hledají na odlehlých místech, ale ani zde nejsou chráněni před lidskými autoritami. Jako by sem ani nepatřili. Stávají se jen náhodnými chodci (pozorovateli) s břemenem, které je spojuje. Polanski už v Morderstwu odkazuje na brutalitu individua (nepotřebujeme vědět, kdo a proč je vůbec zavražděn). Či v odlehčenějším snímku Usmiech zebiczny – zde je dívka nepozorovaně sledována v koupelně (opět nevíme kým, což není vůbec podstatné). Vše toto můžeme pozorovat právě v Dwaj ludzie z szafa . Nevím, nakolik jsem se odchýlil od „pravdy“ a zda bylo režisérovým úmyslem mi sdělit právě toto, ale tyto Polanského rané filmy ve mně zanechaly znatelnou stopu. ()

Tomco

mladucky polanski ma v minirolicke clena agresivneho poulicneho gangu velmi pobavil :). inak spokojnost hlavne s kamerou, niektore zabery su krasne nasnimane a dbalo sa aj na rozne detaily (vysperkovane odrazy napriklad). polanski uz v mladom veku dokazuje, ze z neho vyrastie reziser prvotriedneho kalibru. slusna zalezitost. ()

kobejn

Je to taková blbina o ničem, která nemá s Buňuelem ani Pajtnama nic společnýho, jediná hodnota tohodle filmu je jen ta, že v něm lze vidět hodně mladýho Polanskýho. ()

reqiuem

trochu mi to připomnělo jedno video, co jsem kdysi na nějaký výstavě viděl..na něm chodil po městě člověk s dveřma na zádech ..vidim v tom lehkou analogii a snad se to dá i interpretovat stejným směrem.. ()

tigre

Věc, která mě nadchla - pocta temné grotesce, která se setkává s "novým světěm". Skvělá kamera, filmově vyzrálé a vážně mě to upřímně bavilo - včetně ústřední dvojice a Polanského camea. ()

ZuzkaZ

Jedna z Polanskiho prvotin pro mě sice není tolik uchvacující jako jeho pozdější celovečerní počiny, ani vizuálně a technicky elegantní jako krátkometrážní film Když padají andělé, ale i tak se jedná o velice příjemný snímek. Snímek, vypovídající o síle přátelství 2 zvláštních a veselých chlapíků, reprezentované jejich společným břemenem a poutem zároveň - skříní. Tu přinášejí v podstatě neznámo odkud, z nekonečných hlubin moře, představující možná jejich neznámou minulost a v podstatě i budoucnost, vzhledem k nepochopení a krutosti, s jakou se setkávají. Snímek dokonale ukazuje, že „jejich odlišnost“ je v dané společnosti nepřijatelná a naráží tedy v podstatě na jakési neprostupné mantinely, které nelze jen tak překonat, a to ani odchodem na opuštěné a zdánlivě klidné místo. ()

kostak

No, navštívit restauraci i s ohromnou skříní na zádech mi teda nepříjde moc logický,ale pokud bychom se tímto nezaobírali, jedna se o docela zajímavý snímek. ()

MarekT

Ze všech Polanského krátkých filmů je tenhle jednoznačně nejlepší - famózní surrealisticko-komický prostředník mezi Buňuelovým "Zlatým věkem" a Monty Pythony. ()

gjjm

Tenhle filmeček se mi kupodivu líbil, ač styl Romana Polanského vážně nemám rád. Trochu melancholická groteska s kafkovským námětem o dvou podivínských mužích, kteří se snaží pronést přes nechápající město skříň je poněkud bizarní metaforou osudu umělce ve společnosti. ()

Renfield

Dva kamarádi nesou skříň... Přemýšlel jsem, kam to celé povede, brzy bylo jasno a je to tu mnohokrát popsáno. Většinová společnost jejich skříň (odlišnost) nechápe, stejně tak oni nechápu ji a její zvyšující se brutalitu. Malý film s velkým poselstvím. Film, který značně upozorní na Polanského kvality, v budoucnosti tolikrát potvrzené. A stejně jako u některých jeho dalších krátkých filmů, i zde je povedená taktéž technická stránka. Záběry kamery a především jejich propojení, či zdánlivé nepropojení s hudbou jsou výborné. Nejvíce snad právě ve scénách až překvapivé brutality. 75% ()

Lyžař

Přijde mi, že se tenhle kraťoučký snímek může brát dvěma různými způsoby. Prvním je sranda. Já se ale nesmál. I tací se ale beztak najdou. No a druhý pohled na věc? Dnešní doba (vlastně se nejedná jen o dobu dnešní, ale o "dobu lidí") nám tak trochu sama (vůbec není pravda, že sama..to mi jsme ti, co tuhle dobu tvoří) přisuzuje roli "odpadlíků" všem, co nejsou mainstream. Kdokoliv se jakkoliv odlišuje, je ze společnosti vyřazen, vysortován, aby nepřekážel. Neexistují kompromisy. Neexistují. Bohužel. Určitě byl každý z nás minimálně jednou svědkem takovéhohle jednání. Ať už z jedné či druhé strany. Režie: **** (připomíná mi to nádechem smutné severské filmy); Scénář: *****; Herci: ?; Hudba: *** ()