Ove je tvrdohlavý a večne sa sťažujúci mrzutý muž, ktorý pohŕda všetkými okolo neho a dáva im to aj zreteľne najavo. Bývalý predseda družstva vlastníkov, ktorému nedávno zomrela milovaná manželka Sonja, teraz terorizuje susedov ako samozvaný strážca poriadku. Zvrat v jeho životnej rutine nastáva s príchodom jeho nových susedov, mladej pakistanskej rodiny, ktorých životný štýl sa mu najskôr prieči. Keď omylom nabúrajú autom do Oveho poštovej schránky, spustia tým reťaz nečakaných udalostí. (ASFK)

ariari

žiadna komédia, ani dráma. Balada o Švédovi - mužovi s "veľkým srdcom" ,tak prirodzene a s nostalgiou urobená, že dojem v človeku necháva nadlho predlho. Nepotrebuje to žiadne siahodlhé komenty, hodí sa na zimný večer ...namiesto vianočného príbehu s kompletne ukázanou švédskou krajinkou. Gran Torino skvostne pokračujúce inak a v inom prostredí. Každá nadávka z jeho úst znie ako malá perla postupného pochopenia , pretože občas všetci nadávkami a bizarným krikom maskujeme bolesti a strachy. ()

kolly13

Divák se ponoří do příběhu, kdy nám Ove předvede, jak se s pedanta stane protivný a pichlavý stařík. Vše má svůj důvod a důsledek, i velké srdce. ()

aannemer

Od začátku mě film zcela pohltil a nelituji ani jediné minuty, které jsem ve společnosti Oveho strávil. Úžasný životní příběh... ()

kockodan

Starý nerudný debil se v 59 letech po vyhazovu z práce ne a ne zabít páč ho furt někdo vyrušuje (noví sousedi, staří sousedi, jejich vlezlý fakani.. atd), z toho má asi plynout ta komedie, ke mě však žádná nedoplynula. Spíš křeč. A to hlavně v podobě "milé, rozšafné a lidsky vroucí" Syřanky s echt švédským uvědomělým a progresivním manželem. Do toho sladkobolné flashbacky ze staroušova dětství, mládí a ranné dospělosti, a k nim tklivé smyčce. Jakože asi balanc mezi komedíí a schmaltzy dojákem. Dal jsem tomu přesně 49 minut a na druhou hodinu do konce mi už fakt nezbývaly síly. Jestli tohle je podle Švédů komedie, tak to tedy potěš koště. Pravá tragédie je ovšem 81% v červených zde! Ode mě 25% a to jen proto, že mám dnes dobrou náladu! ()

0kozel

Krásný příběh podivína Ove je tak vtipný a zábavný ale zároveň tak smutný. Musím se přiznat, že mi Ove při svých vzetklounských výstupech často mluvil z duše a svými postoji mi byl sympatický. Copak je tak těžké nekašlat na pravidla?! Čtyři nuly na kapotě a pátá za volantem! (Ove o řidiči Audi). Komu se film líbil doporučuji přečíst i knihu. ()

KritikRik

Ne každý film musí být akčňák se superpadouchy, co chtějí zničit svět, nebo super drahé sci-fi s plno A herci, ale přitom vlastně ničím jiným ( to je na tebe Duno ). Někdy se prostě podíváte na švédský film o zprvu mrzutém dědkovi, a ke konci máte nejen vřelý pocit z hezkého filmu, ale i trochu té deprese ze stáří. A ani to nemuselo být 3 hodiny dlouhé. ()

cinemafil

Četl jsem knihu a film je vydařenou adaptací.  Ove R. Lassgard  dokonale vystihl typově  roli.   Dobře zvládnutý scénář. 4**** ()

ReactLotus

Smrť je buď prirodzená alebo jej človek dopomôže,  Cesta za ňou dokáže byť krátka, ale môže byť aj dlhá,  Smrť je krásna,  Smrť, to je svetlo na konci tunelu,  Smrť, to je koniec trápenia, bolesti, zúfalstva a v prvom rade je ti koniec života,  A Ove trpí, nemá nikoho, nič, žiaden dôvod na radosť, na šťastie, žiadny zmysel pre život,  Nemá túžbu pokračovať, svoju milú túži znova vidieť, a tak siaha si na život, Zomrieť, hoc po konci človek silno túži, nie tak ľahko dosiahnuteľné je,  Obesiť, udusiť, nechať sa zabiť vlakom alebo zastreliť sa? „Možností, tých je veľa, ale prečo ani jedna snaha, ani jeden pokus prísť na koniec, mi nie je súdený?“, hovorí si Ove, Smrtka ho na druhý svet nepúšťa a tak Ove nad životom premýšľa,  V tom mu do života noví ľudia, nový pohľad na svet, dokonca aj mačka (mačky sú best, change my opinion) prichádza, „Je bytie skutočne tak bolestivé?“, premýšľa,  Ukrivdené a zatrpknuté srdce otvára sa,  A smrť?  Smrť, tá už neznie tak skvelo, starcovi umrieť, už sa nechce a vidí,  Vidí, že predsa aj v živote plnom utrpenia je krása…  Smrtka avšak trpezlivá je a keď nadíde správna chvíľa, berie si Oveho so sebou, odchádza a spolu s nimi sa film končí…   „Either we die or we live..“ ()

taibrek

Už tu takýchto príbehov bolo, že starý človek ktorý ostal sám sa nevie cez to preniesť. Potom mu k tomu zázračne pomôže jeho okolie. Zato veľmi pekný film. Páčia sa mi tie spomienky, ktoré prechádzajú do súčastnosti a ukazujú, tak jeho peknú a zároveň ťažkú minulosť. Smutné časti filmu sa snažia dorovnať tými vtipnými, čo následne vytvára veľmi príjemný pocit z filmu. ()

PTuranyi

Skvele vyrozprávaný príbeh starého mrzutého muža, ktorému život viac vzal ako dal. Ove je mrzutý a naštvaný na všetko, čo vytvára množstvo komických situácií. Ale nemýľte sa, toto nie je komédia v štýle Daj si pohov, kamoš!. Pod týmto všetkým je ukrytý tragický príbeh muža, ktorý nemal šťastie na rodičov, ani na kolegov. Jediné čo mu život dožičil bola milujúca manželka, ale aj tá zomrela. Rozhodne sa svoj život skoncovať. Osud mu však do cesty postaví zopár správnych ľudí, vďaka ktorým nájde znova dôvod žiť. ()

thorax65

Očekával jsem klasický severský drámo, ale chvílemi z toho vykukovala solidní taškařice. Přesto, že životní kostky již byly vrženy, se film tváří jakoby nic. A to je možná jediná octomilka na výše uvedené propečené pečeni - není to ani ryba ani vepřový. Každopádně určitě stojí za to okoštovat, je to lahůdka. Speciálně suicidy všeho druhu + autoškola. 90/100 ()

Konopilka

Asi vydařené, ale člověk by opravdu neměl chodit na filmy natočené podle jeho best of knih. Podobný pocit plochosti a rozčarování jsem zažila u Lovce draků. Jsou emoce, které se cestou z knihy na plátno prostě někam vytratí.... Ale jinak určitě dobrý kousek. ()

mansonn

Treba prekusat prvych 30 min.Film je natoceny realisticky, dobre ladeny humor, vyber postav a dejova zapletka. Asi by som ho nazval ludsky film. ()

hanca.uh

Četla jsem nejdřív knihu a pak viděla film, málokterá knížka na mě působí tak, že se mi chtělo při čtení chvilkama smát a brečet, a nebo dohromady:-)). U filmu už jsem věděla co bude následovat, takže emioce nyly nižší, nicméně i tak jsem si jej užila, oboje doporučuji! Trošku mi to připomnělo snímek Stoletý stařík, který.... - a obojí je pro mě záruka kvalitní syrové severské směsky:-)) ()

Tom Hanks a švédský hit

Tom Hanks a švédský hit

22.09.2017

Hollywood momentálně neblázní jen po superhrdinech, ale i po předělávkách výrazných evropských filmů. Remake Nedotknutelných s Bryanem Cranstonem už je natočený, Jack Nicholson si zahraje v novém… (viac)

Severský filmový podzim zahájí Muž jménem Ove

Severský filmový podzim zahájí Muž jménem Ove

03.11.2016

Severský filmový klub přináší tradiční přehlídku severské filmové kinematografie již po sedmé. Uvedeny budou filmové novinky, méně známe snímky staršího data výroby a na přání diváků i vybrané tituly… (viac)