Mystify: Michael Hutchence

• Austrália Mystify: Michael Hutchence (viac)

Intimní dokumentární portrét Michaela Hutchence, celosvětově proslulého frontmana australských INXS, je nabitý autentičností, vřelostí a humorem. Michael se stal ztělesněním samotné definice sexuálně uhrančivé, v kůži oděné rockové hvězdy. Za tím vším se však skrýval poetický, složitý a velice citlivý muž, který zápasil s představou úspěchu a tvůrčími limity popu. Richard Lowenstein ve filmu, který popisuje Michaelovu cestu od rozpadlé rodiny přes rockové úspěchy až k rokům, kdy byl veřejným objektem touhy, elegantně proplétá rodinné archivy, zprávy z médií i záznamy z koncertů s unikátními výpověďmi blízkých, kolegů, přátel nebo životních partnerek, jimž jediným slavný zpěvák odhalil své pravé já. (HBO Europe)

Anderton

Film rozhodne prekvapí obrovským množstvom súkromných záberov z Michaelovho života, vrátane samozrejme tých s Kylie a Helenou. Tieto vzťahy boli bulvárom veľmi prepierané, avšak to pravé peklo prišlo až so vzťahom s Paulou Yates, respektíve s tým, čo im zo života urobili anglické médiá. Nepočul som všal vôbec o Michaelovom ťažkom zranení hlavy, ktoré rozhodne jeho život veľmi negatívne poznačilo a aj za ním treba hľadať príčiny trpkého konca jednej superstar. Nie je to dokument primárne o kariére INXS, čo môže ich fanúšikov mierne sklamať, ale dokument o jej lídrovi a jeho súkromnom a pracovnom živote, takže s tým treba aj k filmu pristupovať. ()

SpaceOdyseus

kviff54 Od INXS jsem snad ani zadny song neslysel, Michael Hutchence vubec neznam. A film jsem si opravdu uzil. Je to totiz temer neuveritelny pribeh Hollywoodskych rozmeru s silenym a bohuzel tragickym koncem. Kdyz ma filmar takoveto tema, tezko natoci bidu. A vskutku to Lowenstein zvladl. Micha dobove a soukrome zabery s rozhovorama a kresli uceleny obrazek zajimave a jedinecne osobnosti. Kdybych se dozvedel i neco vic o jeho kapele, mozna bych sel s hodnocenim jeste vic. ()

Rozjimatel

Dokument má dosť chaotickú formu, lieta z veci na vec, z času na čas, divák často netuší, koľká bije. Do toho všetkého tá nešťastná roztrasená kamera, z ktorej bolia oči. Potom ale prídu silné momenty a divák zrazu na nedostatky zabudne. Dokument nakoniec plní svoj účel, približuje Michaela Hutchenceho nielen ako prázdny sexsymbol, ale aj ako citlivého človeka, ktorého túžbou je stať sa uznávaným umelcom. Vskutku zaujímavá je prehliadka jeho lások, z ktorých viacerým Michael zlomil srdce. Najviac mi bolo ľúto Kylie, pričom dva spoločné roky s ňou patria k tomu najzaujímavejšiemu z celého dokumentu, obsahujú aj viacero pikantných domácich videí. Dozvedel som sa o viacerých dôležitých veciach z Michaelovho života, ako napríklad o fatálnom úraze hlavy, o tom akú rolu zohrali hyeny z britských médií, o urážke od Noela Gallaghera (vždy som tie arogantné hovädá neznášal, týmto som sa v tom len utvrdil). ()

plechulka

Pro člověka, který zná od INXS jen pár klipů, je dokument zajímavý hlavně množstvím dokumentů z Michaelova života. Bohužel oblouk,který jeho život opsal, je dost charakteristický pro spoustu talentovaných lidí a hlavně rockových muzikantů - z tvůrčího a nadaného člověka sláva a zájem medií (a co si budem nalhávat, také různé drogy) udělá štvance. Někdo to ustojí a přežije a někdo bohužel ne. ()

marhoul

Protože ségra mého prvního kluka (počítáno na pusu) ze základky pláchla přes Jugošku nakonec až do Perthu a posílala mladšímu bráchovi pásky s kdečím, stalo se, že jsem se k nahrávkám tehdy ještě pankáčských INXS dorvala o facku dřív, než k jejich vcelku soudobým, irským „Ty-Taky“. Rovněž dřív, než je objevilo většinové publikum z našich socialistických končin. Z mého soukromého piedestalu Bono INXS nikdy nesrazil. Ani jako výjimečně plodný, vážený a vítězný přeživší tu velkou nálož slávy, přitom v luxusním prostoru, který čítá o několik celých časových parníků víc.. A ne. Ačkoli je můžu, na tyhle Australany nemají v Irsku dostatek klokanů a žhavého slunce... INXS byli mojí ultimátní láskou v dobách, kdy jsem neměla šajnu, jak vypadají. Jejich obraz v mých očích představovala nahraná kazeta. Děsně mě bavili! A až jsem jednoho úplně nejvíc nejkrásnějšího dne našla jejich oficiální snímek v časopise Populár, byli okamžitě opatrně vystřiženi a viseli mi nad stolem, dokud nevybledli. Michael měl na sobě to proužkované kvádro, kudrnaté dlouhé vlasy, byl krásný, no jako anděl. Na čestnou nástěnku byli zapíchnuti mezi Peťo Nagye, Nenu a pro mě tehdy pohlavně nezařaditelného Boy George. Pochopitelně nesměli chybět Drupi, Marie Rottrová, Neckář, Petra Janů, Pavel Horňák, Elán, taky ta paní, co zpívala Voyage, Voyage a ani Michael Jackson- tehdy ještě tmavé pleti z Thriller období (hrome, toho by dneska BLM stáhli z kůže jen za změnu barvy, chudáka pedofilního..), každopádně je nutné si uvědomit, že se v těchto podmínkách formoval můj vkus nejen hudební. Z toho, co mi na želbohu nedochované nástěnce hrůzy viselo, se dá vytušit, kterým směrem jsem se stran síta na chlapy prostě musela vydat já. Rolls Royce tam byl jenom jeden a když jsem ho konečně viděla v sobotní videoklipové hitparádě na poláku, bylo vymalováno. Charismatický Michael Hutchence vládl jakémukoli záběru, snímku, pódiu nevídaně koncentrovanou esencí factoru X. Brilantní syrová energie, popoháněná chlastem, fetem v kombinaci s brutálním sex- appealem a nadupanou hudbou, která je natolik autentická, řízná, vypilovaná, zábavná, že mi hraje do sluchátek od toho šestaosmdesátého pravidelně, tedy bez přestávky. INXS mi duněli roky z beden, Hutchence mi tančil na všech obrazovkách, monitorech, mobilechu i tabletech, vinyl sice nemám, ale snad neumírám…, nejedny střevíčky jsem protančila s přáteli na bytelném desperádovském baru, když to (nemlich stejným, hrozivým způsobem, ale o dvacet let později) nebohý Michal vypeckoval. Na dveře dal ceduli UZAVŘENÁ SPOLEČNOST, odzátkoval všechny tequily a my tančili na Disappear a Sebevražednou blondýnu mezi slupkami z citrónů, pomerančů, v soli a skořici, dokud jsme se nezřítili dolů… „By My Side!“ Jak říkám: velká láska, která obsáhla v mém případě skoro pětatřicet let, kvanta nenávratných fajnových momentů... Když zemřel, přešla jsem to prapodivně věcně. Mihl mě tenkrát nejspíš záchvěv moudrosti, protože jsem chápala, že některé rockové hvězdy prostě musí vydechnout a zhasnout, aby se nám rozsvítily v plné kráse napořád. Dokument je výborný, plný neznámých soukromých záběrů, má to švih, chválím, pro fanoušky povinnost. Kurnikšopa, jak já bych si zašla zařádit na koncert INXS! Triko by šlo dolů bez debaty určitě už před přídavkem… :) () (menej) (viac)