Děsivý portrét ruského diktátora, za kterým zůstaly milióny mrtvých. Strhující příběh o nekontrolované moci. Film, u jehož zrodu stál český režisér Ivan Passer a který byl natočen na autentických místech v době, kdy se jen o dvě pracovny dál snažil Gorbačov udržet pohromadě Sovětský svaz. Vynikající Robert Duvall o titulní roli řekl: „Až poznáte Stalina, bude vám to připadat, jako by se stal prezidentem USA samotný Al Capone.“ Po tři generace měla smrt jméno Stalin. (oficiálny text distribútora)

Stanley

Jako stručná Stalinova biografie to ujde, jako pokus o zfilmování historických reálií je to však strohé a nepříliš uspokojivé. Jedna z věcí, co mi zde vadila, byla nedotaženost mnoha podstatných událostí, např. takřka opomenuto zůstalo období 2. svět. války, které zabralo jen asi 2 minuty z filmu. Dále scény, které měly být velkolepé, vyzněly dost lacině - zplácány nástupem řídkých řad statistů oblečených do dobových kostýmů před kameru, aby zahráli křoví a mohli jít zase domů. I skomírání milionů lidí hladem díky Stalinově krutovládě bylo bokem ukázáno jen jako vyhazování pár mrtvých těl z vagónů vlaků a k tomu přihlížení několika houfů nešťastných občanů. Tímto typicky televizním zpracováním na mě obrazy, které měly znázorňovat mnohamiliónové Rusko, tamější mega-události a mega-problémy nepůsobily příliš věrohodným dojmem. Skromnější scenérie, kde šlo zejména o vztahy představitelů vládních špiček jeden k druhému, politické machinace, zákeřné intriky a neskutečné hrůzy, k jakým byli lidé dohnáni šíleným a později až paranoidním útlakem pod Stalinovými křídly, už se zde povedlo vcelku dobře nastínit, i když ve skutečnosti to bylo nepochybně ještě hrůznější. ()

Dannysek4U

JIstou demagogicnost nepopiram, ale i tak jde podle myho nazoru o velmi kvalitni, remeslne skvele odvedenej historickej snimek. Navic Duvall je fakt fajn ()

danecek24

50. Zlatý Glóbus za rok 1992 - cena (3) - *Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Robert Duvall, *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Joan Plowright, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Maximilian Schell + nominace (1) - Nejlepší minisérie / TV film ()

nevermore

Ve filmu to nemůže působit tak drasticky jako ve skutečnosti. Ale líbila se mi výpravná stránka snímku a osvětlení a velice dobří herci. Já mám prostě ty nepropagované nehollywoodské filmy rád. "Obviňuje nás všechny z konspirací....Mistr Konspirace...." 90% ()

lucascus

Dle mého posudku věrně zpracovaný film o Stalinově životě s důrazem na jeho soukromou stránku. Samozřejmě, některé témata se mohly rozšířit a mohla jim být věnována detailnější péče, jiné zase mohly být vynechány úplně, ale buďme rádi i za to. Spolu s Intimním osvětlením nejlepší film Ivana Passera... ()

Pecival

Duvall výborný, zbytek moc nenadchne. Přesto zajímavá sonda, jak se hraje vysoká politika. (Ne)reálnost já neposoudím a těm velkým věcem se stejně film moc nevěnuje, soustředí se čistě na osobu a přímé okolí Stalina. Stojí za vidění, ale nečekat zázraky. ()

velkyvezir

Strhující film a divím se, že tu má tak nízké hodnocení. Z mého pohledu má Robert Duvall dvě životní role - ve Falling Down a ve Stalinovi. Ve Stalinovi hraje prim... po právu... kdo neviděl a mohl vidět, je ošklivé kačátko. ()

Sygi

Stalin - největší zločinec dějin. Myslím že tento film přímo nevystihuje Stalina a jeho kult osobnosti, významná část historie chybí, ale čistky, uměle vyvolaný hladomor jsou popsány dobře. ()

wosho

Život Stalina je příliš obsáhlý, že ani skoro tříhodinová stopáž jej nemůže pořádně podat. Passer vyšel se ctí, Stalinův život zmapovat sice okrajově, ale poutavě a historie neznalý divák se v něm neztrácí. Bohužel stačí jen trošku znát životní etůdy Koby a jeho "přátel" a film ztrácí jakoukoliv hodnotu. Tento životopis je jednoduchý, nejde do hloubky a vůbec se nazabývá kultem jeho osobnosti a strachu kolem něj. Celkově se jedná o standartně odvedenou práci, bezjakéhokoliv přesahu. ()

spiritus

Kvalitní TV film, který poměrně věrohodně mapuje vzestup, vrchol a konec jednoho z nejkrvavějších diktátorů moderních dějin. Jasná ukázka zrůdnosti komunistického zřízení, resp. jejího zneužití pro své vlastní zvrácené cíle. Stalin coby prachprostý kriminálník, lupič a vrah, se shodou různých okolností dostává na vrchol mocenské hierarchie, kde si svojí pozici upevní nekompromisní čistkou ve vlastních řadách, kdy ještě jeho včerejší kamarádi, dnes putují na oprátku. Tuhle psychoticko paranoidní úchylku po té převedl na celý Svaz, který po několik desetiletí trpěl pod jeho absolutní krutovládou. To celé je ve filmu poctivě ztvárněné. Účel není zde šokovat milionama obětí, ale nakouknut pod slupku tohoto muže a nepochopit proč to vlastně celé dělá. Ono to nelze pochopit. Dnes je jasné, že ten člověk byl nemocný. Velmi psychicky narušný, ale nadruhou stranu inteligentní, vypočítavý a záludný. Robert Duvall odvedl dobrou práci, stejně tak celý štáb, který film pojal velmi seriozně a n výsledku je to znát. Doporučuji... ()

divisak

Je zde patrně možné nalézt paralelu s německým Der Untergang, a to v tom směru, že ani v jednom ze snímků nejsou jejich historické osobnosti znázorněny jako nadlidské postavy, anebo spíše jako nelidské obludy, jimž z konečků prstů kape krev jejich nepřátel. Naopak, v samotném začátku je řečeno, abychom Stalina chápali pouze jako "obyčejného" člověka, který, i přestože byl vnímán jako božstvo, mohl mít (a měl) tělesné vady, jimiž trpělo mnoho dalších z masy. Přiznám se, že mě trochu překvapila absence čistek v sovětském Rusku, ale pokud uvážíme, že příběh se zaobíral samotným Stalinem a okruhem jeho nejbližších, tak zde bylo obětí čistek poměrně dost. Spíše mě zarazilo téměř absolutní ignorování druhé světové války nebo alespoň toho, co jí předcházelo, z čehož by krásně vykrystalizovalo Stalinovo selhání jako diktátora a vůdce sovětské země. ()

Elgin

Tento pokus o historicku autenticitu bol velmi slusny i napriek obcasnym strohym momentom. Filmu by viac sedela vacsia minutaz. Z pana Duvalla isla i tak hroza a velmi dobre stvarnil Jozefa Visarionovica ktory pokracoval v tom co Lenin zacal. Tento krutovladca ma na svedomi viac nez 20 000 000 ludskych obeti. A vdaka jeho smrti sa nekonala uz tretia cistka celej vladnej komunistikej masinerie. Ako jeden z najznamejsich diktatorov likvidoval a podpisoval vykonstruovane rozsudky smrti denne. Vymyslel kvoty odsudenych, ktore museli byt splnene a to kolko ludi musi byt mesacne usvedcenych a popravenych zo vsetkych sovietskych zvazovych republik. Stalin vladol takmer 31 rokov od Leninovej smrti v roku 1924 az do svojej smrti v roku 1953. To je na tom to najhrozostrasnejsie, ze bol katom hlavne svojich vlastnych ludi, ktory v neho verili. Co je naozaj odstrasujuce, ze dnes este zije nemala cast ruskej populacie, ktora je presvedcena, ze on bol ten spravny muz na svojom mieste. Naprosty zakomplexovany demagog bez akehokolvek citu viedol kruty teror voci vsetkemu zivemu a vladol geograficky 1/6 svetu (byvale ZSSR). Planoval likvidaciu Polska, Ceska, Slovenska, Ukrainy, Madarska, pobaltskych repulik a balkanu s naslednym osidlovanim rusmi. Iba jediny muz mohol dokazat takyto strasny devastujuci vysledok na generacie dopredu a to muz z ocele - Stalin. Nastastie skonal skor nez sa mu to podarilo dokonat toto veledielo. PS: Jednym z jeho dedictiev, ktore nam velky generalisimus zanechal boli komunizmus a pre nas nedavno narodenych i povinny rusky jazyk na skolach. ()

Andronikos

Film neposkytuje plnohodnotný Stalinov portrét už len preto, že až na jeden moment nezachytáva "radové" obyvateľstvo ZSSR (a teda dôsledky rozhodnutí Josifa Vissarionoviča mimo jeho bezprostredného okolia). Na druhej strane, netreba si robiť ilúzie o tom, že Stalin do kontaktu s ľudovými masami prichádzal. Udalostnú históriu v štátno-straníckej elite film v zásade pokrýva, takže výhrady je možné mať voči zobrazovaniu charakteru a povahy hlavných postáv (možno nie je vierohodné - ale tu si treba položiť otázku, čo o Stalinovi ako osobe naozaj môžeme vedieť my, ktorí sme ho nikdy nestretli; po technickej stránke pôsobia niektoré scény až naivne). Avšak jedno filmu uprieť nemožno: práve pri vykresľovaní postáv poskytuje mnoho silných a pamätihodných scén. Takže ho hodnotím skrz-naskrz vysoko, hoci mám (nepodložený) pocit, že Stalin je tu predsa len vykreslený až príliš pozitívne. Oceniť možno aj to, že film je pre svoju hrubú faktografickosť vhodný ako prvé zoznámenie nielen so Stalinom, ale aj Kamenevom, Bucharinom, Jagodom atď. (je nutné si tiež uvedomiť, že film vznikol už r. 1992, teda krátko po tom, čo sa o Stalinovi začalo písať naozaj otvorene na východe, a v krajine, kde o prvom generálnom tajomníkovi povedomie určite príliš silné nebolo). Herecké obsadenie je trochu nevyrovnané: Berija s filmovým "három" je naozaj nevydarený, Ormondová ako Nadežda príliš ("podbízivě") pekná, Lenin nevýrazný a fyzicky málo prepadnutý v tvári; na druhej strane Duvall ako Stalin je skvelý a ten Trockij v podaní D. Masseya (a českom dabingu J. Přeučila) podľa môjho názoru jednoducho úžasný! ()

Kakho-oto

Jsem rád, že byl o Stalinovi natočen alespoň tento film. Ano, jedná se spíše o televizní záležitost, navíc se za vládu Stalina stala opravdová spousta důležitých věcí a tak nemůže překvapit, že některé události ve filmu buď nejsou vůbec nebo jen zcela okrajově (především události let 1941-1945). Výkon R. Duvalla je dle mého názoru dobrý. Stalinovo chování tak nějak opravdu vypadalo, pokud tedy budeme věřit vzpomínkám těch, co se s ním znali blížeji. On opravdu působil skoro jako idiot, všichni ho podcenili a jak pak dopadli! To vše ve filmu je. Canakja film tvrdě zkritizoval, aniž by znal bližší fakta o Stalinovi. V mnoha knihách jsem četl o tom, jak ve stáří opíjel své pomahače (Molotov, Chruščov, Berija apod.) a pak se bavil na jejich účet, nutil je k tanci (Berija byl výborný, Chruščov nejhorší). Herci většinou vypadali skoro stejně jako osoby, které představovaly (nejvíce asi Ordžonikidze a Kameněv). K zjednodušení událostí dodávám: ve filmu není postava Žukova a tak se tvůrci rozhodli, že Stalina zkritizuje na počátku války Vorošilov - místo Žukova. Vorošilov byl natolik servilní a zbabělý, že by se k tomu neodhodlal. Absolutně nesedí představitel Chruščova - vzhledem i vystupováním. Film je pod vlivem 20 let starých názorů na Stalina. Na druhé straně jsou knihy historiků Conqvesta, Tuckera i Volkogonova stále považovány za lepší odborné práce o Stalinovi. Z novějších stojí za to např. Medvěděvovi a Radzinskij (výborné zpracování, velice čtivé). Za úplně nejkvalitnější práci o Stalinovi je považováno třidílné dílo Roberta C. Tuckera. ()

Hightower

Co jsem pochopil ze snímku je to, že se Stalina všichni báli a nikdo neměl odvahu jej usmrtit. Zabít vlastního přítele či otce? Stalin a Béria likvidovali. Svízelný etický problém nebo působil ve velké míře kult osobnosti? Usmrtit jej během války, by bylo nerozumné, ale před ní a po ní? Udělal Rusko velmocí, ale k čemu? Co je nějakému obyčejnému Rusákovi, který má vodku místo krve, po velmocnosti. Jinak pěkný herecký výkon od pana Duvalla. Takhle bych si Stalina představoval. Problematika atentátu mi byla nastíněna až snímkem "Uvnitř kruhu". ()

Lucas87

Robert Duvall je tu k nepoznání, ale stejně mi v tom filmu chyběly důležité střípky ze Stalinova života. Musím vyzdvihnout tyto okamžiky: posedlost nepřátely a zrádci, deportace Lva Trotského, sebevražda Stalinovy ženy, zajetí Stalinova syna u Smolenska a zpráva o jeho sebevraždě, naopak jsem postrádal období paktu s nacistickým Německem, masakr u Katyně nebo více z druhé světové války. Nikita Chrusčov vypadá spíš vypadá v tomto filmu jako opilec než velitel obrany ve Stalingradu. Místy to bylo roztahané a chyběl tomu takový dynamický spád. ()

Kubeska

ZdovoLenin bych si dovolil okomentovat tento film, jestli Stalin za to. Z hlediska pánů herců Duvalla a Schella, tak již zmíněné postavy zahráli věrohodně á la Stanislavského metoda, což drží tuto televizní záležitost v červených číslech, tedy těch hodnotících uměleckou stránku, pokud byla v červených číslech i ekonomická stránka, tak to mohla zapříčinit velkorysá výprava (na TV film). Summa summarum se jedna o poučný snímek, který stojí za zhlédnutí. Ale určitě by si tato temná doba historie zasloužila velkolepější zpracování, aby zasáhla širší část diváckého spektra. 3,5 * ()