Tridsať prípadov majora Zemana

• Československo Třicet případů majora Zemana (viac)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Predloha:

Oldřich Železný (poviedka)

Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, František Němec, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Josef Větrovec, Emil Horváth ml., Renáta Doleželová (viac)

gabin(a)

Přimlouvám se za možnost hodnocení jednotlivých dílů, už kvůli Studni, která určitě pobere 5 hvězdiček. No a Klauni, Štvanice a Mimikry šup do odpadu! ()

frings

Pokud to beru z pohledu obyčejného diváka a pominu-li politické pozadí, je to dílo napínavé, zábavné, skvěle zahrané a v neposlední řadě velmi nostalgické. ()

BASE

Ano vidíte dobře. 4hvězdy. nemá smysl hodnotit tzv. ideovou náplň, zkreslení je jasné v podstatě u všech "objednaných" děl. Ať už v jakékoliv době, jakéhokoliv režimu. Rozhořčení chápu a mnohdy i sdílím. Bohužel toto dílo má smůlu v tom, že si nevzalo "na mušku" nic menšího, než nejostřejší temata politickosociální, která se upravila podle potřeby. Z hlediska dramaturgie a režie jsou jistě mnohé díly slabší, ale v průměru se jedná o dobře vystavěný celek. scénáristicky jsou čistě vymyšlené díly většinou nejslabší. Herecké výkony jsou vesměs velmi dobré/mnohdy je právě pro kritické oko velmi pikatní herecké obsazení(i když odmítnutí by bylo asi problematické). v případě propagandistického díla takto známého je hodnocení vždy čistě emocionální a tedy silně zkreslené a nedovoluje už ani "číst mezi řádky"/i když jich moc není. Je možné zde vytknou určité chyby v obsazování resp. znovu obsazování nových rolí herci, kteří již dobovou linku z nejrůznějších důvodů opustili .nicméně se jedná dle mého názoru o velmi dobře propracovaný materiál, který si zaslouží pozornost. Škoda jen, že snaha ČT a jejích dokumentů k danému seriálu hodně zapadla. ()

mortak odpad!

Krimi/Drama/Dobrodružný/Akční. Proboha, vždyť tam z toho není nic!!! Jde o zvrácený pokus o výplach českých mozků pomocí nejvyššího božstva ateistické společnosti - televize. Bohužel dle neutuchající popularity se zdá, že Češi milují brainwashing. Nevím jak někdo může v tomto výplodku StB najít krimi či něco dramatického, o akci či dobrodružství nemluvě. Dívat se na tento seriál znamená sestoupit do pekla. ()

Sharlay

Docela mě ten seriál baví, když se na něj dívám s nadsázkou. Zejména dvě scény mi přišly velice vtpiné: 1. Pane faráři, vy jste udával gestapu? 2. My jsme demokrati! (následované několika výstřely ze samopalu). Chápu, že v době kdy měl Zeman premiéru se tomu jen těžko někdo smál, ale dnes už nám ani nic jiného snad ani nezbývá. ()

Splasher

Jak říká Borůvka: " Lže !!!! Tak to nebylo !!!! " No ale nadruhou stranu kolik dnešních seriálů a filmů je silně tendenčních ? Musíme k nim dotáčet komentáře, aby bylo jasné, že jde o propagandu ? ()

SoolenJV

1. díl Nebýt pár soudruhů celkem obyčejné pátrání na vlastní pěst. Až ten konec se poněkud zvrtne, hodný, český četník je propuštěn (pro neschopnost) a Zeman se dává k bezpečnosti, k těm dobrým, kteří všechno vyřeší. (3/5) 2. díl Ideologie přituhuje. Očividně zkreslený pohled na Němce a na duševně nemocné v celkem nenápadité agitace proti výše zmíněným. Překvapí solidní Munzar v záporné roli, která má charisma (2/5). 3. díl Veskrze neškodná dobovka, která zkoumá nedostatek léků a přidává i humor. (3/5) 4. Ideologicky pochybná (zvolený nepřítel + církev), ale jinak svižně odsýpající "špionská" historka (4/5) 5. Pitomé téma o události, která pohřbila naše místní dějiny na čtyřicet let pozvedá skvělý "záporák" Radoslava Brzobohatého (3,5/5) 6. Úžasně tendenční historka, která nepokrytě očerňuje emigranty do Německa a z převaděčů a jejich žen dělá titulní Bestie (2/5) 7. Zmatený zamilovaný příslušník (to se jen tak nevidí) v příběhu o boji obyčejných lidí s krizí a stupidním režimem (4/5) 8. Podivný příběh s nudným dějem, který stojí na náhodách a hrdiny, kterým se nedá věřit´. (1/5) ()

sator

Největším přínosem seriálu je, že Zeman je nesympatická fízlovská tlama,nebo to přijde jenom mě ? Často se opakuje že problematické jsou jen 4 díly z 30 ale to je jen tím že jsou nepřehlédnutelně ulhané. Lži ale byly téměř v každém dílu, a to je mnohem horší, protože tady už nepoučený divák nemá šanci to poznat. Jaroslav Hutka zpíval:Pravda je barová tanečnice a pro každého zvlášť tančí. Nejsou zločiny, za které by se mělo střílet. Pouze za lež, která se pravdě podobá .... ()

Mylouch

Adaptace českýho Honzy na cestě po dějinách komunistického Československa, kterému na 5* pomohla jenom sériová inscenace v 90.letech s následnými diskusemi a kterému pořád zbývá nějakých 12 dílů dotáček. "Co máme dělat, Honzo?" Sága menší než Zdivočelá země, ale filmařina o pěkných pár velrybích délek poctivější. "Víte, že na tomhle pracovalo 16 maníků a 4 svazačky ?!" Úžasný základ k výkladu o přepisování dějin za všech režimů. ()

octopuska

Klidně tu agitku a rudé poselství zrovna tady překousnu, dívám se na to po umělecké stránce a je to dobře natočené, plné skvělých herců a některé díly jsou prostě nesmrtelné. Ze studny mám husí kůži ještě dnes, starej Brůna tu sekeru pěkně rozkýval. Bílé linky a Modrá světla moje oblíbené díly s krásnou Rázlovou a sekáčem Jelínkem. A samozřejmě Mimikry a nesmrtelný vál " Bič boží ", který má v repertoáru J.A.R. ()

Decker

Hodnotim a beru tento serial pouze jako fakt, ze podobnych (nerozumej vsak propagandistickych!) kriminalnich serialu mnoho nevzniklo a spousta pribehu je tocena anebo inspirovana podle pravdy. Do jake miry vsak souhlasi anebo je totalne prevracena uz nezkoumam, ale vim ze urcite veci tam jsou podle skutecnosti. Zkratka a dobre, puce na Zemana a kecy o politice jdou mimo me. Samozrejme spousta veci tam je do oci bijicich, ale je to spise dnes uz k smichu nez k rozhnevanyn reakcim typu jak tohle muzou vubec vysilat. Skoda, protoze ja si myslim jak muzou dnes vubec vysilat porady typu estrad na nove, przneni obyvatel telenovelami a mnohymi jinymi. Ano kdyby byla nabidka a hlavne kvalita poradu na nasich skvelych televizich, alespon trochu na urovni tak se na zde zmineny serial z vysoka vykaslu, ale rikam jedno: radsi Zeman nez estrady a telenovely. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28.12.2020

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Známou tvář českého filmu můžete znát například ze snímků Atentát či Dostih, popřípadě pak ze seriálů 30 případů majora Zemana,… (viac)

Zemřel Vladimír Brabec

Zemřel Vladimír Brabec

02.09.2017

V pátek večer nás opustil herec a dabér Vladimír Brabec. Nefalšovaná legenda, jíž proslavil kontroverzní seriál 30 případů majora Zemana, odešla ve věku 83 let a své poslední chvíle strávila s… (viac)