V roku 1968 plánický farár žiada súdnu rehabilitáciu. Jan Zeman, plukovník Kalina a podplukovník Žitný sú obžalovaní z plánovania záškodníckych akcií a provokácií voči moravským roľníkom, ktoré vyvrcholili odvetnou masakrou straníckych funkcionárov v Plánici v roku 1953, pričom nasledoval jeden z najotrasnejších vykonštruovaných politických procesov. Plukovníka Kalinu vyhodia z vrcholnej riadiacej funkcie Verejnej bezpečnosti a zomiera na infarkt. Zemana súdia, ale aj napriek tomu, že spor vyhrá, odvolajú ho z funkcie. (TV Dajto)

carl.oesch odpad!

Jeden z nejtrapnějších dílů. Žádný farář z Plánic (Babic) v osmašedesátém o žádnou rehabilitaci žádat nemohl. Faráře Drbolu soudruzi totiž popravili. Drželi se známé zásady z Ostrova pokladů, že mrtví nekoušou. A navrch potřebovali svoje spiklenecké centrum, nebohé oběti poctivých soudruhů, i když není dodnes tahle kauza jasná. Neprokázalo se, že onen Malý byl agentem STB, ačkoliv ho jedna příbuzná zavražděných kontrarevolucionářů o pár let později údajně potkala v Jihlavě. Ale celé to bylo zmanipulované úplně stejně jako justiční vraždy protistátních skupin Milady Horákové, poprava generála Píky, nebo skupiny, která údajně zavraždila sudetsko německého komunistu a agenta NKVD majora Schramma. A vrcholem byla samozřejmě "likvidace" protistátního centra vedeného generálním tajemníkem KSČ Slánským. Cílem těchto akcí bylo zastrašit lidi, protože zas až takovou masovou podporu komunistický režim neměl. Nakonec, už v roce 1949 vystoupilo z KSČ 120 tisíc dělníků, tedy těch, v jejichž jméně KSČ vládla. A to potvrdil i rok 1953, měnová reforma a masové vystoupení oné dělnické třídy proti ní ať už v Plzni, Brně, Praze i na řadě dalších míst. Tohle ale Honza u soudu nevykládal. Nemohl. Celý seriál měl být "zábavný" se skrytou propagandou a je zřejmé, že spousta lidí tomuhle sedla na lep. ()

MrKrahujec odpad!

Tenhle díl, to jsou přímo orgie vylhanosti, podlézavosti a lokajské servility pohůnků, brousících katům meče. Za něco takového by se nemuseli stydět ani ti nejsprostší fašističtí kolaboranti typu Rysa-Rozsévače, či Jaroslava Veverky. A už nechci nic slyšet ani o jakýchsi "alespoň filmových kladech" této močůvky - jen faktických režijních a scenáristických chyb by se našlo až moc, za všechny: jak to, že si soudruh Zeman jezdí v roce 1968 docela klidně ve Škodě 100, která přišla do prodeje až v roce 1972 - například. ()

Honza__St.

Tohle by se mělo vysílat pravidelně, protože to ukazuje pokus o kontrarevoluci v roce 1968 v pravém světle. Žádné napravování křivd (to se koneckonců dělo i v předcházejících letech), žádný závan demokracie, ale naopak vymýšlení lží o dřívější době a snaha všecko otočit o sto osmdesát. Když tohle člověk vidí, může být jedině rád, že přijeli a zarazili to (samozřejmě kéž by nemuseli přijet a netekla by krev). Jediné mínus dílu je, že ze Stejskala udělali zrádce. To si nezasloužil (nemluvě o tom, že přinejmenším zčásti měl pravdu, protože kdyby tam místo něho přišel někdo jinej, bylo by to ještě horší). ()

horskejvlk

Bezvadně napsaný scénář a režie. Samozřejmě manipulativní film který překrucoval události v 50 letech s farářem jako rekvizitou,  pravděpodobně Toufar. Tento díl má být Velká výčitka za procesy tzv. Pražského Jara kdy se vyšetřovali zločiny a přehmaty STB z 50 let,  příslušníci STB popřípadě SNB kteří plnili rozkazy KSČ  a takový nevděk od strany tedy spíše 5 kolony. Rozeštvávala spolupracovníky SNB kamarády…Cha cha samozřejmě po roce 1968 už i tomuhle námětu nikdo nevěřil a manipulace diváka nevyšla tak jako celý, byť skvěle natočený, seriál. Proč dávám ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ ? Ale to je dnes po tom všem co se točí úplně jasné, provokativní a nehorázný epos je zcela vyvanut a zůstala skvělá Parodie. Viz. Dejte slovo Zemanovi ! Honzo mluv za Nás !  Zakládal odboj, přežil koncentrák chudák hrdina ( skoro Mirek Dušín ) Kalina. ()

JohnnyCinema

Tento díl je příkladnou ukázkou toho, jak může vypadat propaganda. Nutno však přiznat, že tvůrci se tohoto úkolu chopili nadmíru profesionálně a ztvárnění toho "správného" pohledu na události tzv. "pražského jara" opravdu mohlo přesvědčit nejednoho diváka o tom, co je "dobré", respektive o tom, co chtěla tehdejší vláda, aby si divák myslel. Tedy situace aktuální i v dnešních  dnech. Nad to vše mě ale v této epizodě nejvíce štval šlendrián filmařů, kteří v roce 1968 posadili hlavního hrdinu do škody 100/110, která se v tu dobu ještě nevyráběla. Navíc typ, se kterým Zeman jezdí, je dokonce pozdější provedení z první poloviny sedmdesátých let. Proč mu tvůrci nemohli dát tehdejší škodu 1000 MB? Asi proto, že tu, kterou meli k dispozici, utopili v rybníce v díle Pán ze Salcburku :o) ()