Letec

• Česko Letec (viac)
USA / Nemecko, 2004, 170 min (Alternatívna 164 min)

Život Howarda Hughesa patrí k najfascinujúcejším príbehom Spojených štátov minulého storočia. Letecký priekopník, režisér, producent, ropný magnát a muž mnohých ďalších tvárí totiž vynikal nielen všestranným nadaním, ale aj svojou výstrednou povahou. Film Letec v réžii legendárneho Martina Scorseseho sa sústredí na najzaujímavejší úsek Hughesovej životnej dráhy - na obdobie, v ktorom nakrúcal svoje filmy, testoval lietadlá vlastnej výroby a zvádzal hollywoodske krásky Katharine Hepburnovú, Avu Gardnerovú a Jean Harlowovú. Film získal spolu 11 nominácií na Oscara, z toho 5 zlatých sošiek aj skutočne dostal. (STV)

hrumsrt

Martin Scorsese si v Hollywoodu udělal jméno především jako přední režisér filmů z mafiánským tématem, a pak později taky jako kritik nových filmových proudů a děl - "This is cinema.". Tenhle rodák z Queensu zasvětil život filmu, trvalo to než si udělal jméno a jeho díla v podstatě nikdy nebyla finančním úspěchem, doslova někdy můžeme vůbec váhat, zda se vůbec zaplatila.. Ale přesto každý jeho další kousek působí jako něco velkého, snad jakoby všichni ostatní jen parodovali to, čemu Scorsese říká velkofilm.. Nejsem tak labilní, abych tvrdil, že každý jednotlivý kousek je tak mistrovský, ale minimálně o dvou si to troufám tvrdit. No dokud jsem neviděl právě Letce, teď už to jsou tři... Tříhodinová óda nad starým Hollywoodem, kterému kralovaly sestry Hepburnovy a každý herec byl elegán.. Doposud jsem o Howardovi Hughesovi neslyšel, a když vidím, kolik toho ten chlapík dokázal, až bych se styděl... Muž, který za svůj život zvládl, co by naplnilo čas deseti lidí. Nechtělo se mi do toho především kvůli typicky Scorseseovsky přehoněné stopáži, že na tenhle film je potřeba se nachystat. Ale nakonec lituji, že jsem tomu nedal šanci dříve.. Co začíná jako život jednoho pilota, který si rozhodl všechno vsadit, aby si plnil sny. Od předního letce, který posouvá rychlostí rekordy, přes filmového producenta až po neoblomného konstruktéra letadel. Naprosto všechny etapy jeho života by stačily na jeden všední biják, ale v téhle kombinaci můžu teprve docenit výjimečnost jak samotného Howarda Hughese, tak především celého snímku.. Poklad pro všechny, co pomrkávají za filmovým výrobním procesem. Navíc si nemůžu pomoc, ale tohle je to nejlepší, co jsem od Leonarda DiCapria viděl, a že mám dosti nakoukáno. Výmluvné velkolepé, takhle bych po tomhle vnímal jeho herecké porfólio. A jeho ztvárněním tohoto výjimečného člověka se u mě katapultuje výše a výše. Ďábelský výkon, který si užívá všech bujarých oslav, stresuje se světem filmu a balancuje na hranici normálnosti.. Fantastický kousek, který dokáže odradit svojí masivní stopáží, ale nakonec si ji plně obhájí.. A divák si tak může vychutnávat tu nádherou souhrou kulis, barev a velkolepých scén. Obrovský snímek, jaký si nemám problém vychutnat. Fantastický ochutnávka tolika různých oblastí, které by měly fanouška filmu upoutat, že při správné souhře si bude snad vrnit blahem. "To je budoucnost."... Při zpětném přemítání, co jsem to viděl, nějak nechápu, kde bych měl hledat chybu. Často vnímám vlastní neuspokojení, které se někdy snažím v hodnocení malinko potlačit, ale tady bych naopak chválil, co to půjde. Neuvěřitelná dobová atmosféra, práce s hudbou, tradičně vynikající Richardsonova atmosféra a i když to je trošku ironie, tak vskutku ten střih snad nemá srovnání! Vrcholem jsou samozřejmě herecké výkony, kterým jak jsem zmínil kraluje Leo, nicméně vlastně všechny milostné vztahy jaké nám příběh prezentuje dávají prostor i tolika úžasným ženským hrdinkám, kterým zajisté vévodí Cate Blanchett jako proti konvencím bojující Katharine Hepburnová.. Kolika témat a dalších a dalších příběhových oblouků se nakonec celý snímek dotýká, které všechny jen podtrhují Hughesovu jedinečnost. Možná mám štěstí, ale já si užil naprosto všechny. Že nakonec si nakonec snímek odnáší 11 nominací Akademie je důkaz, že tehdy tam byli ještě v pořádku (i když srovnávat tohle s Million Dollar Baby je úlet).. Pokaždé jsem v jeho filmech hledal, co jsem objevil v jeho mafiánských kouscích, kdy nás dobrou hodinu seznamuje se světem, kdy nám představuje postavy a vysvětluje, oč v tom světě jde, že divák získává pocit, jakoby jeho fikční svět existoval někde paralalně dál i po skončení filmu. Tady to ale nejen není, ale tohle je důkaz, že to v těch jeho filmech možná tolik není pokaždé potřeba.. Scorsese překonává sám sebe a já zůstávám fascinován.. 100% () (menej) (viac)

Estwen

Chtělo by to méně rozvleklé tempo vyprávění, soustředit se více na emocionální propracování než doslovné popisování a opakování podobných situací, které jsme už viděli. Nejzábavnější jsou scény s Cate Blanchett, která si je doslova krade pro sebe a Leo, stejně jako při prvním setkání Howard s Katharine Hepburn, jenom zírá. ()

Efreeti

Tipuji že osbnost hlavní postavy - Howarda Hughese, je zajímavější než tento film. Přes hype, který film provázel v době uvedení do kin, musím konstatovat, že jsem se výborně bavil. DiCaprio má buď skvělý herecký talent nebo parádní čich na role nebo neuvěřitelné štěstí. Vzhledem k jeho filmografii bych se přikláněl ke kombinaci všech 3. ()

Chladek

Na film jsem se nechtěl dívat, protože hl. roli hraje Leo DiCaprio. Nevím, tak nějak k němu nemám sympatie. Ovšem tento životopisný film Howarda Hugese mě absolutně dostal. C. Blanchet i L. DiCaprio předvedli tak skvělé výkony, že měli dostat oscara oba dva. Film ukazuje především život H. Hugese, ale také život v tamější společnosti, tehdejěí stroje, vynálezy, ukazuje, jak Huges měl vizi strojů, které známe dnes a měl ji (tu vizi) před 70 lety. Film se mi ohromně líbil díky hereckým výkonům a životnímu příběhu tohoto muže. Na konci nás Leo nabádá, že budoucnost, je v každém z nás, že budoucnost, si vybíráme sami. Má pravdu. ()

JohnCoffe

Příběh obrovské vůle jednoho člověka překonat všechny překážky které se jeho plánům postaví do cesty..DiCaprio jako vždy září a potěšující pro mě bylo opět vidět v akci Alana Aldu :)..jinak mě film ničím neoslovil a přiznám se že mě v první půli i nudil.. filmu by prospělo zkrácení stopáže..pane Scorsese tohle je od vás zatím nejslabší film co jsem viděl ()

maty-maty

Film má jednu hlavní vadu a to je, že je tak dlouhý a druhou menší je Cate Blanchett, ona má otřesný hlas a uplně mi trhal uši vždy když promluvila. Jinak je to film strhující, zajímaví a poučný. Výborná hudba. Výkon Leonarda DiCaprio je excelentní, je to výborný herec a patří mezi nejlepší. Martin Scorsese se opět vytáhl. ()

Anu.a

O tom, že di Caprio není jen hezká tvářička, ale i Pan Herec, není pochyb. Když k němu přidám Cate Blanchett a Alana Aldu, je to skoro hvězdný tým. Bohužel to poměrně dost zkazil Martin Scorsese svým tříhodinovým scénářem, při kterém už prostě neudržím pozornost na jinak výborné herecké výkony a vizuální zpracování. ()

jack_scott

Jako biografie pětihvězdičkové, jako film...je to prostě občas... méně zábavné. Ale to se nedá nic dělat, život taky neni jen super, stejně jako Scorseseho filmy. DiCaprio zase jednou podal fenomenální výkon, ostatní mu zdatně sekundují. Výprava skvělá....Provedení mistovské. Žádnou chybu na snímku prostě nevidim, dávám absolutní hodnocení. ()

raider.minoo

Aviator drží díky hereckým výkonům hlavních představitelů, podkreslených stejně výbornou režií a kamerou. V podstatě jde o precizní dílo, ale šlo tematicky mimo mně. K letectví ani k reálné postavě Howarda Gughese žádný vztah nemám a místy jsem měla problém se prokousat scénami s letadly, dílnami, kancelářemi a soudy. Mám i nějaké nejasnosti ohledně postavy DiCapria a jeho vývinu a rozervanosti. Pozdější filmy ze spolupráce Scorsesa a DiCapria dosahují podle mně mnohem lepších výsledků. ()

route60

Natočit film o tak složité a zajímavé osobnosti jakým byl Howard Hughes byla bezesporu pro Martina Scorceseho výzva které se zhostil skvěle což je u něj normální a do hlavní role obsadit Leonarda DiCapria byl docela dobrý tah, ale pro mě je v Letci nejlepší technická stránka filmu a ukázka Hughesových neuvěřitelných letadel, Letec není stoprocentní film ale jedná se výbornou zábavu. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

Gangy New Yorku, Letec, Skrytá identita, Prokletý ostrov a Vlk z Wall Street. Pětice společných filmů Leonarda DiCapria a Martina Scorseseho je impozantním odkazem, který se již brzy rozšíří o šestý… (viac)

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (viac)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (viac)